Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1987871801_celestronregal100ed.jpg.a76cc876ce72d112b262ceb20f37682d.jpg

Γειά και χαρά σε όλους.

Κατά πρώτο, σας εύχομαι υγεία.

Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα, είναι απόρροια του προηγούμενου που είχε να κάνει με την ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ.

Όσοι επιθυμούν να ενημερωθούν, ας διαβάσουν σχετικά αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση' ενδιαφέρουσα διότι το θέμα εξετάστηκε διεξοδικά και εκτέθηκαν άξιες λόγου απόψεις.

Εγώ, ως αρχάριος στο θέμα των τηλεσκοπίων, ζήτησα την συνδρομή των μελών, προκειμένου  επιλέξω τον πλέον κατάλληλο εξοπλισμό.

Επειδή, όπως θα διακριβώσετε, ήμουν αμφιταλαντευόμενος ανάμεσα στην έναστρη και την επίγεια παρατήρηση, επέλεξα την επίγεια κατά μείζονα λόγο' αυτό έγινε όταν κατέστη σαφές ότι οι στόχοι που έθεσα σχετικά με την έναστρη, ήταν ανέφικτοι, εκτός και αν διέθετα ένα ποσό της τάξεως των 13.000, περίπου. Αξιόλογα μέλη που γράφουν στην σελίδα, ανέλυσαν όλες τις παραμέτρους και το συμπέρασμα ήταν το προαναφερθέν.

Επέλεξα λοιπόν να διαθέσω το ποσό των 1500 ευρώ, προκειμένου έχω σχεδόν άριστη απόδοση στην επίγεια παρατήρηση και κάποια ικανοποιητική στην παρατήρηση της Σελήνης' θα σημειώσω εδώ ότι ο πωλητής από το Πλανητάριο μου είπε ότι θα απολαύσω πραγματικά την Σελήνη...προς το παρόν βρέχει τα βράδια...

Εδώ θα παρουσιάσω(από πρώτο χέρι), τις πρώτες μου εντυπώσεις, όσον αφορά την επίγεια παρατήρηση με την συγκεκριμένη διόπτρα που πριν λίγες μέρες παρέλαβα ολοκαίνουργια, αλλά μόλις την δοκίμασα.

Επί της ουσίας τώρα,  διάλεξα ένα στόχο στο βουνό Πήλιο(έχω πάει εκεί δεκάδες φορές), που απέχει από το σπίτι μου 11.700 μέτρα σε ευθεία γραμμή(Google earth meter).

Πρόκειται για το τελευταίο τμήμα ενός ορεινού δρόμου που οδηγεί στο χωριό Χάνια,  λίγο πιο πάνω είναι η κορυφή του όρους.

Εστίασα στο σημείο που γνωρίζω ότι υπάρχει ένα πολυσύχναστο πάρκινγκ. Με γυμνό μάτι φαίνεται μια ανοιχτόχρωμη καφετί  γραμμή και τίποτα άλλο' πρώτα χρησιμοποίησα ένα ζευγάρι κιάλια 7Χ40, φάνηκε ότι ήταν ένας δρόμος με στροφές και ευθείες' με το Μ2 σε μεγέθυνση 27Χ, έβλεπα τα αυτοκίνητα ευδιάκριτα να περνάνε μπροστά από το πάρκινγκ, χρώμα, μέγεθος, μάλιστα είχαν βάλει και δύο κάδους, έναν μπλε και έναν πράσινο....

Με εκτίμηση.

Αλεβίζος Σπύρος.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τέλεια κ. Σπύρο ,

φαίνεται πολυ δυνατο εργαλείο . Εύχομαι να το ευχαριστηθείτε .

τριποδα είχε; Η αγοράσατε εσείς; 
Να βγάλετε  και φωτογραφίες ,όταν εξοικειωθειτε , για να δούμε απόδοση 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρόνια Πολλά Chris. T, καλή Σαρακοστή και καλό Πάσχα!

Τρίποδα δεν είχε, αγόρασα έναν BAADER , καθ' υπόδειξη του ειδικού σε αυτά υπαλλήλου από το Πλανητάριο, έπρεπε να είναι αξιόλογος και κατά συνέπεια λίγο ακριβός.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 7/3/2022 at 1:41 ΜΜ, S.miter said:

Χρόνια Πολλά Chris. T, καλή Σαρακοστή και καλό Πάσχα!

Τρίποδα δεν είχε, αγόρασα έναν BAADER , καθ' υπόδειξη του ειδικού σε αυτά υπαλλήλου από το Πλανητάριο, έπρεπε να είναι αξιόλογος και κατά συνέπεια λίγο ακριβός.

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

... για τις φωτογραφίες λίγο αργότερα, όπως πολύ σωστά ανέφερες, χρειάζεται εξοικείωση' σημειωτέον ότι για να τοποθετήσω την διόπτρα στον τρίποδα χρειάστηκε να παλεύω μισή μέρα, είχε πάνω αλφάδια, μοχλούς και δεν ήξερα ποιός πάει πού...και η βάση που είχε πάνω με μπέρδεψε λίγο.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια κ. Σπύρο και καλές παρατηρήσεις!

Τελικά απορρίψατε το Mak ?

Πολύ θετικό που η συγκεκριμένη διόπτρα δέχεται προσοφθάλμια 1.25'' και δεν έχει μη αποσπώμενο προσοφθάλμιο.

Με 540mm εστιακή, θα πρόσθετα σίγουρα στη συλλογή μου αργότερα ένα προσοφθάλμιο 5mm για μεγέθυνση 108x (π.χ. για παρατήρηση Κρόνου και Δία). Το Pentax XW 5mm θεωρώ ότι είναι ό,τι πρέπει για μια τέτοια διόπτρα αλλά είναι αρκετά ακριβό. Δε χρειάζεται βιασύνη με τον καιρό το βλέπετε.

Επίσης όσων αφορά την αστρονομική παρατήρηση σίγουρα με τέτοιο άνοιγμα δεν περιορίζεται μόνο στη Σελήνη.

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, filiatra said:

Καλορίζικη κύριε Σπύρο. Καλές παρατηρήσεις να έχεις 

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη και καλή Σαρακοστή, με υγεία πάνω από όλα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 8/3/2022 at 7:43 ΠΜ, vagkaf said:

Με γεια κ. Σπύρο και καλές παρατηρήσεις!

Τελικά απορρίψατε το Mak ?

Πολύ θετικό που η συγκεκριμένη διόπτρα δέχεται προσοφθάλμια 1.25'' και δεν έχει μη αποσπώμενο προσοφθάλμιο.

Με 540mm εστιακή, θα πρόσθετα σίγουρα στη συλλογή μου αργότερα ένα προσοφθάλμιο 5mm για μεγέθυνση 108x (π.χ. για παρατήρηση Κρόνου και Δία). Το Pentax XW 5mm θεωρώ ότι είναι ό,τι πρέπει για μια τέτοια διόπτρα αλλά είναι αρκετά ακριβό. Δε χρειάζεται βιασύνη με τον καιρό το βλέπετε.

Επίσης όσων αφορά την αστρονομική παρατήρηση σίγουρα με τέτοιο άνοιγμα δεν περιορίζεται μόνο στη Σελήνη.

 

Ευχαριστώ για τις ευχές Βαγγέλη.

Το Mak είναι άριστο, όμως προσανατολίζομαι σε διοπτρικό πλήρως αποχρωματικό και το Mak δεν είναι' ενδιαφέρομαι περισσότερο για Επίγεια παρατήρηση, Σελήνη(ίσως δούμε κάποια "απόβαση" εξωγήινων ή κάποια δική μας αποστολή-επιχείρηση, σε ζωντανό χρόνο, με διαφορά λίγων λεπτών) και εγγύς Πλανήτες. Το τι έγινε πριν εκατομμύρια χρόνια δεν με ενθουσιάζει και τόσο' είναι σαν να βλέπεις...φαντάσματα, όμορφα ομολογουμένως🙂!

Για την επίγεια, ο στόχος είναι να μπορώ να διαβάζω πινακίδα αυτοκινήτου στα 10Km(αν το επιτρέπει η ατμόσφαιρα), πράγμα που ίσως είναι εφικτό -,τονίζω το ΙΣΩΣ-θα το ελέγξουν ενδελεχώς οι τεχνικοί - μηχανικοί  όπως ενημερώθηκα, αν δηλαδή υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Εάν είναι εφικτό, πιστεύω ότι η τιμή για το εξοπλισμό που θα απαιτηθεί, θα είναι πράγματι "αστρονομική", διότι πάμε σε άλλη κατηγορία φακών και εξοπλισμού.

Προς το παρόν αυτό το "μαραφέτι" των 22-67Χ100, κάνει πολύ καλά την δουλειά του, δεδομένου ότι στην απόσταση των 11.700m εστίασα πεντακάθαρα  σε αυτοκίνητα και ανθρώπους και μάλιστα με μεγέθυνση 27Χ...ίσως ήταν διαυγής και η ατμόσφαιρα(έβρεχε όλη την προηγούμενη νύχτα).

Οσο για το Pentax XW 5mm, καλά έκανες και μου το είπες-δεν γνώριζα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα- και βέβαια θα το παραγγείλω!

Ευχαριστώ και πάλι, καλά να περνάς και καλή Σαρακοστή με υγεία.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

12 hours ago, S.miter said:

 

Οσο για το Pentax XW 5mm, καλά έκανες και μου το είπες-δεν γνώριζα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα- και βέβαια θα το παραγγείλω!

 

Κύριε Σπύρο πήρες φόρα βλέπω. Έχω τον 7mm και συμφωνώ πως ο Pentax είναι πολύ καλός προσοφθαλμιος, αλλά κοστίζει 300 και ευρώ. Προτείνω να παρατηρήσεις με τον ζουμ που έχει επάνω ή διόπτρα και βλέπεις ανάλογα τις ανάγκες σου. Άσε που για παρατήρηση πλανητών συνήθως χρησιμοποιούμε άλλης σχεδίασης προσοφθαλμια. Όπως είπε και ο vagkaf δεν χρειάζεται βιασύνη 

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κύριος Σπύρος μας έχει πει ότι έχει αστιγματισμό. Για αυτό και πρότεινα τον Pentax XW λόγω του ότι έχει μεγάλο eye relief και είναι άνετος φακός σε περίπτωση που θέλει να χρησιμοποιεί τα γυαλιά του. Δε νομίζω ότι η σειρά XW από 10mm και κάτω υστερεί σε σχέση με τους ορθοσκοπικούς και plossl στην πλανητική. Πάντως σίγουρα δε χρειάζονται βιασύνες. Αν και με την τρέχουσα θλιβερή κατάσταση που επικρατεί στον πλανήτη μας, κανείς δε ξέρει που θα φτάσουν οι τιμές και η ομαλότητα της παραγωγής...

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστή η παρατήρηση που έκανες Βαγγέλη (μήπως με παρακολουθούσες, όταν έκανα τις δοκιμές;).

Αναγκαστικά εφάπτεται το γυαλί μου πάνω στο φακό της διόπτρας και αναγκαστικά έβγαλα τα γυαλιά που φοράω' ξέρεις τι έγινε μετά από μία περίπου ώρα παρατήρησης χωρίς γυαλιά; Πρώτα απ'όλα δεν έβλεπα τέλεια και το χειρότερο με έπιασε τρομερή ημικρανία στην αριστερή πλευρά του κεφαλιού, (σημειωτέον ότι σκόπευα με το αριστερό μάτι).

Νομίζω ότι απαντώντας σε σένα, καλύψαμε και τον φίλο Πάνο, που τοποθετήθηκε πιο πάνω😁!

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ω δεν ήξερα για τον αστιγματισμό. Οι XW συμφωνώ είναι άριστοι. Κύριε Σπύρο ετσι όπως το περιγράφεις θες άμεσα έναν ζουμ. 

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 hours ago, filiatra said:

Ω δεν ήξερα για τον αστιγματισμό. Οι XW συμφωνώ είναι άριστοι. Κύριε Σπύρο ετσι όπως το περιγράφεις θες άμεσα έναν ζουμ. 

Έτσι είναι Παναγιώτη, αλλιώς η παρατήρηση θα καθίσταται επαχθής' θα δούμε πως θα το διευθετήσουμε' ίσως και κάποιος από το astrovox έχει να προτείνει κάτι.

Ευχαριστώ.

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Σπύρο και καλές παρατηρήσεις με τη super διόπτρα! Έκανες άριστη επιλογή για επίγεια παρατήρηση!

Η ημικρανία προκαλείται συχνά από το συνεχές σφίξιμο των μυών που κρατούν κλειστό το μάτι που δεν παρατηρεί. Η λύση είναι πολύ απλή: Ένα κάλυμμα "μονόφθαλμου πειρατή" στο μάτι που δεν παρατηρεί, ώστε να μένει κι αυτό ανοιχτό και ξεκούραστο, χωρίς να βλέπει. Θα το φτιάξεις εύκολα με ένα κομμάτι μαύρο ύφασμα κι ένα λαστιχάκι ή κορδονάκι. Περίπου σαν αυτά που δίνουν στο αεροπλάνο για να κοιμόμαστε χωρίς να μας ενοχλεί το φως, αλλά φτιαγμένο για το ένα μάτι. Η πιο γρήγορη κατασκευή για δοκιμή: Ένα στρογγυλό μαύρο χαρτονάκι διαμέτρου 7-8 εκ. στο οποίο στερεώνεις ένα μεγάλο λαστιχάκι με συρραπτικό, με τρόπο ώστε να μη σφίγγει πολύ το κεφάλι σου. Μπορείς να ενώσεις δυο-τρία κομμένα λάστιχα. Η τελική κατασκευή καλύτερα να είναι πιο άνετη, ύφασμα (διπλό ή τριπλό ή με χαρτονάκι μέσα για να στέκεται) και άνετο, φαρδύ λάστιχο ή υφασμάτινο ζωνάκι για το κεφάλι.) Αν παρατηρείς πολύ, θα γίνει το πιο απαραίτητο αξεσουάρ σου.

Μην αγοράσεις ακριβούς φακούς αν δεν χρησιμοποιήσεις αρκετά τις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις του ζουμ φακού που έχεις. Η παρατήρηση και η ατμόσφαιρα θα σε καθοδηγήσουν για τις επιθυμητές/εφικτές μεγεθύνσεις. Μπορεί να μη χρειαστείς κανέναν άλλο φακό! Κι αν χρειαστείς, μπορεί να είναι για χαμηλές μεγεθύνσεις όπου ο ζουμ δεν δίνει πολύ ευρύ πεδίο, ενώ ένας άλλος, σταθερός φακός θα έδινε πλούσια, ευρυγώνια εικόνα. (Θα είναι όμως ακριβός για να συνεργάζεται σωστά με οπτικά f/5.8 όπως της διόπτρας).

Να θυμάσαι ότι στις υψηλές μεγεθύνσεις μπορείς να βγάζεις τα γυαλιά αφού ο αστιγματισμός "χάνεται" αν δεν είναι πολύ μεγάλος. (Για μυωπία, πρεσβυωπία κτλ, όπως είπαμε αντισταθμίζονται εντελώς κατά την την εστίαση).

Και μια γενικότερη οδηγία για την άνεση του ματιού: Κατά τη εστίαση, άφηνε το μάτι ελεύθερο σαν να κοιτάζει μακριά μέσα από ένα παράθυρο κι όχι σαν να ψάχνει κάτι κοντά, μέσα στη διόπτρα. Έτσι θα πετυχαίνεις την πιο ξεκούραστη ρύθμιση εστίασης. Μετά από κάποιες παρατηρήσεις θα το κάνεις εντελώς αυτόματα, χωρίς να το σκέφτεσαι ή να το προσπαθείς. (Άλλωστε, μετά από κάποια ηλικία το μάτι μας δεν έχει σχεδόν καθόλου "ρύθμιση" του φακού του για κοντά και μακριά αλλά μία σχεδόν σταθερή, που απλουστεύει τη διαδικασία εστίασης στα οπτικά όργανα - ουδέν κακόν αμιγές καλού... 😄 )

Παρατήρησε όσο μπορείς, κι εδώ είμαστε για κάθε βοήθεια!

 

 

 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Καλημέρα Σπύρο και καλές παρατηρήσεις με τη super διόπτρα! Έκανες άριστη επιλογή για επίγεια παρατήρηση!

Η ημικρανία προκαλείται συχνά από το συνεχές σφίξιμο των μυών που κρατούν κλειστό το μάτι που δεν παρατηρεί. Η λύση είναι πολύ απλή: Ένα κάλυμμα "μονόφθαλμου πειρατή" στο μάτι που δεν παρατηρεί, ώστε να μένει κι αυτό ανοιχτό και ξεκούραστο, χωρίς να βλέπει. Θα το φτιάξεις εύκολα με ένα κομμάτι μαύρο ύφασμα κι ένα λαστιχάκι ή κορδονάκι. Περίπου σαν αυτά που δίνουν στο αεροπλάνο για να κοιμόμαστε χωρίς να μας ενοχλεί το φως, αλλά φτιαγμένο για το ένα μάτι. Η πιο γρήγορη κατασκευή για δοκιμή: Ένα στρογγυλό μαύρο χαρτονάκι διαμέτρου 7-8 εκ. στο οποίο στερεώνεις ένα μεγάλο λαστιχάκι με συρραπτικό, με τρόπο ώστε να μη σφίγγει πολύ το κεφάλι σου. Μπορείς να ενώσεις δυο-τρία κομμένα λάστιχα. Η τελική κατασκευή καλύτερα να είναι πιο άνετη, ύφασμα (διπλό ή τριπλό ή με χαρτονάκι μέσα για να στέκεται) και άνετο, φαρδύ λάστιχο ή υφασμάτινο ζωνάκι για το κεφάλι.) Αν παρατηρείς πολύ, θα γίνει το πιο απαραίτητο αξεσουάρ σου.

Μην αγοράσεις ακριβούς φακούς αν δεν χρησιμοποιήσεις αρκετά τις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις του ζουμ φακού που έχεις. Η παρατήρηση και η ατμόσφαιρα θα σε καθοδηγήσουν για τις επιθυμητές/εφικτές μεγεθύνσεις. Μπορεί να μη χρειαστείς κανέναν άλλο φακό! Κι αν χρειαστείς, μπορεί να είναι για χαμηλές μεγεθύνσεις όπου ο ζουμ δεν δίνει πολύ ευρύ πεδίο, ενώ ένας άλλος, σταθερός φακός θα έδινε πλούσια, ευρυγώνια εικόνα. (Θα είναι όμως ακριβός για να συνεργάζεται σωστά με οπτικά f/5.8 όπως της διόπτρας).

Να θυμάσαι ότι στις υψηλές μεγεθύνσεις μπορείς να βγάζεις τα γυαλιά αφού ο αστιγματισμός "χάνεται" αν δεν είναι πολύ μεγάλος. (Για μυωπία, πρεσβυωπία κτλ, όπως είπαμε αντισταθμίζονται εντελώς κατά την την εστίαση).

Και μια γενικότερη οδηγία για την άνεση του ματιού: Κατά τη εστίαση, άφηνε το μάτι ελεύθερο σαν να κοιτάζει μακριά μέσα από ένα παράθυρο κι όχι σαν να ψάχνει κάτι κοντά, μέσα στη διόπτρα. Έτσι θα πετυχαίνεις την πιο ξεκούραστη ρύθμιση εστίασης. Μετά από κάποιες παρατηρήσεις θα το κάνεις εντελώς αυτόματα, χωρίς να το σκέφτεσαι ή να το προσπαθείς. (Άλλωστε, μετά από κάποια ηλικία το μάτι μας δεν έχει σχεδόν καθόλου "ρύθμιση" του φακού του για κοντά και μακριά αλλά μία σχεδόν σταθερή, που απλουστεύει τη διαδικασία εστίασης στα οπτικά όργανα - ουδέν κακόν αμιγές καλού... 😄 )

Παρατήρησε όσο μπορείς, κι εδώ είμαστε για κάθε βοήθεια!

 

 

 

Καλησπέρα Στέφανε και ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Χαίρομαι που εγκρίνεις την διόπτρα!

Βασικά, την άποψή σου περίμενα πριν παραγγείλω οποιονδήποτε συμπληρωματικό φακό (εξάλλου και ο αγαπητός qforce, είπε να πάρω την γνώμη σου πρώτα)' μεγάλη υπόθεση η εξειδίκευση και εσύ τυγχάνεις "επαΐων".

Θα μου επιτραπεί νομίζω να τεκμηριώσω αυτό που γράφω, διότι ο "βαρύγδουπος" τίτλος που σου αποδίδω, θα πρέπει να στοιχειοθετηθεί και επ'ουδενί να εκληφθεί ως κολακεία.

Ο μεγάλος φιλόσοφος Σωκράτης λοιπόν, στον διάλογο του Πλάτωνα <ΚΡΙΤΩΝ>, συνδιαλεγόμενος στο δεσμωτήριο με τον μαθητή και φίλο του  Κρίτωνα (μεταξύ άλλων), αναλύει την σημασία της άποψης του επαΐοντα' σε γενικές γραμμές αποδεικνύει με την γνωστή σε όλους μέθοδό του, την "μαιευτική", ότι περισσότερο αξίζει η γνώμη του ενός ο οποίος είναι ειδικός, παρά η γνώμη των πολλών που δεν είναι ειδικοί για οποιοδήποτε θέμα (και ανέφερε παραδειγματικά, ότι όπως όταν έχεις πρόβλημα υγείας θα πας στον ειδικό για το θέμα γιατρό και δεν θα ρωτήσεις τους φίλους ή τους γείτονές σου), το ίδιο ισχύει και για τα άλλα θέματα.

Πως λοιπόν να γνώριζα όλα αυτά τα οποία έγραψες, όντας άσχετος στο θέμα της παρατήρησης;

Θα γίνω "πειρατής με μονοκιάλι" λοιπόν Στέφανε και θα επανέλθω με αναφορά αποτελέσματος.

Υμέτερος.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Σπύρο μη μας αναιρείτε και εμάς που γράφαμε σεντόνια στο προηγούμενο post της αγοράς..🤣 

Χαχαχαχαχα αστειεύομαι, καλά κάνετε που αναζητάτε και περιμένετε απάντηση από έμπειρους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το μάτι του πειρατή ειδικά τώρα λόγω αποκριών κυκλοφορούν έτοιμα και κάποια υφασμάτινα αρκετά ποιοτικά. Είχα πάρει περισυ εγώ, αξίζει και τιμή 2-3 ευρώ.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

57 minutes ago, vagkaf said:

Κύριε Σπύρο μη μας αναιρείτε και εμάς που γράφαμε σεντόνια στο προηγούμενο post της αγοράς..🤣 

Χαχαχαχαχα αστειεύομαι, καλά κάνετε που αναζητάτε και περιμένετε απάντηση από έμπειρους.

Αυτό πάλι από που προκύπτει βρε Βαγγέλη; Μη λες τέτοια, ούτε για αστείο 😷! Σου έχω αποδείξει την εκτίμηση μου και τον φακό που πρότεινες τον έχω στα υπόψιν 🔦 χαχαχα.... καλό ε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, S.miter said:

Αυτό πάλι από που προκύπτει βρε Βαγγέλη; Μη λες τέτοια, ούτε για αστείο 😷! Σου έχω αποδείξει την εκτίμηση μου και τον φακό που πρότεινες τον έχω στα υπόψιν 🔦 χαχαχα.... καλό ε?

Όσο για τις απόκριες, πέρασαν... δυστυχώς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

46 minutes ago, S.miter said:

Αυτό πάλι από που προκύπτει βρε Βαγγέλη; Μη λες τέτοια, ούτε για αστείο 😷! Σου έχω αποδείξει την εκτίμηση μου και τον φακό που πρότεινες τον έχω στα υπόψιν 🔦 χαχαχα.... καλό ε?

Εννοείται πως δεν παρεξηγήθηκα...Άλλωστε και εγώ σας προέτρεπα να απευθυνθείτε σε κάποιο έμπειρο στα pm για ερωτήσεις που δεν ήξερα να βοηθήσω...

Όσο για τον φακό, σας τον πρότεινα για την παρατήρηση της Σελήνης, Δία και Κρόνου  (όπως σας έχω γράψει παραπάνω), καθώς έχει μεγάλο άνοιγμα η διόπτρα..

IMG_20220311_164520.thumb.jpg.db728761ddbc35e32675f01f91131132.jpg

Παρατηρήσατε καθόλου τη Σελήνη ? Πώς σας φάνηκε ?

Αν την παρατηρήσετε με παρόμοιο προσοφθάλμιο σαν αυτό που πρότεινα, θα βλέπετε ένα κάδρο σαν το παραπάνω (κόκκινος κύκλος) με απίστευτες λεπτομέρειες (όχι όπως της εικόνας) και σε μεγέθυνση 108x. 

Για επίγεια δε ξέρω πόσο ωφέλιμη είναι μεγέθυνση 108x λόγω ατμοσφαιρικών διαταραχών (μάλλον δεν είναι...), δεν έχω ασχοληθεί με επίγεια παρατήρηση

42 minutes ago, S.miter said:

Όσο για τις απόκριες, πέρασαν... δυστυχώς!

https://www.skroutz.gr/c/1585/Apokriatika-Axesouar.html?keyphrase=ματι+πειρατη

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην παρέα. Χρησιμοποιώ εδώ και κάποιους μήνες καλύπτρα ματιού, που μπορείτε να βρείτε σε μαγαζιά με ιατρικά /ορθοπεδικά είδη πολύ φθηνά. Η χρησιμότητα της πέρα από την ξεκούραστη παρατήρηση, είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλάξ και στο μάτι που κάνετε παρατήρηση για να διατηρήσετε την προσαρμογή στο σκοτάδι, είτε πριν είτε κατά την διάρκεια της παρατήρησης, όταν πχ χρησιμοποιείτε χάρτες από κινητό. Έχει απίστευτα αποτελέσματα! Ενδεικτικά παραθέτω ένα link για να πάρετε μια ιδέα. https://www.orthopedika24.gr/product/kalyptra-matiou-me-elastiko-imanta-mavri-digkas/?utm_source=Google Shopping&utm_campaign=ggole merchants&utm_medium=cpc&utm_term=50960&gclid=CjwKCAiAg6yRBhBNEiwAeVyL0FSk7VWaFkXewi4uw54dNyo2zRZ9bOHCfDNYedZ_kCk_VoZP5mSLahoC4jMQAvD_BwE

Το επεξεργάστηκε ο relos
  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα relos.

Ιδιαίτερα χαίρομαι, όταν κάποιος βοηθάει στο μέτρο που μπορεί, όλους μας!

Χρησιμότατη (σε υπερθετικό βαθμό), η πληροφορία που μας έδωσες.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, vagkaf said:

Εννοείται πως δεν παρεξηγήθηκα...Άλλωστε και εγώ σας προέτρεπα να απευθυνθείτε σε κάποιο έμπειρο στα pm για ερωτήσεις που δεν ήξερα να βοηθήσω...

Όσο για τον φακό, σας τον πρότεινα για την παρατήρηση της Σελήνης, Δία και Κρόνου  (όπως σας έχω γράψει παραπάνω), καθώς έχει μεγάλο άνοιγμα η διόπτρα..

IMG_20220311_164520.thumb.jpg.db728761ddbc35e32675f01f91131132.jpg

Παρατηρήσατε καθόλου τη Σελήνη ? Πώς σας φάνηκε ?

Αν την παρατηρήσετε με παρόμοιο προσοφθάλμιο σαν αυτό που πρότεινα, θα βλέπετε ένα κάδρο σαν το παραπάνω (κόκκινος κύκλος) με απίστευτες λεπτομέρειες (όχι όπως της εικόνας) και σε μεγέθυνση 108x. 

Για επίγεια δε ξέρω πόσο ωφέλιμη είναι μεγέθυνση 108x λόγω ατμοσφαιρικών διαταραχών (μάλλον δεν είναι...), δεν έχω ασχοληθεί με επίγεια παρατήρηση

https://www.skroutz.gr/c/1585/Apokriatika-Axesouar.html?keyphrase=ματι+πειρατη

Είναι πραγματικά αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με σένα' το έχω επισημάνει και σε παρελθόντα χρόνο.

Αμέσως παρουσιάζεις την λύση, σε κάθε πρόβλημα💡!!

Την Σελήνη δεν την παρατήρησα καθόλου, γιατί εδώ είναι συνεχώς βροχερός ο καιρός...όμως αυτή η φωτογραφία (για να μιλάμε με την γλώσσα της αλήθειας, όσο πικρή και να είναι), δεν με ικανοποιεί καθόλου Βαγγέλη....

 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, S.miter said:

Είναι πραγματικά αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με σένα' το έχω επισημάνει και σε παρελθόντα χρόνο.

Αμέσως παρουσιάζεις την λύση, σε κάθε πρόβλημα💡!!

Την Σελήνη δεν την παρατήρησα καθόλου, γιατί εδώ είναι συνεχώς βροχερός ο καιρός...όμως αυτή η φωτογραφία (για να μιλάμε με την γλώσσα της αλήθειας, όσο πικρή και να είναι), δεν με ικανοποιεί καθόλου Βαγγέλη....

 

 

Όταν την δείτε (και δε μιλάω σε λίγες μέρες που θα είναι πανσέληνος γτ εκεί χάνονται πολλές λεπτομέρειες) περιμένουμε να μας πείτε εντυπώσεις.

Αρχές Απριλίου βραδινές ώρες πριν τα μεσάνυχτα. Θα ανατραπεί πιστεύω η άποψη σας ακόμη και σε χαμηλές μεγεθύνσεις !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ακόμη 3-4 μέρες η Σελήνη θα είναι σε φανταστική φάση για παρατήρηση, την καλύτερη! Κατόπιν, στην Πανσέληνο, όπως έγραψε ο Βαγγέλης, ο κάθετος φωτισμός της από τον Ήλιο διώχνει τις σκιές του ανάγλυφου (βουνά, κρατήρες, χαράδρες) και είναι λιγότερο εντυπωσιακή. Παραπάνω ο Βαγγέλης έγραψε ότι θα βλέπετε απίστευτες λεπτομέρειες, όχι όπως στη φωτογραφία. Εννοεί ότι θα βλέπετε πολύ περισσότερες απ' ό,τι στη φωτογραφία (κι όχι το αντίθετο). Σας περιμένουν πολύ θεαματικές εικόνες! Και θα αξιοποιήσετε και την περιοχή των μεγάλων μεγεθύνσεων. Κι αν έχει καλό seeing η βραδιά, θα εισέλθει άμεσα το σαράκι της ...μεγέθυνσης. Θεωρητικά, ένα αποχρωματικό οπτικό όργανο των 100mm όπως η διόπτρα σας, έχει πολύ καλή εικόνα ακόμη και σε μεγέθυνση 130-150x (με απόλυτο όριο τις 200x). Επειδή όμως πρόκειται για διόπτρα κι όχι για αστρονομικό τηλεσκόπιο, στην οπτική διαδρομή χρησιμοποιούνται υποχρεωτικά πρίσματα για ανόρθωση της εικόνας. Αυτά, σε πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις εισάγουν ένα μικρό και αναπόφευκτο χρωματικό σφάλμα οπότε πιθανόν να ανακαλύψετε ότι η πιο ικανοποιητική μεγάλη μεγέθυνση βρίσκεται κάπου στην περιοχή 80-110x. Και πάλι όπως έγραψε ο Βαγγέλης, ένας καλός φακός 5mm (108x στη διόπτρα σας) ή πιθανόν ένας 6mm (90x στη διόπτρα σας) θα ήταν ένα δυνατό συμπλήρωμα.

Κάποτε είχα μια σπουδαία αποχρωματική διόπτρα 82mm της Vixen, στην οποία έβρισκα ότι το όριο για θαυμάσιες εικόνες ήταν περίπου τα 75x. Για αυτό σκέφτομαι τα 90x για τη δική σας. Όμως, η δική σας μάτια μπορεί να διαφέρει.

Η πιο "έξυπνη" δοκιμή θα ήταν ένας βραχύσωμος, οικονομικός Barlow που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην Regal M2 με τον υπάρχοντα ΖΟΟΜ που είναι 8-24mm (στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης θα σας συμβουλεύουν για τη δυνατότητα τέτοιας σύνδεσης). Αυτό θα μετέτρεπε τον φακό σε 4-12mm. Κι αφού η εστιακή απόσταση της διόπτρας είναι 540mm, θα σας έδινε μεγεθύνσεις 45-135x. Έτσι, με αρκετή χρήση, θα βρίσκατε ποια είναι η μεγάλη μεγέθυνση που σας ενδιαφέρει και είναι αξιοποιήσιμη, και τότε θα μπορούσατε να αγοράσετε τον κατάλληλο σταθερό φακό. Αυτός θα σας έδινε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τον συνδιασμό ZOOM+Βarlow και ελάχιστα καθαρότερη εικόνα, όταν και αν το seeing επιτρέπει. Μπορεί όμως και να διαπιστώσετε ότι σας αρκεί ο συνδιασμός ZOOM+Barlow.

Προς το παρόν χαρείτε την παρατήρηση, όλα τα παραπάνω είναι δυνατότητες αλλά καθόλου αναγκαία.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης