Jump to content

Burnham's Celestial Handbook : Ένα βιβλίο απαραίτητο για κάθε ερ. αστρονόμο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες να διαβάζω σε kindle μορφή τoν 2ο τόμο του Burnham's Celestial Handbook και έχω ενθουσιαστεί! 

Είναι συγκλονιστικό να διαβάζει κανείς ένα παλιό βιβλίο σε e-reader που λέει πχ ότι γύρω από τον 61 Κύκνου περιφέρεται ένας "dark companion" που ΜΠΟΡΕΙ να είναι πλανήτης ή να βλέπεις ασπρόμαυρες φιλμάτες φωτογραφίες από το Mt. Wilson Observatory του Veil που να υποδηλώνουν ξεκάθαρα ότι πρόκειται για απομεινάρι υπερκαινοφανούς, έχοντας "ξεσκονίσει" την περιοχή εσωτερικά του loop, επιτρέποντας στα πιο αμυδρά άστρα να αποτυπωθούν εμφανώς, έναντι εκείνων που βρίσκονται εξωτερικά του...

Η μοντέρνα, η σύγχρονη μορφή βιβλίων σε e-ink έρχεται να βοηθήσει να ξεπεραστούν τα πρακτικά μικροπροβλήματα που συνοδεύουν τη χρήση συμβατικών βιβλίων και να δώσει μια νέα ώθηση προς την ανάδειξη των παλιών έντυπων "διαμαντιών" που κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες, αποτελούμενα από γλαφυρές περιγραφές και αναλογικές φωτογραφίες άλλων εποχών.

20231125_165040.jpg

Screenshot_20231126_235913_Kindle.jpg

  • Μου αρέσει 3

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συναρπαστικό και κλασικό τρίτομο Δημήτρη! Δυστυχώς συνοδεύεται από την λυπηρή ιστορία για τον συγγραφέα του όπου πούλησε τα δικαιώματα για ένα κομμάτι ψωμί και τελικά πέθανε άστεγος.

Αξίζει τον κόπο να τα έχει κανείς σε hardcopy. Κυκλοφορούν συχνά-πυκνά όλο το τρίτομο στο eBay και στο CN σε πολύ χαμηλή τιμή.

Να είσαι καλά που ανέδειξες το θέμα. Είναι εξαιρετικά βιβλία και καταπληκτικό ανάγνωσμα!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης