Jump to content

Ημερήσια επιπρόσθηση της Αφροδίτης από τη Σελήνη - Πέμπτη 9 Νοεμβρίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου κατά τη διάρκεια της ημέρας η Σελήνη (ηλικίας περίπου 26 ημερών) θα αποκρύψει τον πλανήτη Αφροδίτη.

Η επιπρόσθηση θα γίνει κατά την διάρκεια της ημέρας, περίπου στις 12:30 ανάλογα την περιοχή. Θα διαρκέσει περίπου μία ώρα και ένα τέταρτο με τη Σελήνη να εξαφανίζεται στο φωτεινό χείλος και να επανεμφανίζεται στο σκοτεινό.

Παρά το ότι θα είναι καταμεσήμερο, τα δύο αντικείμενα είναι πολύ φωτεινά και το φαινόμενο θα μπορεί να παρατηρηθεί με τηλεσκόπιο.

Ο ήλιος θα βρίσκεται σε γωνιώδη απόσταση 45 μοιρών, ωστόσο οποιαδήποτε παρατήρηση την ημέρα θέλει προσοχή: δεν στρέφουμε ποτέ κανένα οπτικό όργανο στον ήλιο χωρίς ειδικά φίλτρα.

venus-moon-occultation.png

venus-moon-occultation-closeup.png

  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • astrovox changed the title to Ημερήσια επιπρόσθηση της Αφροδίτης από τη Σελήνη - Πέμπτη 9 Νοεμβρίου

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, ποια είναι η καταλληλότερη μεγέθυνση για βέλτιστη παρατήρηση του φαινομένου, δεδομένου ότι θα είναι υπό το φως της ημέρας ? 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεσαία προς μεγάλη, αν θυμάμαι καλά από ημερήσια παρατήρηση της Αφροδίτης πριν από κάποια χρόνια. Αν η ατμόσφαιρα δεν έχει υγρασία, γίνεται πολύ ευκολότερη τέτοια παρατήρηση.

  • Μου αρέσει 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ όμορφο το φαινόμενο. Εντυπωσιακό το πόσο εύκολα φαινόταν η Αφροδίτη με γυμνό μάτι όταν είχες σημείο αναφοράς που να κοιτάξεις. Το είδα με κιάλια, ραντεβού σε μια ώρα και κάτι για την επανεμφάνιση!

  • Μου αρέσει 5
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατάφερα και βρήκα κιάλια στη δουλειά (δεν το είχα πάρει είδηση από χθες) και το είδα. Υπέροχο θέαμα, από τα πιο όμορφα στο ηλιακό σύστημα! Πολύ εντυπωσιακή η μεγάλη τελική λαμπρότητα της Αφροδίτης στον γαλάζιο ουρανό αλλά και ο τρόπος που μεταβλήθηκε από το "μηδέν" προς το μέγιστο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. 

  • Μου αρέσει 3

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης