Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια στην ομάδα και σε όλα τα μέλη.θα ήθελα να σας ρωτήσω αναφορικά με την αγορά ενός τηλεσκοπίου για αρχάριους... Έχω διαβάσει πολλά αυτόν τον καιρό για τηλεσκόπια (είδη, δυνατότητες, απόδοση) ....αλλά επειδή δεν γνωρίζω όλη την γκάμα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους θα ήθελα οποίος μπορεί να με κατευθύνει λίγο...τα χρήματα που θα μπορούσα να δώσω είναι μέχρι 350-400€....όχι πολλά δηλαδή....θα με ενδιέφερε το τηλεσκόπιο να έχει δυνατότητες να βλέπει στον βαθύ ουρανό όσο αυτό είναι εφικτό....μένω κοντά σε βουνά οπότε η μετακίνηση για παρατήρηση είναι εφικτή... Επίσης θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αγορά μεταχειρισμένου τελεσκοπιου αφού μπορείς να βρεις στα ίδια λεφτά κάτι καλύτερο.....

Το επεξεργάστηκε ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Αλέξανδρε καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Εφ'οσον θέλεις να παρατηρείς βαθύ ουρανό,χρειάζεσαι αρκετή διάμετρο κατόπτρου.

Η καλύτερη value for money επιλογή σε αυτά τα χρήματα,είναι το SkyWatcher (SW) Dob 8",200/1200.

Στα μεταχειρισμένα ψάξε.Πολλά μεταχειρισμένα τηλεσκόπια εδώ στις αγγελίες του φόρουμ,παρέχονται σε πολύ καλή κατάσταση και τιμές!

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα,καλύτερη επιλογή είναι το μεγαλύτερο SW Dob 10",254/1200, το οποίο θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια!Το έχω 12 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, fotodektis said:

Φίλε Αλέξανδρε καλώς ήλθες στο astrovox και στην ερασιτεχνική αστρονομία!🙂

Εφ'οσον θέλεις να παρατηρείς βαθύ ουρανό,χρειάζεσαι αρκετή διάμετρο κατόπτρου.

Η καλύτερη value for money επιλογή σε αυτά τα χρήματα,είναι το SkyWatcher (SW) Dob 8",200/1200.

Στα μεταχειρισμένα ψάξε.Πολλά μεταχειρισμένα τηλεσκόπια εδώ στις αγγελίες του φόρουμ,παρέχονται σε πολύ καλή κατάσταση και τιμές!

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα,καλύτερη επιλογή είναι το μεγαλύτερο SW Dob 10",254/1200, το οποίο θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια!Το έχω 12 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος,είναι τηλεσκόπιο για μια ζωή.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

Το επεξεργάστηκε ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

18 minutes ago, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

 

 

Το επεξεργάστηκε ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

17 minutes ago, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΜΗΛΑΣ said:

 

Φίλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ για την κατατοπηση! Απ' ότι έχω καταλάβει από τα τηλεσκόπια τύπου Dobsonian τα Sky Watcher είναι τα "καλύτερα'' σωστά;....πχ σε σύγκριση με τα bresser ....Για το 6" αντί του 8" SW Dob τι γνώμη έχεις; Επίσης,μήπως είναι προτιμότερο να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο άλλου τύπου πχ.με αλταζιμουθιανη στήριξη για να μάθω και λίγο τον ουρανό επειδή δεν έχω ξαναασχοληθει; Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός από τα SW εξίσου καλά είναι και τα GSO.

Αλταζιμουθιακή (υψοαζιμουθιακή) είναι και η dob βάση.

Η μεγαλύτερη διάμετρος δίνει περισσότερη φωτοσυλλεκτικότητα (βλέπεις πιο αμυδρούς και άρα περισσότερους στόχους),και διακριτική ικανότητα (βλέπεις όλα τα αντικείμενα με περισσότερες λεπτομέρειες).

Οπότε το 8" έχει περισσότερες δυνατότητες ιδιαίτερα σε αντικείμενα βαθέως ουρανού (DSO),απο ενα 6",και το 10" περισσότερες από το 8".

Το 6"(150/1200) λόγω μεγαλου εστιακου λογου,καλύτερου εστιαστή και ποιότητας κατασκευής γενικά,είναι σαφώς ανώτερο οπτικά και μηχανικά από το ίσης διαμέτρου SW Heritage 150/750.Το τελευταιο υπερτερεί στο μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και κυρίως στη φορητότητά, πράγμα που είναι σημαντικό για όσους έχουν λίγο διαθέσιμο χώρο στο αυτοκίνητό τους.

Επιπλέον ο μικρότερος εστιακός λόγος επειδή δίνει μεγαλύτερα οπτικά πεδία για ίδιας εστιακής και φαινόμενου πεδίου(A.F.O.V) προσοφθάλμια, βοηθάει περισσότερο στην εκμάθηση του ουρανού και στην πιο εύκολη εύρεση στόχων.Τηλεσκοπια με στενό οπτικό πεδίο δυσκολεύουν τους αρχάριους.

Γνώμη μου είναι να πάρεις το 10" μια και καλή,το οποίο θα το κρατήσεις για πάντα.Αν δεν μπορείς λόγω κόστους έστω και μεταχειρισμένο,πάρε το 8".

Αξίζει να μαζέψεις περισσότερα χρήματα και να περιμένεις ψάχνοντας στα μεταχειρισμένα.

Δυστυχώς οι τιμές στα καινουργια τα τελευταία χρόνια έχουν ανέβει πολύ...

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Ευχαριστώ 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης