Jump to content

Αγορά 7X50 vs 10X50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε Βαγγέλη συγνώμη κατ'αρχήν για την καθυστερημένη απάντηση σχετικά με το μονόποδο!

Για το ύψος του μονόποδου και τα περιθώρια σε σχέση με το ύψος του χρήστη,αποφασιστικό ρόλο παίζει αν παρατηρείς όρθιος ή καθισμένος!

Το μονόποδο προσφέρει το πλεονέκτημα (εκτός της πολύ μεγαλύτερης φορητότητας) της άνετης παρατήρησης σε μεγάλες γωνίες ακόμα και στο ζενίθ!

Για να γίνει αυτό όμως δεν παίρνει κλίση μόνο η κεφαλή πάνω στην οποία είναι στηριγμένα τα κιάλια,αλλά και όλο το μονόποδο!Γι'αυτό παίζει μεγάλο ρόλο η σταθερότητα του πέλματος στις κλίσεις!

Αν παρατηρείς όρθιος η κλίση του μονόποδου επιβάλλει και ένα μεγάλο μήκος...Φαντάσου το σώμα σου σαν την κάθετη πλευρά ενός ορθογωνίου τριγώνου,και το μονόποδο σαν την υποτείνουσα που είναι μεγαλύτερου μήκους...

Στην επίγεια παρατήρηση μονόποδο και σώμα είναι σχεδόν παράλληλα,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με μονόποδο μέχρι 1.80 m,εκτός αν είσαι πολύ ψηλός...

Στην αστρονομική παρατήρηση όμως για να δουλέψει ένα τυπικό μονόποδο πρέπει να παρατηρείς καθισμένος!

Τότε το ύψος του σώματος (των ματιών απο το δάπεδο) μειώνεται αρκετά και με ένα μονόποδο 1.76m στην πλήρη έκτασή του είσαι μια χαρά!

Εγώ έχω ύψος μαζί με τα παπούτσια περίπου 1.80 m.Παρατηρώντας καθισμένος ακόμα και σε μεγάλες γωνίες,δεν εκτείνω το μονόποδό μου στο πλήρες μήκος του που είναι 1.76 m.

Αν δεν είσαι πολύ ψηλός,τότε το ύψος 1.76 m του Hama Star 78 που σου συνέστησα σου κάνει!

Έχει και μεγαλύτερη σταθερότητα τόσο στην κολώνα όσο και στο πέλμα του σε σχέση με άλλα ανάλογης κατηγορίας τιμής.

Επίσης όταν παρατηρείς καθισμένος,εκτός απο την πολύ πιο άνετη και ξεκούραστη παρατήρηση είτε με κιάλια είτε με τηλεσκόπιο,η παρατήρηση θα γίνει αρκετά πιο προσεκτική και αποδοτική!

Προσοχή όμως στο ντύσιμο...όταν παρατηρείς καθισμένος κρυώνεις πιο εύκολα,γι'αυτό επιβάλλεται καλύτερο ντύσιμο,απο όταν στέκεσαι όρθιος!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 28/3/2022 at 3:23 ΜΜ, vagkaf said:

Την κόρη εξόδου 7,1 (7x50) τη θεωρώ υπερβολικά μεγάλη (μακροπρόθεσμα). Ενδοιασμούς έχω και για τον τρόπο εστίασης αυτών των κιαλιών που ρυθμίζονται ξεχωριστά τα προσοφθάλμια χωρίς κεντρική ροδέλα. Είναι γρήγορη διαδικασία αν θες να εναλλάσσεις στόχους κοντά-μακρια ? Θα βοηθούσε η απάντηση κάποιου που έχει παρόμοια...

Φίλε Βαγγέλη δεν έχω χρησιμοποιήσει κιάλια που η εστίαση γίνεται ξεχωριστά απο κάθε προσοφθάλμιο.Όμως και στα συμβατικά κιάλια πάλι υπάρχει σπατάλη χρόνου ώστε να γίνει σωστά η εστίαση σε εναλλαγές μακρινών-κοντινών στόχων στην επίγεια παρατήρηση ή αλλαγή ύψους στην αστρονομική.

Όταν λοιπόν αλλάζουμε απόσταση ή ύψος στόχου,ακολουθούμε τα εξής βήματα στα συμβατικά κιάλια:

1)Με το δεξί μάτι κλειστό,βλέπουμε με το αριστερό μάτι στον αριστερό προσοφθάλμιο και με την κεντρική ροδέλα εστιάζουμε μέχρι να δούμε καθαρό είδωλο στον στόχο μας.

2)Στη συνέχεια κλείνοντας το αριστερό μάτι,κοιτάμε με το δεξί στον δεξιό προσοφθάλμιο εστιάζοντας με τον δακτύλιο που υπάρχει στον δεξιό προσοφθάλμιο.

3)Αν χρειαστεί επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να δούμε καθαρά είδωλα για το ίδιο στόχο και στα δυο μάτια.

4)Στη συνέχεια χρησιμοποιούμε μόνο την κεντρική ροδέλα για εστίαση σε στόχους που βρίσκονται στην ίδια απόσταση στην επίγεια,ή στο ίδιο ύψος στην αστρονομική παρατήρηση.

5)Αν αλλάξει η απόσταση των στόχων μας ή το ύψος των αντικειμένων,τότε επαναλαμβάνουμε τα παραπάνω βήματα,διότι το φως διανύει διαφορετικό πάχος στην ατμόσφαιρα και αλλάζει η διάθλασή του,οπότε απαιτείται και διαφορετική εστίαση.

Συνεπώς δεν νομίζω οτι για εναλλαγή στόχων (κοντινών-μακρινών στην επίγεια,ή διαφορετικού ύψους στην αστρονομική),ξοδεύεις περισσότερο χρόνο με την ξεχωριστή εστίαση στους προσοφθάλμιους στα premium κιάλια,απο ό,τι στα συμβατικά που έχουν κεντρική ροδέλα εστίασης.

Πιθανόν να ξοδεύεις λιγότερο...δεν είμαι σίγουρος αν δεν δοκιμάσω τέτοια κιάλια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος για την κόρη εξόδου,συμφωνώ οτι πρέπει να είναι κάτω απο 7 mm,ιδιαίτερα όταν είμαστε μεσήλικες.Τα 5 mm είναι γενικά η καλύτερη διάμετρος για να είναι αξιοποιήσιμο το φως για πολλά χρόνια.

Όμως όταν κάποια κιάλια,παρ'όλο το πρόβλημα του 7mm exit-pupil,μας δίνουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο,που είναι πολύ χρήσιμο για εκτεταμένους στόχους,εκμάθηση ουρανού,γρηγορώτερη αναζήτηση και εύρεση,παρατήρηση ταχέως κινούμενων στόχων (πχ πουλιών),τότε θα πρέπει να συνυπολογίζεται και αυτός ο πολύ σημαντικός παράγοντας,σε σχέση με τη χρήση που θέλουμε να κάνουμε.

Φυσικά τα φωτεινώτερα κιάλια θα ενισχύσουν την φωτορύπανση,οπότε σε πόλεις ανάλογα με το μέγεθος της φωτορύπανσης έχουν πρόβλημα.

Για τα ΑΡΜ κιάλια,όπως και για τους προσοφθάλμιους έχουν γραφτεί πράγματι πολύ καλές κριτικές και μπήκα και εγώ στον πειρασμό να πάρω...δεν γνωρίζω όμως περισσότερα,δεν έχω εμπειρία πάνω στην μάρκα αυτή.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε όλους για τις συμβουλές και τον πολύτιμο χρόνο σας. Την σελίδα την έχω βάλει ήδη στα αγαπημένα για "επανάληψη" όταν αγοράσω σχετικά βαριά κιάλια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/4/2022 at 7:01 ΜΜ, fotodektis said:

Φίλε Βαγγέλη δεν έχω χρησιμοποιήσει κιάλια που η εστίαση γίνεται ξεχωριστά απο κάθε προσοφθάλμιο.Όμως και στα συμβατικά κιάλια πάλι υπάρχει σπατάλη χρόνου ώστε να γίνει σωστά η εστίαση σε εναλλαγές μακρινών-κοντινών στόχων στην επίγεια παρατήρηση ή αλλαγή ύψους στην αστρονομική.

Όταν λοιπόν αλλάζουμε απόσταση ή ύψος στόχου,ακολουθούμε τα εξής βήματα στα συμβατικά κιάλια:

1)Με το δεξί μάτι κλειστό,βλέπουμε με το αριστερό μάτι στον αριστερό προσοφθάλμιο και με την κεντρική ροδέλα εστιάζουμε μέχρι να δούμε καθαρό είδωλο στον στόχο μας.

2)Στη συνέχεια κλείνοντας το αριστερό μάτι,κοιτάμε με το δεξί στον δεξιό προσοφθάλμιο εστιάζοντας με τον δακτύλιο που υπάρχει στον δεξιό προσοφθάλμιο.

3)Αν χρειαστεί επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να δούμε καθαρά είδωλα για το ίδιο στόχο και στα δυο μάτια.

4)Στη συνέχεια χρησιμοποιούμε μόνο την κεντρική ροδέλα για εστίαση σε στόχους που βρίσκονται στην ίδια απόσταση στην επίγεια,ή στο ίδιο ύψος στην αστρονομική παρατήρηση.

5)Αν αλλάξει η απόσταση των στόχων μας ή το ύψος των αντικειμένων,τότε επαναλαμβάνουμε τα παραπάνω βήματα,διότι το φως διανύει διαφορετικό πάχος στην ατμόσφαιρα και αλλάζει η διάθλασή του,οπότε απαιτείται και διαφορετική εστίαση.

Συνεπώς δεν νομίζω οτι για εναλλαγή στόχων (κοντινών-μακρινών στην επίγεια,ή διαφορετικού ύψους στην αστρονομική),ξοδεύεις περισσότερο χρόνο με την ξεχωριστή εστίαση στους προσοφθάλμιους στα premium κιάλια,απο ό,τι στα συμβατικά που έχουν κεντρική ροδέλα εστίασης.

Πιθανόν να ξοδεύεις λιγότερο...δεν είμαι σίγουρος αν δεν δοκιμάσω τέτοια κιάλια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Κώστα, κατέγραψες πολύ σωστά τη διαδικασία εστίασης των κιαλιών, καλά είναι να τα θυμίζουμε περιοδικά. Στο βήμα (5) όμως, εκτός από το αυτονόητο για την αλλαγή της απόστασης, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ διαφοροποίηση της θέσης εστίασης ανάλογα με το ύψος του αντικειμένου στον ουρανό, είτε σε κιάλια είτε σε τηλεσκόπιο (που επιβάλει πολύ λεπτομερέστερη ρύθμιση εστίασης). Η θέση ενός αντικειμένου πολύ χαμηλά στον ουρανό, με όλα τα θέματα διάθλασης που εμφανίζει, δεν νομίζω ότι διαφοροποιεί στο παραμικρό τη θέση του "στο άπειρο". Για κάθε μήκος κύματος ξεχωριστά, το φως έρχεται με παράλληλες ακτίνες. Η διάθλαση της ατμόσφαιρας διαφοροποιεί μεν τη θέση εστίασης των διαφόρων μηκών κύματος επάνω στο εστιακό επίπεδο αλλά δεν μεταφέρει το εστιακό επίπεδο εμπρός ή πίσω. Θα το έκανε αν λειτουργούσε ως φακός (σε οποιοδήποτε μήκος κύματος) αλλά δεν λειτουργεί έτσι. Ίσως βέβαια κάτι να αγνοώ, αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία ή link αν έχεις.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Κώστα, κατέγραψες πολύ σωστά τη διαδικασία εστίασης των κιαλιών, καλά είναι να τα θυμίζουμε περιοδικά. Στο βήμα (5) όμως, εκτός από το αυτονόητο για την αλλαγή της απόστασης, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ διαφοροποίηση της θέσης εστίασης ανάλογα με το ύψος του αντικειμένου στον ουρανό, είτε σε κιάλια είτε σε τηλεσκόπιο (που επιβάλει πολύ λεπτομερέστερη ρύθμιση εστίασης). Η θέση ενός αντικειμένου πολύ χαμηλά στον ουρανό, με όλα τα θέματα διάθλασης που εμφανίζει, δεν νομίζω ότι διαφοροποιεί στο παραμικρό τη θέση του "στο άπειρο". Για κάθε μήκος κύματος ξεχωριστά, το φως έρχεται με παράλληλες ακτίνες. Η διάθλαση της ατμόσφαιρας διαφοροποιεί μεν τη θέση εστίασης των διαφόρων μηκών κύματος επάνω στο εστιακό επίπεδο αλλά δεν μεταφέρει το εστιακό επίπεδο εμπρός ή πίσω. Θα το έκανε αν λειτουργούσε ως φακός (σε οποιοδήποτε μήκος κύματος) αλλά δεν λειτουργεί έτσι. Ίσως βέβαια κάτι να αγνοώ, αν θέλεις δώσε περισσότερα στοιχεία ή link αν έχεις.

Είναι πολύ απλό Στέφανε...Με κιάλια (τουλάχιστον τα φθηνής κατηγορίας) ΠΑΝΤΑ αλλάζοντας το ύψος του στόχου,χρειαζόταν να επαναληφθεί όλη η διαδικασία!Εστίαση απο την αρχή για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα,και αυτό βεβαίως φαινόταν μετά απο έλεγχο που γινόταν στα δυο προσοφθάλμια ξεχωριστά για τον ίδιο στόχο.Αλλάζοντας δηλ.ύψος στόχου και ελέγχοντας την εστίαση ξεχωριστά για τον ίδιο στόχο,η εστίαση χαλούσε ελαφρά.Επαναλαμβάνοντας την διαδικασία εστίασης,διορθωνόταν και μετά αρκούσε η εστίαση για το ίδιο ύψος με την κεντρική ροδέλα μόνο.

Με 4 διαφορετικά κιάλια που έχουν κεντρική ροδέλα (χωρίς άλλα προβλήματα οπτικά ή μηχανικά),αυτό γίνεται συνέχεια...

10 χρόνια παρατήρησης με απλά κιάλια σε διαφορετικού ύψους στόχους αυτό έδειξαν...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάλαβα τι συνέβαινε, το είχα συναντήσει κι εγώ κάποτε σε φθηνά κιάλια με χαλαρό σύστημα εστίασης. Το ίδιο το βάρος των προσοφθαλμίων και ο "τζόγος" των κινητών μερών άλλαζε ελαφρά τη θέση εστίασης όταν κοίταζαν ψηλά σε σχέση με την οριζόντια θέση. Αυτός ο τζόγος υπάρχει μερικές φορές και σε κιάλια μεσαίας ποιότητας και δημιουργεί τέτοια μικροπροβλήματα. Όμως η διάθλαση της ατμόσφαιρας στα χαμηλά αντικείμενα στον ορίζοντα δεν αλλάζει τη θέση εστίασης σε σχέση με άλλα ψηλότερα - μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει με ασφάλεια αν έχει έναν άκαμπτο οπτικό σωλήνα με ακριβές σύστημα εστίασης.

  • Μου αρέσει 2

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ευχαριστώ για την επισήμανση!

Θα ελέγξω το καλοκαίρι την εστίαση σε διαφορετικά ύψη με καινούργια ED premium κιάλια που έχουν πολύ στιβαρή κατασκευή.

Καλό Πάσχα-Κώστας ☦️

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης