Jump to content

Πως να δω τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Από την εφαρμογή SkyWalk2 παρατήρησα ότι σχεδόν όλοι οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος εκτός από τον Δία, ανατέλλουν πρωί-πρωί και δύουν μεσημέρι στο βόρειο ανατολικό ημισφαίριο όπου βρίσκετε και η Ελλάδα.

Αυτό με ξενέρωσε λίγο... Πως θα δω τους υπόλοιπους πλανήτες όπως Κρόνος, Αφροδίτη και Άρης;

Την ημέρα δεν βλέπω τίποτα ούτε ένα αστέρι (με κανένα από τα 2 eyepieces 25mm ή 10mm), δεν μπορώ επίσης να κάνω πολική ευθυγράμμιση γιατί δεν φαίνεται με τίποτα το βόρειο αστέρι.

Τι μπορώ να κάνω;

 

Ο εξοπλισμός μου:

Sky Watcher EQ-2 F-5 130mm / 650mm (Όχι 900mm)

2 Kellner eypieces 25mm και 10mm.

1 Plossl 6mm eyepiece

1 Barlow x2

 

Το επεξεργάστηκε ο babaliaris

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περίοδος που ειναι να δεις πλανήτες δυστυχώς εχει περάσει! 

Τον Δια οριακα τον προλαβαίνεις μιας και θα ειναι χαμηλα! 

Υπομονη λοιπον μεχρι να φανουν παλι! 

Επόμενη επιλογη σιγα σιγα στον ουρανο είναι λοιπον σμηνη αστρων! Η και γαλαξιες (στους γαλαξιες θα δεις μια θολουρα απλά μην περιμένεις τρελες λεπτομέρειες) 

Οπου θελει αν δεν ξερεις, αρκετή προσπάθεια για να τα βρεις αυτα! Αλλα ετσι μαθαίνεις και τιν ουρανό! 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως μπορώ να βλέπω πότε (χρονικές περιόδους-εποχές) μπορώ να τα δω;

Πχ η εφαρμογή SkyWalk2 δεν έχει κάποια λειτουργία την οποία να μπορώ να ρωτάω πχ "Βρες μου ποιες ημερομηνίες ο Άρης θα είναι ορατός στο γεωγραφικό πλάτος και μήκος που βρίσκομαι". Μπορώ να προχωρήσω τον χρόνο χειροκίνητα στο μέλλον, αλλά είναι δύσκολο να το κάνω μέχρι να δω ότι ο πλανήτης όντως ανατέλη στο πεδίο μου τις βραδινές ώρες.

Το επεξεργάστηκε ο babaliaris

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κατεβάσεις το stellarium (free), να επιλέξεις το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει το οποίο το "κλειδώνει" σαν στόχο και να τρέξεις τον χρόνο στο μέλλον με διαφορετικές ταχύτητες.

  • Μου αρέσει 3

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης εκτός από το Stellarium σε android,πολύ καλά αστρονομικά προγράμματα σε windows στην πλήρη μορφή τους και δωρεάν (και με ελληνικό μενού) είναι τα παρακάτω:

-Stellarium,Hallo Nothern Sky (HNSky),Cartes du Ciel.

Τα δύο τελευταία έχουν ακριβέστατους αστρικούς χάρτες και ακριβείς θέσεις των μετακινούμενων αντικειμένων σε σχέση με τα άστρα του υποβάθρου πχ.κομήτες,αστεροειδείς κλπ.

Σε android:

-SkySafari 7 Pro (android 10+),SkySafari 6 Pro (μέχρι android 9).

Συχνά βγαίνει το 7 Pro σε μεγάλη έκπτωση (πάνω από 50%),το ανακοινώνω στο φόρουμ.

Υπάρχει μέχρι σήμερα (ίσως και για τις επόμενες 2-3 μέρες) σε προσφορά (-50%) το 7 Pro στα 24,99€.

Κάποιες φορές βγήκε και πάνω από 60%.Είναι το καλύτερο πρόγραμμα σε android.

Ωστόσο τα δωρεάν προαναφερθέντα προγράμματα σε windows υπερκαλύπτουν τις ανάγκες,αν τα εφαρμόσεις συνδυαστικά!

Επίσης υπάρχουν τα υποδεέστερα μεν,αλλά καλύτερα από τα πολλά φτωχά προγράμματα που κυκλοφορούν σε android:

-Mobile Observatory Pro (MO Pro),Stellarium κλπ.

Κυκλοφορούν και αστρικοί χάρτες σε μορφή pdf δωρεάν.

Πριν γίνει αστρονομική παρατήρηση,είναι πολύ χρήσιμο να γίνεται μέρες πριν,στην άνεση και ζεστασιά του σπιτιού μας,μια προεργασία: να ορίσουμε ποιους στόχους θέλουμε να παρατηρήσουμε,να ψάξουμε να τους βρούμε στα αστρονομικά προγράμματα,να τυπώσουμε κάποιους χάρτες (μπορούμε να τυπώσουμε και τα αστροάλματα με κύκλους τύπου telrad-αυτό είναι πιο χρήσιμο σε όσους έχουν dob),και γενικά να έχουμε μια καλή εικόνα των αστρικών περιοχών μέσα στις οποίες βρίσκονται τα αντικείμενα προς παρατήρηση.

Δηλαδή να μην ψάχνουμε τελευταία στιγμή μέσα στο αστρικό χάος,ειδικά οι αρχάριοι να βρούμε τα αντικείμενα.

Όπως σου είπε ο Μάνος πιο πάνω,υπάρχουν δυνατότητες ειδικά στα προγράμματα  σε περιβάλλον windows που ανέφερα πιο πάνω,να τρέξεις τον χρόνο για να δεις την ανατολή,την μεσουράνηση και την δύση των πλανητών,αλλά και όλων των αστρικών στόχων.

Στο Hallo Nothern Sky,μπορείς να κρατήσεις ακίνητα τα άστρα του υποβάθρου και να δεις την μετακίνηση με χρονικά βήματα που ορίζεις εσύ σε σχέση με το αστρικό υπόβαθρο.Αυτό είναι πολύ χρήσιμο όχι μόνο στους πλανήτες,αλλά ιδιαίτερα στα δύσκολα αντικείμενα του ηλιακού συστήματος,όπως νάνοι πλανήτες,αστεροειδείς και κομήτες.

Στο Cartes du Ciel,που έχει και τις περισσότερες δυνατότητες από όλα,μπορείς να κλειδώσεις τον πλανήτη και να δεις την περιστροφή του,τις φάσεις του και τις κινήσεις των δορυφόρων του με πολύ καλή ποιότητα εικόνας.

Το κάθε πρόγραμμα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα,ευκολίες και δυσκολίες.Προσωπικά τα χρησιμοποιώ συνδυαστικά.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 28/2/2024 at 11:03 ΠΜ, babaliaris said:

Γεια σας παιδιά!

Aυτό με ξενέρωσε λίγο... Πως θα δω τους υπόλοιπους πλανήτες όπως Κρόνος, Αφροδίτη και Άρης;

 

Ο εξοπλισμός μου:

Sky Watcher EQ-2 F-5 130mm / 650mm (Όχι 900mm)

2 Kellner eypieces 25mm και 10mm.

1 Plossl 6mm eyepiece

1 Barlow x2

 

Νίκο καλησπέρα,

 

Κλείνω και εγώ προς το Stellarium καθώς είναι ένα πρόγραμμα το οποίο θα σε βολέψει αρκετά όχι μόνο να κλειδώσεις τον εκάστοτε στόχο (η πλανήτη) και να κάνεις χρονικές μεταβάσεις στο παρελθόν η στο μέλλον, αλλά μπορείς να δεις στον Δία για παράδειγμα εάν υπάρχει κάποια διάβαση δορυφόρου η σκιάς αυτούν επάνω στον δίσκο του πλανήτη, η ακόμη και να δεις την αλλαγή της κλίσης των δακτυλίων του Κρόνου ! Βέβαια, υπάρχουν ειδικά προγράμματα για τους πλανήτες που ενδιαφέρεσαι όπως το Virtual Planet Atlas (το οποίο κατέβασα πρόσφατα) η ακόμη και το Virtual Moon Atlas ! Δομικά, τα 2 προγράμματα είναι ίδια απλά στο Virtual Planet Atlas δεν υπάρχουν ο Κρόνος, ο Ουρανός και ο Ποσειδώνας, ενώ το δεύτερο είναι αποκλειστικά για την Σελήνη. Για περαιτέρω μελέτη των πλανητών που σε ενδιαφέρει, υπάρχει και το WinJupos μέσω του οποίου μπορείς να δείς χρόνους ανατολής, μεσουράνηδης & δύσης των 8 πλανητών (και της Σελήνης) ! Αμφότερα τα προγράμματα είναι συμβατά με τα Windows ! Όσο για τον εξοπλισμό, καλός για αρχή αλλά χρειάζεται αναβάθμιση με τα χρόνια. Εύχομαι να βοήθησα !

 

Καθαρούς Ουρανούς,

Μάκης

  • Μου αρέσει 3

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια παρατήρηση μόνο για το δημοφιλές Stellarium:είναι πιο απλό και εύχρηστο και ιδιαίτερα βολικό για αρχάριους,αλλά έχει θέμα με την ακρίβεια των θέσεων που δίνει σε μετακινούμενα αντικείμενα σε σχέση με  τα άστρα του υποβάθρου.

Και ναι μεν στους εύκολα εντοπίσιμους πλανήτες δεν υπάρχει πρόβλημα,υπάρχουν όμως σοβαρές αποκλίσεις σε άλλα σώματα του ηλιακού συστήματος,όπως κομήτες και αστεροειδείς,ενώ τα Hallo Nothern Sky και Cartes du Ciel είναι ακριβέστατα και συμφωνούν μεταξύ τους,όπως και με τον πραγματικό ουρανό.

Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε για πολλά χρόνια,με αποτελέσματα σε τέτοια αντικείμενα να μην χρησιμοποιώ το  Stellarium.

Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία 3-4 χρόνια δεν το ξέρω.

Οπτικά-αισθητικά πάντως το SkySafari είναι το κορυφαίο με δεύτερο το Stellarium.Χάρμα οφθαλμών και τα δύο!

Φιλικά-Κώστας 🙂

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Αγόρασα το Sky Safari 7 Pro στα 24 ευρώ.

Επίσης αγόρασα και έναν plossl 6mm αν είμαι τυχερός σήμερα και έχει καλό καιρό (βρέχει εδώ και μια βδομάδα από όταν πήρα το τηλεσκόπιο) θέλω να δω πως θα φαίνεται ο Δίας με plossl 6mm + 2x barlow.

(650) / (6/2) = 650 / 3 = x216 ζουμάρισμα.

Τον Δια τον είδα μέχρι x130, και έβλεπα καθαρά τις 2 γραμμές του και τους 4 δορυφόρους του. Αναρωτιέμαι με x216 πως θα φαίνεται!!!

Το επεξεργάστηκε ο babaliaris

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, babaliaris said:

Αγόρασα το Sky Safari 7 Pro στα 24 ευρώ.

Επίσης αγόρασα και έναν plossl 6mm αν είμαι τυχερός σήμερα και έχει καλό καιρό (βρέχει εδώ και μια βδομάδα από όταν πήρα το τηλεσκόπιο) θέλω να δω πως θα φαίνεται ο Δίας με plossl 6mm + 2x barlow.

(650) / (6/2) = 650 / 3 = x216 ζουμάρισμα.

Τον Δια τον είδα μέχρι x130, και έβλεπα καθαρά τις 2 γραμμές του και τους 4 δορυφόρους του. Αναρωτιέμαι με x216 πως θα φαίνεται!!!

Το πώς θα φανεί με 216x εξαρτάται και από την ποιότητα της ατμόσφαιρας που έχεις,το πόσο καθαρή (διαύγεια) και σταθερή (απαλλαγμένη από θερμικά ρεύματα) (seeing) είναι.

Μέσα από πόλη τα πράγματα είναι δύσκολα,λόγω της παρουσίας θερμικών ρευμάτων στην ατμόσφαιρα που δίνουν μέτριο έως κακό seeing,αλλά και των ρύπων,σκόνης,υγρασίας κλπ.που μειώνουν την διαύγεια (transparency) της ατμόσφαιρας.

Όσο πιο συχνά βγαίνεις έξω (έστω και στην ταράτσα) μελετώντας την ατμόσφαιρα,τόσο πιο πιθανό είναι να πετύχεις καλύτερες ατμοσφαιρικές συνθήκες.

Οι συνθήκες μεταβάλλονται διαρκώς,ειδικά το seeing αλλάζει από περιοχή σε περιοχή (λίγες μοίρες πάνω-κάτω,δεξιά-αριστερά) του ουρανού και κατά τη διάρκεια της νύχτας,όχι μόνο ωρών αλλά και λεπτών...Μεγάλο καψόνι!

Σιδεροκέφαλος φίλε μου,και καλή υπομονή με τον μεγαλύτερο φθορέα της οξύτητας των ειδώλων: την ατμόσφαιρα! 😀

Φιλικά-Κώστας🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημοσιεύτηκε (επεξεργάστηκε)

Είδα σήμερα τον Δια με x216 . Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από x130 πάλι σαν χάντρα τον βλέπεις, και φεύγει πιο γρήγορα από το πεδίο όρασης. Γιατί έτσι; Νόμιζα θα τον έβλεπα σε διπλάσιο μέγεθος σχεδόν.

Επίσης, μόλις ξεκίνησα star hopping και δυσκολεύομαι τέρμα.  Μάλλον ο κυριότερος λόγος είναι επειδή το τηλεσκόπιο τα δείχνει ανάποδα και δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιον αστερισμό βλέπω εκείνη την στιγμή. Επίσης, τα περισσότερα αστέρια φαίνονται με το ζόρι εκτός από τα φωτεινά όπως Δίας, Σείριος, Βέγκα, Πόλαρις κτλ. Ζω στην επαρχία και βλέπω από τον κήπο μου. Επίσης έχω 2 φώτα δρόμου στα 30 και 40 μέτρα τα οποία με τυφλώνουν αρκετά. Παίζει πολύ ρόλο αυτό;

Προσπάθησα να βρω και να δω Γαλαξίες με φωτεινότητα 8 - 9.5 visual magnitude (Το τηλεσκόπιο μου βλέπει μέχρι 12.5) αλλά δεν τα κατάφερα. Δεν ήξερα καν πως φαίνονται σε x26 (25mm) 1.61 πεδίο ορατότητας (low power) για να μπορέσω να τους εντοπίσω.

 

Το EQ-2 mount τελικά είναι όσο κακό λέγανε. Εκτός από την ανακρίβεια που έχει, έχει και τα εξής κακά:

1) Μετά την Πολική Ευθυγράμμιση, ακόμα και με τέρμα σφιγμένα τα knobs του azimuth και altitude, το mount φεύγει από μόνο του αρκετές φορές όταν χρησιμοποιώ το τηλεσκόπιο και βάζω λίγο παραπάνω δύναμη. Με λίγα λόγια πρέπει να κάνω συνέχεια Πολική Ευθυγράμμιση γιατί την χάνει με το παραμικρό!

2) Επίσης και το αλφάδιασμα του τρίποδου χάνετε κάποιες φορές, και πρέπει να το αλφαδιάσεις ξανά, και μιλάμε ίσα ίσα το ακουμπάω το τηλεσκόπιο όταν παρατηρώ.

3) Τα knobs του Dec και RA εκτός ότι σου βγάζουν τα δάχτυλα στο σφίξιμο ξε-σφίξιμο, όταν βάζεις τις συντεταγμένες και τα ξανά σφίγγεις για να μπεις στην αργή ρύθμιση, εκτός ότι κουνάει τον azimuth άξονα στο mount και χαλάει την πολική ευθυγράμμιση,  σου κουνάει και αλλάζει και τον RA ή DEC άξονα, πχ όταν σφίγγω το DEC μου κουνάει τον RA από εκεί που τον είχα, και άντε πάλι ξανά από την αρχή ( πχ να πάω σε ένα γνωστό άστρο και να κάνω RA callibraion).

Το μόνο καλό στο συγκεκριμένο mount είναι ότι όταν βρίσκεις το target σου, ακολουθείς την τροχιά του με την αργή RA περιστροφή.

Δηλαδή αυτοί οι κινέζοι που το φτιάξανε μόνο να σου κλέψουν τα λεφτά σκέφτηκαν. Σχεδόν άχρηστο. Άσε που τα slow cables τερματίζουν πολύ γρήγορα για χωρίς κανένα λόγο, κανονικά θα έπρεπε να περιστρέφουν απεριόριστα εκτός αν το τηλεσκόπιο "βρει-ακουμπήσει" κάπου πάνω στο τρίποδο ή το mount, αλλά χωρίς να έχει κάποιο εμπόδιο το τηλεσκόπιο, τα slow cables τερματίζουν και πρέπει να τα ξεσφίξεις, να ανοίξεις τα nobs και να κουνήσεις περιστρέψεις το τηλεσκόπιο με το χέρι, και μετά να ξανά μπεις στην αργή κίνηση, για να κάνεις reset τα slow cables δηλαδή, αλλά έχεις χάσει το target σου και τις συντεταγμένες όταν το κάνεις αυτό...

Το επεξεργάστηκε ο babaliaris

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 2/3/2024 at 11:18 ΜΜ, babaliaris said:

Είδα σήμερα τον Δια με x216 . Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από x130 πάλι σαν χάντρα τον βλέπεις, και φεύγει πιο γρήγορα από το πεδίο όρασης. Γιατί έτσι; Νόμιζα θα τον έβλεπα σε διπλάσιο μέγεθος σχεδόν.

Νίκο καλησπέρα!

Όσο αυξάνουμε τη μεγέθυνση,μειώνεται ανάλογα το οπτικό πεδίο,γι'αυτό και το αντικείμενο-στόχος μένει λιγότερο χρόνο στο οπτικό πεδίο μας.

Αυξάνοντας τη μεγέθυνση,αυξάνει ανάλογα και η φαινόμενη διάσταση (διάμετρος εδώ) του αντικειμένου.

Έτσι ο Δίας θα φανεί σε διπλάσια φαινόμενη διάμετρο αν διπλασιάσεις τη μεγέθυνση.

Απλώς και στα 217x εξακολουθεί να φαίνεται σχετικά μικρός.

Με μεγαλύτερη διάμετρο και πολύ καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες (διαύγειας και seeing),μπορείς να δεις υπέροχες εικόνες του Δία....σπάνια όμως!

Διότι σπάνια θα έχεις ειδικά σε ουρανό πόλης τόσο καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες!

Με το https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

μπορείς να δεις οπτικά πεδία,exit pupils κλπ,ανάλογα με τα τηλεσκόπια και φακούς που έχεις.

Jupiter-130x.thumb.png.55f86543ab3cf5b5875b1d1f7da10079.pngJupiter-217x.thumb.png.09ad9178a0dcbd6a9cc5fab0c454f2a7.png

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 2/3/2024 at 11:18 ΜΜ, babaliaris said:

Επίσης, μόλις ξεκίνησα star hopping και δυσκολεύομαι τέρμα.  Μάλλον ο κυριότερος λόγος είναι επειδή το τηλεσκόπιο τα δείχνει ανάποδα και δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιον αστερισμό βλέπω εκείνη την στιγμή. Επίσης, τα περισσότερα αστέρια φαίνονται με το ζόρι εκτός από τα φωτεινά όπως Δίας, Σείριος, Βέγκα, Πόλαρις κτλ. Ζω στην επαρχία και βλέπω από τον κήπο μου. Επίσης έχω 2 φώτα δρόμου στα 30 και 40 μέτρα τα οποία με τυφλώνουν αρκετά. Παίζει πολύ ρόλο αυτό;

Θα χρειαστείς και έναν προσοφθάλμιο μεγάλης εστιακής απόστασης,πάνω από 30mm,ώστε να πάρεις το μέγιστο δυνατό οπτικό πεδίο που σου προσφέρει το τηλεσκόπιό σου με το εστιαστή των 1.25".Με αυτόν το φακό θα διευκολυνθεί η αναζήτηση και ανεύρεση των στόχων σου.

Προσοχή όμως: η κόρη εξόδου που θα παίρνεις από τον συνδυασμό τηλεσκοπίου+προσοφθάλμιου, να είναι: exit pupil <7mm,ώστε να αξιοποιείς το μεγαλύτερο ποσοστό του φωτός που έρχεται στα μάτια σου.

Μετά την ηλικία των 30-35,η κόρη (ίριδα) του ματιού μας μικραίνει και πέφτει συνήθως κάτω από τα 7mm.

Με το τηλεσκόπιό σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακό 1.25" (συνήθως ploss) μέχρι 35mm.Έναν 32mm θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και με μεγαλύτερα μελλοντικά τηλεσκόπια,καθώς θα σου δώσει μικρότερο exit- pupil,αλλά και μικρότερο οπτικό πεδίο.

Τα φώτα που πέφτουν μέσα στο τηλεσκόπιο ή χειρότερα πάνω στα μάτια μας,επειδή κλείνουν την κόρη του ματιού,σκοτεινιάζουν ανάλογα και τα αντικείμενα,ιδιαίτερα τα αμυδρά.

Προσπάθησε να περιορίσεις τον παρείσακτο φωτισμό,καλύτερα με κάποιο παραβάν μπροστά,ώστε να κόβει τουλάχιστον τα φώτα που ρίχνουν κατευθείαν το φως τους στο τηλεσκόπιο και στα μάτια.

Επίσης θα βοηθήσει πολύ κάποια κουκούλα (φωτογιλέκο),που θα περιβάλλει το κεφάλι και τον προσοφθάλμιο και θα κόψει το παρείσακτο φως που πέφτει στα μάτια.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ανορθωτές διορθώνουν και δείχνουν την εικόνα σωστά; Γιατί τώρα τα βλέπω πάνω κάτω.

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συγκεκριμένος ανορθωτής που έχεις στο λίνκ ναι,δείχνει πλήρως ανορθωμένο είδωλο,δηλαδή σωστά το πάνω-κάτω,δεξί-αριστερό.

Είναι ο ίδιος με αυτόν εδώ:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/1216-omegon-15x-125.html

Όμως εκτός από επιπλέον μεγέθυνση 1.5x που δίνει,είναι ζήτημα τί οπτική ποιότητα έχει...

Όταν προσθέτεις οπτικά το ένα πάνω στο άλλο,το πολύ γυαλί ρίχνει την ποιότητα του ειδώλου,εκτός αν είναι όλα πολύ καλής ποιότητας.

Πιστεύω ότι θα μειώσει την οξύτητα των ειδώλων.Μπορείς να ψάξεις και reviews.Παλαιότερα έβγαζε και η Vixen ένα αξιοπρεπές ανορθωτικό,τώρα δεν το βλέπω.

Ένα ανορθωτικό που φαίνεται ποιοτικό και με μικρότερο μήκος είναι αυτό,αλλά αρκετά ακριβότερο:

https://www.astroshop.eu/erecting-lenses/omegon-erecting-lens-1-25-/p,43706

Ίσως όμως να συνηθίσεις να βλέπεις τα είδωλα ανάποδα,δεν έχει σημασία στην αστρονομία το πάνω-κάτω,δεξιά-αριστερά.Ο εγκέφαλος συνήθως προσαρμόζεται με την εξάσκηση.

Ο ερευνητής του τηλεσκοπίου σου όμως είναι διοπτρικός και σου δείχνει τα είδωλα όπως και το τηλεσκόπιο+προσοφθάλμιο,δηλαδή ανεστραμμένα.

Για να μην μπερδευτείς περισσότερο,πρέπει τουλάχιστον ερευνητής+προσοφθάλμιος,ή ερευνητής+πραγματικός ουρανός,να δίνουν τον ίδιο προσανατολισμό ειδώλου!

Το χειρότερο μπέρδεμα γίνεται όταν ουρανός-ερευνητής-προσοφθάλμιος δείχνουν διαφορετικό προσανατολισμό ειδώλου όλα!

Αυτό γίνεται πχ.με ερευνητή σε νευτώνιο που δείχνει μεν σωστά το πάνω-κάτω,αλλά ανάποδα (κατοπτρικά) το δεξί-αριστερό.Ενας τέτοιος ερευνητής θα ήταν χρήσιμος σε διοπτρικό τηλεσκόπιο με διαγώνιο κάτοπτρο ή πρίσμα,που θα έδινε τον ίδιο προσανατολισμό ειδώλου με τον ερευνητή.

Οπότε αν επιμένεις στον ανορθωτή,θα πρέπει ή να πάρεις έναν απλό ερευνητή κόκκινης κουκίδας,ή καλύτερα έναν Telrad ή Rigel που έχουν μεγέθυνση 1x,δηλ."βλέπουν" ό,τι και το μάτι:

https://www.skyandweather.gr/Αρχική/1123--omegon-led-.html

https://www.astroshop.eu/mounting-brackets-and-accessories/rigel-systems-quikfinder-basisplatte/p,70795

https://planitario.gr/gr/ereunitis-telrad-reflex-sight.html

Ή να πάρεις έναν ακριβότερο διοπτρικό ερευνητή με πλήρως ανορθωτικό πρίσμα:

https://www.astroshop.eu/optical-finders/skywatcher-6x30-finder-scope-with-angled-eyepiece-and-upright-non-reversed-image/p,16115

https://www.astroshop.eu/optical-finders/ts-optics-8x50-finder-angle-view-white/p,4580

https://planitario.gr/gr/ereunitis-9x50-me-diagonio-90-kai-basi-anorthotikos.html

Έχει σημασία η διάμετρος του ερευνητή,να είναι όσο γίνεται μεγαλύτερη,ώστε να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή φωτοσυλλεκτικότητα,και η μεγέθυνση να είναι η μικρότερη δυνατή,ώστε το οπτικό πεδίο να είναι όσο γίνεται μεγαλύτερο.

50mm διάμετρος είναι πολύ καλή,δείχνει αρκετά περισσότερα αντικείμενα από 30mm.

Φιλικά-Κώστας 🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω ότι κάποιες αγορές αστρονομικού εξοπλισμού,θα πρέπει να γίνονται λαμβάνοντας υπόψιν και μελλοντικές αγορές τηλεσκοπίων.

Αγοράζοντας ένα μεγάλο dob πχ.10"-12" αργότερα χωρίς αυτόματη οδήγηση,θα χρειαστείς ένα Telrad ή Rigel ερευνητή που βοηθάει πολύ στην χειροκίνητη αναζήτηση στόχων και αστροαλμάτων.

Επίσης ο ερευνητής 8x50 ή 9x50 με πλήρως ανορθωτικό πρίσμα 90ο θα ανακουφίσει πολύ τον αυχένα όταν σκοπεύεις αντικείμενα σε μεγάλες γωνίες θέασης πάνω από 45ο,ειδικά σε στόχους που πλησιάζουν στο ζενίθ.

Σκέψου λοιπόν τέτοιες αγορές σαν πολύ χρήσιμες επενδύσεις για το μέλλον.

Αν έχεις ήδη κολλήσει με την αστρονομία,θα πάθεις αυτό που "πάθαμε" όλοι:

Δεν θα μείνεις μόνο με ένα τηλεσκόπιο,διότι θα θέλεις να βλέπεις περισσότερα αντικείμενα και με περισσότερες λεπτομέρειες,ή και να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία...🙂

Το επεξεργάστηκε ο fotodektis
  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης