Jump to content

Ο κυρ Αντωνης Ξανακτυπα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε flashy

Έβαλες όλες τις πρωτιές αλλά ξέχασες τη eurovision.... :wink: :wink:

Για άλλη μια φορά, με το που ακούστηκε ένα καλό σχόλιο για την Ελλάδα, εμφανίστηκε (ξανά...) η ίδια μερίδα ατόμων να μιλήσει για παγκοσμοιοποίηση, να μην υπάρχουν σημαίες και πολλά άλλα....

Εντάξει, μην ανησυχείτε, δε μιλήσαμε μόνο για τους Έλληνες, π.χ. ένας Τούρκος έβγαλε μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φωτογραφία ολόκληρου του στέμματος και έμεινα με το στόμα ανοικτό όταν την είδα...

Ναι. ο στόχος είναι να κοιτάς μια φωτογραφία πρώτα, να τη χαίρεσαι, και μετά να βλέπεις από που και ποιόν τραβήχτηκε... Προσωπικά όμως ναι είμαι περήφανος που η ομορφότερη εικόνα της έκλειψης βγήκε από Έλληνα!

Ας κοιτάμε και λίγο τι καταφέρνει ο τόπος μας και ας μη τα μηδενίζουμε όλα, δε βλάπτει... Οι άλλοι έχουν το δικό τους λαό να τους παινέψει πρώτα, δε χρειάζονται εμάς..... :mrgreen: :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φίλοι (vegan, argchatzi, takver)

 

αισθάνομαι την ανάγκη να αναγνωρίσω έμπρακτα ένα δίκιο στα γραφόμενά σας, το οποίο πράγματι λησμόνησα να συμπεριλάβω στα κίνητρα δημοσίευσης μιας φωτογραφίας, κι αυτό είναι η χαρά που αισθάνεται ο δημιουργός της να μοιράζεται με άλλους μια εικόνα, όπως τη είδε και την απαθανάτισε. *

 

Είναι μια μορφή διανομής πληροφορίας και γνώσης, κι απ'αυτή την σκοπιά προσυπογράφω την αξία της (φωτό), ανεξαρτήτως της ποιότητάς της.

 

Σημειώνω ωστόσο ότι το παραπάνω δεν συνάδει με την έννοια του copyright, για το οποίο πρέπει να πω ότι επίσης το σέβομαι ως πνευματική εργασία και ιδιοκτησία, χωρίς να το συγχέω με τον προσπορισμό.

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

* κατι που αποδεικνύει την αξία τέτοιων διαλόγων, όταν διαξάγονται πολιτισμένα και με σεβασμό στο δικαίωμα της άλλης γνώμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... εμφανίστηκε (ξανά...) η ίδια μερίδα ατόμων να μιλήσει για παγκοσμοιοποίηση, να μην υπάρχουν σημαίες και πολλά άλλα....

 

Εγω τουλαχιστον, εμφανιστηκα μετα την εκλειψη για πρωτη φωρα. Αν εχεις να μου πεις κατι*, πεστο σε εμενα και μην με κατατασεις σε μεριδες ατομων γιατι δεν ανοικω σε καμια. Ηθελα να προσυπογραψω το σχολιο του Vegan γιατι συμφωνουσα μαζι του. Και συμφωνω.

 

(* καθοτι μονο εγω ειπα την προσωπικη μου αποψη για τις σημαιες και εχω την εντυπωση οτι ουδεις μιλησε για παγκοσμιοποιηση)

 

Και ναι, εμαθα να υπογραφω! :D

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Takver αν είχα να πω κάτι σε σένα προσωπικά πίστεψέ με θα στο έλεγα.. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα.. :wink:

Καλωσήρθες στην παρέα μας καταρχήν!

Απλά (προσωπική μου άποψη πάντα) αν κάνεις μια έρευνα σε διάφορες παλαιότερες κουβεντες θα διαπιστώσεις πως όπου πάει να ακουστεί κάτι σαν: "να! κάτι καταφέραμε, μπράβο μας!" κ.τ.λ. θα δεις πως υπάρχει μια άποψη "ολίγον" πεσιμηστική (έως ανθελληνική για εμένα) του στυλ: ναι, δε κοιτάμε τα χάλια μας, οι άλλοι μας έχουν περάσει σε όλους τους τομείς, έξω πας μπροστά αν αξίζεις ενώ εδώ με βύσμα, σιγά, και που καταφέραμε κάτι πάλι τελευταίοι είμαστε κ.λ.π."

Βέβαια θα παρατηρήσεις ότι σε αυτές τις συζητήσεις είμαστε... καμιά δεκαριά που "τσακωνόμαστε" μεταξύ μας!! :lol: :lol:

Και φυσικά αυτές οι συζητήσεις είναι σα την έκλειψη: τις περιμένεις καιρό και κρατάνε ελάχιστα!!! Μόλις τελειώσουν περιμένεις για την επόμενη!!! (πλάκα κάνω...)

 

ΥΓ1: Αλήθεια, αν όλοι οι λαοί είχανε μια σημαία, δε θα θεωρούνταν αυτόματα μία χώρα?? Όταν κάτω από αυτή όλοι θα ήταν ίδιοι (ξέχνα παράδοση έθιμα ιστορία κ.τ.λ.) εσύ πως το ονομάζεις αυτό?? Εγώ αυτό λέω παγκοσμοιοποίηση πάντως...

ΥΓ2: Φίλε vegan και ο maxplanck ευχόμαστε αυτό που λες να ισχύει... Τουλάχιστον εδώ μέσα για αρχή...

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι (vegan, argchatzi, takver)

 

αισθάνομαι την ανάγκη να αναγνωρίσω έμπρακτα ένα δίκιο στα γραφόμενά σας, το οποίο πράγματι λησμόνησα να συμπεριλάβω στα κίνητρα δημοσίευσης μιας φωτογραφίας, κι αυτό είναι η χαρά που αισθάνεται ο δημιουργός της να μοιράζεται με άλλους μια εικόνα, όπως τη είδε και την απαθανάτισε. *

 

Είναι μια μορφή διανομής πληροφορίας και γνώσης, κι απ'αυτή την σκοπιά προσυπογράφω την αξία της (φωτό), ανεξαρτήτως της ποιότητάς της.

 

Σημειώνω ωστόσο ότι το παραπάνω δεν συνάδει με την έννοια του copyright, για το οποίο πρέπει να πω ότι επίσης το σέβομαι ως πνευματική εργασία και ιδιοκτησία, χωρίς να το συγχέω με τον προσπορισμό.

 

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

* κατι που αποδεικνύει την αξία τέτοιων διαλόγων, όταν διαξάγονται πολιτισμένα και με σεβασμό στο δικαίωμα της άλλης γνώμης.

Αυτά που γράφεις για το διάλογο εμένα με κάνουν υπερήφανο =D> =D> =D> . Η διαφορετικότητα μας είναι καλό στοιχείο και μας κρατάει ζωντανους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αμφιβαλλω οτι θα τα μαθω συντομα τα ήθη και τα εθιμα σας!

 

Φίλε Takver...

 

ΥΓ1: Αλήθεια, αν όλοι οι λαοί είχανε μια σημαία, δε θα θεωρούνταν αυτόματα μία χώρα?? Όταν κάτω από αυτή όλοι θα ήταν ίδιοι (ξέχνα παράδοση έθιμα ιστορία κ.τ.λ.) εσύ πως το ονομάζεις αυτό?? Εγώ αυτό λέω παγκοσμοιοποίηση πάντως...

 

προσπαθω να εκφραζομαι με ακριβεια για να αποφευγουμε τις παρεξηγησεις.

εγραψα: Δεν μ αρεσουν οι σημαιες. Καμια και πουθενα! . Αν πολλες σημαιες, οπουδηποτε, σημαινουν ανουσιους διαχωρισμους, μια μοναδικη σημαια θα σημαινε ισοπεδωση της διαφωρετικοτητας. Και δε θελω ουτε το να ουτε τ αλλο, γι αυτο και δεν μ αρεσουν οι σημαιες.

καταλαβαινεις λοιπον οτι ουτε στιγμη δε μιλησα για παγκοσμιοποιηση οπως την εννοεις!

 

ΥΓ) Στον Anarres τα ονοματα δεν δηλωνουν το βιολογικο φυλο του φορεα τους, δεν ειναι αντρικα ή γυναικεια. Φροντιζουν, ωστοσο, καθε στιγμη να υπαρχει μονο ενας ζωντανος κατοικος του πλανητη που φερει το καθε ονομα. Επειδη εγω το ονομα το δανειστηκα απο μια κατοικο του πλανητη, που την γνωρισα απο ενα βιβλιο, και ευχομαι να ναι παντα ζωντανη, μαλλον θα πρεπε να με αποκαλεις φιλη... :roll:

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει λοιπόν...

Καλωσήρθες φίλη Takver!!

Κάθε επίσημη σημαία χώρας σε αυτό τον πλανήτη δηλώνει και ένα διαφορετικό πολιτισμό...

Μακάρι να παραμείνουν όσες είναι.....

Μη ξεχνάς πως για να σηκωθεί μια σημαία ελευθερίας σ'ένα βράχο έχει σκοτωθεί πολύς κόσμος.... Και δε μιλάω μόνο για τους Έλληνες αλλά για όλες τις φυλές της ανθρωπότητας... Τέτοια παραδείγματα βλέπεις και σήμερα...

Είμαστε off topic - ξανά - οπότε εγώ το κλείνω εδώ...

Καλό απόγευμα σε όλους!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σημειώνω ωστόσο ότι το παραπάνω δεν συνάδει με την έννοια του copyright, για το οποίο πρέπει να πω ότι επίσης το σέβομαι ως πνευματική εργασία και ιδιοκτησία, χωρίς να το συγχέω με τον προσπορισμό.

 

 

Δεκτές όλες οι γνώμες

Χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει διαφορετικότητα στις απόψεις.... :D

 

Το copyright είναι λέξη άγνωστη σε μένα μιας και είμαι "παιδί του open source(linux κλπ)" :D

(πλάκα κάνω μη βαράτε)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αργύρη,

 

Επειδή εμένα μου αρέσουν οι σημαίες και ειδικά η γαλανόλευκη

δε θέλω να χρησιμοποιείται ως διαχωριστική γραμμή....Θέλω να τη βλέπω να κυματίζει εκεί που πρέπει και να με κάνει περίφανο για πράγματα τα οποία εξ'ορισμού είναι συνδεδεμένα με την Ελλάδα....

 

Η έκλειψη δεν είναι ένα από αυτά.......

Τα συναισθήματα που ένιωσα και νιώθω ακόμα είναι αδελφικότητα, συμφιλίωση,ένωση με τη φύση....

Και φυσικά, ίσως για πρώτη φορά στη ζωή μου κατάλαβα επιτέλους ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ....

Γι'αυτό ειδικά για την έκλειψη έχω αυτή την άποψη/κριτική

 

Βέβαια μπορεί να είμαι τελείως λάθος, αλλά γι'αυτό υπάρχετε εσείς, για να μου το αποδείξετε :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan εννοειτε ρε συ οτι η εκλειψη δεν ανηκει πουθενα και δεν εχει "χρωματα". Οι καλυτερες φωτος around ειναι απο ελληνες παντως ._ 8)

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vegan εννοειτε ρε συ οτι η εκλειψη δεν ανηκει πουθενα και δεν εχει "χρωματα". Οι καλυτερες φωτος around ειναι απο ελληνες παντως ._ 8)

 

 

Οι καλύτερες photos που έχω δεί μέχρι τώρα είναι από Αμερικάνους (πάλι από το Καστελλόριζο)

Αμα πάρω το o.k θα ανεβάσω καμμιά....

Βέβαια κ πάλι αυτό δε σημαίνει τίποτα :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:mrgreen:

 

Εδω ανοιγει αλλο θεμα ομως... Τι ψωνιζουν αυτοι και τι εμεις. :wink:

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η photo που έχω στο μυαλό μου βγήκε με φθηνό εξοπλισμό

Το μόνο εξωπραγματικό απάνω της είναι ένα radial density φιλτράκι

 

Μετά 2η έρχεται μια του Πιστικούδη του Γιώργου από τον Ο.Φ.Α

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η photo που λεει o Vegan μαλιστα βγηκε με φιλμ μεγαλου φορματ και οχι CCD!!!!

Αυτο για να ξερεται οτι το φιλμ ακομα κρατα τα σκηπτρα της απολυτης ποιοτητας.

Αναμενουμε το ΟΚ οπως λειει και ο vegan για να δειτε........και να μην πιστευεται τι βλεπετε!!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γ) Στον Anarres τα ονοματα δεν δηλωνουν το βιολογικο φυλο του φορεα τους, δεν ειναι αντρικα ή γυναικεια. Φροντιζουν, ωστοσο, καθε στιγμη να υπαρχει μονο ενας ζωντανος κατοικος του πλανητη που φερει το καθε ονομα. Επειδη εγω το ονομα το δανειστηκα απο μια κατοικο του πλανητη, που την γνωρισα απο ενα βιβλιο, και ευχομαι να ναι παντα ζωντανη, μαλλον θα πρεπε να με αποκαλεις φιλη... Rolling Eyes

 

Δηλαδή Takver είσαι γυναίκα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο για να ξερεται οτι το φιλμ ακομα κρατα τα σκηπτρα της απολυτης ποιοτητας.

 

Αυτο χρειαζεται χειροκροτημα και απο εμενα! :cheesy:

 

=D> =D> =D> =D>

 

Ασχετο αλλα:

 

Και για να σας προλάβω, όχι, δε θεωρώ πως οι Ολυμπιακοί αγώνες πετυχαίνουν αδελφικότητα και συμφιλίωση....

 

Συμφωνω! Μια εμποροπανυγηρη ειναι!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο εξωπραγματικό απάνω της είναι ένα radial density φιλτράκι

Γιαννη,

 

Κατι παρομοιο υπαρχει και με το Photoshop (Filters -> Blur -> Radial Blur). Μαλιστα ηταν κατι που ειχα υποψην μου περι της επεξεργασιας των δικων μου φωτογραφιων αλλα το πεδιο μπορουσε να ηταν μεγαλυτερο ωστε πραγματικα να κανω αυτο που ηθελα.

 

Οσον αφορα το φιλτρο που περιγραφεις, εκανα μια ερευνα στο διαδικτυο και δεν με εντυπωσιασε (για να ειμαι ειλικρινεις): http://www.ast.cam.ac.uk/~ipswich/Observations/Eclipse-1998-02-26/RD.htm ...

 

Τελος παντων, περιμενω να δω την φωτογραφια που περιγραφεις ωστε ο καθενας μας να βγαλει τα δικα του συμπερασματα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο για να ξερεται οτι το φιλμ ακομα κρατα τα σκηπτρα της απολυτης ποιοτητας.

 

Αυτο χρειαζεται χειροκροτημα και απο εμενα! :cheesy:

 

=D> =D> =D> =D>

 

Εσενα σε περιμενα να συμφωνησεις!!!

Κανενας αλλος???:cheesy: :cheesy:

Μπα ..... λιγοι οι πιστοι!!:cheesy:

 

Aristarchus Αυτο που λες για το photoshop ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Αλλο αποτελεσμα το blur και αλλο το φιλτρο.

Περιμενε να δεις και την φωτο και θα καταλαβεις!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης