Jump to content

Καταραμένο back focus!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους!

Ελπίζω να μου δώσετε τα φώτα σας για το πρόβλημα που έχω με το back focus.

Έχω λοιπόν ένα Evostar 72ED στο οποίο συνδέεται ο διορθωτής πεδίου HOTECH SCA Field Flattener και πάνω στον διορθωτή κάθεται η Nikon 5500D μου με ένα T2 ring.

Υποτίθεται ότι ο διορθωτής χρειάζεται back focus 55mm από τον σένσορα της Nikon αλλά όπως φαίνεται δεν είμαι εκεί. Τα αστέρια είναι μια χαρά στο κέντρο της λήψης αλλά σε όλες τις γωνίες είναι αυγουλάκια. Και λέω σε όλες τις γωνίες για να αποκλείσω τυχόν προβλήματα με την κλίση. Αν έχω καταλάβει καλά, μάλλον χρειάζομαι μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ της κάμερας και του διορθωτή.

Δεν μπορώ όμως να υπολογίσω την απόσταση. Υποψιάζομαι ότι έχω δύο επιλογές:
1) T2 spacers για να φτάσω στα 55mm ή
2) κάτι σαν το Baader VariLock, το οποίο όμως είναι 20-29 mm επέκταση και ανησυχώ μήπως το αγοράσω τσάμπα επειδή θα χρειάζομαι μικρότερη απόσταση.

Τι μου προτείνετε; Να πάρω ένα σετ spacers με συνδυασμούς 1, 2, 5 και 10 χιλιοστών (σχετικά φτηνή λύση) και να παίξω με διάφορες αποστάσεις; Μήπως το Varilock που θα μου δώσει 20-29 επιπλέον χιλιοστά θα λύσει το πρόβλημα; Ή μήπως είμαι τελείως off και δεν έχω ιδέα τι λέω; (επίσης πιθανό σενάριο...)

Ευχαριστώ!

Φιλικά,
Μενέλαος

Το επεξεργάστηκε ο miksmax
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είναι «αβγουλάκια» τα αστρικά είδωλα στα άκρα του πεδίου και εστιασμένα στο κέντρο, πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα εστίασης. Αν ήταν εκτός εστίασης, τότε αφεστιασμένα θα ήταν σε όλο το πεδίο.  

Δεν έχω χρησιμοποιήσει διορθωτή πεδίου και δεν ξέρω ακριβώς τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά έλεγξε ξανά αν τον έχεις βάλει σωστά πριν προβείς και σε άλλη αγορά, διότι έτσι όπως περιγράφεις το αποτέλεσμα, μοιάζει το πρόβλημα να είναι σε αυτόν. Διορθωτή πεδίου βάζουμε  για να μην είναι τα άστρα «αβγουλάκια» στα άκρα του πεδίου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Nikon 5500D έχει 55mm από αισθητήρα έως εξωτερική φλάντζα, άρα κουμπώνεις κατευθείαν τον hotech στη κάμερα. Mήπως το Τ ring δεν έχει το σωστό πάχος και σε πετάει εκτός; Μου έχει τύχει με nikon και έψαξα για έναν πιο κατάλληλο και έλυσα τα θέματα που είχα....Δες το συνημμένο αρχείο...έτσι βλέπεις τα άστρα σου σε όλο το φάσμα της εικόνας σου ανάλογα αν είναι  πιο κοντά ή πιο μακρυά ο αισθητήρας σου σε σχέση με τον corrector.

Too close Too far.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

6 hours ago, giannis60 said:

Για να είναι «αβγουλάκια» τα αστρικά είδωλα στα άκρα του πεδίου και εστιασμένα στο κέντρο, πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι θέμα εστίασης. Αν ήταν εκτός εστίασης, τότε αφεστιασμένα θα ήταν σε όλο το πεδίο.  

Δεν έχω χρησιμοποιήσει διορθωτή πεδίου και δεν ξέρω ακριβώς τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά έλεγξε ξανά αν τον έχεις βάλει σωστά πριν προβείς και σε άλλη αγορά, διότι έτσι όπως περιγράφεις το αποτέλεσμα, μοιάζει το πρόβλημα να είναι σε αυτόν. Διορθωτή πεδίου βάζουμε  για να μην είναι τα άστρα «αβγουλάκια» στα άκρα του πεδίου.

Είναι εστιασμένα καλά όλα τα αστέρια, απλώς το σχήμα τους στις γωνιές είναι οβάλ, άρα πρέπει να είναι θέμα απόστασης του corrector!

3 hours ago, kkoutr said:

H Nikon 5500D έχει 55mm από αισθητήρα έως εξωτερική φλάντζα, άρα κουμπώνεις κατευθείαν τον hotech στη κάμερα. Mήπως το Τ ring δεν έχει το σωστό πάχος και σε πετάει εκτός; Μου έχει τύχει με nikon και έψαξα για έναν πιο κατάλληλο και έλυσα τα θέματα που είχα....Δες το συνημμένο αρχείο...έτσι βλέπεις τα άστρα σου σε όλο το φάσμα της εικόνας σου ανάλογα αν είναι  πιο κοντά ή πιο μακρυά ο αισθητήρας σου σε σχέση με τον corrector.

Too close Too far.pdf 112.5 kB · 3 downloads

Μια παρόμοια εικόνα ειδα και γω και είμαι στην πρώτη κατηγορία «too close». Γί αυτό υποπτεύθηκα ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη απόσταση. Όσο για το T ring, τι να πω, ένα της baader είναι από Πλανητάριο. Παίζει να χρειάζομαι δλδ 1-2 χιλιοστά ακόμα και να κάνουν τόση διαφορά; 
 

ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια παρόμοια εικόνα ειδα και γω και είμαι στην πρώτη κατηγορία «too close». Γί αυτό υποπτεύθηκα ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη απόσταση. Όσο για το T ring, τι να πω, ένα της baader είναι από Πλανητάριο. Παίζει να χρειάζομαι δλδ 1-2 χιλιοστά ακόμα και να κάνουν τόση διαφορά; 

Ναι δοκίμασε με μικρούς αποστάτες 1-2mm κάθε φορά μέχρι να το φέρεις....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

26 minutes ago, kkoutr said:

Μια παρόμοια εικόνα ειδα και γω και είμαι στην πρώτη κατηγορία «too close». Γί αυτό υποπτεύθηκα ότι χρειάζομαι μεγαλύτερη απόσταση. Όσο για το T ring, τι να πω, ένα της baader είναι από Πλανητάριο. Παίζει να χρειάζομαι δλδ 1-2 χιλιοστά ακόμα και να κάνουν τόση διαφορά; 

Ναι δοκίμασε με μικρούς αποστάτες 1-2mm κάθε φορά μέχρι να το φέρεις....

Αυτό θα κάνω, ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης