Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου για αρχαριο


Vagelisg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα , ασχολουμαι με το διαστημα 2 χρονια πλεον και ενδιαφερομαι να αγορασω τηλεσκοπιο. Υπαρχει ομως, ενα προβλημα. Ειμαι τελειως ασχετος, δεν ξερω τιποτα . Διαβασα συζητησεις εδω στο φορουμ ομως ειμαι τοσο ασχετος που δεν πηρα απαντησεις. Για να σας βοηθησω ,μενω σε επαρχια και μαλιστα λιγο εξω απο την πολη οποτε εχω πολυ καλη ορατοτητα και οσο αναφορα το μπατζετ, για να ειμαι ειλικρινης το πολυ 400 ευρω . Δεν ξερω αν ειναι καλο ποσο για αρχη ,περιμενω απαντησεις. Τελος, μια ακομα ερωτηση, τι ειναι καλυτερο , να ξεκινησω με κατι φθηνο επειδη δεν γνωριζω ή με κατι καλο το οποιο θα το εχω για αρκετο καιρο. Ευχαριστω εκ των προτερων, ολες οι απαντησεις ειναι καλοδεχουμενες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο τηλεσκόπιο μέχρι τα 400 ευρώ κατά την γνώμη μου είναι το 6αρι dobson της SW. https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

Ή αν μπορείς να ανέβεις ένα εκατοσταρι αυτήν την περίοδο τρέχει μια προσφορά για το 8αρι στα 494 ευρώ. 

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-8-pyrex.html

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, arsentsol said:

Ή αν μπορείς να ανέβεις ένα εκατοσταρι αυτήν την περίοδο τρέχει μια προσφορά για το 8αρι στα 494 ευρώ. 

FYI, Υπάρχει ένα προς πώληση στα 400€ στο Insomnia άμα ψάξεις και άλλο ένα στα 450€ στο facebook marketplace και τα 2 σχεδόν καινούργια απ'ότι γράφουν.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες :) 

Mιας και είσαι στο ξεκίνημα σου, θα σου πρότεινα να δεις αυτόν εδώ τον πολύ κατατοπιστικό οδηγό: 
 

Για μένα, επειδή το χόμπι είναι αχανές, και θα συναντήσεις διάφορα γνωστικά εμπόδια ξεκίνα από ένα βιβλίο και τον σκοτεινό ουρανό.
Όσον αφορά το πρώτο τηλεσκόπιο, θα συμφωνήσω πως το 8άρι είναι σούπερ για ξεκίνημα, αλλά μην βιαστείς να το πάρεις. ;) 
 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε και από εμένα. Αν αποφασίσεις να πάρεις το 8αρι θα πρέπει να σκεφτείς ότι θα θέλεις να αγοράσεις και προσοφθάλμια αργότερα που είναι αρκετά ακριβά. Για βιβλίο μπορείς να πάρεις το Nightwatch η το The backyard astronomers guide αλλά είναι από 30 -50 ευρώ άλλα αξίζουν πολύ. Κατέβασε και κανένα πρόγραμμα όπως το  stellarium για pc η το sky safari free για android. Επίσης αν έχεις κιάλια η ακόμα και με γυμνά μάτια ψάξε να βρεις πλανήτες και βασικούς αστερισμούς γιατί θα χάνεσε με τηλεσκόπιο. Ελπίζω να βοήθησα. ☺️

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης