Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ SKYWATCHER 200 HEQ5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ ΤΟ φορουμ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ.

ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ..... ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ....

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ (2 ΧΡΟΝΙΑ)ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ 1000 ΕΥΡΩ (ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ)

ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΟ SKYWATCHER 200 (8") ΚΑΤΟΠΤΡΙΚΟ (ΝΕΥΤΩΝΙΟ) ME ΣΤΗΡΙΞΗ HEQ5

Η ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 890 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΛΕΙΣΩ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ.

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΚΑΙ DEEP SKY OBJECTS ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

ΣΑΣ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝES ΠΕΡΙΠΟΥ "ΤΡΩΓΟΜΑΙ" ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ.

ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΑΝ ΑΓΟΡΑΣΘΕΙ ΘΑ ΣΤΗΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ (ΕΞΟΧΙΚΟ) ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗ

 

ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ,ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΑΠ'ΕΞΩ ΤΟ NIGHT WATCH,ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ

ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΟΛΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ,Ή ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ

ΤΟ ΣΤΗΣΩ,ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ.

 

ΕΙΝΑΙ "ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ?

ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ?

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΤΟΥ?

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΜΕ "GOTO"? ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ?

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ (ΕΥΒΟΙΑ ΠΑΝΤΑ)? ΚΑΠΟΙΟ ΒΟΥΝΟ ΙΣΩΣ..

ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΤΕ ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ

ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

ΘΑ ΒΛΕΠΩ DSO,ΠΛΑΝΗΤΕΣ Η ΘΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ?

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΒΛΕΠΕΤΕ Η "ΔΙΨΑ"....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΕΙΠΑΜΕ.. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ")

ΠΑΝΟΣ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω μ'αυτο ξεκινησα.

"Που" εφτασα, δε ξερω.

Δε το μετανοιωσα ομως :D

Ο συνδυασμος βασης και σωληνα θα αργησει πολυ να σου φανει λιγος.

Οσο για το goto...

μη το σκεφτεσαι.

Οχι τωρα τουλαχιστον ...

 

Οσον αφορα το "αν θελετε"

Διαφορετικες αποψεις μπορει να ακουσεις.

Θα... ακουσεις ομως.

Μη ξεχνας !

Στο Astrovox μπηκες :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου γειά σου, ακριβώς αυτά που γράφεις θα μπορούσα να τα έχω γράψει και εγώ, βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα μπορώ να πω αν και προσανατολίζομαι στο 6'' περισσότερο. Αν και εγώ νέος σχετικά στο χώρο θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με κιάλια οπως και εγώ σήμερα που έκανα την αγορά απο LIDL.

Πάντως μπορώ να σου απαντήσω νομίζω σε κάποιες από τις ερωτήσεις σου, λοιπόν: α) Θέλει συντήρηση τουλάχιστον περισσοτερο από άλλους τύπους τηλεσκοπίων (ανοιχτός σωλήνας=σκόνη), β) Δεν μπορώ να σου πω πως δεν μεταφέρεται αλλά δεν είναι και ότι πιο πρακτικό υπάρχει, βρίσκεσαι στο όριο σε αυτό το θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Πανο καλως ηρθες!

Μου αρεσε ο ενθουσιασμος σου!

Δεν μου αρεσε η αμφιβολια σου για το αν θα σου απαντησουν τα μελη του Astrovox!! :lol: :lol: :lol: Πλακα κανω! Κ εγω αυτο σκεφτομουν οταν ανεβασα το πρωτο post εδω. Ειναι θεμα χρονου να καταλαβεις πως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.. Οι κυριοι κ οι κυριες του forum ειναι πραγματικα φανταστικα ατομα!

 

Αυτο που θα ηθελα να συμπληρωσω στα λεγομενα του Maxplanck ειναι να ξανασκεφτεις τπ ζητημα της αστροφωτογραφισης (ισως συζητωντας αμεσα με καποιους εμπειρους στο θεμα ή συμμετεχοντας απο κοντα σε καποιο project για να δεις το βαθμο δυσκολιας και τις απαιτησεις σε εξοπλισμο, υπομονη και.. ουρανο!).

 

Σε περιπτωση που αλλαξεις γνωμη για την εν λογω (συναρπαστικη ομολογουμενως) ενασχοληση (και επενδυση) εγω θα σου προτεινα στα λεφτα που διαθετεις ενα 10ιντσο Dobson. Με μια αναζητηση στο forum θα δεις εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις για το θεμα dob- ισημερινη ( :twisted: :twisted: ) παντα ομως με σοβαρα επιχειρηματα.. Θα σε βοηθησει πολυ.

 

 

ΥΓ -> Αν περιμενεις λιγο, δεν νομιζω να χρειαστεις αυτην την αναζητηση!!!

 

Καλη αγορα! Γιωργος

 

.

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΚΑΙ DEEP SKY OBJECTS ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

Καλωσηρθες!!!

 

Για τον σκοπο που περιγραφεις το τηλεσκοπιο αυτο ειναι απο τα πλεον καταλληλα για τους εξης λογους (παρακαλω αν καποιο αλλο μελος εχει αντιθετη αποψη να παρεμβει!)

 

1) 200mm διαμετρος κατοπτρου. Απο τα πλεον γενναιοδωρα μεγεθη σε προσιτες τιμες! Θα σου δινει ικανοποιητικη ευκρινεια και μεγεθυνση σε πλανητες και μαζευει αρκετο φως για να βλεπεις DSO!

 

2) Σε ενδιαφερει, οπως λες και η φωτογραφηση. Το τηλεσκοπιο ειναι εφοδιασμενο με βαση που εχει την ικανοτητα να ακολουθει αυτοματα το στοχο της οποταν η φωτογραφηση γινετε "ευκολη" υποθεση.

 

Τωρα οσων αφορα το αν θα ειναι δυσχρηστο η αν θα μπορεις να το ευθυγραμμισεις κ.λ.π. το μονο "αρνητικο" ειναι το οτι στην αρχη μπορει να το βρεις λιγο βαρετο (kg) αλλα σιγα σιγα θα το συνηθισεις! Το θετικο ειναι οτι στο φορουμ αυτο υπαρχουν και αλλοι που εχουν ηδη το ιδιο τηλεσκοπιο μαζι σου και δεν νομιζω να αρνηθουν να σε βοηθησουν! Μια ερωτηση να κανεις θα λαβεις 10 απαντησεις!

 

Ειμαστε στη διαθεση σου!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες και απο μενα.

 

Μην ξεχνας,τα πρωτα 100 χρονια ειναι παντα δυσκολα :D

 

Αν εισαι τοσο αβεβαιος,παρε καλυτερα κιαλια για αρχη!

Αν δεν εχεις υπομονη ,παρε κιαλια.

Αν δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου και νομιζεις οτι δεν θα τα καταφερεις..........παρε κιαλια!

Αν σου φενεται βουνο η ρυθμηση των οπτικων,παρε κιαλια.

 

Αλλιως,καλη υπομονη και καλη αγορα!

Μια ιδεα ειναι ολα..............

Ολα μπορεις να τα μαθεις!

Να περιμενεις λιγα ,για να παρεις πολλα,απο το τηλεσκοπιο σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ

 

 

ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΟ SKYWATCHER 200 (8") ΚΑΤΟΠΤΡΙΚΟ (ΝΕΥΤΩΝΙΟ) ME ΣΤΗΡΙΞΗ HEQ5

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΣΟ Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΚΑΙ DEEP SKY OBJECTS ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.

 

ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΕΑΝ ΑΓΟΡΑΣΘΕΙ ΘΑ ΣΤΗΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ (ΕΞΟΧΙΚΟ) ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΦΩΤΟΡΥΠΑΝΣΗ

 

 

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ,Ή ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ

ΤΟ ΣΤΗΣΩ,ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ.

 

ΕΙΝΑΙ "ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ?

ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ?

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΤΟΥ?

 

ΘΑ ΒΛΕΠΩ DSO,ΠΛΑΝΗΤΕΣ Η ΘΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ?

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΒΛΕΠΕΤΕ Η "ΔΙΨΑ"....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ (ΕΙΠΑΜΕ.. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ")

ΠΑΝΟΣ.

Φ'ιλε Πάνο καλώς ήρθες

Σου απαντώ όπως οι σειρές της παράθεσης μου

 

Εχω το ίδιο τηλςσκόπιο αλλά σε στήριξη EQ5.Κάνει τόσο για DSO παρατήρηση όσο και πλανητών.Εφ όσον επιλέξεις την HEQ5 τότε η συγκεκριμμένη στήριξη θα σε βοήθήσει ακόμη περισσότερο για αστροφωτογραφήση.

 

Το τηλε εφ όσον θα το στήνεις σε περιοχή με χαμηλή φωτορύπανση θα

σου αποδίδει τα μέγιστα.

 

Είναι θεμα συνήθειας ο τρόπος με τον οποίο δουλεύει η ισημερινή στήριξη.

 

Χρειάζεται κατα καιρούς ένα καθάρισμα των οπτικών του και ένας έλεγχος της ευθυγράμμισης των κατόπτρων μόνον και μόνον αν παρατηρήσεις κάποια παραμόρφωση του ειδώλου ή αν χτυπηθεί ο οπτικός σωλήνας.

 

Η ευθυγράμμιση είναι το πιο σημαντικό μέρος για την λειτουργία του τηλε.

Δεν αντιλέγω είναι μία επίπονη και αρχικά ίσως δυσνόητη λειτουργία αλλά εφ΄όσον την κατανοήσεις τότε το τηλε σου απογειώνεται.

 

Θα βλέπεις και dso και πλανήτες.

 

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ.

"Καί είς τήν σκοτιάν βαθείαν,

είς τό απέραντον διάστημα,

τα φώτα σιγαλέα κινώνται

των αστέρων λελυπημένα" Α.ΚΑΛΒΟΣ. . .

φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε panosg μιας κ σε βλεπω προβληματισμενο η καλυτερη λυση ειναι να κανονισεις με καποιο απ τα παιδια που μενουν κοντα σου να δεις πανω στην πραξη διαφορα ειδη τηλεσκοποιων.Να ξερεις ομως οτι με το τηλεσκοπιο που εχεις επιλεξει εχεις ερθει στα ορια του κομποδεματος σου.Θα χρειαστεις οπωσδηποτε 3 καλα προσοφθαλμια κ εναν μπαρλοου.Υπολογιζε 400 με 500 ευρω.

Αν σκεφτεσαι την φωτογραφηση θελεις πολα ακομη χρηματα.Ενδεικτικα σου αναφερω πως θα χρειαστεις ενα λαπτοπ, μια web καμερα, μια φωτογραφικη slr μηχανη, διαφορους ανταπτωρες, μοτερ για τους αξωνες της βασης(δε θυμαμαι αν εχει η HEQ5 ) κ παει λεγωντας.Μ αυτα που σου γραφω δε θελω να σε αποτρεψω απ την φωτογραφιση.Απλα σου λεω πως θελει κ αλλες οικονομιες.Ολοι εδω μεσα αυτο κανουν.Μαζευουν τον εξοπλισμο τους σιγα σιγα.

Αν ομως μετα απ αυτα βρισκεις το δρομο της αστροφωτογραφησης πολυεξοδο τοτε θα πρεπει να στραφεις σ ενα ντοπσονιαν

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και από μένα Πάνο. Έχω και εγώ το ίδιο τηλεσκόπιο, το αγόρασα πριν 3.5 χρόνια περίπου. Ήταν το πρώτο μου τηλεσκόπιο και δε σου κρύβω ότι στην αρχή τρόμαξα από τον όγκο και το βάρος του. Ο συνδυασμός βάσης, σωλήνα και αντιβάρων είναι γύρω στα 30-35 kg. Αν λοιπόν θέλεις να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο μακριά με αυτοκίνητο για να παρατηρήσεις, πρέπει να λάβεις υπόψη σου και αυτόν τον παράγοντα. Αν πάλι μένεις ήδη σε περιοχή που είναι αρκετά σκοτεινή, ή το τηλεσκόπιο μένει μόνιμα σε ένα τέτοιο μέρος, τότε το βάρος και ο όγκος δεν παίζουν σπουδαίο ρόλο. Στα λέω αυτά γιατί εγώ μένω μέσα στην Πάτρα, και για να φτάσω σε ένα μέρος με "αξιοπρεπείς" συνθήκες φωτορύπανσης θέλω περίπου 20 λεπτά με αυτοκίνητο. Για να πάω σε ακόμα καλύτερες τοποθεσίες, χρειάζομαι ακόμα περισσότερο χρόνο.

Κάποια στιγμή, ύστερα από πολλές συνεχόμενες εξορμήσεις, κουράστηκα να μεταφέρω το τηλεσκόπιο και περίμενα μόνο τις εξαιρετικά καλές νύχτες για να παρατηρήσω (και συνήθως καθόμουν πολλές ώρες, μέχρι το ξημέρωμα). Τότε στράφηκα στην άλλη άκρη του φάσματος: πήρα ένα μικρό διοπτρικό (4''), το οποίο χρησιμοποιούσα σαν κυάλι (με χαμηλή μεγέθυνση δηλαδή) όποτε είχε καθαρή (αλλά όχι τέλεια) νύχτα και ήθελα να παρατηρήσω για λίγη ώρα. Στη συνέχεια, αφού οι 4'' άρχισαν να φαίνονται πολύ λίγες, αγόρασα την dobsonian στήριξη της orion optics, και έβαλα πάνω το νευτώνειο. Με τον τρόπο αυτό είχα ένα μεγάλο τηλεσκόπιο έτοιμο για παρατήρηση σε χρόνο μηδέν, και μπορούσα να το μεταφέρω πολύ ευκολότερα οπουδήποτε.

Η προσωπική μου άποψη και εμπειρία είναι λοιπόν η εξής: το 8'' νεωτώνειο με την HEQ5 είναι μια πολύ καλή επιλογή, με πάρα πολλές δυνατότητες τόσο για παρατήρηση, όσο και για φωτογράφηση. Πιστεύω ότι η ποιότητα των οπτικών είναι πολύ καλή, δεδομένης της τιμής του, και δεν πρόκειται να εξαντλήσεις τις δυνατότητες του για πολύ πολύ καιρό. Η στήριξη είναι υπεραρκετή για παρατήρηση, και ικανοποιητκή για φωτογράφηση. Αν όμως κανείς θέλει το τηλεσκόποιο κυρίως για να παρατηρεί, τότε με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι η χρήση μιας τόσο βαριάς στήριξης είναι σαν να χρησιμοποιείς κανόνι για να σκοτώσεις ένα κουνούπι. Μια dobsonian στήριξη είναι απείρως ελαφρύτερη, και πιο απλή στη λειτουργία της από την ισημερινή, η οποία σημειωτέον χρειάζεται και αρκετή φασαρία για να στηθεί και να ξεστηθεί, χώρια η πολική ευθυγράμμιση που πρέπει νά κάνεις, χώρια η εξωτερική πηγή ενέργειας που πρέπει να κουβαλάς, αφού η στήριξη χρειάζεται ρεύμα για να δουλέψει (και δεν έχει χειροκίνητες μικρομετρικές κινήσεις).

Τέλος, λάβε υπόψη σου ότι χριέαζεσαι και μερικά προσοφθάλμια, καθώς και φίλτρα κτλ. τα οποία δεν έχουν αμελητέο κόστος. Με ένα dobsonian τηλεσκόπιο έχεις δυνατήτητα να επενδύσεις περισσότερα χρήματα σε αυτά. Επιπλέον, καλό είναι να λέμε ότι θέλουμε να έχουμε δυνατότητες αστροφωτογράφησης, αλλά πρέπει να σε προειδοποιήσω ότι η αστροφωτογραφία είναι μια ιδαίτερα δύσκολη και επίπονη διαδικασία.

Ελπίζω να σε κατατόπισα, και να μη σε μπέρδεψα χειρότερα... Λάβε υπόψη σου τους παράγοντες που ανέφερα πιο πάνω, και θα είμαστε πάλι όλοι εδώ για να σου βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστείς.

 

Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

panosg δες λιγο και το νευτωνιο της orion optics το Europa με στήριξη Great Polaris 200 f/6. Εγω αυτο θα παρω σε 10 μερες περιπου. Μπορεις να το δεις στο aktistar.gr και εχει 865 ευρω και το σημαντικοτερο, η orion optics φημηζεται για τα καλα οπτικα της.
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Πανο γεια σου!

Πριν ενα μηνα περιπου αγορασα κ εγω το ιδιο τηλεσκοπιο που σκεφτεσαι να παρεις με την ΗΕQ5 βαση. Στην αρχη ολα ηταν καπως μπερδεμενα στο μυαλο μου κ βλεποντας το θηριο μαζι με την βαρια βαση του τρομαξα καπως. Ομως πολυ συντομα παρολο τον ογκο του εγινε παιχνιδακι η συναρμολογηση κ αποσυναρμολογηση του κ δεν με ενοχλει καθολου! Παρατηρω απο την Παρνηθα που μενω , υπαρχει κ εδω φωτορυπανση αλλα βλεπεις αρκετα ομορφα πραγματα για αρχη , σεληνη πλανητες , messier , κλπ που σε αποζημιωνουν με το παραπανω. Δεν εχω κανει μεχρι στιγμης καμμια εξορμηση στην υπαιθρο για να σου πω τις εντυπωσεις μου.Ξεκιναω με μια χοντρικη πολικη ευθυγραμιση κ κανω ανετα παρατηρηση χρησιμοποιοντας τα μοτερ που σου "κλειδωνουν" το αντικειμενο που παρατηρεις.Εχω παρει κ τα αξεσουαρ αστροφωτογραφησης αλλα δοκιμασα πολυ λιγο μιας κ θελει αρκετη δουλεια για ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα. Καταφερα να εστιασω τον Δια κ τον Κρονο κ με την Nikon D70s πηρα καποιες φωτο!!Σκοπευω ομως να επενδυσω σε webcam αλλα επειδη επιασα τον εαυτο μου να προτρεχει εβαλα λιγο φρενο κ καθομαι τωρα κ μελεταω καποια βιβλια που εχω παρει ετσι ωστε να εμπλουτισω τις γνωσεις μου πανω στο αντικειμενο.Παντως εγω απο τις πρωτες παρατηρησεις μου ενθουσιαστηκα!! Δεν με πειραζει που χρειαζεται καποιος χρονος για συναρμολογηση και ρυθμιση , μπορω μαλιστα να σου πω οτι μου αρεσει αυτη η διαδικασια την απολαμβανω, δεν ειμαι της λογικης wash n go! Αν θες καποια αλλη πληροφορια στην διαθεση σου!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε panosg καλως ορισες και απο εμενα :D !!!!

φιλε panosg..Αραξε...ολα θα γινουν!!!

οταν πρωτοβρηκα το astrovox :D πελαγωσα απο τις πολλες πληροφοριες :shock: αλλα γρηγορα καταλαβα οτι τα παιδια εδω ξερουν τι κανουν και τι λενε(εκτος απο εμενα :mrgreen: ) και ετσι επεσα σε βαθια μελετη #-o

το τηλεσκοπιο που λες ειναι για μενα αυτο που παντα θελω να αποκτησω.

για να μην απογοητευτω ομως ξεκινησα απο χαμηλα(και ακομα εκει ειμαι :| ) για να δω αν οντως μου ταιριαζει αυτο και περα απο τα βιβλια!!!!

οτι και αν γινει ρωτα συνεχεια για τις αποριες σου και διαβαζε συνεχεια post.

καλως ηρθες !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φϊλε panosg

διαθέτω (και απολαμβάνω) ένα dob 8", επειδή όμως άκουσες τόσες πολλές και εύστοχες απόψεις μέχρι εδώ, δεν θα σε μπλέξω παραπάνω, αλλά θα αρκεστώ απλά στο να σε καλωσορίσω εγκάρδια στην παρέα μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης