Jump to content

Προσεληνωση


astroilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να βγήκε ποτέ τέτοιο βίντεο...
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εδώ λέει πως βγήκε στον αέρα 2 φορές.

http://pirlwww.lpl.arizona.edu/~jscotti/NOT_faked/

Και είναι από την πλευρά που υποστηρίζουν πως όντως οι αποστολές έγιναν.

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπ! τώρα άνοιξα και το δικό σου link και είδα οτι και εκεί τα εξηγούν μια χαρά..

:oops: :oops:

είδες οτι για ολα υπάρχει τελικά μια εξήγηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με πολύ απλά λόγια...

 

Πως σταθεροποιούσαν την σημαία όρθια, αφού στην Σελήνη δεν φυσάει αέρας;

Συρματάκι! Παρατηρήστε την πάνω πλευρά της σημαίας που είναι ακίνητη. Εκεί βάλανε σύρμα για να σταθεροποιήσουν την σημαία.

 

Αφού οι αστροναύτες ταξίδεψαν μέσα στις ραδιενεργές ζώνες Van Allen, δεν πέθαναν;

Οι ζώνες Van Allen πράγματι απορροφούν την ακτινοβολία του Ήλιου, αλλά για να πάθεις κάτι κακό πρέπει να είσαι έξω από το διαστημόπλοιο σου για ώρες ή και για μέρες. Οι αστροναύτες όμως ήταν μέσα στο σκάφος τους για λίγες ώρες. Επίσης η ένταση της ραδιενέργειας είναι πολύ ασθενέστερη από μία ακτινογραφία!

 

Και οι σκιές που έχουν διαφορετική γωνία;

Οι φωτογραφίες αυτές τραβήχτηκαν όταν ο Ήλιος πλησίασε τον ορίζοντα της Σελήνης. Το φαινόμενο αυτό εμφανίζεται και στη Γη.

 

Στην Σελήνη η θερμοκρασία φτάνει και τους 150 βαθμούς Κελσίου. Το φιλμ γιατί δεν κάηκε;

Γιατί το φιλμ ήταν προστατευμένο σε θηκούλες. Κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα άφηνε το φιλμ εκτεθειμένο.

 

Για να αφήσει κάποιος ίχνη απαιτεί υγρασία στο χώμα, σωστά;

Όχι απαραίτητα. Απλά περπατήστε σε απλό χώμα.

 

Και οι μικρομετεωρίτες;

Οι μικρομετεωρίτες δεν είναι τόσο συχνοί όσο νομίζουμε. Άλλωστε οι στολές των αστροναυτών είχαν προστατευτικό στρώμα από Kevlar για να αντέχουν τις προσκρούσεις.

 

Η Σεληνάκατος γιατί δεν άφησε κρατήρα στο σημείο προσεδάφισης;

Γιατί κάτω από το στρώμα σκόνης που σηκώθηκε υπάρχει σκληρό έδαφος που εμπόδισε την εμφάνιση κρατήρα. Επίσης λόγω της μικρής βαρύτητας της Σελήνης η Σεληνάκατος δεν χρειαζόταν να αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα διαφυγής, για αυτό δεν είχε ισχυρότερο κινητήρα για να φύγει, και για αυτό δεν σηκώθηκε πάρα πολλή σκόνη στην εκτόξευση. Άλλωστε η περισσότερη σκόνη έφυγε κατα την προσεδάφιση.

 

Πως τράβηξαν το φιλμ που δείχνει την εκτόξευση του πάνω τμήματος της Σεληνακάτου, αφού οι αστροναύτες ήταν μέσα στο σκάφος;

Η κάμερα που τράβηξε την στιγμή αυτήν ελεγχόταν από την Γη. Απλό δεν είναι;

 

Το σεληνιακό τζιπ δεν ήταν πολύ μεγάλο για να χωρέσει στην Σεληνάκατο;

Ήταν έξυπνα κατασκευασμένο από ελαφρά υλικά και σχεδιασμένο για να διπλώνει και να πιάνει χώρο όσο μια μεγάλη βαλίτσα.

 

Και που είναι τα αστέρια στις φωτογραφίες;

Ο χρόνος λήψης δεν ήταν αρκετός για να συλλέξει ο φακός αρκετό φως για να φανούν τα αστέρια. Αυτό γίνεται και σε όλες τις διαστημικές αποστολές και σε απλές λήψεις στη Γη.

 

Άλλωστε τότε η μία υπερδύναμη κατασκόπευε την άλλη. Αν λοιπόν οι Σοβιετικοί ανακάλυπταν την απάτη των Αμερικανών, θα τους έριχναν το μεγαλύτερο κράξιμο της ιστορίας. Δεν έγινε όμως ποτέ κάτι τέτοιο.

 

Για περισσότερα μπείτε στο http://www.space.com/missionlaunches/top10apollohoaxes.html

 

Πάντως είναι αλήθεια πως κατά καιρούς πετάγονται διάφοροι και λένε ότι ο ένας αστροναύτης έγινε παπάς, ο άλλος θεολόγος και ένας αλλος τρελάθηκε ( ](*,) ), ότι είδαν εξωγήινα σκάφη να τους παρακολουθούν, ( :-s ), ή ότι όταν χρησιμοποίησαν συσκευές για να ελέγξουν τις σεισμικές δονήσεις άκουσαν μια φωνή να λέει "ΦΥΓΕΤΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ" σε αρχαία ελληνικά ( ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) )!!!!!!!!!!!

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε terring έγραψες:

"Πως σταθεροποιούσαν την σημαία όρθια, αφού στην Σελήνη δεν φυσάει αέρας;

Συρματάκι! Παρατηρήστε την πάνω πλευρά της σημαίας που είναι ακίνητη. Εκεί βάλανε σύρμα για να σταθεροποιήσουν την σημαία."

Προσθέτω πως φωνάζουν για το πως κουνιόταν η σημαία πριν την καρφώσουν στο πάτωμα, κανείς δεν είπε τίποτα για το τέντωμα.. Εξάλλου αυτό το σύρμα (ή ότι άλλο υλικό είναι τέλος πάντων) φαίνεται από όλες τις φωτογραφίες...

Επίσης γράφεις:

Πάντως είναι αλήθεια πως κατά καιρούς πετάγονται διάφοροι και λένε ότι ο ένας αστροναύτης έγινε παπάς, ο άλλος θεολόγος και ένας αλλος τρελάθηκε ( :-s ), ότι είδαν εξωγήινα σκάφη να τους παρακολουθούν, ( :-s ),

Ναι??? Για κοίτα αυτό και πες μου τη γνώμη σου.......:

Όταν το ακούς από τον ίδιο τον Buzz Aldrin τα πράγματα αλλάζουν..

Φίλε draculas για όλα υπάρχει μια εξήγηση... Γι'αυτό φωνάζω να ψάχνουμε συνέχεια ότι μας προβληματίζει και να μη παρασυρόμαστε από αυτά που λέει/γράφει ο καθένας..... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστηχώς βλέπω, οτι υπάρχουν άνθρωποι που οταν ξεκινάς να τους ΕΞΗΓΕΙΣ τα δήθεν λάθη στις φωτο (Οχι φίλε Αργύρη, δεν λεω για εσένα, εσύ είχες το μυαλό να κάτσεις να το ψάξεις, και μπράβο γι'αυτό..) οχι μόνο δεν κάθονται να σε ακούσουν, αλλα είναι τόσο προκατειλημένοι, ωστε σε κράζουν κιόλας σαν ευκόλόπιστο, θύμα των Αμερικανών.

μιλάω για μια συζήτηση που είχα σήμερα με κάτι φίλους, οσον αφορά το θέμα μας, και πραγματικά ξενέρωσα..

ο αδερφός μου συγκεκριμένα, θυμόταν ενα αρθρο στο περιοδικό Ε της Ελευθεροτυπίας, που έδειχνε την κάσκα ενός αστροναύτη, και στο τζάμι της αντικατοπτρίζονταν μερικές ανθρώπινες φιγούρες..

Του εξήγησα οτι αυτό που λέει είναι μάλλον λίγο τραβηγμένο, αλλα μπαα..

μου έλεγε οτι αφού το είδε με τα μάτια του (!!) το πιστεύει..

Ξέρει κανείς για μια τέτοια φωτό? (αν και δε νομίζω..)

 

Δεν πειράζει φίλοι.. αφήστε τους να νομίζουν οτι θέλουν, εγω τουλάχιστον δεν πρόκειται πάλι να προσπαθήσω να εξηγήσω στον κάθε "υποψιασμένο" οτι βλέπει πολλές ταινίες.. δεν θα μου βγεί και το όνομα..

 

Ετσι κι'αλλιώς, σε λίγο καιρό, ο αρχηγός Λιαντίνης, θα φορτίσει το υπερ-όπλο που κρύβει μέσα του ο Ταϋγετος, και μαζί με τους υπόλοιπους της ομάδας "Ε" θα κατατροπώσουν τους Ανδρομέδιους, και το καπιταλιστικό σύστημα της Αμερικής, όπως και την Εβραϊκή ελίτ, που στόχο έχει την παγκόσμια κυριαρχία, σε βάρος των θεών του Ολύμπου, που ζουν κρυμένοι στα βάθη του Ολύμπου, περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή να κάνουν την εμφάνισή τους, και να λυτρώσουν το Ελληνικό αίμα απο τους βρώμικους μη-Ελληνες..

οπότε γιατί να κάθομαι εγω να εξηγώ?

άντε μη βγεί ο μώλντερ και η σκάλλυ απο τα X-files και γίνει χαμός..

Αυτή η σάπια κοινωνία της ασφάλτου τα φταίει όλα..

τέλος.. δεν περιγράφω άλλο..!!

\:D/ \:D/ \:D/ :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! ξέχασα, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλα μήπως το κούνημα της σημαίας προέρχεται απο την αδράνεια που έχει η κάτω γωνία, και ενω ο αστροναύτης κουνάει ολο αυτό το "Γ" που είναι δεμένη επάνω, η κάτω δεξιά γωνία τείνει να μείναι ακίνητη? θα πρόσεξες οτι κουνιέται μόνο οταν την κρατάει κάποιος..

ελπίζω να το περιέγραψα καλά..

 

Edit:

όντως, αυτό που λέει ο Buzz Aldrin, είναι πραγματικά απίστευτο, γι'αυτούς που δεν είδαν το link του Αργύρη, λέει οτι ενω ήταν σε τροχιά (νομίζω? δεν θυμάμαι κιόλας..) είδαν εξω απο το παράθυρο ενα άγνωστο αντικείμενο, το οποίο δεν ανέφεραν αμέσως στον έλεγχο στο έδαφος, επειδή ήξεραν οτι άκουγαν και άλλοι, και θα προκαλούσαν λίγο πανικό και φήμες.. απλά το κινηματογράφησαν, και το ανέφεραν στο debriefing μετά την άφιξή τους..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α! ξέχασα, μπορεί να κάνω και λάθος, αλλα μήπως το κούνημα της σημαίας προέρχεται απο την αδράνεια που έχει η κάτω γωνία, και ενω ο αστροναύτης κουνάει ολο αυτό το "Γ" που είναι δεμένη επάνω, η κάτω δεξιά γωνία τείνει να μείναι ακίνητη? θα πρόσεξες οτι κουνιέται μόνο οταν την κρατάει κάποιος..

ελπίζω να το περιέγραψα καλά....

Ακριβώς αυτό συνέβη, η σημαία έφαγε γερό ταρακούνημα από τις κυκλικές κινήσεις που έκανε ο αστροναύτης γιά να την καρφώσει στο έδαφος.

 

Όσο για τη συνωμοσιολογία, εγώ δεν τη βρίσκω πιά αστεία υπόθεση.

Μην εκπλαγείς όταν δείς τύπους σαν το Λιακόπουλο και άλλους μετα-Φον-Νταίνικεν κλώνους να "εκπροσωπούν" γνήσιους πατριώτες στη βουλή.

Τότε τα πράγματα μπορούν να πάρουν ανεξέλεγκτη τροπή.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας μεταφερω την αποψη ενος καθηγητη φυσικης σε τει "ειναι αδυνατον να πατησαν στο φεγγαρι και ουτε θα πατησουν ποτε,αυτο γιατι οπωσ ολοι γνωριζετε η ατμοσφαιρικη πιεση στη σεληνη ειναι 0 atm και για αυτο τον λογο για να μπορεσουν οι αστροναυτες να κινηθουν με τις στολεσ που φορουν πρεπει η στολη απο μεσα προσ τα εξω να εχει πιεση 1 atm πραγμα αδυνατον" τι λετε ?ισχυει κατι τετοιο ? :-note :-note :-k 8-[ :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: :lol: \:D/ \:D/ :lol:

άστα να πάνε λέμε...

σε εμάς ενας τύπος μας έλεγε οτι στο χωριό του είχε νεράϊδες, αλλα απο τότε που βάλανε ηλεκτρικό και λάμπες.. εξαφανίστηκαν..!!

τα κοριτσάκια να δείτε πως κάνανε μόνο!!

(πάντως.. δε λέω.. το μάθημα το χάναμε.. χε χε χε)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Edit:

όντως, αυτό που λέει ο Buzz Aldrin, είναι πραγματικά απίστευτο, γι'αυτούς που δεν είδαν το link του Αργύρη, λέει οτι ενω ήταν σε τροχιά (νομίζω? δεν θυμάμαι κιόλας..) είδαν εξω απο το παράθυρο ενα άγνωστο αντικείμενο, το οποίο δεν ανέφεραν αμέσως στον έλεγχο στο έδαφος, επειδή ήξεραν οτι άκουγαν και άλλοι, και θα προκαλούσαν λίγο πανικό και φήμες.. απλά το κινηματογράφησαν, και το ανέφεραν στο debriefing μετά την άφιξή τους..

 

αυτό που δεν καταλαβαίνω έιναι γιατί γύρω απο το αντικείμενο δεν φαίνονται αστέρια

 

υποτίθεται τραβάνε απο το διάστημα και το φως των άστρων είναι τούμπανο, θα έπρεπε κάτι να φαίνεται γύρω γύρω (υποθέτω επίσης πως δεν είχαν και το ζουμ το σημερινό τότε). κατι δεν υπολογίζω

 

Όσο για τους εξωγήινους, μην προσβάλλετε την μαμά φύση, υπάρχουν και παραυπάρχουν όπως F=ma , curl E=0 και div B=0. είναι και άλογο να μην υπάρχουν όσο και η γή να βρίσκεται στο κέντρο του συμπαντος

 

Τώρα ο λιακοπ και λοιποί απλά κρίμα, θα μπορούσαν να αναλώσουν σε πιο χρήσιμα πράγματα το μυαλό τους. Και εντάξει στα φορουμ πάει και έρχεται, στην tv όμως; έπρεπε να τον έχουν δέσει

 

Ας ελπίσουμε να δούμε πρόοδο σε αυτό το θέμα πάντως απο την σωστή οδό,

κανα σκουλήκι στον άρη κλπ

 

curlE=μείον βητα ντοτ

τέσπα μικρό το κακό ακομα δουλευει η φυση δεν την χαλασα =; :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ίσως το φως να είναι τούμπανο, όμως όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο giorgosGR, αν τραβάνε φωτο (ή βίντεο) με φίλμ ASA100 (ή και 200..) δεν πρόκειται να φανεί τίποτα έτσι κι αλλιώς..

προτείνει και ενα παράδειγμα.. βγες εξω σήμερα το βράδυ και βγάλε μια φωτο με ASA100 προς τον ουρανό, τι θα βγάλεις? απολύτως τίποτα..!

μην ξεχνάμε πως στην σελήνη, το ηλιακό φως, είναι πολύ ισχυρότερο απο την Γη, λόγω μη ύπαρξης ατμόσφαιρας, οπότε οι αντιθέσεις είναι και πιο έντονες.. αρα οχι ASA100.. αλλα ASA10 θα πρέπει να είχαν μαζί τους.(λέμε τώρα..)

το ζούμ, δεν ξέρω πόσο μπορούσαν να είχαν, αλλα ενα στοιχειώδες ζουμάκι θα υπήρχε, αποστολή στο φεγγάρι πηγαίνανε, δε νομίζω να παίρνανε τίποτα κάμερες του κιλού, όσο να'ναι είχαν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας της εποχής.. αν είδες το βιντεάκι πάντως το πλάνο είναι αρκετά κουνημένο, πρέγμα που δείχνει οτι μάλλον είχαν εξαντλήσει τα όρια του ζουμ της κάμερας.

 

Για τους εξωγήινους, ανήκω και εγω στο ίδιο κλάμπ, σίγουρα είναι πολύ εγωϊστικό απο μέρους μας, να πιστεύουμε οτι υπάρχουμε ΜΟΝΟ εμείς..

 

Και για να μην φεύγουμε απο το θέμα μας, ανέβασα μια φωτο που έφτιαξα, για να εξηγήσω τους "κομμένους" σταυρούς ευθυγράμισσης. την φωτο την επέλεξα τυχαία, μετά απο λίγο ψάξιμο στο google.

Το ίδιο φαινόμενο εμφανίζεται και στις "ψεύτικες" αλλα είναι τόσο έντονο που ο σταυτός εξαφανίζεται εντελώς.

 

Edit: Vegan με πρόλαβες.. :oops:

Kostas88, πες στον καθηγητή σου να πάει να γίνει Μανάβης, γιατί σύμφωνα με αυτόν, δεν έχουμε πάει ποτέ στο διάστημα, και δεν έχουμε κάνει ποτέ διαστημικούς περιπάτους..

Fake.JPG.d84d1469112aa3d8c09993fc820a4e0d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να μην φεύγουμε απο το θέμα μας, ανέβασα μια φωτο που έφτιαξα, για να εξηγήσω τους "κομμένους" σταυρούς ευθυγράμισσης. την φωτο την επέλεξα τυχαία, μετά απο λίγο ψάξιμο στο google.

Το ίδιο φαινόμενο εμφανίζεται και στις "ψεύτικες" αλλα τόσο έντονο που ο σταυτός εξαφανίζεται εντελώς.

 

για εξήγησε λίγο παραπάνω πλζ

 

πάντως κάπου σε ένα βιβλιο του φέυνμαν δεν θυμάμαι πιο έλεγε ότι το ανθρώπινο μάτι διεγείρεται απο τα 4 φωτόνια και άνω (τρομερή ευαισθησία) για μήκη κύματος στο ορατό. θέλω πολύ να το κάνω αυτό το πείραμα αλλα μόνο στο χωριό θα μπορέσω να το πετύχω. Αλήθεια, σκράπας στην φωτογραφία γενικά, υπάρχει μέγεθος στα φιλμ που να μετράει την φωτοευαισθησία;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγω είμαι κάνένας ειδικός, αλλα προφανώς το λευκό είναι τόσο έντονο, που "πνίγει" τον πολύ λεπτό μαύρο σταυρό.. είπαμε οτι εκεί το φως είναι πολύ πιο ισχυρό, και ειδικά στις άσπρες επιφάνειες (όπου μόνο εκεί παρατηρούνται κομένοι σταυροί) και με κάποια συγκεκριμένη κλίση, θα πνίγει εντελώς οχι μόνο τον μαύρο σταυρό, αλλα και τις περισότερες λεπτομέρειες της επιφάνειας αυτής..

Παρακάτω μια φωτο για τις σκιές..

fake2.JPG.a6a7655f1c514ceb28ed99101ae64cb6.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας μεταφερω την αποψη ενος καθηγητη φυσικης σε τει ... τι λετε ?ισχυει κατι τετοιο ?...

 

Τί μου θύμισες τώρα! Να σε ρωτήσω κάτι. Μήπως ο "καθηγητής" αυτός λέγεται Παναγιώτης Παπάς και άκουσες αυτή την άποψη σε μια εκπομπή του Χαρδαβέ?

 

Γιατί εγώ, εκεί το έχω ακούσει...

 

Αν ναι, νομίζω ότι την απάντηση μπορείς πολύ εύκολα να τη βρεις μόνος σου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας! :) Παρακολούθησα το thread όπως επίσης και το βίντεο που πόσταρε ο Αργύρης.Προσωπικά, εχω αμφιβολίες για την αποστολή του Apollo 11 στην σελήνη χωρίς όμως να είμαι κάθετος περί συνομωσιολογίας.Κακά τα ψέματα, οσο καιρός και να περάσει, πάντα θα υπάρχει αυτή η διαμάχη για ένα τόσο φλέγον ζήτημα.Ποιός ξέρει όμως τι έγινε πραγματικά?Ο καθένας έχει την δική του άποψη και αυτή θα πρέπει να είναι σεβαστή απο τον άλλον.Το θέμα είναι να κρατήσετε χαμηλά τους τόνους και να μην κλειδωθεί και αυτό το topic!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι εκει την ακουσα ,και ο τυπος ηταν πολυ πειστηκος ](*,) ](*,) παω 2 λυκειου οποτε αυτη η φυσικη του σχολειου δν αρκει για να μπορεσω να βρω την απαντηση :D :D :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους εξωγήινους μην ανησυχείτε.

Σε 15 περίπου χρόνια από σήμερα (να μαστε καλά) θα ξέρουμε την απάντηση:

Η ESA και η NASA προγραμματίζει να στείλει σε τροχιά τα επόμενα χρόνια μια σειρά ειδικών διαστημικών τηλεσκοπίων που θα μπορούν να εντοπίσουν πλανήτες όμοιους με τη Γη στην κοντινή αστρική μας γειτονιά (σε ακτίνα μέχρι και 300 ετη φωτός ίσως και περισσότερο)...

 

Αν βρούμε τέτοιους πλανήτες βραχώδεις και με μάζα παρόμοια με της Γης (ή λίγο παραπάνω) τότε το επόμενο βήμα θα είναι να τους σκοπεύσουν με φασματογράφους ακριβείας.

 

Και έτσι θα μπορέσουμε να μάθουμε αν έχουν παρόμοια με εμάς ατμόσφαιρα με σύσταση:

Αζώτου

Οξυγόνου

Όζοντος

Νερού.

 

Αν βρούμε τέτοιο πλανήτη με τέτοια ατμόσφαιρα τότε -σχέδον- και πέρα από κάθε αμφιβολία(!) το ερώτημα αν είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν θα έχει απαντηθεί.

 

Και φυσικά ποιο θα είναι το επόμενο βήμα σε περίπτωση που θα βρούμε γεώμορφο πλανήτη;

 

=>Να στείλουμε μη επανδρωμένο ταχύ σκάφος εκεί πέρα για περαιτέρω εξερεύνηση...

:!:

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά ποιο θα είναι το επόμενο βήμα σε περίπτωση που θα βρούμε γεώμορφο πλανήτη;

 

=>Να στείλουμε μη επανδρωμένο ταχύ σκάφος εκεί πέρα για περαιτέρω εξερεύνηση...

:!:

...το οποίο θα χρειαστεί από 4.000 χρόνια ως 300.000 χρόνια για να φτάσει σε αστέρι αυτής της περιοχής αν ποτέ καταφέρει να κινηθεί έστω με ταχύτητα 1/1.000 αυτής του φωτός, δηλ. με 300km/sec! Προς το παρόν και το προβλέψιμο μέλλον, αδύνατον.

 

Η λεπτομερής παρατήρηση εξωπλανητών πάντως είναι γοητευτικό εγχείρημα. Ωστόσο η σύσταση της ατμόσφαιρας σε καμμία περίπτωση δεν θα είναι απόδειξη (ούτε καλή ένδειξη) για την ύπαρξη ζωής εκεί. Η κατάλληλη σύσταση είναι απαραίτητος παράγοντας αλλά όχι ο μοναδικός.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταφέρω απόσπασμα άρθρου του discovery&science πάνω στο θέμα της φασματικής υπογραφής ζωντανών γεώμορφων πλανητών: (Τονίζω τα σημαντικά σημεία)

 

-quote-

Το 1990 η διαστημοσυσκευή Γαλιλαίος πραγματοποίησε ένα κοντινό πέρασμα από τον πλανήτη μας για να κερδίσει λίγη βαρυτική ώθηση στο ταξίδι της προς τον Δία. Εκμεταλλευόμενος αυτό το γεγονός, ο διάσημος αστρονόμος Καρλ Σαγκάν έκανε τότε ένα πρωτότυπο πείραμα. Χρησιμοποίησε τα όργανα του Γαλιλαίου για να απαντήσει στο ερώτημα αν υπάρχει ζωή στη Γη. Πράγματι, ο Γαλιλαίος κατέγραψε σαφή ίχνη ζωής στον πλανήτη μας: Κατ' αρχάς, εντόπισε μια ατμόσφαιρα με ασυνήθιστα ισχυρή παρουσία όζοντος, ενός αερίου που προδίδει την ύπαρξη μεγάλων και ανανεούμενων ποσοτήτων οξυγόνου, η οποία περιείχε μάλιστα και μεθάνιο σε ποσότητες που ήταν αδύνατον να έχουν δημιουργηθεί μόνο από γεωλογικές διαδικασίες. Επιπλέον, το φάσμα του πλανήτη μας έφερε και τη χαρακτηριστική «υπογραφή» της χλωροφύλλης, που έδειχνε έκδηλα την παρουσία φυτών. Τα ευρήματα αυτά, βέβαια, δεν μας αποκάλυψαν κάτι καινούργιο, έδειξαν όμως ότι έχουμε κάποια μέσα για να αναγνωρίσουμε την ύπαρξη τουλάχιστον της οικείας σε εμάς ζωής σε ένα μακρινό κόσμο.

 

Αν όλα πάνε καλά,σε 15 περίπου χρόνια πανίσχυρα διαστημικά τηλεσκόπια θα μπορούν να μελετήσουν φασματοσκοπικά πολλούς γήινους εξωηλιακούς πλανήτες και να αντλήσουν από το φως τους πληροφορίες για την ύπαρξη ατμόσφαιρας γύρω από αυτούς, τη σύσταση της, τα νέφη που πιθανόν να περιέχει, ακόμη και για τη θερμοκρασία στην επιφάνεια αυτών των πλανητών.

 

Κατ' αρχάς οι συγκεκριμένες πληροφορίες θα μας αποκαλύψουν κατά πόσο είναι βιώσιμοι αυτοί οι μακρινοί κόσμοι και κυρίως αν μπορούν να φέρουν στην επιφάνεια τους το ελιξίριο της ζωής: το νερό σε υγρή μορφή. Μπορούμε να ελπίζουμε όμως ότι σε κάποιον από αυτούς θα βρούμε πιθανές ενδείξεις ζωής. Το όζον, για παράδειγμα, το οποίο είναι σχετικά εύκολο να ανιχνευτεί φασματοσκοπικά, θα είναι μια καλή τέτοια ένδειξη...

-close quote-

 

earthlifesignaturefm5.jpg

Ακολουθούν δικά μου σχόλια:

 

Mια πιθανή ανακάλυψη τέτοιου μεγέθους, δηλαδή ενός γεώμορφου πλανήτη στην αστρική μας γειτονιά οπωσδήποτε θα πυροδοτήσει μια αλυσιδωτή αντίδραση πολιτικοεπιστημονικών ανακατατάξεων που θα οδηγήσει τα έθνη σε μια συντονισμένη απόφαση αποστολής σκάφους εκεί πέρα για περαιτέρω εξερεύνηση, είτε πλήρως επανδρωμένου είτε μη επανδρωμένου.

 

Το πρόβλημα της μεγάλης απόστασης έχει ήδη αντιμετωπιστεί εδώ και πάνω από μισό αιώνα με τα σχέδια της "Βρετανικής Διαπλανητικής Κοινωνίας". Πρόγραμμα "Ωρίων", και "Δαίδαλος" με το πρώτο σχέδιο να χρησιμοποιεί συμβατική τεχνολογία που ήδη κατέχουμε εδώ και καιρό, ήτοι: πυρηνική προώθηση, χρησιμοποιώντας διαδοχικές πυρηνικές εκρήξεις.

 

Το διαστρικό διαστημόπλοιο "Ωρίων" αν και ήταν έτοιμο να κατασκευαστεί εδώ και καιρό, ακυρώθηκε η παραγωγή του λόγω της συνθήκης για την απαγόρευση πυρηνικών εκρήξεων στο διάστημα, αλλά θεωρώ ότι μπορεί κάλλιστα πάλι να επαναενεργοποιθεί η παραγωγή χρησιμοποιώντας το πανίσχυρο πολιτικοεπιστημονικό κίνητρο της εξερεύνησης γεώμορφων πλανητών στην αστρική μας γειτονιά.

 

Το διαστρικό διαστημόπλοιο "Ωρίων" μπορεί να αναπτύξει με την υπάρχουσα σημερινή τεχνολογία διαστρικές ταχύτητες που φτάνουν το 8-10% της ταχύτητας του φωτός, ήτοι 0,08c - 0,1 c.

Που σημαίνει αν υποθέσουμε ότι βρεθεί γεώμορφος πλανήτης στο άστρο Barnard το οποίο απέχει 6 έτη φωτός από τη Γη, το διαστρικό "Ωρίων" θα φτάσει στο άστρο και στον γεώμορφο πλανήτη του μέσα σε μόλις 60 χρόνια, δηλαδή αρκετά εντός του χρόνου 2 ανθρώπινων γενεών, ένα πρακτικότατο ταξίδι από κάθε άποψη.

Έχουμε κάθε λόγο να πιστεύουμε ότι το πανίσχυρο πολιτικοεπιστημονικό κίνητρο της εξερεύνησης ενός νεοανακαλυφθέντα γεώμορφου πλανήτη στην αστρική μας γειτονιά θα οδηγήσει σε νέες ανακαλύψεις ταχύτατων μορφών προώθησης και ραγδαίας τελειοποίησης της ήδη υπάρχουσας τεχνολογίας διαστημικών κινητήρων.

Ένα "Ωριών" με κινητήρα ύλης-αντιύλης υπολογίζεται ότι μπορεί να φτάσει ταχύτητες μέχρι και το 50-80% της ταχύτητας του φωτός, ήτοι 0,5-0,8c που σημαίνει ότι θα μπορεί να φτάσει στο προαναφερθέν άστρο μας μέσα σε λιγότερο από 12 χρόνια.

 

Το διαστρικό διαστημόπλοιο "Ωρίων" (Καλλιτεχνική Αναπαράσταση NASA)

180px-NASA-project-orion-artist.jpg

 

περαιτέρω διάβασμα:

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Orion_%28nuclear_propulsion%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Daedalus

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι??? Για κοίτα αυτό και πες μου τη γνώμη σου.......:

Όταν το ακούς από τον ίδιο τον Buzz Aldrin τα πράγματα αλλάζουν..

Κάτι υποψιαζόμουν. Όσον αφορά τον όρο U.F.O.=Α.Τ.Ι.Α. (Άγνωστης Ταυτότητας Ιπτάμενα Αντικείμενα) κάτι παράξενο που βλέπουμε να πετάει στον ουρανό δεν είναι απαραίτητα εξωγήινο όχημα. Δεν αποκλείω την εκδοχή του εξωγήινου οχήματος, απλά ότι λάμπει δεν είναι πάντα χρυσός.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός..

Μη ξεχνάμε οτι υπήρχαν και οι Ρώσοι.. και οσο να'ναι θα ήθελαν να παρακολουθήσουν οσο γίνεται καλύτερα την προσπάθεια των Αμερικανών..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης