Jump to content

Μονος στο σκοταδι!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε τι τραβάμε οι αστροπαρατηρητές :cheesy: Όπως πάει το πράμα πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα στην φωτορύπανση....η την σούβλα 8-[ ](*,)'
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

H λυση ειναι παρεα βασικα,

και αφου εχεις παει στο βουνο,

λογικα με το αμαξι θα πηγες οποτε,

να εχεις το κοντα σου και αν χρειαστει κατι,μπαινεις μεσα....

 

Ρωτηστε μας τι παθαμε στο Παρνωνα φετος με το quendi που ειχαμε παει μονοι μας τη πρωτη νυχτα και αρχισαμε να ακουμε κατι ''περιεργους'' ηχους (και η φαση ηταν οτι καποιος απο τους δυο ηταν πιο μακρυα απο τον αλλο) ,

τρεχουμε μπαινουμε στο αμαξι,μεγαλα φωτα,προβολεις και καναμε μια μικρη περιπολια στο χωρο....

 

Γενικα παιδια η νυχτα οταν εισαι μονος σου,σε κανει να φανταζεσαι πραγματα απο το πουθενα,να βλεπεις κ να ακους ανυπαρκτα πολλες φορες πραγματα-πλασματα.

 

Αυτο το παθαινα με τους Προσκοπους τα καλοκαιρια που φυλαγαμε σκοπια,

ωραια ξερεις οτι μπορει να κοιμουνται στα 10 μετρα αλλοι 30 ανθρωποι και με μια φωνη θα ερθουν,

αλλα και παλι μπορει πολυ ευκολα η καλτσα να γινει καφε....

:shock:

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικα και σουβλα! Κριμα τετοιο θηραμα να παει χαμενο!

 

-"Γυναικαα, θα βγω για παρατηρηση το βράδυ!"

-"Ναι ναι, αντε να φερεις και τιποτα γιατι εχουμε τραπεζι στους κουμπαρους αυριο."

 

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα καταστήματα pet shop πουλάνε κάτι σπρευ που κρατάνε σε απόσταση όλα τα ζώα εκτός από κατσαρίδες και ποντίκια...

Το ξέρω γιατί και το φετεινό χειμώνα είχα ένα κ...όγατο που ανέβαινε πάνω στη σέλα της μηχανής και κοιμότανε... :evil: :evil:

Πέρασε μια βδομάδα που κάθε πρωί την ξύπναγα και με κοιτούσε με ένα βλέμμα "α, ήρθε ο μ....κας, άντε, να σηκωθώ να μου καθαρίσει το σπίτι και θα ξαναέρθω το βράδυ..." ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Ε, και μια μέρα σηκώνεται και βλέπω κάτι πράσινα υγρά επάνω στη σέλα... :shock: :shock: :shock: :shock: :twisted: :twisted: :twisted:

Με άκουσε όλη η Αγία Παρασκευή!! Επειδή λοιπόν τα αρωματικά μαντηλάκια είχαν αρχίσει να τελειώνουν - όπως και η υπομονή μου - και επειδή δεν είμαι λάτρης της φόλας, πήγα, ρώτησα και το αγόρασα.

Από τότε που ψέκασα τη μηχανή, μόνο ο δικός μου πισινός κάθεται στο μπροστινό κάθισμα και κανένας άλλος!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Θα ρωτήσω αν κάνει και για αρκούδες, αλλιώς θα πάρουμε όλοι θειάφι και θα σχηματίζουμε κύκλους γύρω από την περιοχή που θα βρισκόμαστε.... 8-[ 8-[ 8-[ 8-[ 8-[

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια θερμική κάμερα θα έλυνε τα προβλήματα και ικανοποιούσε την περιέργεια μας σχετικά με το τι δεν βλέπουμε την νύχτα! Προσωπικά είχα την τύχη να δώ μέσα από μια στρατιωτική όσο είμουνα φαντάρος (Στην 115ΠΜ στα Χανιά, φυλάγαμε τους 'φίλους' μας τους αμερικάνους) και είχα εντυπωσιαστεί ιδιαίτερα...

Θα μπορείς να δείς αρκούδες, σκύλους, σκιούρους, ανθρώπους... :)

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω λοιπών την υπέρτατη πρόταση: Υποχρεωτικά ένας Κρητικός στην εξόρμηση, εξοπλισμένος με τουφέκι ελεύθερου σκοπευτή το οποίο έχει πάνω διόπτρα νυκτός, και διατρητικές σφαίρες! Τον βάζετε σκοπία και έχετε λύσει τα προβλήματα των παραβιάσεων της περιμέτρου σας!! :cheesy: :cheesy:
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη φοβαστε το βουνο και τα πλασματα του. Εχω αρκετες ωρες μονος στις ερημιες και αυτο που εχω μαθει (επειδη ειμαι και απο χωριο) ειναι οτι αμα δεν πειραξεις δεν σε πειραζουν.

πχ. για τα σκυλια προβλημα θα εχεις μονο αν πας να στησεις τον εξοπλισμο κοντα στο κοπαδι, αλλιως μαλλον αυτα σε φοβουνται περισσοτερο. Βεβαια καλα ειναι να μην στηνεις διπλα σε κοπαδια οχι για τον φοβο σκυλιων αλλα .....να μυριζει κιολας μερικες φορες!!!!!

Οσο για αρκουδες κατα κανονα δεν πολυπλησιαζουν σε κατοικοιμενες περιοχες. Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις ....Vegan θα σου εχω πει για το παρολιγον contact που ειχα με μια του ειδους!!!!!!

Ο δικος μου μεγαλυτερος φοβος ειναι να μην κουνησω κανενα τριποδι μεσα στα σκοταδια.!!!

Οποτε μην φοβαστε ορμηστε ολοι στα βουνα!!!! Η μαγεια της ανατολης μετα απο μια μεγαλη νυχτα παρατηρησεων θα σας αποζημειωσει 8)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου INEST ολοι νομιζω ξερουμε οτι τα "ζωα" των πολεων ειναι χειροτερα απο τα ζωα του βουνου αρα κατα 90% το κακο βρισκεται μεσα στο μυαλο μας.Το "αν δεν τα πειραζεις δεν σε πειραζουν "ισχυει για τα ζωα του βουνου(οχι παντα βεβαια βλεπε αγριογουρουνα,λυκους,αρκουδες)τα αλλα ΖΩΑ(σα εμενα ας πουμε)μπορουν να κανουν κακο μονο για την πλακα τους η επειδη εισαι σε λαθος μερος λαθος ωρα κτλ.τελος αν μιλαμε για βουνο ειμασται μακρια απο κατοικιμενοι περιοχη.
Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα βουνα της Πελοποννησου "ευτυχως" απο αστρονομικη αποψη και ΔΥΣΤΥΧΩΣ απο περιβαλλοντικη-οικολογικη, το μονο που εχει μεινει να θυμιζει πως καποτε υπηρχαν και στα μερη μας λυκοι και αρκουδες ειναι καποια τοπωνυμια.... :(
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπικά μεγαλύτερο πρόβλημα έχω από το σκύλο μου , που όποτε βρεί ευκαιρία μου κατουράει τον τρίποδα (και του έχω μεγάλη αδυναμία και δεν μπορώ να το μαλώσω) παρά από αρκούδες/λύκους/φίδια(τα τελευταία σταμάτησα να τα κυνηγάω αφού τελικά δε μου έκαναν τίποτα)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου INEST ολοι νομιζω ξερουμε οτι τα "ζωα" των πολεων ειναι χειροτερα απο τα ζωα του βουνου αρα κατα 90% το κακο βρισκεται μεσα στο μυαλο μας.Το "αν δεν τα πειραζεις δεν σε πειραζουν "ισχυει για τα ζωα του βουνου(οχι παντα βεβαια βλεπε αγριογουρουνα,λυκους,αρκουδες)τα αλλα ΖΩΑ(σα εμενα ας πουμε)μπορουν να κανουν κακο μονο για την πλακα τους η επειδη εισαι σε λαθος μερος λαθος ωρα κτλ.τελος αν μιλαμε για βουνο ειμασται μακρια απο κατοικιμενοι περιοχη.

 

Αυτο που λες ειναι μια μεγαλη αληθεια.

Ας πηγαινες να κανεις παρατηρηση την εποχη που ερχοταν κατα εκατονταντες οι αλβανοι απο τα βουνα, εκει να δεις φοβος....και τρομος!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω παρει ποτε τα βουνα με "βαρυ" εξοπλισμο... Ωστοσο, συνηθως τα καλοκαιρια κανουμε πορειες στα βουνα, μακρυα απο δρομους, 3-5 μερες, απο χωριο σε χωριο με καποιες διανυκτερευσεις σε σκηνη. Και κουβαλω μονο τα κυαλια μου (μαζι με τα συμπραγκαλα, κονσερβες κι ολα τα σχετικα εννοηται...). Και κανουν δουλεια!

 

Εχουμε συναντησει διαφορα, σκυλακια, φιδακια, αλεπουδακια, κριαρακια κλπ την μερα ή την νυχτα. Το τι ακριβως ζωα εχουμε ακουσει να γυρνοβολουν εξω απο την σκηνη μας τα βραδια, δε βγηκα ποτε να το εξακριβωσω... Μπορω ωστοσο να δηλωσω οτι η χειροτερη, και η πιο καταστροφικη συναντηση που ειχαμε ηταν πουρνο πουρνο, στο χαραμα, ενω πιναμε τον καφε μας, και ηταν ενα περαστικο (!!!!) κοπαδι αγελαδες: Μας περικυκλωσαν, μας φαγαν την μερεντα, μας γκρεμησαν την σκηνη, μια εφηγε φοροντας ως γοβακι το τσιγκινο φλιτζανι μου, και τελος δωσαν το χαρηστικο πατημα στην Ζενιτ μου. Ολα αυτα παραμενοντας ευγενεστατες και φιλικοτατες! μετα φτασαν τα σκυλια που τις συνοδευαν, που μας γαυγισαν για λογους τυπικοτητας και τελος ο τσοπανος που μας χαιρετησε χαρουμενος ενω εμεις κοιταγαμε αποσβολωμενοι τα ερηπεια του εξοπλισμου μας...

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Ωραια ιστορια αν και λιγο πονεμενη (για τον εξοπλισμο!!)

Την αλλη φορα αν τολμας παρε μαζι σου εκεινο το Takahashi ή Vixen με εκεινη την στηριξη που κανει κατι χιλιαδες ευροπουλα :mrgreen: :mrgreen:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που ερχοταν κατα εκατονταντες ... απο τα βουνα, εκει να δεις φοβος....και τρομος!!!!

 

Ε, εσύ ξέρεις τη λύση: ή την αρκούδα (να τους τρομάξεις) ή την... μαϊμούδα (να την κάνεις με ελαφρά....)

 

Πέρα από την πλάκα, συγκεκριμένα δεν έχω νιώσει φόβο. Βέβαια, αυτό κυρίως οφείλεται στο ότι όταν παρατηρώ είμαι στο Χολομόντα, στις εγκαταστάσεις του ΑΠΘ, που το περιβάλλον είναι ελεγχόμενο. Παρόλα αυτά, εξαιτίας του κοντινού δάσους και της γενικότερης ησυχίας (αλλά και του κτιρίου των 300 ατόμων, που είμαι μόνος) υπάρχει αρκετά συχνά ένα απόκοσμο συναίσθημα και μια "ένταση"... οπότε με μουσικούλα όλα λύνονται!

 

Σ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε θα μπορουσα να τα κουβαλησω, και να τα χα! Ειναι χρεος μου να σας προειδοποιησω οτι το συγκεκριμενο κοπαδι κατευθηνοταν, οπως κανει αλλωστε καθε καλοκαιρινο πρωινο, στο χιονοδρομικο του φαλακρου. Οποτε, παρολο που φτανει ως εκει δρομος και που ο ουρανος ειναι καταμαυρος, δε θα συνιστουσα σε κανεναν σας το συγκεκριμενο σημειο για εξορμηση...

 

ΥΓ) οταν το μεσημερακι φτασαμε και εμεις στο χιονοδρομικο και ξανασυναντησαμε τις αγελαδες, ειχε και κατι αλογα που καλπαζαν εκει πανω...

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από την πλάκα, συγκεκριμένα δεν έχω νιώσει φόβο. Βέβαια, αυτό κυρίως οφείλεται στο ότι όταν παρατηρώ είμαι στο Χολομόντα, στις εγκαταστάσεις του ΑΠΘ, που το περιβάλλον είναι ελεγχόμενο. Παρόλα αυτά, εξαιτίας του κοντινού δάσους και της γενικότερης ησυχίας (αλλά και του κτιρίου των 300 ατόμων, που είμαι μόνος) υπάρχει αρκετά συχνά ένα απόκοσμο συναίσθημα και μια "ένταση"... οπότε με μουσικούλα όλα λύνονται!

Σ.

 

Αντε να κανεις παρατηρηση μεσα σε βουνο που το κοντινοτερο σπιτι με ανθρωπους ειναι στα 600m και πανω και μετα τα ξαναλεμε!!!

Ο Χολομοντας ειναι Χιλτον και μαλιστα εισαι στην προεδρικη σουιτα. Μαλιστα τωρα που θα γινει και τηλεχιρισμος απο το τζακι θα πινεις και σαμπανια με οποια ξανθια υπαρξη θες!!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω μπορουμε να δουμε το ποσο ο ανθρωπος εχει ξεφυγει απο τη φυση!

Αντι να μπορεσουμε να απολαυσουμε την μαγεια,την γαληνη και την ενεργεια που δινει το βουνο το βραδυ,εμεις ακουμε χιλιους δυο υποπτους θορυβους,βλεπουμε παντου την ζωουλα μας να κυνδυνευει,μιας και βγηκαμε απο τις καθιερωμενες γραμμες που μας εχουν σηνηθησει να ειμαστε.

Βγαινουμε απο το κελι και αισθανωμαστε φυλακισμενοι,ή καλυτερα, ελευθεροι φοβισμενοι...............βαζουμε την ουρα κατω απ τα σκελια μας, κανουμε τα κακακια μας στα βρακακια μας και οπου φυγει φυγει.............

Ζητω η βαβουρα και τα καυσαερια της πολης,ζητω η απομακρυνση μας απο την φυση,ζητω η φωτορυπανση,ζητω τα Mc Donalds...................

ΟΛΕ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι το αίσθημα της αυτοσυντήρησης......όλα τα ζώα το έχουν!!!!!!

(-Αμαν ρε vegan, εκτός από μεγάλος ανθέλληνας που είσαι τώρα μας λές και ζώα...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι το αίσθημα της αυτοσυντήρησης......όλα τα ζώα το έχουν!!!!!!

(-Αμαν ρε vegan, εκτός από μεγάλος ανθέλληνας που είσαι τώρα μας λές και ζώα...)

 

Ετσι ειναι.... οι μεγαλυτεροι ελληνες τους λενε τελικα ανθελληνες

και οπως φαινεται και τους μεγαλυτερους ανθρωπους τελικα τους λενε ζωα!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης