Jump to content

Ηλιακή Έκλειψη 08/4/42024 Σηζήτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σηζήτηση σχετικά με την ηλιακή έκλειψη 2024. Εγώ δυστυχώς θα την δω μέσω live από το σπίτι, αλλά όσοι βρίσκεστε Αμερική, αν μπορείτε ανεβάστε από αύριο καμιά φώτο 😁

 

1712597168678.jpg

Το επεξεργάστηκε ο babaliaris

Electrical & Computer Engineer

Aristotle University Of Thessaloniki

astrnomy(1).jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφορά από Plano, TX. Είδαμε τα τελευταία 20 sec ολικότητας και το δαχτυλίδι και τις χάντρες της εξόδου.

  • Μου αρέσει 3
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτυχημένη παρατήρηση από Port Stanley, στις όχθες της λίμνης Erie στο Οντάριο του Καναδά.

Η ολική φάση ήταν ορατή καθ' όλη τη διάρκειά της (2λ 8δ) μέσα από ελαφρά νεφωση.

Παραθέτω μια φωτό, ελαφρώς κουνημένη λόγω βιασύνης. Να σημειώσω ότι η μπαταρία της κάμερας εξαντλήθηκε 5 δλ μετά τη λήξη της ολικότητας!P1012988processedcropped.jpeg.e83138d67fc599577e732bcbc0830013.jpeg 

 

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει καμία αναφορά για θέαση του κομήτη 12P/Pons-Brooks κατά τη διάρκεια της έκλειψης; Αμφιβάλλω βέβαια αν κάποιος, πάνω στην έξαψη της στιγμής εκείνης, επιχείρησε να ψάξει γι'αυτόν... Συγχαρητήρια πάντως για τις εικόνες.... Περιμένουμε να μας γράψετε για τις εμπειρίες σας... Καλή επιστροφή σε όλους! 

 

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από το Austin, οδήγησα ως ένα ράντσο έξω από το Gatesville που το πρωί φαινόταν το καλύτερο από τις τοποθεσίες που είχα σταμπάρει. Είχαμε συννεφιά, αλλά εκεί που χρειάστηκε ήταν ελαφριά. Δυστυχώς με σύννεφα σε κάθε καρέ δε μπορούσα να συνδυάσω όλα τα brackets μαζί όπως είχα κάνει το '17 για μεγάλη λεπτομέρεια στο στέμμα. Αλλά το κάθε καρέ ήταν πιο "δραματικό". Επίσης, λόγω των σταγονιδίων στα σύννεφα που κάλυπταν την έκλειψη, δημιουργήθηκε ένα φαινόμενο διάθλασης που ονομάζεται corona (ναι ίδια λέξη με το στέμμα), οπότε έχω φωτό με δύο ειδών corona μαζί :) Με γυμνό μάτι και με κιάλια, έβλεπα βασικά το κίτρινο μέρος, αλλά ανεβάζοντας το saturation στις φωτογραφίες βλέπω όλα τα χρώματα. Π.χ. στο diamond ring έναρξης:

IMG_3372ls.thumb.jpeg.23f630e1c134399d9c9a5923f04b3a32.jpeg

Ή σε πλήρη έκλειψη, ένα HDR bracket:

IMG_3497hls.thumb.jpeg.d80612b789716846e22731b19dd47648.jpeg

Αυτό ήταν ένα από τα λίγα κάπως "καθαρά" μπράκετ, τα μισά καρέ μου δε δείχνουν σχεδόν τίποτε, και τα υπόλοιπα ήταν κάπως έτσι:

IMG_3391ls.thumb.jpeg.0779eda88955fdbbf27f34a87be4034f.jpegIMG_3426ls.thumb.jpeg.516264dd753a1ca324504167d201c08c.jpegIMG_3450ls.thumb.jpeg.500289c9ed3499c4b95b5e1d2c100b16.jpeg

Το saturation / vibrance είναι ανεβασμένα για να φαίνεται και το φαινόμενο που περιέγραψα. Το δακτυλίδι εξόδου ήταν συννεφιασμένο:

IMG_3564ls.thumb.jpeg.803f305df8f540317e7ed1a827598210.jpeg

Τα λέμε στην Ισπανία το '26 ;) 

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο όμιλος αστρονομίας του Βενετοκλείου 1ου ΓΕΛ Ρόδου βρέθηκε στο Austin για την έκλειψη. Την είδαμε από το κέντρο της πόλης , στην αυλή του τμήματος Αστρονομίας. Δυστυχώς οι συνθήκες νεφοκάλυψης δεν ήταν καλές. Είχαμε μαζί μας το lunt 50 με την star adventurer αλλά τα επεισόδια εμφάνισης του ηλιακού δίσκου ήταν αρκετά σύντομα και δεν προλάβαμε να τον κεντράρουμε και να αρχίσουμε το tracking. Καλύτερη δουλειά έκανε το zwo seestar. Δυσκολεύτηκε να βρει τον ήλιο αλλά μετά τον ακολούθησε ικανοποιητικά δεδομένων των συνθηκών. Έχανε την εστίαση, την έβρισκε,την ξανάχανε....Τραβήξαμε και φωτογραφίες έντονα δραματικές. Η τελευταία εικόνα που καταγράφηκε τόσο σε φωτογραφίες όσο και στο βίντεο του seestar ήταν λίγα δευτερόλεπτα πριν τις χάντρες του Bailey. Mετά , ένα τεράστιο νέφος κάλυψε για πολλή ώρα τον ηλιακό δίσκο. Βέβαια νιώσαμε την ατμόσφαιρα της έκλειψης. Οι μαθητές συγκλονίστηκαν.

  • Μου αρέσει 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης