Jump to content

Καθοδήγηση για αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είμαι καινούριος στον τομέα της αστροπαρατήρησης με μια μικρή εμπειρία από πολύ φθηνό διοπτρικό και θα ήθελα να κάνω μία αναβάθμιση. Είχα θεωρήσει ότι η αγορά θα ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση αλλά τελικά αφού διάβασα και έψαξα για 2-3 βδομάδες είμαι ακόμα πιο μπερδεμένος :). Επειδή δεν ήξερα τι ποσό θα είχε νόημα να επενδύσω για το επίπεδό μου το budget μου αρχικά ήταν μέχρι 300 ευρώ. Είχα σκεφτεί να αγοράσω το εξής κατοπτρικό

SkyWatcher 130/900 EQ2

ή κάποιο παρόμοιας τιμής από bresser/celestron, αλλά αναρωτήθηκα αν για τα συγκεκριμένα λεφτά ήταν καλύτερα να αγοράσω κάποιο διοπτρικό πχ Celestron StarSense Explorer LT 70 AZ.

Τελικά οδηγήθηκα στο φόρουμ και αφού διάβασα παρόμοια posts είδα ότι πολλοί προτείνουν το SkyWatcher dobsonian 6 inch. Θα μπορούσα να αυξήσω το budget μου αλλά αναρωτιέμαι αν θα άξιζε στην περίπτωσή μου, για 2 λόγους:

1. ζω στην επαρχία και συνήθως πηγαίνω ακόμα πιο έξω στην εξοχή για να αποφύγω τα φώτα της πόλης οπότε δεν ξέρω αν το dobsonian θα έχει πρόβλημα μεταφοράς (βλέπω είναι 17 κιλά) και στήριξης σε μη επίπεδο έδαφος;

2. το dobsonian 6 inch που είναι αρκετά πιο ακριβό από τα άλλα 2 τηλεσκόπια θα έχει αισθητή διαφορά στην παρατήρηση για κάποιον αρχάριο σαν κι εμένα, ή καλύτερα, δεδομένης της μικρής εμπειρίας μου, πρώτα να πάρω κάτι πιο φθηνό και αν πάω σε dobs αξίζει να πάρω κάτι ακόμα καλύτερο πχ 8 inch;

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια καθοδήγηση και συμβουλή για την απόφασή μου από την εκ των υστέρων εμπειρία σας;

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο astrovox. Μάζεψε λεφτά και πάρε το 8 με κλειστά μάτια. Μεταχειρισμένο θα το βρεις σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις ήδη. Δεν θα το μετανιώσεις ειδικά αφού έχεις την δυνατότητα να βρίσκεσαι εκτός πόλης. Στην μεταφορά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ο σωλήνας στα πίσω καθίσματα και η βάση στο πορτμπαγκάζ. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, mad said:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο astrovox. Μάζεψε λεφτά και πάρε το 8 με κλειστά μάτια. Μεταχειρισμένο θα το βρεις σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις ήδη. Δεν θα το μετανιώσεις ειδικά αφού έχεις την δυνατότητα να βρίσκεσαι εκτός πόλης. Στην μεταφορά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ο σωλήνας στα πίσω καθίσματα και η βάση στο πορτμπαγκάζ. 

Συμφωνώ. Ή το 10άρι που έχει το ίδιο μήκος. 

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε BlueMaroon καλώς ήλθες στο astrovox!

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για επιλογή 8" ή 10" τηλεσκοπίου!

Η διάμετρος του κατόπτρου στα κατοπτρικά ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά,παίζει καθοριστικό ρόλο στο πόσα αντικείμενα θα βλέπεις και με τί λεπτομέρειες!

Όσο μεγαλύτερη η διάμετρος,τόσο περισσότερα και αμυδρότερα αντικείμενα θα βλέπεις και με περισσότερες λεπτομέρειες και στη Σελήνη και πλανήτες!

Μπορείς να αυξήσεις και τη μεγέθυνση,αν στο επιτρέπει η καθαρότητα και η σταθερότητα της ατμόσφαιρας,καθώς και η φωτεινότητα και το κοντράστ του στόχου.

Προσπάθησε να αυξήσεις το ποσό για να πάρεις έστω και μεταχειρισμένο ένα 8",(200/1200) ή καλύτερα 10",(254/1200) τηλεσκόπιο.Και τα 6" (150/1200) με μεγάλο εστιακό λόγο είναι πολύ καλά τηλεσκόπια!

Αυτή την περίοδο βλέπω να υπάρχουν μεταχειρισμένα στις αγγελίες του φόρουμ σε πολύ καλή κατάσταση 6",8",10" τηλεσκόπια!Μην χάνεις τις ευκαιρίες!

Για το έδαφος που παρατηρείς και λες οτι δεν είναι επίπεδο,αν βάλεις στη βάση του dob κάποιο υποστήριγμα σαν σφήνα,να είναι όμως σταθερό,δεν θα έχεις πρόβλημα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, είναι πολύ χρήσιμες και έμαθα πράγματα που δεν ήξερα. Θα κοιτάξω τις αγγελίες στο φόρουμ για τα  dobs.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί με το 8" που πρότεινε ο φίλος TUPAC-RIP, υπάρχει και το ιδιαίτερα-σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του-ποιοτικό 10" truss στις αγγελίες:

Τα truss τηλεσκόπια αποσυναρμολογούνται σε τμήματα και πιάνουν πολύ λιγότερο χώρο στο αυτοκίνητο,άρα είναι πολύ πιο φορητά.Χρειάζεται φωτοχιτώνιο δηλ.ένα μαύρο ύφασμα ανθεκτικό στην υγρασία για να ντυθεί και να καλυφθεί το κενό μεταξύ των δυο κατόπτρων,ώστε να μην μπαίνει σκόνη στα κάτοπτρα,περίσσεια υγρασία και παρείσακτο φως.Μπορεί να το διαθέτει ήδη ο πωλητής.

Κάθε φορά που συναρμολογείται θέλει ευθυγράμμιση,μια διαδικασία απλή που θέλει απλώς κατανόηση και εξάσκηση,τίποτα το δύσκολο.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης