Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρώσω κι εγώ πως μέχρι να προμηθευτείς την καλύπτρα ματιού μπορείς απλά να καλύπτεις το μάτι με το χέρι. Προσωπικά το κάνω πολλές φορές όταν νοιώθω κούραση στους μύες του ματιού.

  • Μου αρέσει 2
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επίσης με την αγορά barlow θα εξοικονομήσετε και χρήματα. Με τον καιρό το βλέπετε και αν σας ανοίξει η όρεξη παρατηρώντας Σελήνη και πλανήτες με τον υπάρχοντα εξοπλισμό

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, vagkaf said:

Όταν την δείτε (και δε μιλάω σε λίγες μέρες που θα είναι πανσέληνος γτ εκεί χάνονται πολλές λεπτομέρειες) περιμένουμε να μας πείτε εντυπώσεις.

Αρχές Απριλίου βραδινές ώρες πριν τα μεσάνυχτα. Θα ανατραπεί πιστεύω η άποψη σας ακόμη και σε χαμηλές μεγεθύνσεις !!!

.... μακάρι Βαγγέλη, αυτό θέλω να πιστεύω...

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, filiatra said:

Να συμπληρώσω κι εγώ πως μέχρι να προμηθευτείς την καλύπτρα ματιού μπορείς απλά να καλύπτεις το μάτι με το χέρι. Προσωπικά το κάνω πολλές φορές όταν νοιώθω κούραση στους μύες του ματιού.

Γειά σου Παναγιώτη.

Πολύ απλή η λύση που πρότεινες, αλλά να μην ξεχνάμε ότι στην απλότητα βρίσκεται η αλήθεια.

Προκειμένου τεκμηριώσω αυτό που γράφω, θα κάνω πάλι μια αναφορά στην αρχαία Ελληνική φιλοσοφία' ο μεγάλος κυνικός φιλόσοφος Διογένης λοιπόν, κυκλοφορούσε στην αγορά των Αθηνών (κάτωθεν της Ακρόπολης), ενδεδυμένος με έναν χιτώνα και ένα σχοινί εν ήδη ζώνης επί του οποίου είχε κρεμάσει ένα πήλινο κύπελλο για να πίνει νερό' τίποτα άλλο δεν είχε πάνω του.

Μια φορά , είδε έναν πιτσιρίκο να πίνει νερό από μια μαρμάρινη βρύση χρησιμοποιώντας την χούφτα του, από τότε πέταξε το κύπελλο, ενθυμούμενος τον προγενέστερο μεγάλο φιλόσοφο Σόλωνα τον Αθηναίο, ο οποίος είπε το ιστορικό ~ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ~!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Για ακόμη 3-4 μέρες η Σελήνη θα είναι σε φανταστική φάση για παρατήρηση, την καλύτερη! Κατόπιν, στην Πανσέληνο, όπως έγραψε ο Βαγγέλης, ο κάθετος φωτισμός της από τον Ήλιο διώχνει τις σκιές του ανάγλυφου (βουνά, κρατήρες, χαράδρες) και είναι λιγότερο εντυπωσιακή. Παραπάνω ο Βαγγέλης έγραψε ότι θα βλέπετε απίστευτες λεπτομέρειες, όχι όπως στη φωτογραφία. Εννοεί ότι θα βλέπετε πολύ περισσότερες απ' ό,τι στη φωτογραφία (κι όχι το αντίθετο). Σας περιμένουν πολύ θεαματικές εικόνες! Και θα αξιοποιήσετε και την περιοχή των μεγάλων μεγεθύνσεων. Κι αν έχει καλό seeing η βραδιά, θα εισέλθει άμεσα το σαράκι της ...μεγέθυνσης. Θεωρητικά, ένα αποχρωματικό οπτικό όργανο των 100mm όπως η διόπτρα σας, έχει πολύ καλή εικόνα ακόμη και σε μεγέθυνση 130-150x (με απόλυτο όριο τις 200x). Επειδή όμως πρόκειται για διόπτρα κι όχι για αστρονομικό τηλεσκόπιο, στην οπτική διαδρομή χρησιμοποιούνται υποχρεωτικά πρίσματα για ανόρθωση της εικόνας. Αυτά, σε πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις εισάγουν ένα μικρό και αναπόφευκτο χρωματικό σφάλμα οπότε πιθανόν να ανακαλύψετε ότι η πιο ικανοποιητική μεγάλη μεγέθυνση βρίσκεται κάπου στην περιοχή 80-110x. Και πάλι όπως έγραψε ο Βαγγέλης, ένας καλός φακός 5mm (108x στη διόπτρα σας) ή πιθανόν ένας 6mm (90x στη διόπτρα σας) θα ήταν ένα δυνατό συμπλήρωμα.

Κάποτε είχα μια σπουδαία αποχρωματική διόπτρα 82mm της Vixen, στην οποία έβρισκα ότι το όριο για θαυμάσιες εικόνες ήταν περίπου τα 75x. Για αυτό σκέφτομαι τα 90x για τη δική σας. Όμως, η δική σας μάτια μπορεί να διαφέρει.

Η πιο "έξυπνη" δοκιμή θα ήταν ένας βραχύσωμος, οικονομικός Barlow που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην Regal M2 με τον υπάρχοντα ΖΟΟΜ που είναι 8-24mm (στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης θα σας συμβουλεύουν για τη δυνατότητα τέτοιας σύνδεσης). Αυτό θα μετέτρεπε τον φακό σε 4-12mm. Κι αφού η εστιακή απόσταση της διόπτρας είναι 540mm, θα σας έδινε μεγεθύνσεις 45-135x. Έτσι, με αρκετή χρήση, θα βρίσκατε ποια είναι η μεγάλη μεγέθυνση που σας ενδιαφέρει και είναι αξιοποιήσιμη, και τότε θα μπορούσατε να αγοράσετε τον κατάλληλο σταθερό φακό. Αυτός θα σας έδινε μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από τον συνδιασμό ZOOM+Βarlow και ελάχιστα καθαρότερη εικόνα, όταν και αν το seeing επιτρέπει. Μπορεί όμως και να διαπιστώσετε ότι σας αρκεί ο συνδιασμός ZOOM+Barlow.

Προς το παρόν χαρείτε την παρατήρηση, όλα τα παραπάνω είναι δυνατότητες αλλά καθόλου αναγκαία.

Αυτή την ανάρτηση μόλις τώρα την είδα Στέφανε, δεν ξέρω πως μου διέφυγε...

Δεν κατάλαβα και πολλά, για να πω την αλήθεια' κάνεις λόγο όμως για μεγεθύνσεις 130-150Χ, τι στιγμή που ο κατασκευαστής δίνει έως 67Χ ή μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, S.miter said:

Αυτή την ανάρτηση μόλις τώρα την είδα Στέφανε, δεν ξέρω πως μου διέφυγε...

Δεν κατάλαβα και πολλά, για να πω την αλήθεια' κάνεις λόγο όμως για μεγεθύνσεις 130-150Χ, τι στιγμή που ο κατασκευαστής δίνει έως 67Χ ή μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

 

 

On 12/3/2022 at 11:35 ΠΜ, vagkaf said:

Επίσης με την αγορά barlow θα εξοικονομήσετε και χρήματα. Με τον καιρό το βλέπετε και αν σας ανοίξει η όρεξη παρατηρώντας Σελήνη και πλανήτες με τον υπάρχοντα εξοπλισμό

Σκέπτομαι να επιχειρήσω παρατήρηση Σελήνης απόψε Βαγγέλη, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, όμως δεν διαθέτω φίλτρο (γράφεται ότι είναι απαραίτητο). 

Είναι εφικτή η παρατήρηση με γυμνό μάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 minutes ago, S.miter said:

 

Σκέπτομαι να επιχειρήσω παρατήρηση Σελήνης απόψε Βαγγέλη, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, όμως δεν διαθέτω φίλτρο (γράφεται ότι είναι απαραίτητο). 

Είναι εφικτή η παρατήρηση με γυμνό μάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

...όποιος επίσης από τα μέλη, έχει να προτείνει κάτι σχετικά, μετά χαράς να τον ακούσουμε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είναι εφικτή η παρατήρηση με γυμνό μάτι, ειδικά με 100mm φακό. Αν παρ όλ αυτά σε ενοχλεί, θα πρέπει να πάρεις κι ένα φίλτρο Σελήνης. Μέχρι τότε όμως μπορείς να βάλεις γυαλιά Ηλίου. (τελικά είμαι πατεντιάρης😁😁).

Οσο αφορά τα περί μπάρλοου έξτρα προσοφθαλμιων, φίλτρων κλπ η γνώμη μου είναι να μην πάρεις τίποτα. Δες πρώτα, να καταλάβεις τι σε ευχαριστεί, σε τι μεγεθύνσεις, να καλύψεις το μάτι σου ώστε να σιγουρευτείς πως είναι αυτό και όχι τίποτε άλλο κλπ κλπ. Γενικά να αποκτήσεις μία κάποια εμπειρία ώστε να έχεις την δική σου γνώμη για το τι έχεις ανάγκη. Σκέψου δηλαδή να πάρεις φίλτρο Σελήνης και τελικά να αποφασίσεις πως δεν σου αρέσει να την παρατηρείς. Κι εντάξει το φίλτρο είναι φθηνό. Τα προσοφθάλμια όμως είναι πανάκριβα.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

36 minutes ago, filiatra said:

Ναι είναι εφικτή η παρατήρηση με γυμνό μάτι, ειδικά με 100mm φακό. Αν παρ όλ αυτά σε ενοχλεί, θα πρέπει να πάρεις κι ένα φίλτρο Σελήνης. Μέχρι τότε όμως μπορείς να βάλεις γυαλιά Ηλίου. (τελικά είμαι πατεντιάρης😁😁).

Οσο αφορά τα περί μπάρλοου έξτρα προσοφθαλμιων, φίλτρων κλπ η γνώμη μου είναι να μην πάρεις τίποτα. Δες πρώτα, να καταλάβεις τι σε ευχαριστεί, σε τι μεγεθύνσεις, να καλύψεις το μάτι σου ώστε να σιγουρευτείς πως είναι αυτό και όχι τίποτε άλλο κλπ κλπ. Γενικά να αποκτήσεις μία κάποια εμπειρία ώστε να έχεις την δική σου γνώμη για το τι έχεις ανάγκη. Σκέψου δηλαδή να πάρεις φίλτρο Σελήνης και τελικά να αποφασίσεις πως δεν σου αρέσει να την παρατηρείς. Κι εντάξει το φίλτρο είναι φθηνό. Τα προσοφθάλμια όμως είναι πανάκριβα.

... έγραψες ιστορία Παναγιώτη, αυτό με τα γυαλιά ηλίου ήταν το κάτι άλλο!

Όμως, και η εν γένει τοποθέτησή σου, συνάδει με την πραγματικότητα, βλέποντας και κάνοντας λοιπόν' για να δούμε τι θα δούμε....

 

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, S.miter said:

 

Σκέπτομαι να επιχειρήσω παρατήρηση Σελήνης απόψε Βαγγέλη, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, όμως δεν διαθέτω φίλτρο (γράφεται ότι είναι απαραίτητο). 

Είναι εφικτή η παρατήρηση με γυμνό μάτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εννοείται γίνεται με γυμνό μάτι και σίγουρα να το επιχειρήσετε απόψε. Σαρώστε τη Σελήνη στη διαχωρίζουσα (τη γραμμή που χωρίζει το φωτεινό από το σκοτεινό μέρος) δηλαδή τις περιοχές που υφίστανται ανατολή στην τρέχουσα φάση της. Εκεί θα εντοπίσετε ευκολότερα περισσότερες λεπτομέρειες. Περιμένουμε εντυπώσεις. Χρησιμοποιήστε όλες τις μεγεθύνσεις του zoom.

Επίσης φίλτρο Σελήνης δε ξέρω κατά πόσο γίνεται να βιδωθεί στο προσοφθάλμιο που ήρθε με τη διόπτρα, εννοώ δεν ξέρω καν αν έχει υποδοχή φίλτρων. Παρόλα αυτά πιστεύω δε χρειάζεται.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

25 minutes ago, vagkaf said:

Εννοείται γίνεται με γυμνό μάτι και σίγουρα να το επιχειρήσετε απόψε. Σαρώστε τη Σελήνη στη διαχωρίζουσα (τη γραμμή που χωρίζει το φωτεινό από το σκοτεινό μέρος) δηλαδή τις περιοχές της που υφίστανται ανατολή. Εκεί θα εντοπίσετε ευκολότερα περισσότερες λεπτομέρειες. Περιμένουμε εντυπώσεις. Χρησιμοποιήστε όλες τις μεγεθύνσεις του zoom.

Επίσης φίλτρο Σελήνης δε ξέρω κατά πόσο γίνεται να βιδωθεί στο προσοφθάλμιο που ήρθε με τη διόπτρα, εννοώ δεν ξέρω καν αν έχει υποδοχή φίλτρων. Παρόλα αυτά πιστεύω δε χρειάζεται.

Εντάξει Βαγγέλη, θα το επιχειρήσω, αρκεί να μην υπάρχει πυκνή νέφωση' θα πάρω και γυαλιά ηλίου, όπως πρότεινε ο Πάνος, ίσως χρειαστούν, (αντηλιακό δεν παίρνω, σίγουρα δεν χρειάζεται😎).

 Εννοείται ότι θα σας ενημερώσω!!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To φίλτρο Σελήνης θα χρειαστεί μόνο αν θελήσετε να μειώσετε λίγο τη φωτεινότητά της - αν σας φανεί πολύ λαμπρή. Πιστεύω όμως ότι δεν θα το χρειαστείτε, κυρίως χρησιμεύει σε αρκετά μεγαλύτερα τηλεσκόπια και σε μικρές μεγεθύνσεις όπου το είδωλο είναι πιό φωτεινό. Θέμα ασφαλείας του ματιού δεν τίθεται (με ή χωρίς φίλτρο), μόνο θέμα άνεσης αφού η μεγάλη λαμπρότητα κάποτε κουράζει. -- Με την ευκαιρία (δεν ξέρω αν το έχουμε γράψει), ποτέ δεν στρέφουμε ένα τηλεσκόπιο ή διόπτρα στον Ήλιο!!! Το αποτέλεσμα θα είναι άμεση, μόνιμη βλάβη του ματιού. Ο ήλιος παρατηρείται με τηλεσκόπια μόνο με ειδικά ηλιακά φίλτρα, αφού έχει προηγηθεί γνώση και εκπαίδευση. 

Πιο πάνω αναρωτηθήκατε γιατί αναφέρομαι σε μεγάλες μεγεθύνσεις (130-150Χ) αφού ο κατασκευαστής γράφει ότι φτάνει μέχρι 67Χ. Ο κατασκευαστής γράφει απλά σε τι μεγέθυνση φτάνει με το προσφερόμενο zoom προσοφθάλμιο. Στη δική σας διόπτρα όμως ο προσοφθάλμιος αποσπάται και μπορεί να τοποθετηθεί άλλος, αν χρειαστεί. Αλλάζοντας προσοφθάλμιο, μπορούμε να αλλάξουμε μεγεθύνσεις, σύμφωνα με όσα έχουμε πει νωρίτερα. Αν το θέλετε μπορείτε να φτάσετε και σε υπερβολικές μεγεθύνσεις (με κατάλληλο συνδιασμό προσοφθαλμίων και barlow), αλλά όπως ανέλυσα πιό πάνω, η μέγιστη αξιοποιήσιμη μεγέθυνση με μια διόπτρα 100mm είναι πιθανό να βρίσκεται στην περιοχή των 90-100Χ.

Ωστόσο, το πιθανότερο είναι ότι για την επίγεια παρατήρηση δεν θα χρειαστείτε κάτι παραπάνω από το 67Χ. 

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

13 hours ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

To φίλτρο Σελήνης θα χρειαστεί μόνο αν θελήσετε να μειώσετε λίγο τη φωτεινότητά της - αν σας φανεί πολύ λαμπρή. Πιστεύω όμως ότι δεν θα το χρειαστείτε, κυρίως χρησιμεύει σε αρκετά μεγαλύτερα τηλεσκόπια και σε μικρές μεγεθύνσεις όπου το είδωλο είναι πιό φωτεινό. Θέμα ασφαλείας του ματιού δεν τίθεται (με ή χωρίς φίλτρο), μόνο θέμα άνεσης αφού η μεγάλη λαμπρότητα κάποτε κουράζει. -- Με την ευκαιρία (δεν ξέρω αν το έχουμε γράψει), ποτέ δεν στρέφουμε ένα τηλεσκόπιο ή διόπτρα στον Ήλιο!!! Το αποτέλεσμα θα είναι άμεση, μόνιμη βλάβη του ματιού. Ο ήλιος παρατηρείται με τηλεσκόπια μόνο με ειδικά ηλιακά φίλτρα, αφού έχει προηγηθεί γνώση και εκπαίδευση. 

Πιο πάνω αναρωτηθήκατε γιατί αναφέρομαι σε μεγάλες μεγεθύνσεις (130-150Χ) αφού ο κατασκευαστής γράφει ότι φτάνει μέχρι 67Χ. Ο κατασκευαστής γράφει απλά σε τι μεγέθυνση φτάνει με το προσφερόμενο zoom προσοφθάλμιο. Στη δική σας διόπτρα όμως ο προσοφθάλμιος αποσπάται και μπορεί να τοποθετηθεί άλλος, αν χρειαστεί. Αλλάζοντας προσοφθάλμιο, μπορούμε να αλλάξουμε μεγεθύνσεις, σύμφωνα με όσα έχουμε πει νωρίτερα. Αν το θέλετε μπορείτε να φτάσετε και σε υπερβολικές μεγεθύνσεις (με κατάλληλο συνδιασμό προσοφθαλμίων και barlow), αλλά όπως ανέλυσα πιό πάνω, η μέγιστη αξιοποιήσιμη μεγέθυνση με μια διόπτρα 100mm είναι πιθανό να βρίσκεται στην περιοχή των 90-100Χ.

Ωστόσο, το πιθανότερο είναι ότι για την επίγεια παρατήρηση δεν θα χρειαστείτε κάτι παραπάνω από το 67Χ. 

Σαφέστατη και κατανοητή η τοποθέτησή σου Στέφανε. Σχετικά με τον Ηλιο, νομίζω το έχουμε αναφέρει, όμως η επανάληψη είναι η αρχή της μάθησης' εξάλλου και ο κατασκευαστής στην 3η σελίδα του manual, γράφει  με έντονους μαύρους χαρακτήρες ⚠️ "WARNING Never look at the Sun while using the spotting scope. Looking at the Sun can cause permanent eye damage".

Ήταν να παρατηρήσω την Σελήνη χθες το βράδυ, όμως υπήρχε νέφωση και έτσι "τσάκισε η φάση", θα επιχειρήσω απόψε...

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενημέρωση στους συνεργάτες Κ. κ Vagkaf, filiatra, Σοφολόγη, καθώς και σε όποιον άλλο ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα.

Την 14/15 Μαρτίου και από ώρες 23:10 έως 00:40, πραγματοποίησα παρατήρηση της Σελήνης, με την διόπτρα Celestron Regal M2 100ED' η παρατήρηση έγινε από την ταράτσα του σπιτιού μου. Η θερμοκρασία ήταν -1ο C, ή υγρασία 75% , ο έξωθεν φωτισμός ελάχιστος (απέχω αρκετά από το κέντρο της πόλης), η ποιότητα του αέρα στο 16% (άριστη σχεδόν) και πέρα από τις ενδείξεις των οργάνων, έβλεπες την ατμόσφαιρα με ελάχιστο seeing.

Πρώτα ρύθμισα και τα τρία πόδια στο επιθυμητό ύψος με την βοήθεια μέτρου και κλείδωσα τα φρένα' στην συνέχεια τοποθέτησα την διόπτρα στην βάση του τρίποδα και την σταθεροποίησα με την βοήθεια των μοχλών' εν συνεχεία έστρεψα την διόπτρα προς την Σελήνη και με μπέρδεψε λίγο ο προσανατολισμός της ειδικής βάσης, γιατί έπρεπε να ρυθμίσω δύο βίδες (λίγο σφίξιμο ή χαλάρωμα), εκτός από τους μοχλούς.

Αφού μου πήρε 5 λεπτά περίπου, για να βρω την Σελήνη (δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο δύσκολο, την στιγμή που με γυμνό μάτι την έβλεπα αμέσως), εστίασα ξεκινώντας από 22Χ χρησιμοποιώντας  ταυτόχρονα τους δύο μικρομετρικούς ρεγουλατόρους που διαθέτει η διόπτρα' φάνηκε πεντακάθαρα σε όλο της το μεγαλείο, τεράστια, επιβλητική, φωτεινή...αύξησα την μεγέθυνση στα 34Χ και κάλυψε όλο το οπτικό πεδίο μου, αύξησα στα 47Χ και άρχισα να μην την βλέπω ολόκληρη, αύξησα στα 54Χ και "ΠΑΓΩΣΑ" και όχι μόνο από το κρύο' έβλεπα κοντά στην διαχωρίζουσα δύο κρατήρες με καταπληκτική ευκρίνεια, παρακάτω φωτογραφία(από τον χάρτη της Σελήνης που αγόρασα από το Πλανητάριο)...όμως όχι όπως φαίνονται στον χάρτη, αλλά πολύ ποιο μεγάλους με ευκρινέστατα περιγράμματα και οι κορυφογραμμές τους μου έκοψαν την ανάσα!!...σαν να βλέπεις ένα μακρινό βουνό, μια "καθαρή" μέρα, αλλά με περισσότερη σαφήνεια στο περίγραμμα...μάλλον εκείνη την ώρα θα ανέτειλε ο Ήλιος εκεί και ο 100αρης ED, έδειξε την αξία του, παρουσιάζοντας αυτή την καταπληκτική εικόνα.

Η ώρα ήταν 00:25 και τότε άρχισα να έχω πρόβλημα' το φως έγινε εκτυφλωτικό και η παρατήρηση σχεδόν αδύνατη. Έβαλα τα γυαλιά ηλίου, εστίασα εκ νέου στον προσοφθάλμιο και αύξησα την μεγέθυνση στα 60Χ....ΘΑΥΜΑ ΚΥΡΙΟΙ, το ομολογώ ευθέως' οι κρατήρες έγιναν τεράστιοι, δεν αλλοιώθηκε καθόλου η ποιότητα της εικόνας (είχα την αίσθηση ότι αν εκείνη την ώρα γινόταν προσελήνωση διαστημοπλοίου, θα έβλεπα τις εκλάμψεις από την αντανάκλαση του φωτός στα μεταλλικά μέρη του σκάφους).

Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι για ποιο λόγο έβλεπα τόσο καθαρά, αυτούς τους δύο συγκεκριμένους κρατήρες (πρόκειται για τους Ερατοσθένη και Κοπέρνικο, από ότι είδα στον χάρτη) και όχι τόσο καθαρά τους "διπλανούς". Ας μας απαντήσει κάποιος που έχει περισσότερη γνώση.

Επίσης θέλω να μάθω, τις πραγματικές διαστάσεις τους σε χιλιόμετρα, έτσι ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης, όσον αφορά την μεγέθυνση, σε σχέση με την απόσταση.

Περιττό να σας πως, ότι δεν επιχείρησα στα 67Χ γιατί είχα παγώσει και κουραστεί' έκανα μισή ώρα να αποσυναρμολογήσω τον εξοπλισμό. Που να είχα αγοράσει  και κανένα μεγάλο διοπτρικό τηλεσκόπιο, με επιπλέον φακούς, ανορθωτικά πρίσματα και τα παρελκόμενα...ακόμα θα αποσυναρμολογούσα...

Σε γενικές γραμμές, αυτή ήταν η εντύπωσή μου από την πρώτη παρατήρηση της Σελήνης, με την Μ2 στα 65Χ.

Σας ευχαριστώ.

 

ΧΑΡΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ_LI2.jpg

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, S.miter said:

 Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι για ποιο λόγο έβλεπα τόσο καθαρά, αυτούς τους δύο συγκεκριμένους κρατήρες (πρόκειται για τους Ερατοσθένη και Κοπέρνικο, από ότι είδα στον χάρτη) και όχι τόσο καθαρά τους "διπλανούς". Ας μας απαντήσει κάποιος που έχει περισσότερη γνώση.

Για αυτό το λόγο σας είχα πει Σαρώστε τη Σελήνη στη διαχωρίζουσα (τη γραμμή που χωρίζει το φωτεινό από το σκοτεινό μέρος) δηλαδή τις περιοχές που υφίστανται ανατολή στην τρέχουσα φάση της. Εκεί θα εντοπίσετε ευκολότερα περισσότερες λεπτομέρειες. Λόγω Ανατολής και επειδή το φως πέφτει πλάγια δημιουργούνται σκιές και έτσι τονίζονται οι λεπτομέρειες. Αντίστοιχα μετά την πανσέληνο στις περιοχές που δύει ο Ήλιος πάλι στη διαχωρίζουσα.. Η εικόνα γύρω στο τέταρτο θα σας εντυπωσιάσει ακόμη πιο πολύ.

9 minutes ago, S.miter said:

 Επίσης θέλω να μάθω, τις πραγματικές διαστάσεις τους σε χιλιόμετρα, έτσι ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης, όσον αφορά την μεγέθυνση, σε σχέση με την απόσταση.

Δείτε τους χάρτες που φτιάχνω εδώ

https://www.astrovox.gr/forums/topic/27167-σελήνη-τμηματικοί-χάρτες/

(Ακόμη δεν τους έχω τελειώσει)

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

16 minutes ago, vagkaf said:

Για αυτό το λόγο σας είχα πει Σαρώστε τη Σελήνη στη διαχωρίζουσα (τη γραμμή που χωρίζει το φωτεινό από το σκοτεινό μέρος) δηλαδή τις περιοχές που υφίστανται ανατολή στην τρέχουσα φάση της. Εκεί θα εντοπίσετε ευκολότερα περισσότερες λεπτομέρειες. Λόγω Ανατολής και επειδή το φως πέφτει πλάγια δημιουργούνται σκιές και έτσι τονίζονται οι λεπτομέρειες. Αντίστοιχα μετά την πανσέληνο στις περιοχές που δύει ο Ήλιος πάλι στη διαχωρίζουσα.. Η εικόνα γύρω στο τέταρτο θα σας εντυπωσιάσει ακόμη πιο πολύ.

Δείτε τους χάρτες που φτιάχνω εδώ

https://www.astrovox.gr/forums/topic/27167-σελήνη-τμηματικοί-χάρτες/

(Ακόμη δεν τους έχω τελειώσει)

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη, πρόσεξα ότι φτιάχνεις χάρτες, όμως δεν επισκέφθηκα το post σου (το είχα κατά νου)' γράφεις εκεί και για τα χαρακτηριστικά των κρατήρων, όπως ύψος, διάμετρος, γεωμορφολογικό είδος;

Όσο για την διαχωριζουσα, το διαπίστωσα "ιδίοις ομασι"!🧐!

Το επεξεργάστηκε ο S.miter
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, S.miter said:

Ευχαριστώ Βαγγέλη, πρόσεξα ότι φτιάχνεις χάρτες, όμως δεν επισκέφθηκα το post σου (το είχα κατά νου)' γράφεις εκεί και για τα χαρακτηριστικά των κρατήρων, όπως ύψος, διάμετρος, γεωμορφολογικό είδος;

Όσο για την διαχωριζουσα, το διαπίστωσα "ιδίοις ομασι"!🧐!

Ακριβώς. Αν έχετε ενδοιασμούς σχετικά με την εγκυρότητα απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ πληθώρα αξιόπιστων πηγών όπως στοιχεία από τη NASA, τη USGS, διάφορα βιβλία για τη Σελήνη, το SkySafari κτλ (θα τα αναφέρω αναλυτικά στο τελικό αρχείο)

3 hours ago, S.miter said:

Αφού μου πήρε 5 λεπτά περίπου, για να βρω την Σελήνη (δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο δύσκολο, την στιγμή που με γυμνό μάτι την έβλεπα αμέσως), εστίασα ξεκινώντας από 22Χ χρησιμοποιώντας  ταυτόχρονα τους δύο μικρομετρικούς ρεγουλατόρους που διαθέτει η διόπτρα' φάνηκε πεντακάθαρα σε όλο της το μεγαλείο, τεράστια, επιβλητική, φωτεινή...

Για αυτό είχα προτείνει φακό πιο πάνω. Σκεφτείτε αυτό το κάδρο που χωρούσε ολόκληρη τη Σελήνη στις 22x, να το έχετε ολόιδιο αλλά με 100x...

Και δεν είναι ανάγκη να πάρετε τον πανάκριβο Pentax XW. Ορίστε άλλος ένας φακός πιο φτηνός

https://www.planitario.gr/gr/ts-ultra-wide-eypiece-6-mm-1-25-66.html

Θα σας δώσει με αυτή τη διόπτρα μεγέθυνση 90x και 0,73° πεδίο (θα χωράει ολόκληρη η Σελήνη μέσα). Το βλέπετε με τον καιρό και σε συννενόηση με το πλανητάριο (για το εάν μπορεί να συνδυαστεί με τη διόπτρα)

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, vagkaf said:

Ακριβώς. Αν έχετε ενδοιασμούς σχετικά με την εγκυρότητα απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώ πληθώρα αξιόπιστων πηγών όπως στοιχεία από τη NASA, τη USGS, διάφορα βιβλία για τη Σελήνη, το SkySafari κτλ (θα τα αναφέρω αναλυτικά στο τελικό αρχείο)

Για αυτό είχα προτείνει φακό πιο πάνω. Σκεφτείτε αυτό το κάδρο που χωρούσε ολόκληρη τη Σελήνη στις 22x, να το έχετε ολόιδιο αλλά με 100x...

Και δεν είναι ανάγκη να πάρετε τον πανάκριβο Pentax XW. Ορίστε άλλος ένας φακός πιο φτηνός

https://www.planitario.gr/gr/ts-ultra-wide-eypiece-6-mm-1-25-66.html

Θα σας δώσει με αυτή τη διόπτρα μεγέθυνση 90x και 0,73° πεδίο (θα χωράει ολόκληρη η Σελήνη μέσα). Το βλέπετε με τον καιρό και σε συννενόηση με το πλανητάριο (για το εάν μπορεί να συνδυαστεί με τη διόπτρα)

Τα στοιχεία για τους φακούς που πρότεινες, καταχωρήθηκαν ήδη.

Όπως έγραψα και στο post σου, δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο, στην επικράτεια.

Εσύ είσαι ερασιτέχνης αστρονόμος, σωστά; Τι παραπάνω θα έκανε ένας επαγγελματίας αστρονόμος;

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Σπύρο πολύ χαίρομαι που σου άρεσε. Να πω την αλήθεια είχα μία αγωνία (όπως όλοι οι νέοι) για το αν θα σου αρέσει, αλλά τώρα πια νομίζω πως είσαι δικός μας κι εσύ. Μην απογοητεύεσαι απ το κρύο και τον εξοπλισμό. Σε λ΄γο καιρό θα έχει ανέβει η θερμοκρασία και το στήσιμο ξεστήσιμο θα το κάνεις με κλειστά μάτια.

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 hours ago, S.miter said:

Τα στοιχεία για τους φακούς που πρότεινες, καταχωρήθηκαν ήδη.

Όπως έγραψα και στο post σου, δεν πιστεύω ότι κάποιος έχει επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο, στην επικράτεια.

Εσύ είσαι ερασιτέχνης αστρονόμος, σωστά; Τι παραπάνω θα έκανε ένας επαγγελματίας αστρονόμος;

 

Δεν είναι κάτι οι χάρτες, μία μίξη στοιχείων από διαφορετικές πηγές, αν και λίγο χρονοβόρο.

Σίγουρα απέχω πολλά έτη φωτός από έναν επαγγελματία αστρονόμο 🤣. Αυτοί που μου έρχονται πιο άμεσα στο μυαλό αυτή τη στιγμή είναι οι χειριστές του διαστημικού τηλεσκοπίου James Webb καθώς και όσοι θα κάνουν έρευνα με τη χρήση του.

Επίσης υπάρχουν ερασιτέχνες αστρονόμοι και εδώ στο forum που συνεργάζονται με επαγγελματίες, παρέχοντάς τους χρήσιμες πληροφορίες από διαφορετικού είδους παρατηρήσεις...

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, filiatra said:

Κύριε Σπύρο πολύ χαίρομαι που σου άρεσε. Να πω την αλήθεια είχα μία αγωνία (όπως όλοι οι νέοι) για το αν θα σου αρέσει, αλλά τώρα πια νομίζω πως είσαι δικός μας κι εσύ. Μην απογοητεύεσαι απ το κρύο και τον εξοπλισμό. Σε λ΄γο καιρό θα έχει ανέβει η θερμοκρασία και το στήσιμο ξεστήσιμο θα το κάνεις με κλειστά μάτια.

Δικός σας ήμουν πριν πολλά χρόνια, Παναγιώτη, απλά δεν έτυχε να διασταυρωθούν οι δρόμοι μας🚧... έγινε τώρα όμως 😃!

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κε Σπύρο, με πολλή χαρά διάβασα τις ενθουσιώδεις εντυπώσεις σας από την πρώτη παρατήρηση της Σελήνης! Ήδη λοιπόν χαίρεστε τη διόπτρα και "αστρονομικά"!

Για να βρίσκετε εύκολα το στόχο σας έχετε τα εξής δύο βοηθήματα:

1) Από την ίδια τη διόπτρα: Ξεκινάτε πάντα με τη χαμηλότερη μεγέθυνση αφού έτσι επιτυγχάνεται το μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Επιπλέον, η διόπτρα έχει ένα μικρό αλλά αποτελεσματικό σκοπευτικό βοήθημα, τη μακρόστενη εγκοπή επάνω στον κύλινδρο που περιβάλλει τον αντικειμενικό φακό (των 100mm). Αυτός ο κύλινδρος περιστρέφεται ώστε να φέρετε την εγκοπή στο πλάι της διόπτρας (σε όποια θέση σας βολεύει) και να στοχεύσετε κατά μήκος του. Φανταστείτε την εγκοπή σαν ένα "μακαρόνι" με τρύπα που όμως έχει σχιστεί στα δύο. Εσείς, με τις λαβές του τρίποδα πρέπει να προσανατολίσετε την εγκοπή προς τον στόχο, σαν να παρατηρείτε μέσα από την τρύπα του "μακαρονιού". Σ' αυτή τη φάση δηλ. δεν κοιτάζετε με τον προσοφθάλμιο, αλλά έξω από τη διόπτρα. Όταν έχετε ευθυγραμμίσει τη ματιά σας και το "μακαρόνι" επάνω στο στόχο, τότε ο στόχος θα είναι ήδη μέσα στο πεδίο του προσοφθάλμιου φακού. Με εξάσκηση θα το καταφέρνετε όχι μόνο στις εύκολες, χαμηλές μεγεθύνσεις αλλά και κατευθείαν σε μεγαλύτερες.(Τα γράφω αυτά γιατί δεν ξέρω αν η διόπτρα έχει οδηγίες στα ελληνικά ή αν διαβάζετε αγγλικά με ευχέρεια - συγχωρήστε με αν είναι περιττά ή στοιχειώδη).

2) Ο zoom φακός που ήδη έχετε, αναγκαστικά (ως zoom) έχει περιορισμένο οπτικό πεδίο στη χαμηλότερη μεγέθυνση, σε σχέση με άλλους φακούς. Αν τελικά δεν συνηθίσετε να στοχεύετε με ευκολία, μπορείτε να χρησιμοποιείτε έναν άλλο, ευρυγώνιο φακό των 24mm (ως 32mm), ο οποίος θα εκμεταλεύεται πλήρως το μέγιστο οπτικό πεδίο που μπορεί να προσφέρει η διόπτρα - έχω γράψει και πιο πάνω γι αυτό. Το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, αν χρειαστεί, θα σας συμβουλέψει σχετικά. (Και μάλιστα, με έναν ευρυγώνιο φακό χαμηλής μεγέθυνσης, η παρατήρηση της φύσης γίνεται ακόμη πιό "χορταστική").

Προϋπόθεση για το (2) είναι τα πρίσματα της διόπτρας να μπορούν πράγματι να προσφέρουν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο - αυτό πάλι το κατάστημα θα σας το πεί.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

47 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Κε Σπύρο, με πολλή χαρά διάβασα τις ενθουσιώδεις εντυπώσεις σας από την πρώτη παρατήρηση της Σελήνης! Ήδη λοιπόν χαίρεστε τη διόπτρα και "αστρονομικά"!

Για να βρίσκετε εύκολα το στόχο σας έχετε τα εξής δύο βοηθήματα:

1) Από την ίδια τη διόπτρα: Ξεκινάτε πάντα με τη χαμηλότερη μεγέθυνση αφού έτσι επιτυγχάνεται το μεγαλύτερο πραγματικό οπτικό πεδίο. Επιπλέον, η διόπτρα έχει ένα μικρό αλλά αποτελεσματικό σκοπευτικό βοήθημα, τη μακρόστενη εγκοπή επάνω στον κύλινδρο που περιβάλλει τον αντικειμενικό φακό (των 100mm). Αυτός ο κύλινδρος περιστρέφεται ώστε να φέρετε την εγκοπή στο πλάι της διόπτρας (σε όποια θέση σας βολεύει) και να στοχεύσετε κατά μήκος του. Φανταστείτε την εγκοπή σαν ένα "μακαρόνι" με τρύπα που όμως έχει σχιστεί στα δύο. Εσείς, με τις λαβές του τρίποδα πρέπει να προσανατολίσετε την εγκοπή προς τον στόχο, σαν να παρατηρείτε μέσα από την τρύπα του "μακαρονιού". Σ' αυτή τη φάση δηλ. δεν κοιτάζετε με τον προσοφθάλμιο, αλλά έξω από τη διόπτρα. Όταν έχετε ευθυγραμμίσει τη ματιά σας και το "μακαρόνι" επάνω στο στόχο, τότε ο στόχος θα είναι ήδη μέσα στο πεδίο του προσοφθάλμιου φακού. Με εξάσκηση θα το καταφέρνετε όχι μόνο στις εύκολες, χαμηλές μεγεθύνσεις αλλά και κατευθείαν σε μεγαλύτερες.(Τα γράφω αυτά γιατί δεν ξέρω αν η διόπτρα έχει οδηγίες στα ελληνικά ή αν διαβάζετε αγγλικά με ευχέρεια - συγχωρήστε με αν είναι περιττά ή στοιχειώδη).

2) Ο zoom φακός που ήδη έχετε, αναγκαστικά (ως zoom) έχει περιορισμένο οπτικό πεδίο στη χαμηλότερη μεγέθυνση, σε σχέση με άλλους φακούς. Αν τελικά δεν συνηθίσετε να στοχεύετε με ευκολία, μπορείτε να χρησιμοποιείτε έναν άλλο, ευρυγώνιο φακό των 24mm (ως 32mm), ο οποίος θα εκμεταλεύεται πλήρως το μέγιστο οπτικό πεδίο που μπορεί να προσφέρει η διόπτρα - έχω γράψει και πιο πάνω γι αυτό. Το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης, αν χρειαστεί, θα σας συμβουλέψει σχετικά. (Και μάλιστα, με έναν ευρυγώνιο φακό χαμηλής μεγέθυνσης, η παρατήρηση της φύσης γίνεται ακόμη πιό "χορταστική").

Μάλιστα κύριε! Ούτε καν είχα παρατηρήσει αυτή την εγκοπή' μόλις έλαβα το μήνυμά σου το έλεγξα αμέσως και είδα ότι πράγματι υπάρχει αυτή η εγκοπή και είναι και μεγάλη 6,8 cm μήκος, 2mm ύψος....πως δεν την πρόσεξα??? α ρε Στέφανε.. και όχι δεν είναι περιττά, ούτε στοιχειώδη αυτά που γράφεις.

Οι οδηγίες είναι στα Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά, Ισπανικά και Ιταλικά (τι διάολο, τόσο για τον #@... μας έχουν?)' Αγγλικά γνωρίζω λίγο, αλλά εδώ μιλάμε για τεχνική ορολογία' άσε να δοκιμάσω αυτό με την εγκοπή πρώτα και μιλάμε.

Εκ νέου τις ευχαριστίες μου.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κάνει τίποτα!

Αυτός ο κύλινδρος που έχει την εγκοπή, λογικά επεκτείνεται προς τα έξω για να προστατεύει από το πλευρικό ηλιακό φως που μπορεί να μειώσει το κοντράστ της εικόνας. Και τη νύχτα να κόβει τυχόν πλευρικά φώτα που μπορεί να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, Στέφανος Σοφολόγης said:

Δεν κάνει τίποτα!

Αυτός ο κύλινδρος που έχει την εγκοπή, λογικά επεκτείνεται προς τα έξω για να προστατεύει από το πλευρικό ηλιακό φως που μπορεί να μειώσει το κοντράστ της εικόνας. Και τη νύχτα να κόβει τυχόν πλευρικά φώτα που μπορεί να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

....το ότι επεκτείνεται το είχα προσέξει, όμως δεν γνώριζα γιατί επεκτείνεται, το μάθαμε κι αυτό.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης