Jump to content

Αγορά προσοφθάλμιου για Dobsonian SkyWatcher D=200, F=1200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα του Αστροβοξ.

Αν και παλαιό μέλος, είχα παρατήσει για αρκετό καιρό το χόμπυ και το τηλεσκόπιο παρέμενε αχρησιμοποίητο, μέχρι που φτιάξαμε έναν σύλλογο εδώ στην Ηλεία, τον "Βέγα" και με την ευκαιρία ξαναβγήκα και εγώ στο προσκήνιο.

Στο τηλεσκόπιό μου έχω 4 προσοφθάλμια, τα δύο που το συνόδευαν κατά την αγορά του (25mm & 10  mm Plossl) και δύο ακόμα που είχα αγοράσει έξτρα, ένα 35mm 2" και ένα  5mm.

Και τα 4 προσοφθάλμια που έχω είναι φθηνά οπότε και ανάλογης ποιότητας. Σκέφτομαι να πάρω ένα "καλό" (άρα σίγουρα πιο ποιοτικό) προσοφθάλμιο, αν μπορούσα να πω γενικής χρήσης, περισσότερο όμως για αντικείμενα βαθέως ουρανού. Εκτιμώ σίγουρα το μεγάλο πεδίο όρασης (το 2" 35χιλ. είναι απίστευτο στο τι εμφανίζει στο πεδίο του) και από τα λίγα που διάβασα σε άλλα ποστ εδώ, κατέληξα σε κάτι της τάξεως των 11mm με μεγάλο φαινόμενο πεδίο, ή κάτι ανάλογο. Βέβαια, αυτά έχουν και την ανάλογη τιμή, οπότε πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους κάνουν τον κόπο να μου απαντήσουν. 

 

Μάλλον μπήκε σε λάθος νήμα, παρακαλώ κάποιον διαχειριστή να την μεταφέρει σε ποιο κατάλληλο νήμα.

Το επεξεργάστηκε ο Παναγιώτης_
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη σίγουρα τα δυο συνοδευτικά προσοφθάλμια SW SUPER 25mm,10mm δεν είναι καλής ποιότητας,όμως για αρχή σου δίνουν κάποιες εικόνες και κάποια βάση να εκτιμήσεις την οπτική ποιότητα που θα ήθελες να έχει ενας φακός.

Μπορείς να μας πεις τι μάρκας είναι τα άλλα δυο που έχεις,δηλ.τα 35mm,2" και 5mm?

Έκανες κάποια προσεκτική σύγκριση με τα δυο συνοδευτικά?

Για βαθύ ουρανό (DSO) πράγματι θα σε βοηθήσει ένα ευρυγώνιο προσοφθάλμιο περίπου 11mm,όπως το πολύ καλό Explore Scientific 11mm,με πεδίο A.F.O.V=82o

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/485-explore-scientific-82-11mm-125.html

Αξίζει να το πάρεις και θα το χρησιμοποιήσεις και στο μέλλον αν αλλάξεις τηλεσκόπιο.

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης