Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και Καλή Χρονιά.

Καλώς σας βρήκα.

(Συγγνώμη που γράφω με μεγάλους χαρακτήρες, όμως δεν βλέπω καλά και κουράζομαι).

Από παλιά με ενθουσίαζε η παρατήρηση του έναστρου ουρανού. Υποστήριζα με θέρμη, ότι δεν είναι δυνατόν να είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν!

Είχα πάρει την απόφαση να γίνω αστροφυσικός' πράγμα το οποίο δεν επετεύχθη.

Εν έτη 1978, ο πατέρας μου , μού έκανε δώρο ένα ζευγάρι διόπτρες MASCAT 7Χ40.

Με αυτές παρατηρούσα για ώρες την σελήνη. Έβλεπα (η νομίζω ότι έβλεπα), πολλά πράγματα.

Έβλεπα την ανομοιογένεια του εδάφους,τους κρατήρες (είχα προμηθευτεί και σχετικό χάρτη), τις "θάλασσες",..κ.λ.π

Όταν όμως, προσπαθούσα να εστιάσω στον Εγγύτερο του Κενταύρου, ή στην κοντινή Αφροδίτη, το μόνο που έβλεπα ήταν ένα λευκό άσπρο στίγμα, το οποίο "χόρευε", κατάλαβα ότι έπρεπε να υπάρχει σταθερή στήριξη για να εκλείψει το φαινόμενο, πράγμα ανέφικτο με τις διόπτρες, τότε.

Από τότε πέρασαν 44 χρόνια!

Τώρα, επειδή είμαι συνταξιούχος και δεν έχω κάτι άλλο να ασχοληθώ, εκτός από το διάβασμα και λίγο περπάτημα, αποφάσισα να επανέλθω στην νεανική μου επιλογή' την παρατήρηση του έναστρου ουρανού.

Σκέπτομαι λοιπόν να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο. Όμως δεν γνωρίζω τι είδους τηλεσκόπιο πρέπει να αγοράσω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση.

Αλεβίζος Σπύρος.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
επαναπροσδιορισμός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλό θα ήταν να μας πείτε και ποιο είναι το ποσό που θέλετε να διαθέσετε. Πρέπει όμως να ξέρετε ότι κάποια από τα πράγματα που θέλετε δεν είναι εφικτά με ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο και κάποια από αυτά ούτε καν από τα μεγαλύτερα τηλεσκόπια του κόσμου. Για παράδειγμα όλα τα άστρα φαίνονται σαν κουκίδες ακόμα και τα πιο κοντινά σε εμάς. Βέβαια η παρατήρηση διπλών άστρων είναι πολύ απολαυστική ακόμα και αν αυτά είναι σας μικρές κουκίδες επειδή παρουσιάζουν χρωματικές διαφορές και επειδή είναι όμορφο να προσπαθείς να τα ξεχωρίσεις. Ο Πλούτωνας επίσης είναι τόσο μακριά και τόσο μικρός που ακόμα και στα μεγάλα τηλεσκόπια φαίνεται σαν μία μικρή κουκίδα. Από την άλλη τους δακτυλίους του Κρόνου και χαρακτηριστικά στον Δία μπορούμε να δούμε και με μικρά τηλεσκόπια. Στην Αφροδίτη θα μπορείτε να δείτε τις φάσεις της. Στον Άρη όταν είναι κοντά στην γη επίσης μπορούμε να δούμε κάποια χαρακτηριστικά ανάλογα και με το μέγεθος του τηλεσκοπίου. Η σελήνη μπορεί να φανεί πολύ καλά από όλα τα τηλεσκόπια ακόμα και με κιάλια. Για να έχουμε την αίσθηση ότι είμαστε σε χαμηλή πτήση χρειαζόμαστε λίγο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, όχι κάτι τραγικά μεγάλο και ένα κατάλληλο προσοφθάλμιο ευρέως πεδίου. Στον ήλιο με ένα σχετικά οικονομικό φίλτρο μπορούμε να δούμε τις κηλίδες του σχεδόν με όλα τα τηλεσκόπια. Για να μπορέσουμε όμως να δούμε εκλάμψεις ή χαρακτηριστικά πάνω στην επιφάνεια του θέλουμε ηλιακό τηλεσκόπιο. Επίσης ,αν και η εποχή τώρα δεν προσφέρεται, θα ήταν ίσως καλό να παρακολουθήσετε κάποια εξόρμηση αστρονομικού συλλόγου και να δείτε μέσα από τηλεσκόπια μελών ,για να αποκτήσετε μία πιο πραγματική εικόνα του πως φαίνονται οι στόχοι που σας ενδιαφέρουν και να δείτε τι σας αρέσει περισσότερο.

  • Μου αρέσει 2
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την εκτενή απάντησή σου Γιώργο.

Η πρώτη μου επισήμανση, είναι ότι  είσαι άριστος γνώστης του αντικειμένου και η τοποθέτησή σου με κάλυψε τα μέγιστα' μια τέτοια γνώμη, που βασίζεται σε πραγματική γνώση, ήθελα να διαβάσω.

Αρχάριος δεν είμαι στην θεωρία της αστρονομίας, από μικρός ασχολούμαι με την επιστήμη αυτή, σχετικά δηλαδή με διαστρικές αποστάσεις, συστάσεις αστέρων και πλανητών, νεφελώματα, γαλαξίες κ.λ.π 'είμαι αρχάριος στο θέμα της παρατήρησης του έναστρου ουρανού, ως προς τα μέσα αυτής (όπως, καλά κατάλαβες).

Ετσι λοιπόν, δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα σχετικά με το κατάλληλο μέσο παρατήρησης.

Για να με βοηθήσεις, σου λέω ότι δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν η φωτογράφιση. Με ενδιαφέρει να έχω την δυνατότητα να βλέπω όσο το δυνατό κοντύτερα και ευκρινέστερα όλα τα ουράνια σώματα. Κατά συνέπεια, ερχόμαστε στο θέμα των τηλεσκοπίων (για τα οποία είμαι άσχετος). Ποιο τηλεσκόπιο θα ανταποκριθεί καλύτερα στο ζητούμενο; Το διοπτρικό, το κατοπτρικό, το καταδιοπτρικό (δεν ξέρω πως δουλεύει το κάθε είδος), ότι διαβάζω σου γράφω.

Συνεπεία των ανωτέρω θα ήθελα (εάν έχεις την καλοσύνη και υπομονή), να μου εξηγήσεις κάποια πράγματα.

Οσον αφορά το πρώτο θέμα που έθιξες, έχω την δυνατότητα να διαθέσω 350 ευρώ, ή και κάτι παραπάνω εάν μου το προτείνεις, έτσι ώστε να έχω όσο το δυνατό καλύτερη οπτική.

Με εκτίμηση.

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Συμπληρωματικός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πόσα θα μας δείξει ένα τηλεσκόπιο εξαρτάται από το άνοιγμα του, όσο μεγαλύτερο τόσο πιο αμυδρά αντικείμενα μπορούμε να δούμε και τόσο πιο μεγάλη διακριτική ικανοτητα έχει ώστε να βλέπουμε περισσότερες λεπτομέρειες. Μετά είναι το εστιακό του μήκος που καθορίζει το πόσο μεγενθυμένα βλέπουμε τα αντικείμενα. Επειδή εσένα σε ενδιαφέρουν κυρίως στόχοι από το ηλιακό μας σύστημα, θέλεις έναν τηλεσκόπιο που να έχει,για τα χρήματα που διαθέτεις, όσο μεγαλύτερο άνοιγμα γίνεται και όσο μεγαλύτερο εστιακό μήκος. Επειδή το ποσό που διαθέτεις είναι μικρό θα πρέπει να πας σε ένα χειροκίνητο τηλεσκόπιο με το οποιο θα βρίσκεις εσύ τους στόχους και θα τους ακολουθείς. Το πιο ιδανικό είναι αυτό https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-6.html

Αυτό περιλαμβάνει μέσα και δύο προσοφθάλμια, ένα 25αρι και ένα 10αρι. Για να έχεις μία εικόνα η σελήνη με το 25αρι θα φαίνται περίπου έτσι image.thumb.png.7e54baba91c867e49c6378c40b420559.png

Και ο Κρόνος με το 10αρι περίπου έτσι

image.png.c7e1df4c8a1b150781c185e3651530c4.png

Σε δεύτερη φάση μπορείς να αγοράσεις έναν barlow χ2 που θα σου επιτρέψει να έχεις μεγαλύτερη μεγέθυνση και να δεις τον Κρόνο περίπου έτσι αν το επιτρέπει και η ποιότητα του ουρανού την συγκεκριμένη βραδιά.

image.png.a0b7048b589d774debec5bee3d9ed165.png

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 4
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γράφω με έντονα, γιατί δεν βλέπω καλά και κουράζομαι, είναι και η ηλικία λίγο...

Ευχαριστώ σε που απάντησες και από ότι κατάλαβα αφιέρωσες αρκετό χρόνο. Το εκτιμώ!

Επί του προκειμένου τώρα. Με ενθουσίασε η εικόνα του Κρόνου' αν λάβουμε υπόψη τα 1200 εκ. χιλιόμετρα περίπου (1190-1660) της πραγματικής απόστασης Γης-Κρόνου, πόσο εσύ υπολογίζεις ότι είναι η απόσταση που "κλείδωσε" το τηλεσκόπιο; Aυτή είναι ερώτηση δύσκολη, αναμφίβολα και πρέπει να είσαι αστροφυσικός τουλάχιστον για να εκτιμήσεις, μάζα πλανήτη, διαθλαστικές μεταπτώσεις και άλλους πολλούς μαθηματικούς και φυσικούς παράγοντες, έτσι ώστε να δώσεις μία κατά προσέγγιση και πάλι, απάντηση. Εγώ, ως άσχετος, εκτιμώ ότι τον έχουμε στα 250 με 300 εκατομμύρια χιλιόμετρα.

Οσον αφορά την φωτογραφία της Σελήνης, με ξενέρωσε τελείως. Σίγουρα είναι στα 70-90.000 χιλιόμετρα και ας μην είμαι διαστημικός επιστήμων' την παρατηρούσα για πολλά χρόνια με διόπτρες και δεν βλέπω και κάποια αξιόλογη διαφορά. Υπέθεσα ότι θα προσεγγίζαμε στα 10000 -15000 χιλιόμετρα' βέβαια δεν γνωρίζω τι κάτοπτρο χρησιμοποιείς.

Περιμένω την τοποθέτησή σου.

Υ.Γ Θα κοιτάξω αυτό που υπέδειξες.

 

 

Quote

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες που σας παρέθεσε ο κ. Γιώργος πάνω είναι από πρόγραμμα προσομοίωσης και το έκανε για να έχετε μια εικόνα του πεδίου που δίνει το προσοφθάλμιο 25mm με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Τα είδωλα που φαίνονται είναι φωτογραφίες της προσομοίωσης και η ανάλυση τους δεν αντικατοπτρίζει το πως φαίνονται πραγματικά live. Καμία σχέση με όταν τα κοιτάτε απευθείας από το προσοφθάλμιο που σαφώς είναι πολύ πιο έντονα και με περισσότερες λεπτομέρειες. Θα εντυπωσιαστείτε και με τη Σελήνη αυτό είναι δεδομένο.

Όσων αφορά τις αποστάσεις τώρα χρειάζονται απλά λίγες διαιρέσεις. Αρχικά το τηλεσκόπιο που σας πρότεινε έχει εστιακή απόσταση 1200mm και διάμετρο 150mm. Χοντρικά το τηλεσκόπιο σηκώνει μεγεθύνσεις μέχρι και 300x αν και στο συγκεκριμένο μετά τις 150x τα είδωλα θα χάνουν σε κοντράστ και λεπτομέρειες. Η μεγέθυνση υπολογίζεται κάθε φορά με την διαίρεση [εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου] / [εστιακό μήκος προσοφθαλμίου]. Έστω λοιπόν ότι έχετε το 10mm προσοφθάλμιο τότε η μεγέθυνση θα είναι 1200 / 10 = 120x. Οπότε θα είναι σαν να βλέπετε τον Κρόνο από απόσταση περίπου 1.370.000.000 / 120 = 11.416.666 χλμ, ίση δηλαδή με τη διαίρεση [μέση απόσταση Γης-Κρόνου] / [μεγέθυνση] 

Υπόψιν ότι με κατοπτρικό τηλεσκόπιο σαν αυτό θα πρέπει να προμηθευτείτε εργαλείο ευθυγράμμισης των οπτικών και σταδιακά ίσως με κάποια ακόμη προσοφθάλμια.

Υ.Γ. Σας παραθέτω δύο φωτογραφίες από τμήματα της Σελήνης περίπου στις 170x (δηλαδή σαν να τη βλέπουμε από απόσταση 384.000 / 170 = 2.258 χλμ), απευθείας από το προσοφθάλμιο με κινητό χωρίς επεξεργασία για να πάρετε μια εικόνα του τι φαίνεται. Και πάλι όλα είναι πολύ πιο έντονα από κοντά

Σελήνη 1.jpg

Σελήνη 2.jpg

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 4
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, S.miter said:

Γράφω με έντονα, γιατί δεν βλέπω καλά και κουράζομαι, είναι και η ηλικία λίγο...

Ευχαριστώ σε που απάντησες και από ότι κατάλαβα αφιέρωσες αρκετό χρόνο. Το εκτιμώ!

Επί του προκειμένου τώρα. Με ενθουσίασε η εικόνα του Κρόνου' αν λάβουμε υπόψη τα 1200 εκ. χιλιόμετρα περίπου (1190-1660) της πραγματικής απόστασης Γης-Κρόνου, πόσο εσύ υπολογίζεις ότι είναι η απόσταση που "κλείδωσε" το τηλεσκόπιο; Aυτή είναι ερώτηση δύσκολη, αναμφίβολα και πρέπει να είσαι αστροφυσικός τουλάχιστον για να εκτιμήσεις, μάζα πλανήτη, διαθλαστικές μεταπτώσεις και άλλους πολλούς μαθηματικούς και φυσικούς παράγοντες, έτσι ώστε να δώσεις μία κατά προσέγγιση και πάλι, απάντηση. Εγώ, ως άσχετος, εκτιμώ ότι τον έχουμε στα 250 με 300 εκατομμύρια χιλιόμετρα.

Οσον αφορά την φωτογραφία της Σελήνης, με ξενέρωσε τελείως. Σίγουρα είναι στα 70-90.000 χιλιόμετρα και ας μην είμαι διαστημικός επιστήμων' την παρατηρούσα για πολλά χρόνια με διόπτρες και δεν βλέπω και κάποια αξιόλογη διαφορά. Υπέθεσα ότι θα προσεγγίζαμε στα 10000 -15000 χιλιόμετρα' βέβαια δεν γνωρίζω τι κάτοπτρο χρησιμοποιείς.

Περιμένω την τοποθέτησή σου.

Υ.Γ Θα κοιτάξω αυτό που υπέδειξες.

 

 

 

 

Οι εικόνες όπως σου είπε και ο vagkaf είνα προσομοίωση για να πάρεις μία μικρή γεύση. Όπως είπαμε παραπάνω η διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου εξαρτάται από το άνοιγμα του. Μπορούμε με το 10αρι προσοφθάλμιο ή και με έναν barlowx2 ,που το κάνει 5αρι να πάρουμε μεγαλύτερη μεγέθυνση και να πάμε να δούμε την επιφάνεια από κοντά. Οι λεπτομέρειες δεν θα έχουν καμία σχέση με αυτές που είδαμε με μία διόπτρα με άνοιγμα συνήθως 50mm με αυτές που θα δούμε στις 6" (150mm). Η εικόνα θα είναι απολαυστική και όντως θα θυμίζει χαμηλή πτήση. Για αυτό είπα από το πρώτο μου post ότι είναι καλό πριν να αγοράσουμε να δούμε από κάποιο τηλεσκόπιο. Το συγκεκριμένο είναι αρκετά διαδεδομένο καθώς και το μεγαλύτερο των 8". Επίσης αν μας ενδιαφέρουν ο Δίας και ο Κρόνος, αυτοί θα είναι προς τα μέσα του καλοκαιριού πάλι σε καλή θέση για παρατήρηση άρα έχεις καιρό ακόμα και δεν χρειάζεται να βιαστείς. Επίσης πέρα από το ηλιακό μας σύστημα θα δεις ότι με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο μπορείς να παρατηρήσεις και αντικείμενα βαθέως ουρανού που είναι και αυτά πολύ όμορφα. Αν θέλεις ψάξε στο διαδίκτυο για τον κατάλογο Messier για να πάρεις μία ιδέα. Περιέχει, σμήνη άστρων, γαλαξίες, νεφελώματα, supernova, έναν ολόκληρο κόσμο να ανακαλύψεις και οι περισσότεροι ξεκινάμε από εκεί προσπαθώντας να δούμε και τα 110 αντικείμενα του καταλόγου. Πίστεψε με επειδή το τηλεσκόπιο είναι χειροκίνητο και θα σε βάλει στο κυνήγι των αντικειμένων και την εύρεση τους με αστροάλματα από γνωστά άστρα, μισή χαρά είναι να το δεις και μισή να το βρεις. Μπορείς αν θέλεις να ξεκινήσεις και με ένα βιβλίο για να μάθεις τα βασικά της παρατήρησης και να πάρεις χρήσιμες πληροφορίες. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις και κάποια από τις διόπτρες σου ή κιάλια αν έχεις και με την βοήθεια του βιβλίου να δεις μέρη του ουρανού που πριν αγνοούσες ότι υπάρχουν. https://www.planitario.gr/gr/nightwatch-enas-praktikos-odigos-gia-na-deite-to-sumpan.html

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/1/2022 at 8:15 ΠΜ, vagkaf said:

Οι φωτογραφίες που σας παρέθεσε ο κ. Γιώργος πάνω είναι από πρόγραμμα προσομοίωσης και το έκανε για να έχετε μια εικόνα του πεδίου που δίνει το προσοφθάλμιο 25mm με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Τα είδωλα που φαίνονται είναι φωτογραφίες της προσομοίωσης και η ανάλυση τους δεν αντικατοπτρίζει το πως φαίνονται πραγματικά live. Καμία σχέση με όταν τα κοιτάτε απευθείας από το προσοφθάλμιο που σαφώς είναι πολύ πιο έντονα και με περισσότερες λεπτομέρειες. Θα εντυπωσιαστείτε και με τη Σελήνη αυτό είναι δεδομένο.

Όσων αφορά τις αποστάσεις τώρα χρειάζονται απλά λίγες διαιρέσεις. Αρχικά το τηλεσκόπιο που σας πρότεινε έχει εστιακή απόσταση 1200mm και διάμετρο 150mm. Χοντρικά το τηλεσκόπιο σηκώνει μεγεθύνσεις μέχρι και 300x αν και στο συγκεκριμένο μετά τις 150x τα είδωλα θα χάνουν σε κοντράστ και λεπτομέρειες. Η μεγέθυνση υπολογίζεται κάθε φορά με την διαίρεση [εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου] / [εστιακό μήκος προσοφθαλμίου]. Έστω λοιπόν ότι έχετε το 10mm προσοφθάλμιο τότε η μεγέθυνση θα είναι 1200 / 10 = 120x. Οπότε θα είναι σαν να βλέπετε τον Κρόνο από απόσταση περίπου 1.370.000.000 / 120 = 11.416.666 χλμ, ίση δηλαδή με τη διαίρεση [μέση απόσταση Γης-Κρόνου] / [μεγέθυνση] 

Υπόψιν ότι με κατοπτρικό τηλεσκόπιο σαν αυτό θα πρέπει να προμηθευτείτε εργαλείο ευθυγράμμισης των οπτικών και σταδιακά ίσως με κάποια ακόμη προσοφθάλμια.

Υ.Γ. Σας παραθέτω δύο φωτογραφίες από τμήματα της Σελήνης περίπου στις 170x (δηλαδή σαν να τη βλέπουμε από απόσταση 384.000 / 170 = 2.258 χλμ), απευθείας από το προσοφθάλμιο με κινητό χωρίς επεξεργασία για να πάρετε μια εικόνα του τι φαίνεται. Και πάλι όλα είναι πολύ πιο έντονα από κοντά

Σελήνη 1.jpg

Σελήνη 2.jpg

Γειά σου Βαγγέλη.

Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου στην συζήτηση που είχα με τον Γιώργο. Η ανάλυση που έκανες, σχετικά με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των φακών και των αποστάσεων, είναι αξιολογότατη, (σε υπερθετικό βαθμό) και το εννοώ.

Ερώτηση: Με πόσων ιντσών κάτοπτρο θα μπορούμε να δούμε την Σελήνη από τα 300 μέτρα λόγου χάρη; Δεδομένου ότι όπως ανέφερες με 10mm έχουμε 2.258km προσέγγιση, αν κατάλαβα καλά.

Αυτές οι φωτογραφίες είναι άριστες από άποψη ευκρίνειας, όμως η απόσταση από το έδαφος είναι πολύ μεγάλη, δεν φαίνονται οι κρατήρες όπως περίμενα, δηλαδή να διακρίνεται ανάγλυφο το περίγραμμα των βράχων. Σίγουρα η παρατήρηση δεν είναι εύκολο πράγμα και χρειάζεται εξάσκηση, δεν ξέρω.

Με εκτίμηση.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αδύνατο τα 300 μέτρα... Άντε το πολύ από 600km με μεγέθυνση 600x που σπάνια επιτυγχάνεται λόγω ατμοσφαιρικών διαταραχών της Γης..

Σου παραθέτω ακόμη μια φωτογραφία αυτή τη φορά στα 230x πάλι τραβηγμένη με τον ίδιο τρόπο. Εδώ είμαστε στα 1670km

received_403158464563368.jpeg

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό μάλιστα Κύριε. Φανταστική ευκρίνεια! Μπορώ κάλλιστα να το χαζεύω με τις ώρες!

Με τι εργαλείο προσέγγισες τόσο; Eίναι δυνατό να έχω τέτοια εικόνα με το μηχάνημα που μου πρότεινε ο Γιώργος(είδα ότι είναι ίσως το ποιο "αξιόμαχο" στην κατηγορία του).

Θα σου επισυνάψω και εγώ μια φωτογραφία' ξέρεις πιστεύω τι απεικονίζει, πότε και από που τραβήχτηκε....και το σχολιάζουμε. 

IMG_20220127_183810.jpg

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον οι απαιτήσεις σου είναι εκτός του προυπολογισμού σου. Μία εικόνα σαν την παρακάτων μπορείς να πάρεις με ένα Celestron C14 edge το οποίο μαζί με την βάση του κοστίζει κοντά στα 13000€ και άλλα περίπου 500€ για την κάμερα. Επίσης η φωτογραφία αυτή είναι αποτέλεσμα χιλιάδων λήψεων και επεξεργασίας ώστε να έχουμε μία τόσο καθαρή εικόνα. Άρα γυρνάμε στην αρχική παρότρυνση να δεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο για να έχεις επαφή με την πραγματικότητα. 

image.thumb.png.e551ffd657fa71fd79d48d527b11f06e.png

Το επεξεργάστηκε ο qforce
  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 minutes ago, S.miter said:

Αυτό μάλιστα Κύριε. Φανταστική ευκρίνεια! Μπορώ κάλλιστα να το χαζεύω με τις ώρες!

Με τι εργαλείο προσέγγισες τόσο; Eίναι δυνατό να έχω τέτοια εικόνα με το μηχάνημα που μου πρότεινε ο φίλος Γιώργος(είδα ότι είναι ίσως το ποιο "αξιόμαχο" στην κατηγορία του.

 

Με ένα κοινό κατοπτρικό 12 ιντσών την έβγαλα... Αλλά γενικά στη Σελήνη και με το 6 ιντσο την πετυχαίνεις την παραπάνω μεγέθυνση στη φωτο που παρέθεσα... Αν και καλύτερο θα ήταν το 8 ιντσο... Είναι το πιο διαδεδομένο 

Για αποτελέσματα σαν αυτή του qforce όντως θέλει χρήμα, χρόνο και γνώσεις επεξεργασίας φωτογραφιών σε υπολογιστή

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είναι με το κινητό μου και ένα Maksutov 5"

image.thumb.png.46de866653b759b368200e76b58649cc.png

 

Αυτή είναι με ένα μικρό διοπτρικό 65mm

image.thumb.png.6a07d409e6fa0f7de6eb041349b83303.png

 

Από την άλλη είναι τελείως άλλη η παρατήρηση με το μάτι. Ήταν πολύ απολαυστικό να παρατηρώ το φεγγάρι με το Maksutov 5" που είχα, όσο και με το SCT 8" που έχω τώρα.

  • Μου αρέσει 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/1/2022 at 7:28 ΜΜ, vagkaf said:

Με ένα κοινό κατοπτρικό 12 ιντσών την έβγαλα... Αλλά γενικά στη Σελήνη και με το 6 ιντσο την πετυχαίνεις την παραπάνω μεγέθυνση στη φωτο που παρέθεσα... Αν και καλύτερο θα ήταν το 8 ιντσο... Είναι το πιο διαδεδομένο 

Απέδειξες ότι είσαι πραγματικός γνώστης φίλε μου.

Η φωτογραφία είναι από το αμερικάνικο περιοδικό TIME LIFE,του έτους 1970(το οποίο έχω από τότε, διότι είμαι και συλλέκτης)'απεικονίζει τμήμα από την σκοτεινή πλευρά της Σελήνης και τραβήχτηκε σε φάση τροχιάς λίγο πριν την διαδικασία καθόδου της σεληνακάτου. 

Εχουμε νομίζω αρκετά να πούμε.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

14 minutes ago, qforce said:

Μάλλον οι απαιτήσεις σου είναι εκτός του προυπολογισμού σου. Μία εικόνα σαν την παρακάτων μπορείς να πάρεις με ένα Celestron C14 edge το οποίο μαζί με την βάση του κοστίζει κοντά στα 13000€ και άλλα περίπου 500€ για την κάμερα. Επίσης η φωτογραφία αυτή είναι αποτέλεσμα χιλιάδων λήψεων και επεξεργασίας ώστε να έχουμε μία τόσο καθαρή εικόνα. Άρα γυρνάμε στην αρχική παρότρυνση να δεις μέσα από ένα τηλεσκόπιο για να έχεις επαφή με την πραγματικότητα. 

image.thumb.png.e551ffd657fa71fd79d48d527b11f06e.png

Φίλε Γιώργο τέλεια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Δεν γνώριζα ότι το Πλανητάριο εμπορεύεται και τηλεσκόπια' είχα την εντύπωση ότι είναι ένα Ιδρυμα παρατήρησης και μελέτης.

Με βοήθησες πολύ(όπως και ο φίλος Βαγγέλης με την τεχνογνωσία του) και θα σου απαντήσω αργότερα σχετικά με την απόφαση στην οποία κατέληξα.

Το τηλεσκόπιο που πρότεινες(σκίζει χασέδες-ΑΡΙΣΤΟ-), ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά για τα 400 που διαθέτω. Θα χρειαστώ την συνδρομή σου[γνωσιακά], για την απόφαση που πήρα. Οver και πολλά 73 (είμαι και ραδιοερασιτέχνης).

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 minutes ago, S.miter said:

Απέδειξες ότι είσαι πραγματικός γνώστης φίλε μου.

Η φωτογραφία είναι από το αμερικάνικο περιοδικό TIME LIFE,του έτους 1970(το οποίο έχω από τότε, διότι είμαι και συλλέκτης)'απεικονίζει τμήμα από την σκοτεινή πλευρά της Σελήνης και τραβήχτηκε σε φάση τροχιάς λίγο πριν την διαδικασία καθόδου της σεληνακάτου. 

Εχουμε νομίζω αρκετά να πούμε.

Τώρα μαθαίνω και εγώ...δύο χρόνια έχει που ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο μου μόνο με παρατήρηση όχι αστροφωτογράφιση.... Δεν είμαι και από τους πιο έμπειρους.... Ευχαριστώ πάντως! Εύχομαι να βρείτε το κατάλληλο τηλεσκόπιο και να το ευχαριστηθείτε!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

25 minutes ago, S.miter said:

Φίλε Γιώργο τέλεια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Δεν γνώριζα ότι το Πλανητάριο εμπορεύεται και τηλεσκόπια' είχα την εντύπωση ότι είναι ένα Ιδρυμα παρατήρησης και μελέτης.

Με βοήθησες πολύ(όπως και ο φίλος Βαγγέλης με την τεχνογνωσία του) και θα σου απαντήσω αργότερα σχετικά με την απόφαση στην οποία κατέληξα.

Το τηλεσκόπιο που πρότεινες(σκίζει χασέδες-ΑΡΙΣΤΟ-), ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά για τα 400 που διαθέτω. Θα χρειαστώ την συνδρομή σου[γνωσιακά], για την απόφαση που πήρα. Οver και πολλά 73 (είμαι και ραδιοερασιτέχνης).

 

Εδώ είμαστε, όχι μόνο εγώ, αλλά και η υπόλοιπη κοινότητα για να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, S.miter said:

Φίλε Γιώργο τέλεια! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Δεν γνώριζα ότι το Πλανητάριο εμπορεύεται και τηλεσκόπια' είχα την εντύπωση ότι είναι ένα Ιδρυμα παρατήρησης και μελέτης.

Με βοήθησες πολύ(όπως και ο φίλος Βαγγέλης με την τεχνογνωσία του) και θα σου απαντήσω αργότερα σχετικά με την απόφαση στην οποία κατέληξα.

Το τηλεσκόπιο που πρότεινες(σκίζει χασέδες-ΑΡΙΣΤΟ-), ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά για τα 400 που διαθέτω. Θα χρειαστώ την συνδρομή σου[γνωσιακά], για την απόφαση που πήρα. Οver και πολλά 73 (είμαι και ραδιοερασιτέχνης).

 

Το πλανητάριο που αναφέρει πιο πάνω ο Γιώργος ειναι κατάστημα στην Θεσσαλονίκη , νομιζω το μπερδέψατε με κατι αλλο 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/1/2022 at 10:24 ΜΜ, Chris.T said:

Το πλανητάριο που αναφέρει πιο πάνω ο Γιώργος ειναι κατάστημα στην Θεσσαλονίκη , νομιζω το μπερδέψατε με κατι αλλο 

Σωστή η παρατήρηση αγαπητέ μου. Υπέθεσα ότι είναι το ίδιο, για τούτο και παραξενεύτηκα.

Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ Μάλιστα θα είχα την εσφαλμένη εντύπωση ότι παρήγγειλα τηλεσκόπιο από το Ιδρυμα Πλανητάριο και θα το ανέφερα επί πλέον' τοιουτοτρόπως παρεξηγούμεθα, ενίοτε εν αγνοία μας...

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/1/2022 at 8:00 ΜΜ, vagkaf said:

Τώρα μαθαίνω και εγώ...δύο χρόνια έχει που ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο μου μόνο με παρατήρηση όχι αστροφωτογράφιση.... Δεν είμαι και από τους πιο έμπειρους.... Ευχαριστώ πάντως! Εύχομαι να βρείτε το κατάλληλο τηλεσκόπιο και να το ευχαριστηθείτε!!

Με ενθουσίασες αγαπητέ Βαγγέλη, διότι πέραν της τεχνογνωσίας σου(κι ας είσαι μετριόφρων, άλλοι θα μιλήσουν για σένα και όχι εσύ για τον εαυτό σου), είσαι και γνώστης της ιστορίας του Διαστήματος. Πόσοι είναι εις θέση να μας πουν πότε τραβήχτηκε αυτή η ιστορική φωτογραφία, η οποία απεικονίζει τον Δαίδαλο-διαμέτρου 80 Χιλιομέτρων-,(για να εκτιμήσουμε και τις αποστάσεις), λίγο πριν την προσελήνωση της ακάτου στην θάλασσα της Νηνεμίας; Θα αναφέρω στο σημείο αυτό κάτι άλλο(ίσως εκτός θέματος), το οποίο μου προξένησε μεγάλη εντύπωση εν έτη 1970,αλλά και τώρα ακόμα όταν το αναλογίζομαι ανατριχιάζω. Δίπλα στην φωτογραφία, γίνετε μια αναφορά σε κάποιον Δρ.BΕΡΝΕΡ ΦΟΝ ΜΠΡΑΟΥΝ και υπάρχει ένα κείμενό του:<Υπάρχει ομορφιά στο διάστημα που έχει απόλυτη τάξη. Εκεί βασιλεύει η κανονικότητα. Είναι δυνατή η πρόβλεψη της συμπεριφοράς του. Στο διάστημα όλα υπακούουν στους νόμους της φυσικής. Αν ξέρεις αυτούς τους νόμους και υποτάσσεσαι σ' αυτούς, το διάστημα θα σου φερθεί ευγενικά>.Κατόπιν διάβασα τις δηλώσεις των Αμερικανών επιστημόνων και τεχνικών της NASA, οι οποίοι ήταν παρόντες σε όλες τις φάσεις, από την προετοιμασία, τις δοκιμές, έως και την διεκπεραίωση της αποστολής. Ολοι αυτοί που με την αγωνία στα πρόσωπά τους παρακολουθούσαν το όλο εγχείρημα, σαν να ήταν προσωπική τους υπόθεση. Δήλωσαν όλοι μηδενός εξαιρουμένου, ότι αν δεν ήταν αυτός ο άνθρωπος, ούτε κατά διάνοια θα στέλναμε ανθρώπους με επιτυχία στην Σελήνη.

Επειτα από αυτό, έψαξα σχετικά με τον ΜΠΡΑΟΥΝ(ήθελα πάση θυσία να δω ποιος ήταν αυτός ο άνθρωπος που είχε τέτοια άριστη επιστημονική γνώση και κατάρτιση έτσι ώστε να στείλει ένα επανδρωμένο όχημα, σε τέτοια απόσταση υπολογίζοντας απόσταση, τροχιά, συντεταγμένες, ταχύτητα(επιβραδύνσεις-επιταχύνσεις), ώση οχήματος κατά την απογείωση, ακριβή λειτουργία ανασχετικών πυραύλων κατά την διάρκεια της προσελήνωσης, επανένταξη της ακάτου στο σκάφος, υπολογισμός καυσίμων, την ασφάλεια του πληρώματος(διότι φυσικά δεν είναι δυνατόν όταν απέχεις 500 μέτρα από την επιφάνεια της Σελήνης και αντιμετωπίσεις μηχανικό πρόβλημα, να καλέσεις οδική βοήθεια ή οποιαδήποτε βοήθεια' είσαι μόνος στο άπειρο), εκατοντάδες άλλους αστάθμητους παράγοντες και μάλιστα ..τω καιρώ εκείνο....

Ηταν λοιπόν ο ΜΠΡΑΟΥΝ, Γερμανός, αξιωματικός των SS. Ομως, ποτέ δεν ήθελε να φορέσει την στολή του και ποτέ του δεν την φόρεσε"εκεί ήταν που ανατρίχιασα, όπως ανέφερα προηγουμένως-τη δύναμη και σθένος ψυχής είχε αυτός ο άνθρωπος-" πάντα σε όλες τις φωτογραφίες εμφανίζεται με πολιτικά, ακόμα και δίπλα στον ίδιο τον Xίτλερ, {ο οποίος μάλιστα του προτείνει χειραψία}, στην Γερμανική Ναυτική βάση του Πεενεμούντε στις Βόρειες Γερμανικές ακτές.

Ηταν ο πατέρας των πυραύλων V1-V2, το τελευταίο όπλο του Χίτλερ κατά τον B' Παγκόσμιο πόλεμο.

Μετά το τέλος του πολέμου, οι Αμερικανοί γνωρίζοντας τις γνώσεις του και το ότι δεν υπήρξε ποτέ του Εθνικοσοσιαλιστής εκ πεποιθήσεως, του πρότειναν να εργαστεί στις Η.Π.Α στην ειδικότητά του.

Κατωτέρω, έχουμε φωτογραφία της σεληνακάτου και του επιταχυντικού πυραύλου SATURN V, στις εγκαταστάσεις της NASA, στο TEXAS των Η.Π.Α.

 

IMG_20220128_015748.jpg

IMG_20220128_015853.jpg

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθώς βλέπω σας αρέσουν και οι ιστορικές γνώσεις, αναζητήστε πληροφορίες και για την μηχανικό λογισμικού Margaret Hamilton.

https://solarsystem.nasa.gov/people/320/margaret-hamilton/

margaret_hamilton1.thumb.jpg.6c80170af0d88979c478a9b0fdd9ac82.jpg

Η Margaret Hamilton ποζάρει με το λογισμικό καθοδήγησης Apollo που ανέπτυξε αυτή και η ομάδα της στο MIT

nasm-nasm-9a12593-45506-a_1.thumb.jpg.5dd69124ac94f6eb0124cb9656f7f2ed.jpg

 

Η σελίδα 45506-A του κώδικα που έφτιαξε η Χάμιλτον για το Apollo.

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Σπύρο,καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Στα όσα πολύ σωστά έγραψαν οι φίλοι παραπάνω,έχω να προσθέσω τα εξής:

Ασχολούμαι με την παρατήρηση πλανητών και Σελήνης 11 χρόνια,χρησιμοποιώντας κατοπτρικό (νευτώνιο) τηλεσκόπιο διαμέτρου 10"=254mm και εστιακής 1200mm,δηλ.είναι 254/1200.

Έχω την ίδια επιθυμία με σένα να βλέπω όσο γίνεται ευκρινέστερες εικόνες με την μεγαλύτερη δυνατή λεπτομέρεια...όμως υπάρχουν σοβαροί φραγμοί σε αυτήν την απαίτηση!

Χρειάζεσαι όσο γίνεται μεγαλύτερη διάμετρο κατόπτρου για μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα,που θα δώσει περισσότερη λεπτομέρεια στις εικόνες.

Στην διακριτική ικανότητα όμως συμβάλλει και η ποιότητα των οπτικών (κάτοπτρο,προσοφθάλμιοι φακοί),η ποιότητα της όρασης του παρατηρητή και η ποιότητα της ατμόσφαιρας (Διαύγεια και Seeing).

Για να αναδειχθούν οι λεπτομέρειες της εικόνας,χρειάζεται ικανή μεγέθυνση στην οποία να μπορούμε να βλέπουμε καθαρά τον στόχο,που για να την επιτύχουμε δεν είναι αρκετό να βάλουμε απλώς έναν προσοφθάλμιο κατάλληλης εστιακής απόστασης,ώστε να έχουμε Μεγέθυνση=(εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου)/(εστιακή απόσταση προσοφθάλμιου).

Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση όπου μπορούμε να δούμε καθαρά τον στόχο,εξαρτάται απο την διάμετρο του κατόπτρου,την ποιότητα των οπτικών και της όρασής μας,την ποιότητα της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing),και την φωτεινότητα και αντίθεση (κοντράστ) του στόχου.

Έτσι ενώ η μέγιστη θεωρητική ωφέλιμη μεγέθυνση είναι περίπου ίση με το διπλάσιο της διαμέτρου του πρωτεύοντος κατάπτρου ή αντικειμενικού φακού σε mm, δηλ.

max μεγέθυνση=2x (διάμετρος σε mm),

η πραγματική ωφέλιμη μεγέθυνση πέφτει κατακόρυφα τις περισσότερες νύχτες παρατήρησης λόγω ποιότητας της ατμόσφαιρας.

Οπότε έχω το 10" τηλεσκόπιο και θεωρητικά μπορώ να πιάσω σε φωτεινούς στόχους (Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη) μέχρι 2Χ254= 508x μεγέθυνση...Αλλά τις περισσότερες φορές θα κολλήσω στα 200x και σπανιότερα στα 300x.Και αυτό σε επαρχιακή ημιαστική περιοχή όπου η ατμόσφαιρα είναι πολύ πιο καθαρή (διαύγεια) και σταθερή (seeing) σε σχέση με αυτήν των μεγαλουπόλεων...

Στην περιοχή όπου παρατηρούσα κάποιες φορές,λόγω του εξαιρετικού μικροκλίματος έφτανα ακόμα και τα 400x, ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ στα 480x όπου είδα δομή στην μεγάλη κηλίδα του Δία.

Επίσης 2-3 φορές μόνο,στα 600x με εξαιρετική οξύτητα και λεπτομέρεια στην Σελήνη.Λόγω της μεγαλύτερης φωτεινότητας και κοντράστ της Σελήνης,κάποιες φορές επιτρέπει και μεγαλύτερη μεγέθυνση απο το 2x της διαμέτρου,όπως συμβαίνει και στους επίγειους στόχους,αν όμως έχουμε εξαιρετική διαύγεια και seeing...

Είδες πόσο σπάνια επιτυγχάνονται μεγάλες μεγεθύνσεις ακόμα και σε περιοχές με πολύ καλή ποιότητα ατμόσφαιρας!

Αν παρατηρείς απο ουρανό μεγαλουπόλεων...άστα..να είσαι ευχαριστημένος αν πιάνεις 100x-200x σε πλανήτες και Σελήνη με άριστα οπτικά...

Αυτή είναι η πραγματικότητα.Η ατμόσφαιρα μας θέτει γρήγορα άνω όρια!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω επίσης οτι όσο μεγαλύτερη είναι η επιθυμητή μεγέθυνση,τόσο πιο δύσκολα επιτυγχάνεται!

Δηλ.τα 100x σε καλή ατμόσφαιρα είναι σχετικά εύκολο,τα 200x πιο δύσκολο (θέλεις πιο καλή ατμόσφαιρα),τα 300x ακόμα πιο δύσκολο,τα 400x σπάνια,τα 500x εξαιρετικά σπάνια,τα 600x σε πλανήτες πλην Σελήνης μόνο σε εξωτικούς ουρανούς όπως στην έρημο Ατακάμα,Μάουνα Κέα της Χαβάης..ίσως και σε κορυφές άλλων βουνών με μηδενική ρύπανση,ελάχιστη σκόνη και υγρασία,και εξαιρετικά περιορισμένα θερμικά ρεύματα που επηρεάζουν το seeing.

Κάποια απλά και πρακτικά για την Διαύγεια και το Seeing μπορείς να βρείς εδώ:

 

Επίσης στην παρατήρηση της Σελήνης θα συμβάλλει στην μείωση της φωτεινότητας και την αύξηση του κοντράστ ένα φίλτρο Σελήνης,και του Άρη το Baader Moon & Skyglow(Neodymium) ή κάποιο ανάλογο φίλτρο.

Η ουσία του θέματος λοιπόν είναι οτι απο όλους τους παράγοντες που μας εμποδίζουν στο να έχουμε μεγάλες μεγεθύνσεις,η ποιότητα της ατμόσφαιρας παίζει τον σημαντικότερο αρνητικό ρόλο.

Το πιο σημαντικό κριτήριο δηλ.αυτό της διαύγειας και του seeing είναι και το βασικότερο (εκτός της φωτορύπανσης) για να χτιστεί ένα αστεροσκοπείο.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 28/1/2022 at 7:40 ΠΜ, vagkaf said:

Καθώς βλέπω σας αρέσουν και οι ιστορικές γνώσεις, αναζητήστε πληροφορίες και για την μηχανικό λογισμικού Margaret Hamilton.

https://solarsystem.nasa.gov/people/320/margaret-hamilton/

margaret_hamilton1.thumb.jpg.6c80170af0d88979c478a9b0fdd9ac82.jpg

Η Margaret Hamilton ποζάρει με το λογισμικό καθοδήγησης Apollo που ανέπτυξε αυτή και η ομάδα της στο MIT

nasm-nasm-9a12593-45506-a_1.thumb.jpg.5dd69124ac94f6eb0124cb9656f7f2ed.jpg

 

Η σελίδα 45506-A του κώδικα που έφτιαξε η Χάμιλτον για το Apollo.

 

Σε ευχαριστώ. Με ένα τέτοιο (υποτυπώδες-με τα σημερινά δεδομένα-)πρόγραμμα και υποθέτω Η/Υ με CPU λίγων MHZ και μικρή μνήμη, έγινε αυτή η αποστολή;

Tην είχα δει την Κυρία σε ένα τεύχος της εποχής, αλλά δεν διάβασα το άρθρο, ώστε να γνωρίζω ότι έπαιξε τέτοιο σημαντικό ρόλο.

Τι μυαλό!! Αυτά μάλιστα...διαβάζω τώρα τον κώδικα(το 1980 σπούδασα για δύο χρόνια προγραμματισμό Η/Υ, σε γλώσσες PASCAL, FORTRAN και COBOL-σε ιδιωτική σχολή της Αθήνας, ΚΕΑΣ ΞΥΝΗ-από όπου και αποφοίτησα ως προγραμματιστής-αναλυτής-), αλλά δεν καταλαβαίνω ..τίποτα!

Εύγε φίλε μου' μου βρήκες καινούργιο θέμα να ασχοληθώ. Αυτά είναι ωραία πράγματα....

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης