Jump to content

Αγορά νέου τηλεσκόπιου


Kingdom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι συμφωνώ. Ισως το είπα λίγο άκομψα. Είπα πως απ την στιγμή που υπάρχει η dslr μπορεί να ξεκινήσει να μάθει κλπ. Απλά μην περιμένει να δει τα σούπερ ντούπερ αποτελέσματα. Εννοείται πως υπάρχουν ανθρωποι που φωτογραφίζουν ακόμη και με κατώτερο εξοπλισμό. Απλά θέλω να τονίσω πως η eq3 δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Σε κάθε περίπτωση ότι και να λέμε εμείς το σίγουρο είναι πως ο Aalexis πρέπει πρώτα να διαβάσει μερικά πράγματα και να επανέλθει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, filiatra said:

Ναι συμφωνώ. Ισως το είπα λίγο άκομψα. Είπα πως απ την στιγμή που υπάρχει η dslr μπορεί να ξεκινήσει να μάθει κλπ. Απλά μην περιμένει να δει τα σούπερ ντούπερ αποτελέσματα. Εννοείται πως υπάρχουν ανθρωποι που φωτογραφίζουν ακόμη και με κατώτερο εξοπλισμό. Απλά θέλω να τονίσω πως η eq3 δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Σε κάθε περίπτωση ότι και να λέμε εμείς το σίγουρο είναι πως ο Aalexis πρέπει πρώτα να διαβάσει μερικά πράγματα και να επανέλθει.

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας γιατί μαθαίνω κάθε μέρα περισσότερα .

Από Θεσσαλονίκη είμαι και θα ήθελα πολύ να πάω σε μια συνάντηση για αστροπαρατηρηση να δω και γω επιτέλους πως είναι να βλέπεις από τηλεσκόπιο 

Επειδή τα φθηνά τηλεσκόπια που κοιτούσα πριν είδα ότι είναι τζάμπα λεφτά είπα να πάω μέχρι 1000 ευρώ ταβανι.

Και γι'αυτό αυτό που μου πρότεινε ο κύριος Ηρακλής το έψαξα και είδα ότι είναι ότι καλύτερο από θέμα value for money για έναν ερασιτέχνη σαν και μένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 minutes ago, Αalexis cosmo said:

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας γιατί μαθαίνω κάθε μέρα περισσότερα .

Από Θεσσαλονίκη είμαι και θα ήθελα πολύ να πάω σε μια συνάντηση για αστροπαρατηρηση να δω και γω επιτέλους πως είναι να βλέπεις από τηλεσκόπιο 

Επειδή τα φθηνά τηλεσκόπια που κοιτούσα πριν είδα ότι είναι τζάμπα λεφτά είπα να πάω μέχρι 1000 ευρώ ταβανι.

Και γι'αυτό αυτό που μου πρότεινε ο κύριος Ηρακλής το έψαξα και είδα ότι είναι ότι καλύτερο από θέμα value for money για έναν ερασιτέχνη σαν και μένα.

Αν είναι εύκολο φίλτατε Αλέξη μη με αποκαλείς κύριε γιατί το ακούω συνέχεια από μαθητές. Εδώ στο φόρουμ δεν είμαι δάσκαλος. Μαθαίνω. Κι όπως ειπε κι ο συνάδελφος παρατηρητής filiatra διάβασμα, πολύ διάβασμα. Η μαγεία της γνώσης ουσιαστικά συμπληρώνει τη μαγεία της παρατήρησης ή φωτογράφισης. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης δεν σου απαντήσαμε στο κυριότερο. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει αστρονομικός σύλλογος. Ο ΟΦΑ. Επικοινώνησε μαζί τους και θα σε βοηθήσουν. https://www.ofa.gr/

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, filiatra said:

Επίσης δεν σου απαντήσαμε στο κυριότερο. Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει αστρονομικός σύλλογος. Ο ΟΦΑ. Επικοινώνησε μαζί τους και θα σε βοηθήσουν. https://www.ofa.gr/

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα επικοινωνίσω να μου πουν πότε θα έχουν εξόρμηση .

Έχω αρχισει το διάβασμα εδώ στο φόρουμ για να τα ξεδιαλυνω κάπως στο κεφάλι μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα στην παρέα! Η αγορά έγινε λοιπόν εδώ και 1 μήνα με ανατροπή… κατέληξα στο Dobsonian 8!Αν και με προβληματιζε ο ογκος του ολα καλα. Το εχω μεταφέρει επαρχια με σκοτεινο ουρανο οπου πραγματικά ειναι απολαυση! Δεν το εχω ευχαριστηθει ακομα πολυ αλλα ειδα αρκετα για πρωτη φορα (Δια, μαζι με τους δορυφορους του, Αρη, Κρονο) και ανυπομονω συντομα να κανω εξορμηση ξανα! Απολυτα ικανοποιημενος με την αγορά, ειχα καποιες δυσκολιες με ευθυγραμμιση αλλα την καταφερα τελικα.  Ηθελα να συνδεσω και μια DSLR αλλα δεν το εχω καταφερει… ενω εχω παρει το T-Ring μου βγαζει μηνυμα στην καμερα οτι είναι εκτος ο φακος… δεν ξερω αν κανω κατι λαθος, θα το ψαξω…εχω παρει κ εναν ανταπτορα για συνδεση με κινητο αλλα δεν τον εχω δοκιμασει… Ξερω οτι με Dob δεν ειναι για φωτογραφια αλλα οτι καταφερω να αποτυπωσω ειναι ευπροσδεκτο… Αυτο που θα παρω αμεσα γιατι βλεπω χρειαζεται ειναι εναν νεο ερευνητη με ανορθωτη και διαγωνιο 90° μιας και ειναι ζορικη η αναζήτηση με τον ερευνητη του dob… Σκέφτομαι προαιρετικα και εναν ανορθωτη για το τηλεσκοπιο οταν τυχη να παρατηρω την μερα…Ξερω οτι το dob δεν ειναι κ το καλυτερο για παρατηρηση μερα αλλα με χαλαει οταν βλεπω κατι να το βλεπω αναποδα… Το βραδυ μικρη σημασια εχει στις νυχτερινες παρατηρησεις αλλα anyway…  Εχω κανει κ μια πατεντα και εχω φτιαξει μια επιπλεον βαση κ ετσι δινω λιγο ύψος στο τηλεσκοπιο για να κανω ποιο ευκολη την παρατηρηση…Το σετ που εχω για αρχη ειναι με Baader Hyperion Zoom μαζι και με εναν barlow 2x skywatcher και καποια φιλτρα ενω πηρα και ενα laser για την ευθυγράμμιση το οποιο βοηθησε πολυ! Συντομα θα επανελθω με νεες εμπειριες και εντυπωσεις! Σας ευχαριστώ για τις συμβουλες! 

Το επεξεργάστηκε ο Kingdom
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης