Jump to content

Βάση στήριξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στην κατοχή μου το sw evostar 120 ed και είμαι σε αναζήτηση βάσης 

Η αλήθεια είναι ότι κοιτάω αριστερά και δεξιά και διαβάζω διάφορα περί του θέματος αλλά θα ήθελα και την δική σας γνώμη και εμπειρία.

Η βάση που κοιτάω είναι η HEQ5 και διαβάζοντας είδα ότι παρόλο που τα κιλά μπορεί να είναι εντάξει για την HEQ5 έχει να κάνει και το μήκος του σωλήνα και οι ροπές της εκάστοτε στήριξης.

Γνωρίζει να μου πει κάποιος αν μπορώ να κανώ αστροφωτογραφιση δίχως προβληματα με την συγκεκριμένη η να πάω σε κάποια όπως την NEQ6 η κάποια αλλη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πω τη γνώμη μου, που ως γνωστόν όλοι έχουν από μια, οπότε επιλέγεις το βάρος που θα της δώσεις.

Όλες αυτές οι στηρίξεις έχουν πολύ μεγάλο εύρος διακύμανσης ποιότητας, επίσης παίζει για τον ίδιο λόγο μεγάλη σημασία αν έχουν υποστεί tuning / belt-mod από κάποιον που ξέρει. Μια Heq5 ή μια Neq6 μπορεί να οδηγείται από 0.5 arcsec ή μπορεί να δυσκολεύεται να κατέβει κάτω από 1 arcsec. Αν υπολογίσεις την εστιακή σου με τον 0.85 reducer και μια camera cmos με μέγεθος πίξελ γύρω στα 4nm, τότε έχεις image scale γύρω στο 1.10 arcsec/pixel που σημαίνει πως θα πρέπει να οδηγείς την στήριξη στο μισό 0.5 - 0.6 "/pixel.

Επειδή το βάρος του ed120 είναι μέσα στα όρια και της Heq5 & της Neq6, τότε για δύο στηρίξεις που έχουν το ίδιο επίπεδο μηχανικής ακρίβειας (π.χ. οδηγούν ομοίως ένα ελαφρύ τηλεσκόπιο στο 0.7") τότε να περιμένεις στην Neq6 να χάνεις ένα 5% των λήψεων λόγω αέρα, δονήσεων κτλ ενώ στην Heq5 μπορεί να χάνεις 10%.

Η Eq6r pro έχει πολύ καλύτερο ιστορικό, αλλά ανεβαίνεις οικονομικά.

Αν πας σε μεταχειρισμένη, τότε ο καλύτερος οδηγός είναι να έχει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αρκετά guide logs, απ' όπου μπορείς να εκτιμήσεις την πραγματική συμπεριφορά της συγκεκριμένης στήριξης

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την ανταπόκριση και την αναλυτική σου προσέγγιση. Απο χθες διαβάζω την απάντηση σου και προσπαθώ να κατανοήσω αυτό με τα arcsec που αναφέρεις που δεν το είδα πουθενά από τα βίντεο που έβλεπα στις παρουσιάσεις των βάσεων.

Επιπλέον, το image scale πως το υπολογίζεις? Εμένα για παράδειγμα η κάμερα είναι η nikon d800 με μέγεθος pixel 4,8.

Συνειδητοποιω ότι είναι πολλά ακόμα αυτά που πρέπει να μάθω τελικά πριν καταλήξω σε βάση. Συγνώμη αν κουράζω.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

image.thumb.png.a7f562a3b5ad0399a9806832a892b6fa.png

Kαλημέρα

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

το astronomy tools έχει κάποια ωραία εργαλεία. Ρίξε μια ματιά...

To image scale υπολογίζεται ως: (Pixel Size (μm) of camera / Focal length of telescope) * 206.3 = angular resolution (arcseconds/pixel

Ιδανικά κοιτάς να έχεις 1 με 2 arcsec/pixel. Παραπάνω είσαι undersampled ενώ παρακάτω oversampled. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Δες ένα δείγμα:

Oversampled stars and Undersampled stars

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα θέμα που τίθεται είναι και αυτό του βάρους της βάσης και της φορητότητας. Ταπεινή μου άποψη είναι ότι αξίζει κανείς να επενδύσει στη καλλίτερη βάση που μπορεί διαχειριστεί. Με το Heq5pro μετατροπή με ιμάντες και μερικές ρυθμίσεις των ανοχών (*) έχω οδήγηση κάτω από 0,5rms όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν με 10kgr εξοπλισμό αλλά θα ήθελα μια βάση με  μεγαλύτερη ικανότητα από πλευρά βάρους εξοπλισμού, encoders, ιμάντες αντί γρανάζια κλπ αλλά για λόγους φορητότητας (ανεβοκατεβάσματα και στήσιμο σε ταράτσες, βουνό κλπ) έχω συμβιβαστεί με το heq5.

 

(*π.χ )

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5 hours ago, kkoutr said:

image.thumb.png.a7f562a3b5ad0399a9806832a892b6fa.png

Kαλημέρα

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

το astronomy tools έχει κάποια ωραία εργαλεία. Ρίξε μια ματιά...

To image scale υπολογίζεται ως: (Pixel Size (μm) of camera / Focal length of telescope) * 206.3 = angular resolution (arcseconds/pixel

Ιδανικά κοιτάς να έχεις 1 με 2 arcsec/pixel. Παραπάνω είσαι undersampled ενώ παρακάτω oversampled. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Δες ένα δείγμα:

Oversampled stars and Undersampled stars

 

Οπότε αν οι υπολογισμοί μου είναι εντάξει, είναι: 4,8÷765×206,3=1,29 άρα είμαι εντάξει με αυτό.?

Πραγματικά πολύ καλό το site αυτό,  δεν το γνώριζα και τόση ώρα κάνω πειράματα τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 hours ago, Dionisis A said:

Ένα θέμα που τίθεται είναι και αυτό του βάρους της βάσης και της φορητότητας. Ταπεινή μου άποψη είναι ότι αξίζει κανείς να επενδύσει στη καλλίτερη βάση που μπορεί διαχειριστεί. Με το Heq5pro μετατροπή με ιμάντες και μερικές ρυθμίσεις των ανοχών (*) έχω οδήγηση κάτω από 0,5rms όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν με 10kgr εξοπλισμό αλλά θα ήθελα μια βάση με  μεγαλύτερη ικανότητα από πλευρά βάρους εξοπλισμού, encoders, ιμάντες αντί γρανάζια κλπ αλλά για λόγους φορητότητας (ανεβοκατεβάσματα και στήσιμο σε ταράτσες, βουνό κλπ) έχω συμβιβαστεί με το heq5.

 

(*π.χ )

 

Το έχετε επιχειρήσει αυτό? Δείχνει δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο βέβαια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι τα έχω κάνει, και τη ρύθμιση και την μετατροπή με ιμάντα (belt) και ήταν πολυ πιο εύκολη από ότι φανταζόμουν. 
 

Η ρύθμιση είναι σχετικά απλή και χρειάζεται στοιχειώδη εργαλεία. Νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν κινέζικες βάσεις μαζικής παραγωγής πρέπει να το κάνουν.

Η μετατροπή με ιμάντα είναι λίγο πιο σύνθετη αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολη (μια μικρή επισήμανση μόνο αν κάποιος παραγγείλει το σετ της μετατροπής να πάρει και τον εξωλκέα!!). Η βελτίωση της βάσης είναι πάντως αρκετά αισθητή 0,4-0,5rms.

 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χίλια συγνώμη!! δεν άλλαξα ρουλεμάν τώρα συνειδητοποίησα ότι εστειλα λάθος you tube link!!! Η ρύθμιση που αναφέρομαι εϊναι στα φορία!!!
 

 

https://youtu.be/x79akiJO3pU

 

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης