Jump to content

Βοηθεια για αγορα ρομποτικου μηχανισμου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας  παιδια εχω ενα dob 16 ιντσων και θελω να το μετατρεψω σε "ρομποτικο",επειδη καθε φορα οταν ψαχνω  κατι μου τρωει συνηθως αρκετο χρονο μεχρι να βρω καποιο αντικειμενο.

Συγκεκριμενα ψαχνω για  εναν μηχανισμο  που ηταν με ενδειξη (display) και καθε φορα που πηγαινες να βρεις καποιο αντικειμενο αυτο σε καθοδηγουσε με "τοξοβηματα''(αριστερα,δεξια,πανω ,κατω)και εβρισκες το στοχο.Αλλα επειδη  εχουν περασει καποια χρονια απο τοτε δεν θυμαμαι την ονομασια του μηχανηματος αυτου να το ψαξω και αν υπαρχει υστερα απο τοσο καιρο ή εστω καποιο αντιστοιχο σαν και αυτο

Αν θυμαται κανεις πως λεγεται ας μου πει

Ευχαριστω!

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α ωραια βλεπω οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει αρκετα γιατι αυτο που εψαχνα ηταν δεκαετιας αλλα αυτα εδω βλεπω ειναι πιο εξελιγμενα

Σε ευχαριστω!! Θα τα ψαξω

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και ο AstroHopper που είναι μια χειροκίνητη ανέξοδη εναλλακτική.

 

Μπορείτε να δείτε σε αυτό το νήμα: https://www.cloudynights.com/topic/824615-astrohopper-106-release-and-other-project-updates/

  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω ενα dobson 12" omegon και εχω βαλει επανω το "pus to" που προτειναν τα παιδια πιο πανω.
ειλικρινα δεν περιμενα τοσο επιτυχια, αν αλφαδιασεις καλα το τηλεσκοπιο, το εχεις ολη τη νυχτα χωρις να χανει.
εβγαινα και εβλεπα 4-5 στοχους σε μια νυχτα, και τωρα ειναι παιχνιδακι στο να βρεις το στοχο.
αξιζει καθε ευρω, ειναι ουσιαστικη αναβαθμηση του τηλεσκοπιου.

(το επομενο που θα κανω, ειναι ισημερινη πλατφορμα...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, fotispigi said:

εχω ενα dobson 12" omegon και εχω βαλει επανω το "pus to" που προτειναν τα παιδια πιο πανω.
ειλικρινα δεν περιμενα τοσο επιτυχια, αν αλφαδιασεις καλα το τηλεσκοπιο, το εχεις ολη τη νυχτα χωρις να χανει.
εβγαινα και εβλεπα 4-5 στοχους σε μια νυχτα, και τωρα ειναι παιχνιδακι στο να βρεις το στοχο.
αξιζει καθε ευρω, ειναι ουσιαστικη αναβαθμηση του τηλεσκοπιου.

(το επομενο που θα κανω, ειναι ισημερινη πλατφορμα...)

Ωραιος. Ποιο τελικά έβαλες; Από ποιο link;

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4 minutes ago, TUPAC_RIP said:

Ωραιος. Ποιο τελικά έβαλες; Από ποιο link;

αυτο εδω εβαλα!
ειλικρινα κανει δουλεια!
εβαλα ρυθμιζομενα πελματα για να το αλφαδιαζω, ειναι συμαντικο να ειναι αλφαδια το τηλεσκοπιο.
αλλιος οταν γυρνας πανω απο 50-60 μοιρες απο εκει που το ειχες ευθυγραμμισει, θελει παλι ενα align

https://www.astroshop.eu/goto-kits/omegon-push-go-standalone-encoder-system/p,55768

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης