Jump to content

ΕS 9mm 100? η ΑPM 9mm 100?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο απο τα 2 ?? Κυριως για διοπτρικο 102mm F7 , και μετα σε sct (δουλευει καλα σε πλανητες μιας και σε sct θα δινει πολλες μεγενθησεις?) Δεδομενου οτι υπαρχει ES 8,8 82, περιττη η αγορα η εχει να προσφερει κατι περισσοτερο O ES 9 100 πχ....???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μπορώ να πιστοποιήσω πως ο ES100 9mm είναι πολύ καλός φακός. Δεν έχω δει τον APM αλλά εάν όσα ακούω είναι αληθή, σήμερα θα προτιμούσα αυτόν για να εξοικονομήσω κάποια χρήματα. Οι εστιακοί λόγοι των τηλεσκοπίων σου επιτρέπουν να διαλέξεις τον φθηνότερο φακό, ακόμη και εάν ήταν κάπως χειρότερος. Κατά τα λεγόμενα είναι τουλάχιστον ισάξιος ο APΜ με τον ES, άρα η επιλογή είναι προφανής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που με προβληματζει στους φακους 100 μοιρων ειναι η καμπηλοτητα.. , ο 20μμ εχει ελαχιστη, ο 9μμ δεν ξερω πως θα ειναι! Και μιας και ανεφερα για καμπηλοτητα, εντηπωσιαστηκα απο τον μορφεα 14μμ που το συγκρινα.. με ES 82, 68 μοιρες ,panoptic 19mm .hyperion 17m . (δεν ξερω αν ειναι επιτυχης η συγκριση μεταξυ διαφορετηκων εστιακων προσοφθαλμιων) Αυτο που ειδα, παντος στο μορφεα ηταν ενα εντελοσ επιπεδο πεδιο , με καταπληκτικο κοντραστ και καθαροτητα! (το στερι που ηταν στο κεντρο εστιαζε στο ιδιο σημειο με το αστερι που βρισκοταν στα ακρα των 76μοιρων!) Αυτο δεν το ειδα σε κανεναν αλλο φακο! Παντα για sct μιλαω! ΣΕ dobsonian κλπ δεν ξερω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που με προβληματζει στους φακους 100 μοιρων ειναι η καμπηλοτητα.. , ο 20μμ εχει ελαχιστη, ο 9μμ δεν ξερω πως θα ειναι! Και μιας και ανεφερα για καμπηλοτητα, εντηπωσιαστηκα απο τον μορφεα 14μμ που το συγκρινα.. με ES 82, 68 μοιρες ,panoptic 19mm .hyperion 17m . (δεν ξερω αν ειναι επιτυχης η συγκριση μεταξυ διαφορετηκων εστιακων προσοφθαλμιων) Αυτο που ειδα, παντος στο μορφεα ηταν ενα εντελοσ επιπεδο πεδιο , με καταπληκτικο κοντραστ και καθαροτητα! (το στερι που ηταν στο κεντρο εστιαζε στο ιδιο σημειο με το αστερι που βρισκοταν στα ακρα των 76μοιρων!) Αυτο δεν το ειδα σε κανεναν αλλο φακο! Παντα για sct μιλαω! ΣΕ dobsonian κλπ δεν ξερω!

Καλησπέρα Ριξτε μια ματιά και σε αυτον τον προσοφθάλμιο,ίδιες μοίρες ποιο μεγάλο eye relief ιδια τιμή

κατά την γνώμη μου καταπληκτικος φακός

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6769_TS-Optics-Optics-XWA-9-mm-100--x-treme-Weitwinkel-Okular-1-25-und-2-Zoll.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Νικο., ναι ειναι ο ιδιος με τον APM σε επωνυμια ΤS optics! Θα αποφασισω συντομα Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας, κατέχω και εγώ το ES 9mm 100° και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, είναι πολύ καλό και ποιοτικό προσοφθάλμιο οπως ανέφερε και ο κ. Κώστας. Η αλήθεια είναι ότι και σε ξένα forum η πλειοψηφία προτείνουν τους APM έναντι τους ES σε όλο το εύρος της σειράς. Πολλοί είναι που κάνουν και απευθείας σύγκριση και καταλήγουν να πουλάνε τους ES. Οπότε σίγουρα οι APM είναι εξαιρετική επιλογή. Διάλεξα, (καθαρά προσωπική επιλογή χωρίς να κατέχω ποτέ APM), τον ES γιατί μου αρέσει η ποιότητα κατασκευής τους, ακόμα και αυτό το έξτρα βάρος δε με χαλάει . Κρατώντας τον μου δίνει μια αίσθηση ότι θα κρατήσει σε βάθος χρόνου. (Το εύχομαι παράλληλα να βγω αληθινός :P )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης