Jump to content

Πόσο χαμηλά (ψηλά) να πάω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας Συμφορουμίτες,

Πρόσφατα παράγγειλα ένα equatorial platform για το τηλεσκόπιο και λέω πως ήρθε η ώρα να επενδύσω σε προσοφθάλμιο μεγάλης μεγέθυνσης.

έχω εστιακό μήκος 2104mm, o πρωτεύων μου είναι πάνω από αξιοπρεπής (μετρημένος με strehl 0.88) και ταλανίζομαι πόσο ψηλά να πάω σε μεγέθυνση για πλανητική παρατήρηση και διαχωρισμό αστεριών.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 8mm delos και ένα barlow ή μάλλον focal extender 2X της ΕS. Mαζί με το paracorr το όλο σύστημα βαραίνει πολύ το τηλεσκόπιο και αν και δεν έχω θέμα ευστάθειας (έχω φρένο που το "κλειδώνει" και bungee cord από την άλλη πλευρά) νομίζω ότι ταλαιπωρώ τον εστιαστή που είναι στα όριά του (ένας Vpower της TS). Eπίσης μου τη δίνει το βάλε - βγάλε του barlow και το όλο σύστημα μεγαλώνει πολύ σε μήκος.

Σκέφτομαι ή να πάρω ένα 5mm που θα μου δώσει 420 μεγεθύνσεις ή να πάρω ένα 3.5mm 600. Aπό φως δεν έχω θέμα, το τηλεσκόπιο είναι μεγάλο. Όμως χωρίς σχετική εμπειρία ανησυχώ μήπως το 3.5mm είναι τόσο πολύ που το προσοφθάλμιο θα κάθεται τον περισσότερο χρόνο λόγω "μη τέλειου" seeing.

Γνώμες? ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

ΥΓ κάποια στιγμή, ΚΑΠΟΙΑ, θα βρω χρόνο να παρουσιάσω τη συναρμολόγηση του τηλεσκοπίου και τις πατεντούλες που έχουμε κάνει, για όποιον ενδιαφέρεται για κατασκευές.

 

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πόση διάμετρο ἔχει τὸ πρωτεῡον κάτοπτρο τοῦ τηλεσκοπίου σου; Ἐν γένει πάνω ἀπὸ 40-50x ἀνὰ ἴντσα ἢ 2x ἀνὰ χιλιοστὸ διαμέτρου δὲν πολυέχει νόημα νὰ πᾶς (θὰ τὰ βλέπεις πιὸ μεγάλα, ἀλλὰ χωρὶς έπιπλέον λεπτομέρειες). 

Ἕνας ἄλλος περιορισμὸς ποὺ ἱσχύει παράλληλα μὲ τὸν παραπάνω εἶναι ὅτι στὸ 90% τῶν βραδυῶν ἡ ἀτμόσφαιρα (seeing) δὲ θὰ σὲ ἀφήσει νὰ ἀνεβεῖς πάνω ὰπὸ 350-400x. 

Θὰ ἔλεγα δὲς πῶς πᾶς μὲ τὸν delos+focal extender καὶ ἀποφάσισε μετὰ, ἀλλὰ ἐγὼ κάτω ἀπὸ 5mm δὲ θὰ πήγαινα στὴν ἀρχή... Btw. ἂν ὁ ἐστιαστής σου εἶναι ὁ παρόμοιος μὲ τὸν V-Power τῆς Kasai ( http://kasai-trading.jp/vpower2focuser.html ) δὲ νομίζω νὰ ἔχει πρόβλημα νὰ τὰ "σηκώσει" ταυτόχρονα...

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

46 minutes ago, Canopus said:

Πόση διάμετρο ἔχει τὸ πρωτεῡον κάτοπτρο τοῦ τηλεσκοπίου σου; Ἐν γένει πάνω ἀπὸ 40-50x ἀνὰ ἴντσα ἢ 2x ἀνὰ χιλιοστὸ διαμέτρου δὲν πολυέχει νόημα νὰ πᾶς (θὰ τὰ βλέπεις πιὸ μεγάλα, ἀλλὰ χωρὶς έπιπλέον λεπτομέρειες). 

Ἕνας ἄλλος περιορισμὸς ποὺ ἱσχύει παράλληλα μὲ τὸν παραπάνω εἶναι ὅτι στὸ 90% τῶν βραδυῶν ἡ ἀτμόσφαιρα (seeing) δὲ θὰ σὲ ἀφήσει νὰ ἀνεβεῖς πάνω ὰπὸ 350-400x. 

Θὰ ἔλεγα δὲς πῶς πᾶς μὲ τὸν delos+focal extender καὶ ἀποφάσισε μετὰ, ἀλλὰ ἐγὼ κάτω ἀπὸ 5mm δὲ θὰ πήγαινα στὴν ἀρχή... Btw. ἂν ὁ ἐστιαστής σου εἶναι ὁ παρόμοιος μὲ τὸν V-Power τῆς Kasai ( http://kasai-trading.jp/vpower2focuser.html ) δὲ νομίζω νὰ ἔχει πρόβλημα νὰ τὰ "σηκώσει" ταυτόχρονα...

Nαι, αυτός είναι ο εστιαστής, τώρα αν είναι της kasai (πρώτη φορά την ακούω) δεν το ξέρω. ΣΙΓΟΥΡΑ τον βγάζει και η TS (και νομίζω TS είναι ο δικός μου). Μια που είπες για τον εστιαστή, να πω δυό κουβεντες, είναι στιβαρός σχετικά σκληρός στο focus αλλά σε κάποιους μπορεί και να αρέσει αυτό. Σηκώνει μέχρι 3-4 κιλά χωρίς να "κρεμάει", αλλά έχει ένα σχεδιαστικό ελάττωμα, που εμένα δε με ενοχλεί αλλά είναι ελάττωμα: τα ρουλεμάν του πατάνε σε πατούρες που δεν διατρέχουν όλο το μήκος της εστίασης, αλλά τερματίζουν 2-3mm πιο νωρίς και μόλις το ρουλεμάν πατήσει απέξω από την πατούρα, κάνει "σκαλοπάτι". Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, αν δουλεύεις με προσοφθάλμιο που εστιάζει "στο τέρμα" είτε στο μέσα είτε στο έξω, ο εστιαστής φεύγει από τον κεντρικό του άξονα και έχεις οπτικό σφάλμα γιατί το προσοφθάλμιο κοιτάει πλέον "λοξά", έστω και λίγο. Αυτή τη λεπτομέρεια τη βρήκε ο κατασκευαστής την ώρα που ήταν στα τελειώματα της κατασκευής και κοίταγε πώς τα προσοφθάλμια δε θα χρειάζονται δακτύλιους για να εστιάσουν (του είχα αφήσει όλα τα προσοφθάλμια κυρίως για να ζυγίσει το τηλεσκόπιο). Τέλος πάντων, όλα μου τα προσοφθάλμια εστιάζουν σχετικά στο μέσον της διαδρομής, αλλά ας το έχει υπόψη ο υποψήφιος αγοραστής γιατί δεν κάνει και λίγα χρήματα το εξάρτημα. Για μένα το ιδανικό τιμής / απόδοσης είναι ένας baader steeltrack αλλά προς το παρόν βολεύομαι μια χαρά. 

O πρωτεύων είναι 460mm 🥰 άρα από διακριτική ικανότητα σηκώνει και 3.5mm. Έρχεσαι πάντως στα λόγια μου για το seeing και βλέπω ότι μάλλον σε 5mm θα πάω, APM 110o (αν το βρω) ή pentax xw. 

Παρεμπιπτόντως, κάπου στο προφίλ μου έχω κλέψει 🤫 από ένα γαλλικό περιοδικό και έχω ποστάρει για πληροφόρησή σας 2 πολύ εμπεριστατωμένα συγκριτικά τεστ για 10mm και 13mm προσοφθάλμια. Τα έβαλα γιατί έχουν συγκρίσεις από όργανα οπτομετρίας (μη με ρωτήσετε για εγκυρότητα των τεστ, δε γνωρίζω, πάντως είναι πολύ αναλυτικά και μετράνε και λ) και αναφέρουν πολλές ιδιότητες που δεν μπορούμε με τα μάτια να αξιολογήσουμε. Τα αποτελέσματα θα εκπλήξουν μερικούς, πχ στα 13mm βγαζει το pentax ανώτερo του ethos (!!!) - κυρίως λόγω τιμής και εργονομίας αλλά και εφάμιλλο οπτικά, "θάβει"  το  nagler που το βγάζει και με εστιακή 11.5mm αντί για το ονομαστικό 13mm, ενώ στα 10mm βγάζει το delos ελαφρά καλύτερο του ethos και αφήνει το  pentax αρκετά πιο πίσω...

 

 

Το επεξεργάστηκε ο quarck
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, 

Πριν κάποιους μήνες είχαμε μια ζήτηση με τον @Στέφανος Σοφολόγης σε αυτό το νήμα https://www.astrovox.gr/forums/topic/23975-παρατήρηση-άρηπλανητώνσελήνης-διαύγεια-amp-seeing 

Παρακάτω είναι τα κομμάτια που αφορούν το θέμα

IMG_20220603_064529.thumb.jpg.eebc6e9b228b421dd9948a20fda5f104.jpg

IMG_20220603_064549.thumb.jpg.51e235939f318d788c6ac9e49024f5c0.jpg

IMG_20220603_064642.thumb.jpg.1374ad194fef4940fcadb28e0e434fad.jpgIMG_20220603_064659.thumb.jpg.8ba3b7a5f9a986e5c8d4425408bc3609.jpg

...Σύμφωνα λοιπόν με τις παραπάνω συμβουλές το χαμηλότερο ιδανικό εστιακό μήκος προσοφθαλμίου για το τηλεσκόπιο σου είναι 4,5mm ώστε να δίνει περίπου 1mm exit pupil και μεγέθυνση 467 δηλαδή περίπου όσο η διάμετρος του κατόπτρου. Όμως θα χρησιμοποιηθεί ελάχιστες φορές λόγω της ατμόσφαιρας. 

Μάλλον το Delos 4,5mm είναι από τα καλύτερα που παίζουν σε αυτή την εστιακή. 

Υπόψιν πως στο ίδιο νήμα αναφέρεται πως η TeleVue προτείνει μέγιστη μεγέθυνση έως 350x, ανεξάρτητα από τη διάμετρο. Δηλαδή 6mm προσοφθάλμιο για εστιακή 2.104mm

 

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης