Jump to content

Τηλεσκόπιο και μετα τι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , ονομάζομαι Νίκος και ζω σε μια επαρχιακή πολη της Δυτικης Μακεδονίας. Μαζι με τον γιό μου σκοπεύουμε να παρουμε το πρώτο τηλεσκόπιο και θα ήθελα λίγο την βοηθεια σας. Κατα αρχην να ξεκαθαρίσω οτι εχουμε κανει παρατηρήσεις μεσα από κυάλια και μια διοπτρα πανω σε ενα φωτογραφικο τρίποδο με την βοηθεια προγράμματος στο ταμπλετ για πλοηγηση. Επίσης εχω την τυχη στα 5 λεπτα απο την πολη να εχω χωρο με αρκετα σκοτεινο ουρανό. Με δεδομενα όλα αυτά και με ενα μπάτζετ κοντα στα 800€ έχω καταλήξει στο 8 dob που παρα πολλοί και απο εσας προτείνετε. Δεν θα έχω μεταφορά η και αν θα κανω ισως θα είναι σε καμία συνάντηση.

Για να μην πολυλογω εχω κανει την παρακατω λιστα απο γνωστό κατάστημα

1. Skywatcher dob 8 - 589€

2. Telrad -64€

3. Laser Colli mark III - 67€

4. T-ring canon - 17€ (γνωριζω οτι δεν θα μπορω να φωτογραφίσω με μεγαλες εκθέσεις)

5. Nightwatch - 34€

Σύνολο 762 € περιπου. Οποτε ειμαι μεσα στο μπατζετ μου. 

Οι ερωτησεις μου τωρα: 

Θα αφήνατε κατι απο ολα τα παραπάνω ως μη απαραίτητο για αρχή?

Θα αφηνατε  το telrad, tring, laser και βιβλιο για καλυτερα οπτικα πχ baader Hyperion 8-24? (196€ σε προσφορά τωρα)

Θα αφηνατε ολα τα παραπάνω για το Skywatcher dob 10? (889€)

Και τελος θα προτείνατε κατι αλλο που μου διαφεύγει?

Σας ευχαριστώ για τον χωρο και τον χρονο σας !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Με δεδομένο ότι υπάρχουν σημαντικές εκπτώσεις σε ποιοτικά προϊόντα πολύ χρήσιμα στην παρατήρηση,αυτή την περίοδο στο Πλανητάριο και θα τελειώσουν πολύ σύντομα,έχω να σου προτείνω για άμεση αγορά τα παρακάτω:

1)Τον πολύ καλό barlow Celestron X-Cel 2x:

https://planitario.gr/gr/barlow-x-cel-2x-o-31-8mm.html

2)Τον πολύ καλό φακό-στην πράξη έχεις πληθώρα φακών και όχι μόνο 5 που ορίζει το click stop,αλλά και τους ενδιάμεσους-και με μεγάλο πεδίο στις εστιακές 8-12mm,Baader zoom Hyperion Mark IV,8-24mm:

https://planitario.gr/gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

3)Τον ευθυγραμμιστή κατόπτρων Baader laser collimator mark III:

https://planitario.gr/gr/eidiko-prosofthalmio-eythygrammisis-laser-colli-mark-iii.html

Και να αφήσεις προς το παρόν το τηλεσκόπιο και τον πολύ χρήσιμο ερευνητή Telrad μέχρι να μαζέψεις τα χρήματα.

Οι προσφορές αυτές σε καιρούς πρωτοφανούς ακριβείας είναι πολύτιμες!

Φιλικά-Κώστας🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παραπάνω είδη με τις προσφορές τους θα σε εξυπηρετήσουν άψογα και θα κάνεις μεγάλη οικονομία χρημάτων!

Όσο αφορά το τηλεσκόπιο,μάζεψε χρήματα για το 10",δηλ.το SW Dob 10",254/1200.Τώρα δεν υπάρχουν εκπτώσεις σε αυτά τα τηλεσκόπια,ίσως να φανείς και τυχερός αν ψάξεις στα μεταχειρισμένα εδώ στο φόρουμ.

Θα γλυτώσεις πολλά χρήματα.

Το 10" το έχω πολλά χρόνια,είναι εξαιρετικό και θα σου δείξει περισσότερα αντικείμενα και με μεγαλύτερες λεπτομέρειες από το 8" ή μικρότερης διαμέτρου.Είναι τηλεσκόπιο για μια ζωή και θα μπορείς να το χειρίζεσαι και στα 70 χρόνια σου.🙂

Αν μπορέσεις να διαθέσεις επιπλέον χρήματα,με δεδομένο ότι δεν θα το μετακινείς (με σωλήνα μήκους περίπου 1.5 μέτρο,ίσως δεν χωρέσει οριζόντιο στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου σου-ποτέ δεν βάζουμε τηλεσκόπιο στο πόρτ μπαγκάζ),υπάρχει και το μεγαλύτερο 12" ενιαίου σωλήνα SW 305/1500 ,που είναι φθηνότερο από το αντίστοιχο truss:

https://planitario.gr/gr/skywatcher-dob-12-pyrex-white.html

Αν ενδιαφέρεσαι αργότερα να τραβάς και φωτογραφίες χωρίς ιδιαίτερες αξιώσεις,προτίμησε το τηλεσκόπιο να έχει αυτόματη οδήγηση Go-To.Είναι όμως αρκετά ακριβότερα.

Φυσικά αν σου περισσεύουν τα χρήματα πάρε από τώρα και το βιβλίο Nightwatch.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ευχαριστώ για το καλοσορισμα και για τον χρονο σου να μου απαντησεις. 

Με μπέρδεψε λιγο η τελευταια σου πρόταση δλδ να μην παρω το τηλεσκοπιο και να παρω το baader hyperion , barlow και το collimator?  Να τα κανω τι χωρις τηλεσκοπιο :)

Μαλλον εννοεις να μην παω για το dob 10"? 

Ας πω οτι τα 100€ παραπανω στο μπατζετ δεν ειναι προβλημα η και λιγο πιο πανω.

Θα προτεινατε το 8 dob μαζι με το baader hyperion 8-24 και το collimator και να ξεκινησω με αυτα?

Ευχαριστώ!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς δεν σου είπα να πάρεις φακούς χωρίς τηλεσκόπιο...αλλά να πάρεις τώρα τα είδη που είναι σε σημαντική έκπτωση και να αφήσεις για λίγο αργότερα το τηλεσκόπιο που ΔΕΝ είναι σε έκπτωση.

Για να γλυτώσεις αρκετά χρήματα!

Για τηλεσκόπιο μπορείς να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα.

Το 10" όμως στο συστήνω θερμά!Είναι εξαιρετικό και θα το έχεις για πολλά χρόνια!

Αν μπορείς να διαθέσεις όλο το απαιτούμενο ποσό για όλα τα είδη,δηλ.να κάνεις μια μαζική αγορά,μπορείς να ζητήσεις και μια καλύτερη τελική τιμή για το σύνολο.

Προσωπικά σχεδόν όλο τον αστρονομικό εξοπλισμό μου,που μπορείς να δείς στο προφίλ μου,τον πήρα σε 3 μόνο μαζικές αγορές τα περισσότερα είδη ήταν σε έκπτωση,και με τις μαζικές αγορές ζήτησα και πήρα καλύτερες συνολικές τιμές.

Δεν είχα την νοοτροπία: "τηλεσκόπιο θέλω-τώρα το θέλω",έκανα πολύ προσεκτικές και καλές επιλογές με ψάξιμο και διάβασμα,και γλύτωσα αρκετά χρήματα.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 8" το ειδα σε μια συναντηση του συλλόγου και μου αρεσε  το μεγεθος του και ηταν ιδανικο για τον χειρισμό του απο τον γιο μου γιατι η αληθεια είναι οτι το τηλεσκόπιο θα παρθεί για να κάνουμε τα πρωτα βηματα με τον γιο μου που τωρα ειναι 9 χρονων.

Μηπως τον δυσκολέψει το 10" η ακομα και το 12"? Δεν θελω να απογοητεύει και να το χρησιμοποιώ μονο εγω!

Ναι εχω μια εικόνα για τα go-to και τις τιμες τους. Το t-ring το θελω για απλες φωτογραφιες σεληνης κατα κυριο λογο χωρις μεγαλες εκθεσεις ισως να προτιμησω μια βαση κινητου δεν εχω καταληξει αλλα δεν ειναι και μεγαλο το κοστος τους. 

Στο δια ταυτα αν έχω καταλάβει καλα απο τις προτασεις σου 

Να παω  για το 10" 

Να προτιμήσω το baader 8-24 απο τα λοιπα περιφεριακα

Ευχαριστώ

Νίκος 

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κωστα ναι λογικο μου ακούγεται αυτο που προτείνεις !

Θα δω λιγο τις επιλογές που προτεινεις και θα επανελθω!

Ευχαριστώ και παλι!

Νικος

 

Το επεξεργάστηκε ο Voyager77
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν θα τον δυσκολέψει το 10".Έχει ακριβώς την ίδια εστιακή απόσταση και το ίδιο φυσικό μήκος-άρα και ύψος με το 8"!

Μην φοβάσαι γι'αυτό.

Τις προτάσεις που σου έκανα τις έκανα με κριτήριο την πολύ καλή οπτική και μηχανική ποιότητα των προϊόντων και τις σημαντικές εκπτώσεις που έχουν και θα λήξουν στις 27 Μαρτίου.

Δύσκολα θα ξαναβρείς τέτοιες τιμές και δεν υπάρχουν αυτά τα είδη,παρά πολύ σπάνια στα μεταχειρισμένα...

Σκέψου τα χρήματα που γλυτώνεις!

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολύ καλή πρόταση για 10" είναι αυτό της GSO πιθανώς εφάμιλλο με τα SW:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/876-252-gso-dobson-n-2501250.html#/28--dobson/32-_-/42-_-1201_1500_mm/49--201_254_mm/56--25_kg

Είναι και σημαντικά φθηνότερο...

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Voyager77 said:

Το 8" το ειδα σε μια συναντηση του συλλόγου και μου αρεσε  το μεγεθος του και ηταν ιδανικο για τον χειρισμό του απο τον γιο μου γιατι η αληθεια είναι οτι το τηλεσκόπιο θα παρθεί για να κάνουμε τα πρωτα βηματα με τον γιο μου που τωρα ειναι 9 χρονων.

Το έχω δει το 8αρι και εγώ από κοντά είναι το ιδανικό τηλεσκόπιο για ερασιτέχνες αστρονόμους και νεοεισερχόμενους και θα σε συνοδεύει για χρόνια απολαυστικών παρατηρήσεων. Δοκιμασμένη μάρκα η Sky Watcher με ποιοτικά τηλεσκόπια μαζικής παραγωγής. Το 8αρι έχει ίδιο μήκος με το 10αρι και για αυτό το λόγο έχει καλύτερο εστιακό λόγο για παρατήρηση f/6 vs f/4,7 .

Για παρελκόμενα γνώμη μου μην πάρεις barlow. Παίζουν αυτές τις μέρες τέλειες τιμές στους Morpheus. Καλύτερα να πάρεις 2 τέτοιους φακούς (αντί για barlow και zoom), είναι άψογοι και δεν έχουν να ζηλέψουν σχεδόν τίποτα οπτικά από τους delos της televue και xw της Pentax. 

Με τον 14αρι ή 17αρι :

https://planitario.gr/gr/prosofthalmio-morpheus-14mm.html 

https://planitario.gr/gr/prosofthalmio-morpheus-17-5mm.html

και τον 6,5 για πλανητική :

https://planitario.gr/gr/prosofthalmio-morpheus-6-5mm.html

θα είστε μια χαρά για αρχή. Κανονικά παράθυρα για άνετη παρατήρηση.

Και ο zoom είναι καλή λύση δεν έχεις βάλε βγάλε και είναι και εκείνος ποιοτικός. Αλλά τα μεμονωμένα πιστεύω προσφέρουν καλύτερη ποιότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, vagkaf said:

Και ο zoom είναι καλή λύση δεν έχεις βάλε βγάλε και είναι και εκείνος ποιοτικός. Αλλά τα μεμονωμένα πιστεύω προσφέρουν καλύτερη ποιότητα.

Βαγγέλη οι διαφορές μεταξύ ποιοτικών φακών με πολλά στοιχεία,όπως των Morpheus (έχω 2) και του συγκεκριμένου zoom (τον έχω και αυτόν και είναι πολύ ποιοτικός) δεν είναι σημαντικές.

Συνήθως στους ευρυγώνιους οι διαφορές είναι εκτός από το πεδίο,κυρίως στο πόσο διορθωμένοι είναι στα άκρα.Στην κεντρική περιοχή η διαφορά στην οξύτητα και το κοντράστ είναι πολύ μικρή.

Σε πολλές περιπτώσεις σύγκρισης φακών,οι παρατηρήσιμες διαφορές ιδιαίτερα στην κεντρική περιοχή του οπτικού πεδίου,είναι στα όρια της αντίληψης,ενώ στις τιμές μεγάλες!

Επειδή ο φίλος μας είναι νεοεισερχόμενος και δεν γνωρίζει ακόμα τί είδους αντικείμενα θα παρατηρούν περισσότερο με τον γιό του,νομίζω ότι φακοί γενικής χρήσης θα είναι πιο χρήσιμοι.

Όπως και ο πολύ καλός barlow που ανέφερα,είναι χρήσιμος για πλανητική!

Επειδή είναι πολύ ποιοτικοί φακοί,ο ζουμ με τον barlow συνεργάζοντα  μια χαρά για νεοεισερχόμενους.

Ο barlow Celestron 2Χ θα μείνει για πάντα,λόγω του κοντού μήκους του συνεργάζεται και με διαφορετικά τηλεσκόπια.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης όταν συγκρίνουμε εστιακούς λόγους τηλεσκοπίων,θα πρέπει να έχουν και την ίδια διάμετρο...

Εδώ έχουμε το μεγαλύτερης διαμέτρου 10" που έχει μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα απο το 8".Η διαφορά των 2 ιντσών είναι μικρή μεν αλλά αισθητή!

Για να καταλάβει και ο φίλος μας,με το 10" θα δει περισσότερα και πιο αμυδρά αντικείμενα,και με περισσότερες λεπτομέρειες και στη Σελήνη και πλανήτες.

Αν το επιτρέπει και η κατάσταση της ατμόσφαιρας (διαύγεια και seeing),θα πιάσει και μεγαλύτερες ωφέλιμες μεγεθύνσεις με το 10".

12 χρόνια το χρησιμοποιώ το SW Dob 10",και γνωρίζω πόσο καλά αποδίδει.

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

34 minutes ago, fotodektis said:

 

 

57 minutes ago, fotodektis said:

Επειδή είναι πολύ ποιοτικοί φακοί,ο ζουμ με τον barlow συνεργάζοντα  μια χαρά για νεοεισερχόμενους.

Καλησπέρα σας,

Δεν τον ξέρω το συγκεκριμένο barlow της celestron αλλά αν είναι να μπει barlow στον zoom τότε η ιδανική λύση πιστεύω είναι αυτός (επίσης σε προσφορά)

https://planitario.gr/gr/barlow-gia-hyperion-zoom.html?gclid=EAIaIQobChMI5KPZt4fz_QIVxo9oCR2SQgf5EAAYASAAEgKhPfD_BwE 

Που είναι κατασκευασμένος για αυτό το προσοφθάλμιο και άρα μελετημένος/κομμένος και ραμμένος για μέγιστη απόδοση.

 

Το επεξεργάστηκε ο bagastro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συγκεκριμένος barlow 2.25Χ για τον zoom,έχω διαβάσει ότι δεν εστιάζει σωστά με κάποιους άλλους φακούς.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο ευσταθεί αυτό,το λέω με επιφύλαξη.

Ο συγκεκριμένος ζουμ φακός όμως συνεργάζεται άψογα και με άλλους barlow όπως ένας Celestron 2x που έχω,αλλά και με τον X-Cel που είναι πολύ καλός και συνεργάσιμος με πληθώρα τηλεσκοπίων,φακών και εστιαστών.

Γιατί να πάρει έναν barlow κατάλληλο μόνο για έναν φακό?

Είναι σημαντικό για τον φίλο μας που έχει περιορισμένο μπάτζετ να εξοικονομίσει χρήματα και να έχει φακούς γενικής χρήσης για πολλά χρόνια.

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

9 hours ago, fotodektis said:

Όπως και ο πολύ καλός barlow που ανέφερα,είναι χρήσιμος για πλανητική!

Επειδή είναι πολύ ποιοτικοί φακοί,ο ζουμ με τον barlow συνεργάζοντα  μια χαρά για νεοεισερχόμενους.

Ο barlow Celestron 2Χ θα μείνει για πάντα,λόγω του κοντού μήκους του συνεργάζεται και με διαφορετικά τηλεσκόπια.

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι barlow. Προσθέτουν σε όλη τη διαδικασία εξτρά κινήσεις μέσα στο σκοτάδι. Οι αλλαγές μεμονωμένων προσοφθαλμίων είναι πιο άνετες και προσφέρουν καλύτερη οπτική απόδοση. Το μόνο θετικό των barlow είναι ότι διπλασιάζουν τη συλλογή αν γίνει σωστή επιλογή προσοφθαλμίων (κυρίως σε ορθοσκοπικούς και plossl), τίποτα παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, vagkaf said:

 

 

3 hours ago, vagkaf said:

Προσωπικά δεν μου αρέσουν οι barlow. Προσθέτουν σε όλη τη διαδικασία εξτρά κινήσεις μέσα στο σκοτάδι. Οι αλλαγές μεμονωμένων προσοφθαλμίων είναι πιο άνετες και προσφέρουν καλύτερη οπτική απόδοση. Το μόνο θετικό των barlow είναι ότι διπλασιάζουν τη συλλογή αν γίνει σωστή επιλογή προσοφθαλμίων (κυρίως σε ορθοσκοπικούς και plossl), τίποτα παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Δεν θα συμφωνήσω με την χρήση των barlow!

Οι ποιοτικοί σύγχρονοι barlow μπορούν να βελτιώσουν κάποιες ατέλειες φακών ιδιαίτερα στα άκρα,όπως χρωματικό σφάλμα,ενώ δεν επηρεάζουν πλέον την οπτική απόδοση όσο αφορά την οξύτητα!Μιλάμε πάντα για ποιοτικούς φακούς στο σύνολό τους δηλ.barlow και προσοφθάλμιους.Ποιοτικό γυαλί μπορεί να προστεθεί το ένα πάνω στο άλλο σε στόχους με αρκετή φωτεινότητα και κοντράστ,όπως Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη και να αυξηθεί η μεγέθυνση εφ'όσον το επιτρέπουν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Άλλωστε για αυτή την χρήση προορίζονται ο Celestron X-Cel barlow 2x και zoom 8-24mm,για τέτοια φωτεινά αντικείμενα .

Για αντικείμενα βαθέως ουρανού,κομήτες και γενικά αμυδρά αντικείμενα θα χρησιμοποιηθεί μόνος του ο zoom.

Ο φίλος μας Νίκος που είναι νεοεισερχόμενος προσπαθεί να κάνει οικονομία στα χρήματά του!

Μην τον φορτώνουμε με περιττές προς το παρόν αγορές,όταν δεν θα δει ουσιαστικές διαφορές στην οπτική απόδοση των φακών,ιδιαίτερα στην κεντρική περιοχή,και ούτε έχει ιδέα τί είδους αντικείμενα θα θελήσει να παρατηρεί στο μέλλον μαζί με το γιό του,όταν αποκτήσουν αρκετή παρατηρησιακή εμπειρία και ωριμάσουν σαν ερασιτέχνες αστρονόμοι.

Προσπάθησα να τον γλυτώσω από αρκετά χρήματα,διότι δεν έχει τηλεσκόπιο,ούτε φακούς...

Η αγορά τηλεσκοπίου και φακών είναι μια ακριβή υπόθεση και το μπάτζετ του Νίκου περιορισμένο.Πρότεινα τον zoom+barlow επειδή είναι σε σημαντική έκπτωση μέχρι τις 27 Μαρτίου.Δεν θα έχει σύντομα τέτοιες ευκαιρίες σε τόσο ποιοτικά προϊόντα που είναι ιδιαίτερα χρήσιμα σε νεοεισερχόμενους.

Όταν θα ωριμάσει αρκετά αργότερα σαν παρατηρητής και πολύ αργότερα ο μόλις 9 χρόνων γιος του,αποφασίζουν για επέκταση του εξοπλισμού τους ιδιαίτερα σε πιο εξειδικευμένους φακούς,ανάλογα και με το είδος των αντικειμένων που θα παρατηρούν περισσότερο.

Να το πω μια φορά ακόμα : 12 χρόνια εντατικής και πολύ προσεκτικής πλανητικής και Σεληνιακής παρατήρησης, με έχουν πείσει ότι σε τέτοιους στόχους,λόγω επαρκούς φωτεινότητας και κοντράστ που έχουν,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν προστεθούν σε ποιοτικούς barlow φακοί πολλών στοιχείων με ΠΟΙΟΤΙΚΑ οπτικά!Οι απώλειες είναι μη παρατηρήσιμες,παρά μόνο θεωρητικές!

Το έχω διαπιστώσει πολλές φορές βάζοντας σε ποιοτικούς barlow (Celestron 2x και Powermate 2.5x) άλλοτε ποιοτικούς φακούς πολλών στοιχείων όπως ο zoom 8-24mm και άλλοτε ποιοτικούς φακούς λίγων στοιχείων plossl και τον κορυφαίο ορθοσκοπικό Baader Genuine Ortho 5mm...

Για αμελητέες διάφορες συχνά στα όρια αντιληψης πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα...

Ο συγκεκριμένος barlow και ο συγκεκριμενος zoom λόγω πολύ καλών οπτικών,είναι επαρκέστατοι ιδιαίτερα σε νεοεισερχόμενους,αλλά και σε πιο προχωρημένους παρατηρητές.

Διαφορές στα όρια της αντίληψης μεταξύ φακών,είναι για τους καιρούς της ακρίβειας που ζούμε,περιττή πολυτέλεια!

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, fotodektis said:

 

Δεν θα συμφωνήσω με την χρήση των barlow!

Οι ποιοτικοί σύγχρονοι barlow μπορούν να βελτιώσουν κάποιες ατέλειες φακών ιδιαίτερα στα άκρα,όπως χρωματικό σφάλμα,ενώ δεν επηρεάζουν πλέον την οπτική απόδοση όσο αφορά την οξύτητα!Μιλάμε πάντα για ποιοτικούς φακούς στο σύνολό τους δηλ.barlow και προσοφθάλμιους.Ποιοτικό γυαλί μπορεί να προστεθεί το ένα πάνω στο άλλο σε στόχους με αρκετή φωτεινότητα και κοντράστ,όπως Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη και να αυξηθεί η μεγέθυνση εφ'όσον το επιτρέπουν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Άλλωστε για αυτή την χρήση προορίζονται ο Celestron X-Cel barlow 2x και zoom 8-24mm,για τέτοια φωτεινά αντικείμενα .

Για αντικείμενα βαθέως ουρανού,κομήτες και γενικά αμυδρά αντικείμενα θα χρησιμοποιηθεί μόνος του ο zoom.

Ο φίλος μας Νίκος που είναι νεοεισερχόμενος προσπαθεί να κάνει οικονομία στα χρήματά του!

Μην τον φορτώνουμε με περιττές προς το παρόν αγορές,όταν δεν θα δει ουσιαστικές διαφορές στην οπτική απόδοση των φακών,ιδιαίτερα στην κεντρική περιοχή,και ούτε έχει ιδέα τί είδους αντικείμενα θα θελήσει να παρατηρεί στο μέλλον μαζί με το γιό του,όταν αποκτήσουν αρκετή παρατηρησιακή εμπειρία και ωριμάσουν σαν ερασιτέχνες αστρονόμοι.

Προσπάθησα να τον γλυτώσω από αρκετά χρήματα,διότι δεν έχει τηλεσκόπιο,ούτε φακούς...

Η αγορά τηλεσκοπίου και φακών είναι μια ακριβή υπόθεση και το μπάτζετ του Νίκου περιορισμένο.Πρότεινα τον zoom+barlow επειδή είναι σε σημαντική έκπτωση μέχρι τις 27 Μαρτίου.Δεν θα έχει σύντομα τέτοιες ευκαιρίες σε τόσο ποιοτικά προϊόντα που είναι ιδιαίτερα χρήσιμα σε νεοεισερχόμενους.

Όταν θα ωριμάσει αρκετά αργότερα σαν παρατηρητής και πολύ αργότερα ο μόλις 9 χρόνων γιος του,αποφασίζουν για επέκταση του εξοπλισμού τους ιδιαίτερα σε πιο εξειδικευμένους φακούς,ανάλογα και με το είδος των αντικειμένων που θα παρατηρούν περισσότερο.

Να το πω μια φορά ακόμα : 12 χρόνια εντατικής και πολύ προσεκτικής πλανητικής και Σεληνιακής παρατήρησης, με έχουν πείσει ότι σε τέτοιους στόχους,λόγω επαρκούς φωτεινότητας και κοντράστ που έχουν,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν προστεθούν σε ποιοτικούς barlow φακοί πολλών στοιχείων με ΠΟΙΟΤΙΚΑ οπτικά!Οι απώλειες είναι μη παρατηρήσιμες,παρά μόνο θεωρητικές!

Το έχω διαπιστώσει πολλές φορές βάζοντας σε ποιοτικούς barlow (Celestron 2x και Powermate 2.5x) άλλοτε ποιοτικούς φακούς πολλών στοιχείων όπως ο zoom 8-24mm και άλλοτε ποιοτικούς φακούς λίγων στοιχείων plossl και τον κορυφαίο ορθοσκοπικό Baader Genuine Ortho 5mm...

Για αμελητέες διάφορες συχνά στα όρια αντιληψης πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα...

Ο συγκεκριμένος barlow και ο συγκεκριμενος zoom λόγω πολύ καλών οπτικών,είναι επαρκέστατοι ιδιαίτερα σε νεοεισερχόμενους,αλλά και σε πιο προχωρημένους παρατηρητές.

Διαφορές στα όρια της αντίληψης μεταξύ φακών,είναι για τους καιρούς της ακρίβειας που ζούμε,περιττή πολυτέλεια!

Δεν αντιλέγω. Έτσι και αλλιώς τα προσοφθάλμια που χρησιμοποιώ έχουν ενσωματωμένο barlow ! Αλίμονο και είναι βασικό εργαλείο που η φιλοσοφία του αποτέλεσε έναυσμα και ώθησε στην κατασκευή και ευρυγώνιων προσοφθαλμιων.

Για αυτό εάν κάποιος έχει σκοπό στη συλλογή του να έχει προσοφθάλμια πολλών οπτικών στοιχείων τον θεωρω κακή επένδυση. Barlow στον barlow Καλύτερα ακόμη ένα ίδιου είδους προσοφθάλμιο στη συλλογή. Για αυτό ανέφερα ότι αξίζει μόνο για plossl η ορθοσκοπικα 4 στοιχείων. Ο zoom και οι Morpheus έχουν περισσότερα στοιχεία. Δεν έχω δοκιμάσει τον συγκεκριμένο zoom με barlow. Αν όντως αποδίδουν μαζί τόσο καλά οκ, αλλά γιατί η baader να βγάλει ένα barlow αποκλειστικά για αυτό όπως αυτό που προτάθηκε παραπάνω ?

Το επεξεργάστηκε ο vagkaf
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 minutes ago, vagkaf said:

Για αυτό εάν κάποιος έχει σκοπό στη συλλογή του να έχει προσοφθάλμια πολλών οπτικών στοιχείων τον θεωρω κακή επένδυση. Barlow στον barlow Καλύτερα ακόμη ένα ίδιου είδους προσοφθάλμιο στη συλλογή. Για αυτό ανέφερα ότι αξίζει μόνο για plossl η ορθοσκοπικα 4 στοιχείων.

Barlow+barlow= κακός συνδυασμός ΔΕΝ ισχύει σε ποιοτικά οπτικά!Οι όποιες απώλειες είναι καθαρά θεωρητικές και μη παρατηρήσιμες σε στόχους με ΕΠΑΡΚΗ φωτεινότητα και κοντράστ!

Αυτό δείχνει η εμπειρία...Και αναφέρομαι σε στόχους με ΕΠΑΡΚΗ φωτεινότητα και κοντράστ όπως Σελήνη,Δία,Κρόνο,Άρη!

Όχι σε πιο αμυδρά αντικείμενα με πολύ χαμηλότερο κοντράστ,DSO,κομήτες κλπ.

Υπάρχουν απόψεις προηγούμενων δεκαετιών που επικράτησαν και τώρα,διότι κάποιες εποχές zoom και barlows δεν είχαν ιδιαίτερα καλές επιδόσεις.Αυτό έχει αλλάξει και το αποδεικνύει η παρατηρησιακή εμπειρία.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης