Jump to content

Κοντινή σύνοδος Δία-Αφροδίτης, ορατοί στο ίδιο πεδίο το ξημέρωμα Πρωτομαγιάς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξημέρωμα της πρωτομαγιάς ο Δίας και η Αφροδίτη θα βρεθούν σε μια πολύ κοντινή σύνοδο! Οι δύο πλανήτες εδώ και ημέρες πλησιάζουν, δίνοντας ένα όμορφο θέαμα στον πρωινό πλανητικό χορό του Απριλίου ωστόσο το πρωινό της 1ης Μαϊου θα βρεθούν τόσο κοντά που θα φαίνονται εύκολα ταυτόχρονα από ένα τηλεσκόπιο. Η φαινόμενη απόστασή τους θα είναι λίγο μικρότερη από 1/3 της μοίρας!

 

Δείτε τους στον ανατολικό ουρανό μετά την ανατολή τους περίπου στις 5πμ και έως χαθούν στο φως της ημέρας.

 

ven-jup-wide.png

ven-jup-close.png

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή είναι η τρέχουσα πρόβλεψη νεφοκάλυψης.

cloudiness20220501.jpg

  • Λυπημένος 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να φτιάξει γιατί έχουμε πήξει στη σκόνη, τη νεφοκαλυψη και το κακό seeing στην Αττική ένα μήνα τώρα 

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 hours ago, Canopus said:

Μακάρι να φτιάξει γιατί έχουμε πήξει στη σκόνη, τη νεφοκαλυψη και το κακό seeing στην Αττική ένα μήνα τώρα 

ειναι η μοιρα μου επειδη  πηρα καινουριο τηλεσκοπιο εγω.... μην αγχονεσαι, σε κανα χρονο θα φτιαξει ο καιρος!! 🤣

  • Χαχα 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δεν είναι τίποτα. Εδώ μας χάλασε περισυ στην Αθήνα την καλύτερη σύνοδο Δία-Κρόνου που έγινε μετά από εκατοντάδες χρόνια (Μεσαίωνα)... Λίγο τις μέρες συν πλην αυτής της συνόδου το χαρήκαμε

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Λυπημένος 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, fotispigi said:

ειναι η μοιρα μου επειδη  πηρα καινουριο τηλεσκοπιο εγω.... μην αγχονεσαι, σε κανα χρονο θα φτιαξει ο καιρος!! 🤣

Άσε φταίω και εγώ… 

 

Στα ανατολικά της Αττικής παραδόξως είχαμε μόνο ψιλή νέφωσης προς την Ανατολή (+το σκόνη / κακο seeing κλπ) οπότε κατάφερα και το είδα… οι φωτογραφίες από το finder/ τηλεσκόπιο βγήκαν από κινητό στο προσφθαλμιο, αλλα και με το μάτι με το πολύ ζόρι φαίνονταν η φάση της Αφροδίτης + οι δυο ζώνες του Δια (λόγω του πολύ κακού seeing)

(φαίνεται και ο Άρης ανάμεσα στα φύλλα του δε σου και ο Κρονος πάνω δεξιά)

915042D1-019B-4961-B67F-65A33A7125E9.thumb.jpeg.f2c17ae0ee7addf8ee1339860ea850d5.jpeg

6x (finder):


AFDD46DE-4984-4E3E-9BD7-26B7F92427D5.thumb.jpeg.210fe6a06dca33168cad6a321f60ff6f.jpeg
 

~30x:

8B8E7831-FDD1-42AE-8B24-36419093D9DA.thumb.jpeg.3feaaa45e797fd97a64abb44973af58e.jpeg

Το επεξεργάστηκε ο Canopus
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε λεζάντα στο χθεσινό βραδινό δελτίο της ΕΡΤ 🤣 Τουλάχιστον η παρουσιάστρια είπε το σωστό.

IMG_20220501_154934.thumb.jpg.6b8b8388a9685f4f582918dc71dd7aa2.jpg

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
  • Χαχα 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 minutes ago, vagkaf said:

Δείτε λεζάντα στο χθεσινό βραδινό δελτίο της ΕΡΤ 🤣 Τουλάχιστον η παρουσιάστρια είπε το σωστό.

IMG_20220501_154934.thumb.jpg.6b8b8388a9685f4f582918dc71dd7aa2.jpg

 

ειχε και ευθυγραμμηση με το ΔΙα ο b  εγγυτατος του κενταυρου! χαχαχαχα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.και από Μεταμόρφωση Λακωνίας φτωχά πράγματα ο συνδυασμός συννεφιάς και σκόνης δεν έδειχνε και πολλά με τα κυάλια 10χ50 πόσο μάλλον με το τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΠΟ 5.30  ΕΙΧΑ ΚΑΘΑΡΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΡΗ.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όποιον έχει πρόσβαση σε σκοτεινό ουρανό και τα κατάλληλα μέσα μπορεί να επιχειρήσει να παρατηρήσει το ξημέρωμα της Τετάρτης (περίπου 04:30 με 05:30) τη σύνοδο Άρη και Ποσειδώνα (περίπου μισή μοίρα διαφορά).

Βέβαια θα είναι χαμηλά και με φαινόμενα μεγέθη 0,8 και 7,9 αντίστοιχα.

IMG_20220516_132900.thumb.jpg.91d6cae9c173296df5d0215d41fa4ef1.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης