Jump to content

απευθείας εικόνα από τηλεσκόπιο σε λαπ τοπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, λόγω της πανδημίας αναγκαζόμαστε να προσαρμοζόμαστε στη νέα  κατάσταση  μέχρι να ξεμπερδέψουμε κάποια στιγμή. Η παρατήρηση από κοινού πολλών ατόμων με ένα τηλεσκόπιο  ενέχει κίνδυνο μόλυνσης από την επαφή με το προσοφθάλμιο. Υπάρχει τρόπος να δείχνουμε ότι βλέπουμε με κάποιο ειδικό εξάρτημα ζωντανά σε λαπ τοπ και η εικόνα να πλησιάζει αυτήν του κανονικού προσοφθαλμίου; Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο πιο απλός τρόπος, τον οποίο έχω χρησιμοποιήσει σε βραδιά κοινού σε σχολείο στην Παλλήνη είναι ο παρακάτω:

1) Μακ 127

2) ΖWO ASI 224MC

3)Tablet με το software της ZWO το Asicap

Πήγαινα σε στόχους και έβαζα μικρές εκθέσεις. Είδαμε πάρα πολλά αντικείμενα και στα παιδιά άρεσε πιο πολύ από ότι το προσοφθάλμιο

Σε πιο ανεβασμένη τώρα εκδοχή με το laptop και το sharpcap ,βάζεις εκθέσεις 3-15" και κάνεις live stacking και όσο μένεις στον στόχο βελτιώνεται συνεχώς.

Η εικόνα που θα πάρεις δεν θα είναι σαν αυτή στο προσοφθάλμιο, θα βλέπεις χρώματα κανονικά γιατί η κάμερα είναι πολύ πιο ευαίσθητη από ότι τα μάτια μας.

Όπως σου είπε και ο Διομήδης μετά μπαίνεις στα χωράφια της βιντεοαστρονομίας (Electronic Assisted Astronomy EAA)

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επί ευκαιρίας να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Για βιντεοαστρονομία απαιτείται ισημερινή στήριξη ? Η γίνεται και με alt-az ρομποτική ? Επίσης πόσο ακριβείας πρέπει να είναι η ευθυγράμμιση του goto ? Μικρή απόκλιση χαλάει πολύ την εικόνα? Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα εγω κανω βιντεοαστρονομια με αλταζιμουθιακη στηριξη με την azgte και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ελαφρυ field rotation μετα τα πεντε με εφτα λεπτα αλλα και παλι κραταει τον στοχο μια χαρα καθαριζει ο θορυβος της καμερας και κανεις δουλεια..για την ακριβεια του. goto κανω με δυο αστερια ευθυγραμμιση αλλα κανω platesolving και μου κεντραρει τον στοχο..φυσικα μια ισημερινη στηριξη καλυτερευει τα πραγματα στο θεμα να κατσεις πολυ ωρα στον στοχο αλλα στην βιντεοαστρονομια εφτα λεπτα με δεκα λεπτα ειναι αρκετα ωστε να πας στον επομενο στοχο..συνηθως εγω στο διωρο θα δω τουλαχιστον δρκα στοχους..επισης ρολο μεγαλο παιζει να χεις οσο το δυνατον μικροτερη εστιακη αποσταση που ειναι πιο σημαντικη απ τη διαμετρο του τηλεσκοπιου..για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να πας στο θεμα "παρατηρηση βιντεοαστρονομιας"

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

19 minutes ago, Kondylis said:

για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να πας στο θεμα "παρατηρηση βιντεοαστρονομιας"

Μπορείτε να βάλετε ένα link γιατί έχω ψάξει πολύ και δε το βρίσκω, ούτε μέσω της αναζήτησης 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, qforce said:

3)Tablet με το software της ZWO το Asicap

@qforce απο περιέργεια, μιας και νόμιζα οτι θες αναγκαστικά asiair για κάτι τέτοιο, τι tablet έχεις για αυτή τη χρήση; 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 minutes ago, Adomingo said:

@qforce απο περιέργεια, μιας και νόμιζα οτι θες αναγκαστικά asiair για κάτι τέτοιο, τι tablet έχεις για αυτή τη χρήση; 

Οποιοδήποτε tablet ή κινητό, απλά θα χρειαστείς έναν αντάπτορα που να μετατρέπει το usb καλώδιο της κάμερας στον usb υποδοχέα του ταμπλετ/κινητού σου.

Θα κατεβάσεις το software της ZWO και είσαι έτοιμος.

image.png.0e96f43ff6173c66a381a63f85ce3ac4.png

 

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή για να μην γίνει παρανόηση, το Asicap κάνει μόνο απλές λήψεις και γράφει και βίντεο. Αν θέλουμε να κάνουμε live stacking θα πάμε υποχρεωτικά σε laptop και sharpcap.

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, vagkaf said:

Μπορείτε να βάλετε ένα link γιατί έχω ψάξει πολύ και δε το βρίσκω, ούτε μέσω της αναζήτησης 

 

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν πάμε σε laptop, πέραν του sharpcap υπάρχει και το AsiLive στο AsiStudio - μια πιο απλοποιημένη και ευκολόχρηστη εφαρμογή για live stacking...

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 9/12/2021 at 12:14 ΜΜ, vagkaf said:

Επί ευκαιρίας να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Για βιντεοαστρονομία απαιτείται ισημερινή στήριξη ? Η γίνεται και με alt-az ρομποτική ? Επίσης πόσο ακριβείας πρέπει να είναι η ευθυγράμμιση του goto ? Μικρή απόκλιση χαλάει πολύ την εικόνα? Σας ευχαριστώ!

Εννοείται ότι η ευθυγράμμιση του go-to δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα της εικόνας. Απλά με το πόσο χρόνο θα παραμένει η εικόνα στο οπτικό πεδίο χωρίς νέα παρέμβαση.

Πάντως για live πρόχειρη εικόνα Σελήνης/πλανητών σε laptop για το κοινό, πήρα για να δοκιμάσω τη μικρή καμερούλα (Full-HD) της Bresser. Αγορά ...black Friday😄στα € 62 . Ακόμη δεν την έχω ανοίξει για δοκιμή!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης