Jump to content

New member, καλώς σας βρήκα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

A few things about me first.. 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την παρατήρηση του ουρανού εκτός από την ηλικία των 10-14 που καθόμασταν με την παρέα με κυάλια στις ταράτσες (ώρες ατελείωτες) και ψάχναμε για UFO 🖖 (κρατούσαμε και σημειώσεις 😉).

Ασχολούμαι με τη φωτογραφία αρκετά πολλά χρόνια και έχω έναν ταπεινό εξοπλισμό-φακούς..

Σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου τηλεσκόπιο και η γνώμη σας είμαι σίγουρος θα βοηθήσει να αποφύγω τις κακοτοπιές ή θα μου δώσει νέα προοπτική οπότε πάμε..

Τι ζητάω, τι έχω σκεφτεί ως τώρα.. 

Επειδή ακριβώς ασχολούμαι αρκετά με τα της γης και ενώ διάβασα πως τα κατοπτρικά έχουν καλύτερη σχέση εικόνας (φως) τιμής σκέφτομαι να πάω προς τα άλλα του διαβόλου 🙃 (διοπτρικά) που θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για φωτογράφηση - παρατήρηση φύσης τοπίου και θα μπορώ να το μεταφέρω γενικώς πιο εύκολα.

Σκέφτομαι να πάρω το SKYWATCHER STARTRAVEL 80 AZ3 και για το μέγεθος αλλά και την εστιακή (400) καθώς ενδιαφέρομαι περισσότερο για παρατήρηση ουρανού και όχι πλανητών (ντάξ' στο φεγγάρι θα ρίξω μια ματιά 😎).

Θα δοκιμάσω και φωτογραφία φυσικά αλλά χωρίς μηχανισμούς, (μονά κλικ και σάντουιτς) οπότε με 400 εστιακή και f5 είμαι στο όριο για χρόνους.. 😎

Σκεφτόμουν για το 102 αρχικά σίγουρα καλύτερη επιλογή (more light + detail) αλλά εκτός του ότι δεν το βρίσκω άμεσα διαθέσιμο Ελλάδα, ανεβαίνει αρκετά και η τιμή με κάτι παρελκόμενα κπλ που θα χρειαστώ θα ξεφύγει.. 

Είναι μια λογική επιλογή?

Σκέφτεστε κάτι άλλο?

Προτάσεις για τι άλλο θα χρειαστώ άμεσα ή σε βάθος χρόνου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα..

 

 

Υ.Γ.

Ωραίες λήψεις ανεβάζετε παιδιά, μπράβο.. (χαρά στην υπομονή - επιμονή σας). 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να πάρω και μια βάση για κινητό για το προσοφθάλμιο?

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κάποια εφαρμογή για βοήθεια στην αναζήτηση ή τζίφος? 😉

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις την αστροφωτογράφιση με την παρατήρηση. Φαίνεται σαν να είναι κοντά το ένα με το άλλο αλλά στην πραγματικότητα είναι δύο τελείως διαφορετικά χόμπι. Αυτή την στιγμή έχεις το 75% του απαραίτητου εξοπλισμού για να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία. Δεν χρειάζεσαι τηλεσκόπιο αλλά έναν αστροστάτη ή μία ισημερινή βάση. Με μονές λήψεις δεν γίνεται δουλειά και ο ουρανός "τρέχει" πολύ γρήγορα ακόμα και για τον 135mm φακό που έχεις. Άρα θες όπως σου είπα μία βάση/αστροστάτη για να μπορείς να πάρεις εκθέσεις 120-180" χωρίς trail στα άστρα και πολλές από αυτές έτσι ώστε μετά με την κατάλληλη επεξεργασία να μειώσεις τον θόρυβο και να αυξήσεις το σήμα.

Για το 2ο χόμπι τώρα που είναι η παρατήρηση πρέπει να καταλάβεις ότι λόγω φωτορύπανσης θα πρέπει να ταξιδεύεις σε σκοτεινό ουρανό αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα. Άρα ο πρώτος παράγοντας είναι η δυνατότητα μεταφοράς τηλεσκοπίου. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά αν θες να κάνεις και επίγεια παρατήρηση τότε χρειάζεσαι κάποιο διοπτρικό. Αν όμως έχεις στο μυαλό σου να φωτογραφίσεις με αυτό στο μέλλον αγοράζοντας πάντα και την κατάλληλη βάση τότε πρέπει να είναι το λιγότερο ED διπλέτα αν και καλύτερα θα έλεγα τριπλέτα. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος. Το τηλεσκόπιο που αναφέρεις δεν είναι και το καλύτερο ειδικά για μελλοντική χρήση για φωτογραφία. θα είναι φουλ στο χρωματικό σφάλμα, ο εστιαστής του είναι οριακά ανεκτός για παρατήρηση, για φωτογραφία ακόμα και με κινητό δεν το συζητάω καν. To f/5 επίσης σε τέτοιας ποιότητας τηλεσκόπια είναι περισσότερο κατάρα παρά καλό. Μόλις βάλεις το μάτι σου και δεις έστω και την σελήνη θα το καταλάβεις. Δεν έχουν καλή διόρθωση.

Για να συμμαζέψω λίγο τη σκέψη μου. Αν θες να ασχοληθείς με την φωτογραφία πάρε για αρχή έναν αστροστάτη όπως η Star adventure ή κάποιον ανίστοιχο και ξεκίνα από εκεί με αυτά που έχεις είναι αρκετά για να ασχοληθείς για πολύ καιρό. Αν θες να πας για παρατήρηση και εφόσον χωράει στο μεταφορικό σου μέσο καλύτερα να επιλέξεις κάποιο dobsonian ιδανικά στις 8". Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνεις και τα δύο. Πας σε σκοτεινό ουρανό, στήνεις τον φωτογραφικό εξοπλισμό και όσο "έρχονται" οι εικόνες, κάνεις παρατήρηση με το dob.

 

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26 minutes ago, qforce said:

Καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις την αστροφωτογράφιση με την παρατήρηση. Φαίνεται σαν να είναι κοντά το ένα με το άλλο αλλά στην πραγματικότητα είναι δύο τελείως διαφορετικά χόμπι. Αυτή την στιγμή έχεις το 75% του απαραίτητου εξοπλισμού για να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία. Δεν χρειάζεσαι τηλεσκόπιο αλλά έναν αστροστάτη ή μία ισημερινή βάση. Με μονές λήψεις δεν γίνεται δουλειά και ο ουρανός "τρέχει" πολύ γρήγορα ακόμα και για τον 135mm φακό που έχεις. Άρα θες όπως σου είπα μία βάση/αστροστάτη για να μπορείς να πάρεις εκθέσεις 120-180" χωρίς trail στα άστρα και πολλές από αυτές έτσι ώστε μετά με την κατάλληλη επεξεργασία να μειώσεις τον θόρυβο και να αυξήσεις το σήμα.

Για το 2ο χόμπι τώρα που είναι η παρατήρηση πρέπει να καταλάβεις ότι λόγω φωτορύπανσης θα πρέπει να ταξιδεύεις σε σκοτεινό ουρανό αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα. Άρα ο πρώτος παράγοντας είναι η δυνατότητα μεταφοράς τηλεσκοπίου. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά αν θες να κάνεις και επίγεια παρατήρηση τότε χρειάζεσαι κάποιο διοπτρικό. Αν όμως έχεις στο μυαλό σου να φωτογραφίσεις με αυτό στο μέλλον αγοράζοντας πάντα και την κατάλληλη βάση τότε πρέπει να είναι το λιγότερο ED διπλέτα αν και καλύτερα θα έλεγα τριπλέτα. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος. Το τηλεσκόπιο που αναφέρεις δεν είναι και το καλύτερο ειδικά για μελλοντική χρήση για φωτογραφία. θα είναι φουλ στο χρωματικό σφάλμα, ο εστιαστής του είναι οριακά ανεκτός για παρατήρηση, για φωτογραφία ακόμα και με κινητό δεν το συζητάω καν. To f/5 επίσης σε τέτοιας ποιότητας τηλεσκόπια είναι περισσότερο κατάρα παρά καλό. Μόλις βάλεις το μάτι σου και δεις έστω και την σελήνη θα το καταλάβεις. Δεν έχουν καλή διόρθωση.

Για να συμμαζέψω λίγο τη σκέψη μου. Αν θες να ασχοληθείς με την φωτογραφία πάρε για αρχή έναν αστροστάτη όπως η Star adventure ή κάποιον ανίστοιχο και ξεκίνα από εκεί με αυτά που έχεις είναι αρκετά για να ασχοληθείς για πολύ καιρό. Αν θες να πας για παρατήρηση και εφόσον χωράει στο μεταφορικό σου μέσο καλύτερα να επιλέξεις κάποιο dobsonian ιδανικά στις 8". Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνεις και τα δύο. Πας σε σκοτεινό ουρανό, στήνεις τον φωτογραφικό εξοπλισμό και όσο "έρχονται" οι εικόνες, κάνεις παρατήρηση με το dob.

 

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση.. 

Καταλαβαίνω τους περιορισμούς (διάβασα λίγο), έχω δοκιμάσει να κάνω κλικ με τον 135 και ξέρω πόσο ''τρέχουν΄΄ τα άστρα.. 😎

Η πρώτη μου σκέψη ήταν αυτή που προτείνεις για αστροφωτογραφία.

Star adventurer και να μείνω στους φακούς μου.

Αυτό είναι όμως αποκλειστική αγορά για αστροφωτογράφηση που δεν είναι ο μόνος ούτε ο πρώτος μου στόχος, ίσως δεν το έθεσα κι εγώ σωστά..

Δεν θέλω (για την ώρα τουλάχιστον) να εμβαθύνω εκεί, (αστροφωτογραφία) απλά να ''παίξω'' λίγο.

Επειδή όμως πάντα ήθελα να έχω ένα τηλεσκόπιο απλό για τον ουρανό σκέφτηκα αυτό (ή κάτι σαν αυτό, δεν έχω ''κλειδώσει'') ώστε να κάνω και κανένα κλικ  όποτε θέλω ημέρα εδώ στη Γη και να το παίρνω μαζί μου όπου πάω (λέμε τώρα) χωρίς πολλή σκέψη. 😉

Επίσης πέρα από το γεγονός πως ιδανικά θέλω να μπορώ να παρατηρώ - φωτογραφίζω και τοπίο  με αυτό (με τα κατοπτρικά δεν..) το βάρος-όγκος είναι σημαντικό να είναι περιορισμένα για να μην αραχνιάσει τελικά πουθενα.. 🙃

Το DOBSONIAN TRUSS 130mm Heritage Flextube κοιτούσα αρχικά σαν επιλογή που θα μπορούσε.. 

Αλλά με περισσότερη σκέψη αν και είναι πολύ καλό αποφάσισα πως θα καταλήξει να μαζεύει σκόνη και αράχνες κάπου και έτσι απέρριψα τα κατοπτρικά κι ας έχουν πλεονεκτήματα αλλού. 

Ο σκοπός είναι να το χρησιμοποιώ όσο περισσότερο γίνεται.. 

Αν υπάρχει κάτι σε αντίστοιχο μπάτζετ που έχει καλύτερα οπτικά π.χ. ή καλύτερη εστίαση να το δω.. (γι' αυτό ρωτάω) 

Αλλά για κατοπτρικό κλπ δεν.. 

Ήταν τα πρώτα που κοίταξα, το σκέφτηκα καλά.. 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, qforce said:

Αν όμως έχεις στο μυαλό σου να φωτογραφίσεις με αυτό στο μέλλον αγοράζοντας πάντα και την κατάλληλη βάση τότε πρέπει να είναι το λιγότερο ED διπλέτα αν και καλύτερα θα έλεγα τριπλέτα. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος.

Σωστά.

Όταν αγοράζουμε κάτι που προσπαθεί να κάνει πολλά και να είναι και σχετικά φθηνό τελικά δεν είναι κορυφαίο ή πολύ καλό σε καμμία από τις δουλειές που θέλουμε να κάνει. 

Χάνουμε ποιότητα για ευελιξία και μέτρια τιμή..

Είμαι συνειδητοποιημένος, είναι επιλογή αυτό.

Το μπάτζετ δυστυχώς είναι αυτό.. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να μην μπλέξεις την αστροφωτογράφιση με την παρατήρηση. Φαίνεται σαν να είναι κοντά το ένα με το άλλο αλλά στην πραγματικότητα είναι δύο τελείως διαφορετικά χόμπι. Αυτή την στιγμή έχεις το 75% του απαραίτητου εξοπλισμού για να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία. Δεν χρειάζεσαι τηλεσκόπιο αλλά έναν αστροστάτη ή μία ισημερινή βάση. Με μονές λήψεις δεν γίνεται δουλειά και ο ουρανός "τρέχει" πολύ γρήγορα ακόμα και για τον 135mm φακό που έχεις. Άρα θες όπως σου είπα μία βάση/αστροστάτη για να μπορείς να πάρεις εκθέσεις 120-180" χωρίς trail στα άστρα και πολλές από αυτές έτσι ώστε μετά με την κατάλληλη επεξεργασία να μειώσεις τον θόρυβο και να αυξήσεις το σήμα.

Για το 2ο χόμπι τώρα που είναι η παρατήρηση πρέπει να καταλάβεις ότι λόγω φωτορύπανσης θα πρέπει να ταξιδεύεις σε σκοτεινό ουρανό αλλιώς πραγματικά δεν έχει νόημα. Άρα ο πρώτος παράγοντας είναι η δυνατότητα μεταφοράς τηλεσκοπίου. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά αν θες να κάνεις και επίγεια παρατήρηση τότε χρειάζεσαι κάποιο διοπτρικό. Αν όμως έχεις στο μυαλό σου να φωτογραφίσεις με αυτό στο μέλλον αγοράζοντας πάντα και την κατάλληλη βάση τότε πρέπει να είναι το λιγότερο ED διπλέτα αν και καλύτερα θα έλεγα τριπλέτα. Αυτό ανεβάζει αρκετά το κόστος. Το τηλεσκόπιο που αναφέρεις δεν είναι και το καλύτερο ειδικά για μελλοντική χρήση για φωτογραφία. θα είναι φουλ στο χρωματικό σφάλμα, ο εστιαστής του είναι οριακά ανεκτός για παρατήρηση, για φωτογραφία ακόμα και με κινητό δεν το συζητάω καν. To f/5 επίσης σε τέτοιας ποιότητας τηλεσκόπια είναι περισσότερο κατάρα παρά καλό. Μόλις βάλεις το μάτι σου και δεις έστω και την σελήνη θα το καταλάβεις. Δεν έχουν καλή διόρθωση.

Για να συμμαζέψω λίγο τη σκέψη μου. Αν θες να ασχοληθείς με την φωτογραφία πάρε για αρχή έναν αστροστάτη όπως η Star adventure ή κάποιον ανίστοιχο και ξεκίνα από εκεί με αυτά που έχεις είναι αρκετά για να ασχοληθείς για πολύ καιρό. Αν θες να πας για παρατήρηση και εφόσον χωράει στο μεταφορικό σου μέσο καλύτερα να επιλέξεις κάποιο dobsonian ιδανικά στις 8". Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνεις και τα δύο. Πας σε σκοτεινό ουρανό, στήνεις τον φωτογραφικό εξοπλισμό και όσο "έρχονται" οι εικόνες, κάνεις παρατήρηση με το dob.

 

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ τώρα είσαι πιο ξεκάθαρος. Για μονά κλικ ότι κάνεις τότε με ένα τρίποδο και τους φακούς που έχεις από 50mm και κάτω κυρίως για milky way. Τα διοπτρικά που είναι στο budget σου είναι πολύ χειρότερα σε ποιότητα εικόνας από τους φακούς σου και αν σκέφτεσαι ότι θέλεις μεγαλύτερο focal για να βγάλεις πουλιά κτλ δεν κάνουν γιατί όπως σου είπα το χρωματικό θα είναι παρα πολύ και γιατί δεν θα μπορέσεις ποτέ να εστιάσεις γρήγορα και σωστά. Αν θέλεις πες μου τι θέλεις να δεις στον ουρανό για να σου προτείνω κάτι ποιο κοντά σε αυτό που θες.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, george mic said:

Το έχω δει σε βίντεο, δεν ξέρω αν είναι καλύτερο αλλά δεν το έχω βρει και στην Ελλάδα.

Προτιμώ να μην μπλέξω με αγορές απ' έξω.

Αν το έχει κάποιο κατάστημα εδώ και το ξέρεις δώσε ένα link.. 👍

3 hours ago, qforce said:

Οκ τώρα είσαι πιο ξεκάθαρος. Για μονά κλικ ότι κάνεις τότε με ένα τρίποδο και τους φακούς που έχεις από 50mm και κάτω κυρίως για milky way. Τα διοπτρικά που είναι στο budget σου είναι πολύ χειρότερα σε ποιότητα εικόνας από τους φακούς σου και αν σκέφτεσαι ότι θέλεις μεγαλύτερο focal για να βγάλεις πουλιά κτλ δεν κάνουν γιατί όπως σου είπα το χρωματικό θα είναι παρα πολύ και γιατί δεν θα μπορέσεις ποτέ να εστιάσεις γρήγορα και σωστά. Αν θέλεις πες μου τι θέλεις να δεις στον ουρανό για να σου προτείνω κάτι ποιο κοντά σε αυτό που θες.

Για κανένα τοπίο σκεφτόμουν, όχι κινούμενα θέματα..

Τόσοι γρήγοροι εύκολοι στην χρήση φακοί υπάρχουν στην αγορά, τηλεσκόπιο για κινούμενα θέματα και ειδικά για πουλιά δεν θα έπαιρνα.

Απλά αν είναι εφικτό να κουβαλιέται για λίγο περπάτημα σε backpack θα είναι πολύ χρήσιμο.. 😉

Ακόμα και με τους φακούς να κάνω κλικ εφόσον υπάρχουν (και δεν διαφωνώ πως ίσως είναι καλύτεροι) θα κάνω κάποια κλικ και με αυτό ή έστω θα το παλέψω..

Αλλά θα χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς για παρατήρηση, τοπίου ή ουρανού. 

Πάντως κατοπτρικό να κάθεται σπίτι (γιατί με ξέρω, θα κάθεται 😎) δεν θέλω να πάρω.. 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στο 10άρι να πάω θα έχω μεν φωτεινότητα αλλά τα ίδια πάνω κάτω θέματα με το χρωματικό σφάλμα (ίσως χειρότερα).

Τα άλλα είναι πολύ ακριβά.. 

Αλήθεια ποιό άλλο 10άρι εκτός από το 102 της Skywatcher παιζει στην αγορά?

Υπάρχει κάποιο να μην περνάει τα 400? 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν τα πράγματα που θέλουμε και τα πράγματα που γίνονται. Τα νευτώνια δεν έχουν χρωματικό σφάλμα γιατί έχουν καθρέπτες, χρωματικό βλέπεις σε ότι έχει φακό. Το ίδιο σκόνη μαζεύει ένα τηλεσκόπιο που δεν σου επιτρέπει να δεις καλά με ένα βαρύ που δεν μπορείς να μεταφέρεις. Φιλικά στο λέω για να μην πετάξεις τα χρήματα σου. Θα σου πω λοιπόν δύο επιλογές που μπορούν να μεταφερθούν σχετικά εύκολα και έχουν ικανοποιητική απόδοση για τα χρήματα τους.

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-ac-102-500-startravel-bd-az-3/p,5005

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-maksutov-telescope-mc-102-1300-skymax-102s-az-pronto/p,69301

Το πρώτο είναι διοπτρικό έχει χρωματικό σφάλμα αλλά είναι ικανοποιητικό για αυτό που θέλεις και έχει ένα άνοιγμα που θα σου δείξει αρκετά πράγματα.

Το δεύτερο είναι καταδιοπτρικό Maksutov. Δεν έχει χρωματικό σφάλμα και είναι πιο μαζεμένο σε όγκο από το πρώτο.

Η μεγάλη τους διαφορά είναι στο εστιακό μήκος. Το πρώτο είναι στα 500mm το δεύτερο είναι στα 1300mm.

Τι σημαίνει αυτό. Με το 1ο θα είναι πιο εύκολο να βρεις τον στόχο σου αλλά λόγω μικρού εστιακού μήκους είναι πιο κατάλληλο για να παρητηρείς αστρικά σμήνη και γενικά μεγάλα κομμάτια του ουρανού. Το 2ο λόγω μεγάλου εστιακού μήκους θα είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο να κεντράρει τον στόχο του και είναι ιδανικό για παρατήρηση σελήνης ,πλανητών και για σφαιρωτά σμήνη και διπλά άστρα.

Και τα δύο με τον διαγώνιο που έχουν είναι κατάλληλα και για επίγεια παρατήτηση.

Με ένα κινητό ή με τις κάμερες που έχεις θα μπορείς να γράψεις αρκετά καλά το φεγγάρι και με λίγη δυσκολία ίσως και Δία, Κρόνο με το Maksutov.

Δεν θα είναι WOW αλλά θα είναι μία καλή αρχή.

Αυτές είναι με Maksutov 5" και κινητό 

image.png.872a3e62c92bf048d86da5d2538f9066.pngimage.png.5c3b1bf0d2e323c4351dde83cb6e9165.pngimage.thumb.png.34faff0e51a6a9855ba2c812f6469d3c.png

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη καλώς ήλθες εδώ και απο εμένα!

Στα 100mm αχρωματικό διοπτρικό είναι το πολύ καλό BRESSER 102/460:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/1075-366-bresser-ac-102460-messier-ota.html#/31-_-/41-_-500_mm/47--101_150_mm/53--5_kg

Είναι ισοδύναμο οπτικά με το γνωστό SW 102/500+AZ-3 το οποίο έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την οπτική του απόδοση!Ναι μεν υπάρχει χρωματικό σφάλμα,αλλά περιορίζεται κυρίως στα άκρα του πεδίου,ενώ η οξύτητα και το κοντράστ στην κεντρική περιοχή είναι πολύ ικανοποιητική χωρίς να προβληματίζει!

Το ίδιο συμβαίνει και με το SW 80/400+AZ-3.Το χρησιμοποιεί γνωστός μου σε επίγεια παρατήρηση με πολύ καλά αποτελέσματα.

Μην σε προβληματίζει στην αστρονομική και επίγεια παρατήρηση η χρήση τέτοιου είδους τηλεσκοπίων ήπιου κόστους.

Εκτός απο το ORION 80/400 που προτάθηκε παραπάνω,υπάρχει στην Ελλάδα και το Omegon 80/400:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/334-144-omegon-ac-80400-az-3.html#/26--/31-_-/41-_-500_mm/46--71_100_mm/54--5_15_kg

Εφ'όσον δεν σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία σοβαρά προς το παρόν,τα παραπάνω τηλεσκόπια σε καλύπτουν τουλάχιστον στην παρατήρηση.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: στην παρατήρηση ο εγκέφαλος λειτουργεί διαφορετικά απο ό,τι στην φωτογραφία: 

Επικεντρώνεται κατά την φυσική παρατήρηση στο αντικείμενο του ενδιαφέροντος,υποβαθμίζοντας το τί γίνεται αλλού στο οπτικό πεδίο.Βάζοντας το στόχο σου σε κεντρική περιοχή όπου η απόδοση ενός αχρωματικού διοπτρικού όπως τα παραπάνω είναι καλύτερη,η προσοχή της παρατήρησης θα δίνεται κυρίως στο κέντρο.Δεν θα επηρεαστεί ιδιαίτερα απο το τί γίνεται στα άκρα του πεδίου,ο εγκέφαλος θα κάνει κάποιες "επεξεργασίες" της εικόνας,και το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει σημαντική ενόχληση απο το χρωματικό σφάλμα στα άκρα!

Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού δέχεσαι επίσης οτι με βάση και το ήπιο κόστος,έχεις κάνει έναν καλό συμβιβασμό χωρίς σημαντικές υποχωρήσεις στην οπτική ποιότητα τουλάχιστον στην κεντρική περιοχή.

Υπάρχει λοιπόν μια ΕΠΑΡΚΕΙΑ οπτικής απόδοσης στην παρατήρηση-αλλά όχι στην αστροφωτογραφία-με τα παραπάνω αχρωματικά διοπτρικά f/5.

Σημαντικό σημείο είναι και το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο που δίνουν τα τηλεσκόπια με εστιακές αποστάσεις κάτω των 500mm,πράγμα πολύ σημαντικό για έναν αρχάριο στην πιο εύκολη αναζήτηση και εύρεση στόχων,στην εκμάθηση του ουρανού (αντικαθιστούν με καλύτερη οπτική ποιότητα κιάλια αντίστοιχης κατηγορίας τιμής και διαμέτρου),και θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων!

Αυτά τα πλεονεκτήματα τα καθιστούν χρήσιμα και σαν δευτερεύοντα εξοπλισμό,ακόμα και όταν αγοραστεί αργότερα ένα μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο.

Έτσι έχοντας ήδη ένα 254/1200 κατοπτρικό,πήρα μετά απο χρόνια το SW 102/500+AZ-3 και για τον έλεγχο του seeing πριν βγάλω το 10",αλλά και για θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.Φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο όταν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες δεν επέτρεπαν παρά μικρές μεγεθύνσεις,οπότε το 10" δεν προσέφερε πλεονέκτημα.Αντίθετα το σημαντικά μεγαλύτερο οπτικό πεδίο του 102/500 έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα!

Τέτοια τηλεσκόπια τα χρησιμοποιούν στις κατάλληλες βάσεις και σαν εισαγωγικά για βιντεοαστρονομία (ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία).

Είναι λοιπόν τηλεσκόπια που δεν παροπλίζονται,αλλά καθίστανται πραγματικά πολυεργαλεία για μακροχρόνια χρήση,τόσο αστρονομική (με χρήση διαγωνίου 90ο) όσο και επίγεια!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 3

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τις προτάσεις.

2 hours ago, qforce said:

Υπάρχουν τα πράγματα που θέλουμε και τα πράγματα που γίνονται. Τα νευτώνια δεν έχουν χρωματικό σφάλμα γιατί έχουν καθρέπτες, χρωματικό βλέπεις σε ότι έχει φακό. Το ίδιο σκόνη μαζεύει ένα τηλεσκόπιο που δεν σου επιτρέπει να δεις καλά με ένα βαρύ που δεν μπορείς να μεταφέρεις. Φιλικά στο λέω για να μην πετάξεις τα χρήματα σου. Θα σου πω λοιπόν δύο επιλογές που μπορούν να μεταφερθούν σχετικά εύκολα και έχουν ικανοποιητική απόδοση για τα χρήματα τους.

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-ac-102-500-startravel-bd-az-3/p,5005

https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-maksutov-telescope-mc-102-1300-skymax-102s-az-pronto/p,69301

Το πρώτο είναι διοπτρικό έχει χρωματικό σφάλμα αλλά είναι ικανοποιητικό για αυτό που θέλεις και έχει ένα άνοιγμα που θα σου δείξει αρκετά πράγματα.

Το δεύτερο είναι καταδιοπτρικό Maksutov. Δεν έχει χρωματικό σφάλμα και είναι πιο μαζεμένο σε όγκο από το πρώτο.

Η μεγάλη τους διαφορά είναι στο εστιακό μήκος. Το πρώτο είναι στα 500mm το δεύτερο είναι στα 1300mm.

Τι σημαίνει αυτό. Με το 1ο θα είναι πιο εύκολο να βρεις τον στόχο σου αλλά λόγω μικρού εστιακού μήκους είναι πιο κατάλληλο για να παρητηρείς αστρικά σμήνη και γενικά μεγάλα κομμάτια του ουρανού. Το 2ο λόγω μεγάλου εστιακού μήκους θα είναι πιο δύσκολο για έναν αρχάριο να κεντράρει τον στόχο του και είναι ιδανικό για παρατήρηση σελήνης ,πλανητών και για σφαιρωτά σμήνη και διπλά άστρα.

Και τα δύο με τον διαγώνιο που έχουν είναι κατάλληλα και για επίγεια παρατήτηση.

Με ένα κινητό ή με τις κάμερες που έχεις θα μπορείς να γράψεις αρκετά καλά το φεγγάρι και με λίγη δυσκολία ίσως και Δία, Κρόνο με το Maksutov.

Δεν θα είναι WOW αλλά θα είναι μία καλή αρχή.

Αυτές είναι με Maksutov 5" και κινητό 

image.png.872a3e62c92bf048d86da5d2538f9066.pngimage.png.5c3b1bf0d2e323c4351dde83cb6e9165.pngimage.thumb.png.34faff0e51a6a9855ba2c812f6469d3c.png

 

Το πρώτο (102) το είχα στη λίστα αλλά δεν το βρήκα άμεσα διαθέσιμο. 

Αλλά να πω την αλήθεια σκέφτομαι και το κόστος..

Δεν είμαι σίγουρος αν θα ''τραβήξει'' αυτό ή θα βαρεθώ σε λίγο.

Ακόμα και τα ''φτηνά'' με 250 ευρώ + 2-3 γυαλάκια να ψωνίσεις και 1-2 αξεσουάρ έφτασες 400 - 500 χωρίς να το καταλάβεις.

Έχω και τη φωτογραφία και άλλα χόμπι, όλα θέλουν το τσι τσι τους.. 😉

Θέλω να πάω προσεκτικά.

Γι΄ αυτό θέλω να είναι εύκολο σε μετακίνηση κλπ για να βρίσκω κίνητρο.

Όπως είπα ασχολούμαι αρκετά χρόνια με φωτογραφία (30) και καταλαβαίνω από σφάλματα φακών, εικόνας, χρωματικά κλπ, και τι μπελάς μπορεί να γίνουν. 

Απ' την άλλη ποτέ δεν ήμουν pixel peep τύπος, δέχομαι τα εργαλεία με τα θεματάκια τους και προσπαθώ να φτιάξω εικόνα με αυτά..

Και camera obscura να έχω στο χέρι δεν με νοιάζ'

Θα βρώ τρόπο να ''βλέπεται'' η εικόνα.. 

Ας αφήσουμε όμως την εικόνα μιας και δεν έχω (για την ώρα) σκοπό να κάθομαι (όχι συχνά τουλάχιστον) με τις ώρες να κάνω κλικ..

Για απλή παρατήρηση  χωρίς πολλές προετοιμασίες μια χαρά είναι και τα φτηνούλια..

Μέχρι να δούμε πως πάει τουλάχιστον..

Αν κολλήσουμε κολλήσαμε.. 😁

Εντάξει, δεν πάω και για 50-60 διάμετρο.. 

80 καλά είναι για αρχή.

Ευχαριστώ για τα link..

Το δεύτερο που έβαλες αν και κοντό είναι βαρελάκι..😎

Τέτοιου τύπου για εμένα μόνο σπίτι, ταράτσα, αυλή whatev' με κοκταίλ στο χέρι και παρεούλα.. 

3 hours ago, fotodektis said:

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: στην παρατήρηση ο εγκέφαλος λειτουργεί διαφορετικά απο ό,τι στην φωτογραφία: 

Επικεντρώνεται κατά την φυσική παρατήρηση στο αντικείμενο του ενδιαφέροντος,υποβαθμίζοντας το τί γίνεται αλλού στο οπτικό πεδίο.Βάζοντας το στόχο σου σε κεντρική περιοχή όπου η απόδοση ενός αχρωματικού διοπτρικού όπως τα παραπάνω είναι καλύτερη,η προσοχή της παρατήρησης θα δίνεται κυρίως στο κέντρο.Δεν θα επηρεαστεί ιδιαίτερα απο το τί γίνεται στα άκρα του πεδίου,ο εγκέφαλος θα κάνει κάποιες "επεξεργασίες" της εικόνας,και το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει σημαντική ενόχληση απο το χρωματικό σφάλμα στα άκρα!

Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού δέχεσαι επίσης οτι με βάση και το ήπιο κόστος,έχεις κάνει έναν καλό συμβιβασμό χωρίς σημαντικές υποχωρήσεις στην οπτική ποιότητα τουλάχιστον στην κεντρική περιοχή.

Υπάρχει λοιπόν μια ΕΠΑΡΚΕΙΑ οπτικής απόδοσης στην παρατήρηση-αλλά όχι στην αστροφωτογραφία-με τα παραπάνω αχρωματικά διοπτρικά f/5.

Σημαντικό σημείο είναι και το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο που δίνουν τα τηλεσκόπια με εστιακές αποστάσεις κάτω των 500mm,πράγμα πολύ σημαντικό για έναν αρχάριο στην πιο εύκολη αναζήτηση και εύρεση στόχων,στην εκμάθηση του ουρανού (αντικαθιστούν με καλύτερη οπτική ποιότητα κιάλια αντίστοιχης κατηγορίας τιμής και διαμέτρου),και θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων!

Αυτά τα πλεονεκτήματα τα καθιστούν χρήσιμα και σαν δευτερεύοντα εξοπλισμό,ακόμα και όταν αγοραστεί αργότερα ένα μεγαλύτερης διαμέτρου τηλεσκόπιο.

Έτσι έχοντας ήδη ένα 254/1200 κατοπτρικό,πήρα μετά απο χρόνια το SW 102/500+AZ-3 και για τον έλεγχο του seeing πριν βγάλω το 10",αλλά και για θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.Φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο όταν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες δεν επέτρεπαν παρά μικρές μεγεθύνσεις,οπότε το 10" δεν προσέφερε πλεονέκτημα.Αντίθετα το σημαντικά μεγαλύτερο οπτικό πεδίο του 102/500 έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα!

Τέτοια τηλεσκόπια τα χρησιμοποιούν στις κατάλληλες βάσεις και σαν εισαγωγικά για βιντεοαστρονομία (ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία).

Είναι λοιπόν τηλεσκόπια που δεν παροπλίζονται,αλλά καθίστανται πραγματικά πολυεργαλεία για μακροχρόνια χρήση,τόσο αστρονομική (με χρήση διαγωνίου 90ο) όσο και επίγεια!

Φιλικά-Κώστας 🙂

Συμφωνώ με την προσέγγιση και το έχω βιώσει και στη φωτογραφία και αλλόυ..👍

Το Bresser μια χαρά θα ήταν αλλά η τιμή είναι χωρίς τρίποδο οπότε συνολικά ανεβαίνουμε πάλι αρκετά. 

Τα άλλα 80άρια που προτείνετε υπερέχουν σε κάτι συγκεκριμένα από το SKYWATCHER STARTRAVEL 80 AZ3 που έβαλα αρχικά?

Εννοώ..

Επειδή δεν τα βλέπω διαθέσιμα μόνο παραγγελία αξίζει η αναμονή?

(Έφαγα μια καθυστέρηση παράδοσης από εξωτερικό πρόσφατα 4 μηνών και δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα 😅).

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Dimitris 210 said:

Τα άλλα 80άρια που προτείνετε υπερέχουν σε κάτι συγκεκριμένα από το SKYWATCHER STARTRAVEL 80 AZ3 που έβαλα αρχικά?

Εννοώ..

Επειδή δεν τα βλέπω διαθέσιμα μόνο παραγγελία αξίζει η αναμονή?

Όχι δεν υπερέχουν έναντι του SW Startravel 80/400+ΑΖ-3,το οποίο είναι ένα δοκιμασμένο καλό τηλεσκόπιο.Αν καταλήξεις σε 80άρι είναι μια καλή ευκαιρία τώρα που είναι και σε έκπτωση στα 250€.

Τα 100αρια βέβαια εκτός απο τη διάμετρο υπερτερούν και στον εστιαστή που είναι 2" αντί για 1.25" των 80ριών,δέχονται και φακούς 2" που θα δώσουν σε μεγάλες εστιακές (δηλ.25-32mm) μεγαλύτερα οπτικά πεδία.Είναι και πιο στιβαροί και λειτουργούν με ακρίβεια και ομαλότητα.

Προτιμούνται και για βιντεοαστρονομία τα 100άρια κοντού σωλήνα.

Για αστρονομική χρήση θα πρέπει να εφοδιαστεί το τηλεσκόπιο με διαγώνιο 90ο και ΟΧΙ 45ο που είναι καταλληλότερο για επίγεια παρατήρηση!

Αν πρέπει να επιλεγεί μόνο ένα διαγώνιο αντι για δυο,αυτό θα πρέπει να είναι 90ο κάτοπτρο,που κάνει και για επίγεια αλλά με λάθος το δεξί-αριστερό.

Τα διαγώνια με πλήρως ανορθωτικό πρίσμα,αν δεν είναι πολύ καλής ποιότητας,δημιουργούν ψευδοείδωλα σε φωτεινά αστρονομικά αντικείμενα πχ.Δία.

Στο SW 102/500 που έχω έβαλα διαγώνιο κάτοπτρο 2" μόνιμα για αστρονομική παρατήρηση και για επίγεια.Το διαγώνιο πλήρως ανορθωτικό πρίσμα των 45ο που ήδη είχε,το χρησιμοποιώ μόνο για επίγεια παρατήρηση περιστασιακά.Αν επιχειρήσεις αστρονομική παρατήρηση με διαγώνιο 45ο ιδιαίτερα σε μεγάλες γωνίες θέασης,έχεις πρόβλημα λόγω κάμψης αυχένα,μέσης κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 minutes ago, fotodektis said:

Όχι δεν υπερέχουν έναντι του SW Startravel 80/400+ΑΖ-3,το οποίο είναι ένα δοκιμασμένο καλό τηλεσκόπιο.Αν καταλήξεις σε 80άρι είναι μια καλή ευκαιρία τώρα που είναι και σε έκπτωση στα 250€.

Τα 100αρια βέβαια εκτός απο τη διάμετρο υπερτερούν και στον εστιαστή που είναι 2" αντί για 1.25" των 80ριών,δέχονται και φακούς 2" που θα δώσουν σε μεγάλες εστιακές (δηλ.25-32mm) μεγαλύτερα οπτικά πεδία.Είναι και πιο στιβαροί και λειτουργούν με ακρίβεια και ομαλότητα.

Προτιμούνται και για βιντεοαστρονομία τα 100άρια κοντού σωλήνα.

Για αστρονομική χρήση θα πρέπει να εφοδιαστεί το τηλεσκόπιο με διαγώνιο 90ο και ΟΧΙ 45ο που είναι καταλληλότερο για επίγεια παρατήρηση!

Αν πρέπει να επιλεγεί μόνο ένα διαγώνιο αντι για δυο,αυτό θα πρέπει να είναι 90ο κάτοπτρο,που κάνει και για επίγεια αλλά με λάθος το δεξί-αριστερό.

Τα διαγώνια με πλήρως ανορθωτικό πρίσμα,αν δεν είναι πολύ καλής ποιότητας,δημιουργούν ψευδοείδωλα σε φωτεινά αστρονομικά αντικείμενα πχ.Δία.

Στο SW 102/500 που έχω έβαλα διαγώνιο κάτοπτρο 2" μόνιμα για αστρονομική παρατήρηση και για επίγεια.Το διαγώνιο πλήρως ανορθωτικό πρίσμα των 45ο που ήδη είχε,το χρησιμοποιώ μόνο για επίγεια παρατήρηση περιστασιακά.Αν επιχειρήσεις αστρονομική παρατήρηση με διαγώνιο 45ο ιδιαίτερα σε μεγάλες γωνίες θέασης,έχεις πρόβλημα λόγω κάμψης αυχένα,μέσης κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Ευχαριστώ..

Καλύτερα προφανώς θα είναι τα 100άρια αλλά πρέπει να ανέβω αρκετά και δεν το θέλω τώρα..

Μάλλον το SW80 θα πάρω εφόσον είναι διαθέσιμο και τα άλλα της κατηγορίας πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν.

Το μόνο που δεν μου απαντήθηκε είναι το φλέγον 🙃

Να πάρω και βάση για κινητό ή όχι? 

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου για κλικ, μόνο αν υπάρχει εφαρμογή σε συνδυασμό με την κάμερα ώστε να βοηθά στην πλοήγηση.. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη επειδή είσαι και φωτογράφος πολλά χρόνια (και εγώ απο το 1985),να σου κάνω μια ερώτηση για προβληματισμό,επειδή βαδίσαμε στα ίδια μονοπάτια,όπως και αρκετοί εδώ μέσα που ασχολούνται με τη φωτογραφία επίσης:

Γιατί πρέπει ό,τι βλέπουμε-παρατηρούμε να το φωτογραφίζουμε οπωσδήποτε?

Όταν ασχολήθηκα με την παρατήρηση,κατάλαβα οτι "το βλέπω" και πρέπει να "το φωτογραφίσω" είχε καταντήσει για χρόνια ψυχαναγκαστικό...🙃Κατέληξα οτι δεν είναι απαραίτητο!Κόλλημα είναι (αυστηρά προσωπική άποψη βέβαια)...εκτός αν ενδιαφέρεσαι να καταγράψεις περισσότερη πληροφορία στην αστρονομική απεικόνιση,με επιστημονικό σκοπό.

Η Παρατήρηση (προσεκτική και προσηλωμένη-όχι απλή θέαση) είναι μια διαφορετική διεργασία,εξίσου συναρπαστική με την φωτογράφιση!Έχεις προσωπική επαφή με το φως που φτάνει απο πολύ μακριά,και διεγείρονται οι αισθήσεις,ο νους,γεμίζεις πρωτόγνωρα συναισθήματα...Οξύνεται η οπτική αντίληψη που ξεπερνάει κατά πολύ την απλή χαλαρή θέαση!

Αξίζει νομίζω να μπούμε σε αυτή την άλλη οπτική των πραγμάτων,να δοκιμάσουμε την Παρατήρηση ουρανού και φύσης πριν κατασταλάξουμε σίγουρα στην φωτογράφιση.Μπορούν να συνδυαστούν με διαφορετικά τηλεσκόπια και τα δυο,δεν ξέρω πόσο συναρπαστικός είναι ο συνδυασμός.

Αυτά μόνο για προβληματισμό λόγω δικής μου εμπειρίας τα είπα,επειδή υπήρξα "κολλημένος" για χρόνια με τη φωτογραφία.Εδώ και 15 χρόνια ανακάλυψα και την παρατήρηση..🙂

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 3

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 minute ago, fotodektis said:

Δημήτρη επειδή είσαι και φωτογράφος πολλά χρόνια (και εγώ απο το 1985),να σου κάνω μια ερώτηση για προβληματισμό,επειδή βαδίσαμε στα ίδια μονοπάτια,όπως και αρκετοί εδώ μέσα που ασχολούνται με τη φωτογραφία επίσης:

Γιατί πρέπει ό,τι βλέπουμε-παρατηρούμε να το φωτογραφίζουμε οπωσδήποτε?

Όταν ασχολήθηκα με την παρατήρηση,κατάλαβα οτι "το βλέπω" και πρέπει να "το φωτογραφίσω" είχε καταντήσει για χρόνια ψυχαναγκαστικό...🙃Κατέληξα οτι δεν είναι απαραίτητο!Κόλλημα είναι (αυστηρά προσωπική άποψη βέβαια)...εκτός αν ενδιαφέρεσαι να καταγράψεις περισσότερη πληροφορία στην αστρονομική απεικόνιση,με επιστημονικό σκοπό.

Η Παρατήρηση (προσεκτική και προσηλωμένη-όχι απλή θέαση) είναι μια διαφορετική διεργασία,εξίσου συναρπαστική με την φωτογράφιση!Έχεις προσωπική επαφή με το φως που φτάνει απο πολύ μακριά,και διεγείρονται οι αισθήσεις,ο νους,γεμίζεις πρωτόγνωρα συναισθήματα...Οξύνεται η οπτική αντίληψη που ξεπερνάει κατά πολύ την απλή χαλαρή θέαση!

Αξίζει νομίζω να μπούμε σε αυτή την άλλη οπτική των πραγμάτων,να δοκιμάσουμε την Παρατήρηση ουρανού και φύσης πριν κατασταλάξουμε σίγουρα στην φωτογράφιση.Μπορούν να συνδυαστούν με διαφορετικά τηλεσκόπια και τα δυο,δεν ξέρω πόσο συναρπαστικός είναι ο συνδυασμός.

Αυτά μόνο για προβληματισμό λόγω δικής μου εμπειρίας τα είπα,επειδή υπήρξα "κολλημένος" για χρόνια με τη φωτογραφία.Εδώ και 15 χρόνια ανακάλυψα και την παρατήρηση..🙂

Φιλικά-Κώστας 🙂

Η Ricoh GR II έρχεται μαζί μου παντού.. 

Δεν με ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια να βάλω τίτλο αν είναι κόλλημα ή κάτι άλλο..

Ορισμένοι άνθρωποι είναι έτσι όπως είναι..

Εμένα μου αρέσει να καταγράφω ότι με κεντρίζει και να αναπολώ + να το μοιράζομαι.

Μερικές φορές (πολλές) το να μοιράζομαι μόνο με λόγια δεν αρκεί.. 

Πέρα την ενασχόληση μετά, επεξεργασία κλπ που και αυτό με ικανοποιεί..

Έχω απολαύσει αρκετές δισκογραφίες δουλεύοντας τις εικόνες με μουσικούλα.. 😎

Δεν ξεχνώ να ζήσω τη στιγμή πάντως αν εννοείς αυτό..

Απλά τη ζω παρέα με την καμερούλα μου.. 😄

Η δημιουργία (όσο καλός, κακός, 'η μέτριος κι αν είσαι) είναι ανάγκη.. 

Δεν παλεύεται η ζωή αλλιώς.. 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες οι φωτογραφίες σου Δημήτρη!! 🙂

Κατανοώ την καλλιτεχνική δημιουργία,τόσα χρόνια την έζησα και εγώ,αλλά μίλησα για κάτι διαφορετικό πιο πάνω:

Η καλλιτεχνική δημιουργία αποτελεί ιδιαίτερα προσωπική παρέμβαση στον κόσμο που μας περιβάλλει,μια έκφραση με ιδιαίτερη "γλώσσα" της αλληλεπίδρασής μας με τον έξω απο εμάς κόσμο.

Η Παρατήρηση του φυσικού κόσμου είναι κάτι άλλο,δεν απαιτεί αυτή την ιδιαίτερη παρέμβαση-σκηνοθεσία του έξω κόσμου...προσπαθείς να εξετάσεις αυτό που συμβαίνει με τις αισθήσεις και το νου,αλλά χωρίς να σκηνοθετήσεις χωροχρονικά αυτό που βλέπεις.

Αφήνεις τη Φύση να σε "διδάξει",τόσο το φυσικό περιβάλλον της Γης,όσο και ο έναστρος ουρανός με όσο γίνεται λιγότερη προσωπική παρέμβαση.

Έτσι το να δω με κιάλια ένα 3D τμήμα του φυσικού τοπίου,δεν συνεπάγεται αυτόματα οτι πρέπει να το αναγάγω σε 2D παραλληλόγραμμο κάδρο που δίνει ανάλογος τηλεφακός στον αισθητήρα ή φίλμ της φωτογραφικής μηχανικής...

Και φυσικά δεν απαιτούνται οι συγκεκριμένες νοητικές και συναισθηματικές παρεμβάσεις για σύνθεση,φωτομέτρηση κλπ.

Η Παρατήρηση είναι άλλη διαδικασία,αλληλεπίδραση μεν αλλά λιγότερο παρεμβατική.

Μοιάζει λίγο με την ποίηση Ζεν,τα ιαπωνικά χάικου που ενθουσίασαν και τον ποιητή του κινηματογράφου Αντρέι Ταρκόφσκι,με την αμεσότητα,καθαρότητα και απλότητα που μετέφεραν την Παρατήρηση της Φύσης!

Αυτή η ματιά προϋποθέτει εμπειρία που αν θέλεις θα αποκτήσεις ως ευαίσθητος δέκτης που είσαι.

Η αστρονομική φωτογραφία έχει μείζονα σημασία για την επιστήμη,λόγω της καταγραφής πολύ περισσότερης οπτικής πληροφορίας σε σχέση με την φυσική ανθρώπινη παρατήρηση.

Στους ερασιτέχνες αστροφωτογράφους πάλι μπαίνει μέσα ο παράγοντας της ευχαρίστησης της δημιουργίας,αλλά χωρίς την ιδιαίτερη καλλιτεχνική παρέμβαση,όπως στην κανονική φωτογραφία.Είναι δηλ.περισσότερο τεχνικό θέμα παρά καλλιτεχνικό.

Καλύτερα ας μην ξεφύγουμε απο τα αστρονομικά,είναι άλλωστε προσωπικό θέμα του καθενός το τί τον ευχαριστεί να κάνει,απλώς ήθελα να δώσω ένα ερέθισμα σε ένα "συμφωτογράφο" όπως εσύ να γνωρίσει και τον διαφορετικό κόσμο της Παρατήρησης,που δεν έχει αναγκαστικά ανάγκη την καταγραφή,παρά μόνο στη μνήμη και στη συνασθηματική φόρτιση...

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Dimitris 210 said:

Σοβαρά ρωτάω για το κινητό..

Παίζει εφαρμογούλα νε σε βοηθάει μέσα από το προσοφθάλμιο στην πλοήγηση?

Αν εννοείς αστρικούς χάρτες για πλοήγηση στο χάος του Σύμπαντος,ναι φυσικά υπάρχουν!

Τόσο σε μορφή pdf (παλαιότερα υπήρχαν μόνο σε έντυπη μορφή),όσο και με τη μορφή αστρονομικών προγραμμάτων που έχουν εξαιρετική ευελιξία και δυνατότητες πλοήγησης στον νυχτερινό ουρανό!

Σε android υπάρχει το εξαιρετικό SkySafari 7 Pro ,που έχει έκπτωση (-50%) στα $25 μέχρι αύριο 31/07/2022,και αφορά λειτουργικό android 10 και μεταγενέστερες εκδόσεις.

Για παλαιότερα κινητά υπάρχει το SkySafari 6 Pro η προηγούμενη έκδοση δηλ.

Υπάρχει και σε πιο απλή μορφή με λιγότερο κόστος,αλλά λιγότερες δυνατότητες.

Επίσης τα Mobile Observatory Pro (MO Pro),Stellarium κλπ.

Σε windows υπάρχουν δωρεάν και στην πλήρη τους μορφή τα πολύ καλά Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel,που έχουν διαφορετικά πλεονεκτήματα το καθένα!

Συνιστάται πριν την νυχτερινή παρατήρηση,να γίνεται μέρες πριν απο το λάπτοπ που έχει και μεγαλύτερη οθόνη,η μελέτη του ουρανού και η κατάστρωση πλάνου παρατήρησης,το οποίο μπορεί να εκτυπωθεί σε χαρτί.Έτσι δεν θα χαθείς ως αρχάριος μέσα στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος,ψάχνοντας επιτόπου να μάθεις τον ουρανό την τελευταία στιγμή.

Φυσικά βοηθάει πάρα πολύ και το κινητό ή τάμπλετ με μειωμένο στο ελάχιστο το φωτισμό του,κατά την διάρκεια της νυχτερινής παρατήρησης ειδικά όταν ασχολείσαι με αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO).Είναι απαραίτητο να έχεις ηλεκτρονικούς ή έντυπους χάρτες κατά την διάρκεια της παρατήρησης!

Αγάπη,μελέτη,χρόνο διαθέσιμο χρειάζεται το χόμπυ της αστρονομίας και σιγά σιγά θα βρεις το δρόμο σου!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον @fotodektis και ξεκίνησα έτσι και την απάντηση μου αρχικά. Μην μπλέκεις φωτογραφία με παρατήρηση. Είναι άλλη η χαρά της παρατήρησης, είναι περισσσότερο κυνήγι να βρω τον στόχο και να τον δω. Και αυτό το "δω" μπάζει πολλά νερά που σε αρχάριους οδηγεί σε απογοήτευση. Τα περισσότερα deep sky αντικείμενα είναι πολύ αμυδρά και το βλέπω σημαίνει ειδικά με μικρά τηλεσκόπια ότι το αναγνώρισα ότι είναι στο πεδίο μου. Οι περισσότεροι βλέπουν αστροφωτογραφίες και νομίζουν ότι θα δουν πολύχρωμα νεφελώματα και σπείρες σε γαλαξίες. Στην πραγματικότητα είναι όλα γκρι και όταν λέμε "είδα" γαλαξία εννοούμε μία μουντζούρα μέσα σε ένα αστρικό πεδίο. Ίσως πριν δώσεις χρήματα να πήγαινες με κάποιους από εδώ σε κάποια παρατήρηση για να δεις πως είναι να κοιτάς μέσα από ένα τηλεσκόπιο και πως είναι η εικόνα σε ένα τηλεσκόπιο παρόμοιο με αυτό που θα αγοράσεις. 

  • Μου αρέσει 3
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας

Δείτε και αυτή τη περίπτωση στα ίδια λεφτά με λίγο μεγαλύτερη διάμετρο. Στο site της Bresser το δείχνει σύντομα διαθέσιμο, δεν έχετε να χάσετε κάτι να ρωτήσετε:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/1020-306-bresser-ac-90500-messier-nano-az.html#/26--/31-_-/41-_-500_mm/46--71_100_mm/54--5_15_kg

Και μετά σε πιο μεγάλο υπάρχει προσφορά και αυτό 

https://www.planitario.gr/gr/120-600-az3.html 

Αλλά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να το υποστηρίξει η AZ-3 και αν η εικόνα τρέμει σαν το ψάρι σε κάθε άγγιγμα. Επίσης για επίγεια παρατήρηση δε θα ανέβαινα πάνω από 100mm σε διάμετρο. Γύρω στο 80 είναι το ιδανικό. 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης