Jump to content

Κιάλια Lidl 30/05


bagastro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχουν τα ίδια τυπικά εξωτερικά χαρακτηριστικά με τα αντίστοιχα Bresser 10x50,πιθανόν να μην έχουν την ίδια οπτική ποιότητα (δεν είμαι σίγουρος καθώς έχω δοκιμάσει μόνο τα Bresser,απλώς υποθέτω).

Τα Bresser έχουν πρίσματα Bak-4 πιθανώς καλύτερα απο τα BK-7 των Auriol.Έχω εδώ και χρόνια τα μικρά κιάλια Auriol 12x32 (οπτικής ποιότητας κάτω του μετρίου) και τα Bresser 10x25.Τα Bresser έχουν σαφέστατη υπεροχή στην οπτική ποιότητα,που δεν ξεπερνάει βέβαια τη μετριότητα...

Αν το Lidl συνεχίζει να φέρνει τα Bresser 10x50 (έχουν πολύ καλό value for money),ίσως είναι καλύτερη επιλογή στα ίδια χρήματα.Με την προϋπόθεση βέβαια να μην έχουν κατασκευαστικά προβλήματα,όπως συμβαίνει με όλα τα προϊόντα μεγάλης μαζικής παραγωγής.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 minutes ago, fotodektis said:

Αν και έχουν τα ίδια τυπικά εξωτερικά χαρακτηριστικά με τα αντίστοιχα Bresser 10x50,πιθανόν να μην έχουν την ίδια οπτική ποιότητα (δεν είμαι σίγουρος καθώς έχω δοκιμάσει μόνο τα Bresser,απλώς υποθέτω).

Τα Bresser έχουν καλύτερα πρίσματα Bak-4 απο τα BK-7 των Auriol.Έχω εδώ και χρόνια τα μικρά κιάλια Auriol 12x32 (οπτικής ποιότητας κάτω του μετρίου) και τα Bresser 10x25.Τα Bresser έχουν σαφέστατη υπεροχή στην οπτική ποιότητα,που δεν ξεπερνάει βέβαια τη μετριότητα...

Αν το Lidl συνεχίζει να φέρνει τα Bresser 10x50 (έχουν πολύ καλό value for money),ίσως είναι καλύτερη επιλογή στα ίδια χρήματα.Με την προϋπόθεση βέβαια να μην έχουν κατασκευαστικά προβλήματα,όπως συμβαίνει με όλα τα προϊόντα μεγάλης μαζικής παραγωγής.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Εννοείται και είναι και λογικό. Τι απαίτηση να έχουμε άλλωστε από ένα προϊόν των 20 ευρώ.. Ίσως κάποιον να τον ενδιαφέρει για αυτό το δημοσίευσα. Οι πληροφορίες που δώσατε πάντως και η σύγκριση με τα Bresser είναι απολύτως χρήσιμες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

7 minutes ago, fotodektis said:

Τα Bresser έχουν πρίσματα Bak-4 πιθανώς καλύτερα απο τα BK-7 των Auriol.Έχω εδώ και χρόνια τα μικρά κιάλια Auriol 12x32 (οπτικής ποιότητας κάτω του μετρίου) και τα Bresser 10x25.Τα Bresser έχουν σαφέστατη υπεροχή στην οπτική ποιότητα,που δεν ξεπερνάει βέβαια τη μετριότητα...

https://www.microglobe.co.uk/info/bak-7vbak7_prisms/ 

Τελικά περισσότερο πρόκειται για παιδικό παιχνίδι..

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 minutes ago, bagastro said:

Εννοείται και είναι και λογικό. Τι απαίτηση να έχουμε άλλωστε από ένα προϊόν των 20 ευρώ.. Ίσως κάποιον να τον ενδιαφέρει για αυτό το δημοσίευσα. Οι πληροφορίες που δώσατε πάντως και η σύγκριση με τα Bresser είναι απολύτως χρήσιμες.

Πολύ καλά έκανες φίλε μου και δημοσίευσες τη διάθεση του προϊόντος!

Στα ίδια χρήματα μπορεί να πάρει κάποιος τα Bresser 10x50,εφ'όσον τα φέρνει ακόμα το Lidl.

Έχουν ικανοποιητική οπτική ποιότητα και δεν πετάς τα λεφτά σου!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτά τα κιάλια ξεκινήσαμε πολλοί εδώ μέσα,τα οποία θυμάμαι γίνονταν ανάρπαστα πριν απο 10-12 χρόνια!Αν εξακολουθούν να έχουν την ίδια οπτική ποιότητα (η μηχανική ποιότητα είναι μέτρια),αξίζει η αγορά των Bresser 10x50 στα ίδια χρήματα.

Βέβαια αν κάποιος θέλει να έχει αισθητά καλύτερη ποιότητα,θα πληρώσει τριπλάσια και πλέον χρήματα.

Τόσα χρόνια που τα χρησιμοποιώ δεν μετάνιωσα ποτέ για την αγορά τους!

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τσίμπησα και εγώ σήμερα να τα έχω... Θα σας πω εντυπώσεις!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα αυτά μου τα είχε φέρει μια φίλη μου που δουλεύει στα LIDL..Δεν  έχω προηγούμενη εμπειρία με κιάλια , αλλά τον κομήτη  NEOWISE πέρσι τον είδα αρκετά καλά.

Είδα επισης Πλειαδες , Ανδρομεδα , Δια με δορυφόρους και καποια νεφελωματα στον Νότο..Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει άλλα κιάλια αλλά φαντάζομαι οτι για τα χρήματα τους ειναι μια χαρά.Τα bresser δεν νομιζω να τα ξαναφέρουν πάντως ..αφου φέτος έβαλαν πάλι τα auriol ..όπως περσι..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και μέσα από πόλη, έχουν ικανοποιητική εικόνα χωρίς διπλό είδωλο. Τα αστέρια εστιάζουν αρκετά καλά χωρίς περίεργα σχήματα.

Για τα 23€ πραγματικά αξίζει να υπάρχουν επάνω σου!

  • Μου αρέσει 1

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα διπλά είδωλα,η κούραση στα μάτια και οι ζαλάδες προέρχονται απο απευθυγράμμιση.

Μπορεί να γίνει τέστ για την ευθυγράμμιση με την μέθοδο του αφεστιασμένου άστρου.

Υπάρχουν κάποιες κρίσιμες παράμετροι για τον οπτικό έλεγχο,όπως η οξύτητα της εικόνας στο κέντρο και στις άκρες,το χρωματικό σφάλμα,οι γεωμετρικές παραμορφώσεις στα άκρα του πεδίου κλπ.

Με δεδομένο οτι τα Auriol έχουν πρίσματα BK-7 αναμένεται μέτρια οπτική ποιότητα,πιθανότατα κατώτερη απο τα καλύτερα πρίσματα Bak-4 που έχουν τα Bresser 10x50.

Αν δεν φέρνουν πια τα Lidl τα αντίστοιχα Bresser,τότε η αγορά των Auriol είναι απλώς λύση ανάγκης αν συμβιβάζεται κάποιος με μετριότατη ποιότητα,και δεν διαθέτει πάνω απο 40-50€ για κιάλια.

Προσωπικά θα προτιμούσα να δώσω τα διπλάσια χρήματα,πάνω απο 45-50€ για να πάρω 10x50 με κάποια οπτική επάρκεια.

Για να δείτε αξιόπιστα τέστ κιαλιών,καθώς και τον έλεγχο και την διαδικασία ευθυγράμμισης,διαβάστε τα εξαιρετικά άρθρα του Ντίνου Μακρόπουλου (Konstantinos M).

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως ο τύπος πρίσματος δεν παίζει τον καθοριστικό ρόλο για να κρίνουμε τα κιάλια. Έτσι έχω καταλάβει. Απόδειξη και η παρακάτω κριτική από το skroutz (πιθανώς να είναι και μέλος του astrovox), για τα Olympus 7x35 τα οποία έχω δοκιμάσει για καιρό και επιβεβαιώνω την κριτική.

IMG_20220601_155247.thumb.jpg.5a8c7ac6392afe79397bb52a0f45e436.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη στη φθηνή κατηγορία κιαλιών παίζει ακόμα μεγαλύτερο ρόλο ο τύπος του πρίσματος.Μεταξύ των Bresser 10x25 και Auriol 12x32,(στην ίδια σχεδόν τιμή ήταν) όπως έγραψα παραπάνω η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ των Bresser!

Διάβασε και το άρθρο που αναρτήθηκε παραπάνω:

https://www.microglobe.co.uk/info/bak-7vbak7_prisms/

Πολύ φθηνά κιάλια με BK-7 δύσκολο να έχουν ποιότητα εφάμιλλη με αυτή των Bak-4.

Εξ'άλλου πρέπει να γίνουν αναλυτικά και ακριβή συγκριτικά τέστ,στη φθηνή κατηγορία,και όχι αναγραφή απλών εντυπώσεων.Και εγώ μόλις είδα για λίγο μετά την αγορά τους πριν πολλά χρόνια,απο τα Auriol 12x32,μου φάνηκαν αποδεκτής ποιότητας.Όταν όμως τα εξέτασα προσεκτικότερα και τα τέσταρα δίπλα στα Bresser 10Χ25 που ήδη είχα,είδα τις εμφανέστατες διαφορές!

Τα Olympus άλλωστε είναι και άλλης κατηγορίας τιμής.

Φιλικά-Κώστας

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και σίγουρα στα 20 ευρώ δεν περιμένει κανείς και πολλά. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα κιάλια αποτελούνται από πολλά κομμάτια. Τι να το κάνω αν έχουν Bak-4 αλλά τα ενσωματωμένα προσοφθάλμια τους είναι κακής ποιότητας. Είναι ένα σύνολο που για να λειτουργήσει χρειάζεται όλα τα μέρη του να αποδίδουν ικανοποιητικά. Αυτό ήθελα να πω παραπάνω λέγοντας πως δεν είναι το μόνο κριτήριο. Μπορεί να μη το έθεσα κατανοητά.

Είναι ένα πακέτο με δύο αντικειμενικούς, πρίσματα, δύο προσοφθάλμια και σκελετό..και μιλάμε για 20 ευρώ...Παραπάνω κοστίζει ένα σκέτο προσοφθάλμιο που έρχεται δώρο με καινούργιο τηλεσκόπιο

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη αν σε κιάλια βάλουν πρίσματα Bak-4 που είναι κατά κανόνα (πιθανώς και με εξαιρέσεις) καλύτερης ποιότητας και ακριβότερα απο τα BK-7,γιατί να βάλουν φακούς με κατώτερη ποιότητα?

Απο την όποια εμπειρία έχω στα φθηνά κιάλια,λόγω του μεγέθους και μάζας του γυαλιού που έχουν,τα πρίσματα επωμίζονται μεγάλο μέρος του κόστους στο συνολικό γυαλί.Κατά κανόνα οι εταιρείες στα φθηνά κιάλια βάζουν φθηνά πρίσματα,για εξοικονόμηση χρημάτων.Όσα φθηνά κιάλια έχω δει με πρίσματα BK-7 έχουν μετριότατη οπτική ποιότητα,που βέβαια σε κάποιον άπειρο θα φανεί επαρκής...

Στα 20-25€ τα μόνα κιάλια 10Χ50 που έχω δεί να έχουν σχετικά καλή οπτική ποιότητα με καλή οξύτητα,μειωμένο χρωματικό σφάλμα και πολύ καλό value for money,είναι τα Bresser 10x50 του Lidl όταν τα έφερνε.Έχω δει πολλά φθηνά κιάλια (πρίσματα ΒΚ-7) σε τέτοιες τιμές και ήταν ΟΛΑ κάτω του μετρίου σε οπτική ποιότητα!

Αν τα Auriol με BΚ-7 πρίσματα αποτελούν μοναδική εξαίρεση,δεν το γνωρίζω,δεν τα έχω τεστάρει.Θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη πάντως!

Υποψιάζομαι όμως οτι λόγω κρίσεως και  περικοπών,το Lidl έπαψε να φέρνει τα  Bresser λόγω μεγαλύτερου κόστους...Και αύξησε και την τιμή απο τα 19.99€ που τα αγοράζαμε πριν στα 23€,σε πιθανόν κατώτερης οπτικής ποιότητας κιάλια,τα Auriol,που έχουν μικρότερο κόστος λόγω φθηνότερων πρισμάτων ΒΚ-7.

Φιλικά-Κώστας

 

 

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης