Jump to content

Panoptic 35 vc es30 82


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το dob 12 goto και ψάχνω εναν προσοφθάλμιο ευρέως πεδίου. Είχα καταλήξει στο es30 82 αλλά υπάρχει αυτήν την περίοδο μεταχειρισμένος ο panoptic 35, και μου εχει μπει το δίλημμα.

Το επεξεργάστηκε ο filim
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά έχεις εστιακή με το 12 dob 1500. Με τον 35mm θα έχεις exit pupil 7,1 το οποίο το θεωρώ οριακό. Μόνο και μόνο γιαυτο εγώ θα τον απέφευγα. 

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πολλούς λόγους, στη συντριπτική πλειοψηφία των νευτώνειων τηλεσκοπίων οι φακοί πάνω από 30-32 mm είναι ακατάλληλοι. Μείνε στα 30mm ή ακόμη καλύτερα 26-28mm αν πρόκειται για ευρυγώνιο φακό.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Nagler T5 26mm θα ήταν ο ιδανικός προσοφθάλμιος, από όσα έχω διαβάσει...Αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τον σταμάτησαν. Και είναι μεγάλο το κενό των Nagler από 22mm έως 31mm και ούτε Ethos υπάρχει σε αυτό το κενό παρά μόνο Panoptic. Ποιος ξέρει....

Επίσης τώρα σταμάτησαν και τον Nagler T4 17mm... οποιος προλάβει όσους είναι σε stock (πιθανόν να αποκτήσουν και συλλεκτική αξία). Τον έχουν βγάλει ήδη από το site της TeleVue και π.χ. στο astroshop αναγράφει not available anymore όπως και στον 26mm. Τουλάχιστον εδώ έχει λογική καθώς υπάρχουν στην ίδια εστιακή οι Delos και Ethos που ίσως μείωσαν τις πωλήσεις του....

 

IMG_20220115_085528.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει τον es30 82 σε dob 10 kai dob 14 και είναι τέλειος . Μόνο μειονέκτημα το βάρος και ο όγκος του . Είναι τέρας . Για το άλλο μοντέλο δεν ξέρω αλλά το 7.1 θα είναι πρόβλημα . 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι που συχνά παραβλέπεται είναι ότι δεν συνδυάζεται χαμηλή μεγέθυνση με αξιοπρεπή εικόνα στα νευτώνεια. Η μεγάλη κόρη εξόδου (πάνω από 5 mm) σε συνδυασμό με την κεντρική παρεμπόδιση των νευτώνειων οδηγούν το φως στην περιφέρεια του φακού του ματιού, εκεί που ακόμη κι ένα φυσιολογικό μάτι έχει ατέλειες και μικροπροβλήματα. Εξάλλου, το αυξημένο οπτικό πεδίο αποκαλύπτει έντονα την εγγενή κόμη των παραβολικών κατόπτρων. Το αποτέλεσμα είναι αισθητά υποβαθμισμένη εικόνα σε σχέση με μεσαίους φακούς (10-25mm) και τελικά απογοήτευση, ακόμη περισσότερο επειδή έχουν ξοδευτεί πολλά χρήματα . Οι διαφημίσεις των μεγάλων φακών δεν το λένε, αλλά έχουν κατασκευαστεί κυρίως για καταδιοπτρικά τηλεσκόπια, τα οποία έχουν ανάγκη τέτοιων φακών (δηλ. πάνω από 30mm) για να δώσουν φυσιολογικές προς χαμηλές μεγεθύνσεις - και για διοπτρικά.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ βρίσκω ικανοποιητική την εικόνα με το 30 και στο Χ40 που μου έδινε το 10αρι και το περίπου Χ55 που δίνει στο 14 . Ο ES είναι πολύ ποιοτικός και δεν έχει τα παραπάνω προβλήματα σε μεγάλο βαθμό . Ο baader από την άλλη των 31 mm ήταν χάλια . Μη παραλείπουμε και την μαγεία του μεγάλου πεδίου που δίνει ένας ευρυγώνιος σε χαμηλή μεγέθυνση . Μεγάλα σε έκταση σμήνη και νεφελώματα μόνο με ένα τέτοιο προσοφθάλμιο τα χαίρεσαι . Επίσης όσο πιο μεγάλο το πεδίο τόσο πιο εύκολα βρίσκεις τον στόχο . Παράδειγμα με το goto στο 10αρι o στόχος τις μισές φορές ήταν στο πεδίο με μεσαία μεγέθυνση . Με τον 30 ήταν πάνω από το 90% . Άλλωστε πρέπει να έχεις 3 βασικές μεγεθύνσεις : χαμηλή , μεσαία , υψηλή . Αν δεν υπάρχουν τα χρήματα να επενδύσεις και στις 3 μεγεθύνσεις τότε θα επενδύσεις στη μεγέθυνση που πιστεύεις ότι θα χρησιμοποιείς περισσότερο . Πάντως πρέπει έστω και με μη ποιοτικούς προσοφθάλμιους να έχεις και τις τρεις μεγεθύνσεις .

Το επεξεργάστηκε ο geo1970
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης