Jump to content

Ζητάω ενημέρωση για αστροφωτογραφιες και τηλεσκόπια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με την αστροφωρογραφίες και την διαδικασία για να βγάζεις φωτογραφίες με τηλεσκόπιο.

Ακόμη επειδή πολύ νέα με το αντικείμενο, ενδιαφέρομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο χωρις όμως να έχω ιδέα από μοντέλα, δυνατότητες κ.τ.λ

Να προσθέσω, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο με την αστροφωτογραφία, ότι είμαι κάτοχος μιας dslr canon eos 350d

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς, καλωσόρισες!

 

Αυτό που έχω να προτείνω είναι να κάνεις μια εξονυχιστική έρευνα στο site, τόσο στις συζητήσεις, όσο και στα περιεχόμενα άρθρα για να αποκτήσεις μια καλύτερη εικόνα και στη συνέχεια να ρωτήσεις συγκεκριμένα πράγματα, αλλά και να είσαι σε θέση να κατανοήσεις πλήρως τις απαντήσεις!

 

Επίσης, καλό θα ήταν, όταν έρθει η ώρα να/και αγοράσεις το τηλεσκόπιο να του αφιερώσεις αρκετό χρόνο, να το δουλέψεις, να μπεις στο νόημα και έπειτα να βγάλεις και τις φωτογραφίες σου, γιατί από μηχανή... πας καλά!

 

Μην τρομάζεις με τη διαδικασία! Είναι γρήγορη και ευχάριστη το λιγότερο... Και για ότι χρειαστείς σε οποιδήπωτε βήμα, όλο και κάποιος θα βρεθεί 8)

 

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Επαφη και με καποιο ντοπιο συλλογο θα ηταν πολυ καλο καθως και εξορμηση σε σκοτεινο ουρανο (παλι με την βοηθεια συλλογου).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ηδή έχω αρχίσει και κοιτάζω άρθρα από το forum. Απλά ανυπόμονη βιάζομαι να τα μάθω όλα τώρα. Πράγμα που διαπιστώνω ότι θα μου πάρει περισσότερο χρόνο O:)

Θα συνεχίσω την ενημερωσή μου μέσα από το site και θα επανέλθω με καινούργιες απορίες που σίγουρα θα αποκτήσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

luna ξεκινα κατα την γνωμη μου με το βιβλιο nightwatch και παρε και τα κυαλια που εχουν προσφορα αυτη την εβδομαδα τα lidl.

Μην βιαζεσαι! Ο ουρανος θα ειναι παντα εκει πιστεψε με...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με την αστροφωρογραφίες και την διαδικασία για να βγάζεις φωτογραφίες με τηλεσκόπιο.

 

Κοντολογης αγαπητη φιλη η απαντηση ειναι: Οχι!

Για ενα θεμα που εχοιυν γραφτει ολοκληρα βιβλια δεν μπορεις να ζητας ενημερωση γενικα και αοριστα απο ενα forum.Ποσο μαλλον οταν δεν εχεις ακομα γνωση απο τηλεσκοπια παρατηρηση κλπ.

Διαβασε το βιβλιο "Αστροφωτογραφια" απο το Πλανηταριο Θεσ/κης, το "Astrophotography for the amateur" και το "Practical astrophotography" και μετα επανερχεσαι στο θεμα με συγκεκριμενες ερωτησεις και αποριες.

 

ΥΓ βασικα γνωμη μου ειναι να ξεχασεις την αστροφωτογραφια για πολυ καιρο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ βασικα γνωμη μου ειναι να ξεχασεις την αστροφωτογραφια για πολυ καιρο.

 

](*,) ](*,)

Kαλα ηρεμησε λιγο!!!!

Μην αποπερνεις τον κοσμο ετσι. Ξερεις οτι καποιοι μπορει να τρομαξουν??

Ο καθενας βαζει δικους του στοχους οι οποιοι μπορει να ειναι διαφορετικοι απο τους δικους σου. Επισης ο καθενας πετυχενει το στοχο του με το δικο του τροπο και εχει διαφορετικη καμπυλη εκμαθισης.

Νομιζω οτι δεν μπορουμε να δινουμε τετοιες συμβουλες απο την στιγμη που δεν ξερουμε τι δυνατοτητες εχει ενα συγκεκριμενο ατομο.

Αν εχει διαλεξει την αστροφωτογραφια τοτε εμεις δεν εχουμε το δικαιωμα να του πουμε να αλλαξει. Αυτο μπορει να το κανει μονο καποιος φιλος του. Το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να να τον βοηθησουμε να πετυχει το στοχο του.

Αν αυτο θελει πραγματικα να κανει τοτε θα ειναι ετοιμος να ανταπεξελθει σε οποιες δυσκολιες. Και τοτε ειναι που θα ειναι ευτυχησμενος με αυτο που κανει.

 

Luna συνεχισε να κανεις αυτο που θες και μην ακους κανενα!!! Για οποιες ερωτησεις(πιο συγκεκριμενες) εδω ειμαστε.

 

φιλικα Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ταπεινή (και μη ζητηθείσα) άποψή μου είναι ότι και με μία μηχανή μίας χρήσεως

των 6Ε αν βγάλω το φεγγαράκι, αστροφωτογράφηση κάνω.

Αν με ευχαριστεί ....

 

Το υψηλό επίπεδο και ο συναγωνισμός δεν είναι πάντα απαραίτητα σε κάτι που γίνεται από ευχαρίστηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ταπεινή (και μη ζητηθείσα) άποψή μου είναι ότι και με μία μηχανή μίας χρήσεως

των 6Ε αν βγάλω το φεγγαράκι, αστροφωτογράφηση κάνω.

Αν με ευχαριστεί ....

 

Το υψηλό επίπεδο και ο συναγωνισμός δεν είναι πάντα απαραίτητα σε κάτι που γίνεται από ευχαρίστηση

 

 

=D> =D> =D>

Αν αυτο θελει.....

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr έγραψε:

 

ΥΓ βασικα γνωμη μου ειναι να ξεχασεις την αστροφωτογραφια για πολυ καιρο.

 

E δεν ειπε και να την ξεχασει για παντα... ειπε για πολυ καιρο... :mrgreen:

Τοσο καιρο οσο χρειαζεται για να ερθει το τηλεσκοπιο που θα παραγγειλει. :)

(αν αυτο θελει, οπως ειπαν και οι παραπανω φιλοι)

 

Πολυ ηπιο τον βρηκα παντως στην απαντηση του... γιατι την πρωτη φορα που εκανα του Γιωργου

την ιδια ακριβως ερωτηση μου απαντησε :

 

"Με αυτην την πορτοκαλι σουπα που τη λετε στην Αθηνα <<ουρανο>>... το πολυ πολυ να

φωτογραφισεις καμμια κατσαρολα!"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΥΑΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!

είδα το φως το αληθινόν, την Απάντηση

 

τι είναι μετά το κοσμικό άπειρο;

τι περιείχε την αρχέγονη σούπα;

 

η Κατσαρόλα [-o< [-o< [-o<

 

(ευχαριστούμε Αικατερίνη)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαιρομαι φιλτατε ender

που σας βοηθησα να δειτε αυτα που εκ πρωτης οψεως δεν φαινονται.

θελει φαντασια να δειτε κατι ως κατσαρολα , ή έναν αστερισμο σαν αναποδο τηγανι.

Οση φαντασια θελει ενα μικρο παιδι για να καταλαβει πως αυτη η κουκιδιτσα που βλεπει απ το τηλεσκοπιο του μπαμπα του δεν ειναι ενα εντομο που δε λεει να ξεκατσικωθει απο το φακο.... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ακολουθείς την διαίσθησή σου και να προχωράς όπως εσένα ευχαριστεί.

Να μην δίνεις σημασία στις αποτυχημένες προσπάθειες και να τις βλέπεις σαν ευκαιρία να μάθεις κάτι καινουριο.

Η μικρή μου εμπειρία μου έχει μάθει ότι όταν είσαι καλά εφοδιασμένος με την θεωρία απολαμβάνεις καλύτερα αυτό που κάνεις.

Προσωπικά παρα το ότι έχω σπουδάσει φυσικός συνεχώς ανατρέχω στην θεωρία για να μάθω όλοένα και περισσότερα πράγματα.

Η αστρονομία διδάσκει την υπομονή για αυτό μην βιάζεσαι αν αγαπάς αυτό που κάνεις θα βρείς τον δικό σου τρόπο να το πλησιάσεις.

Καλό ταξίδι στα απέραντα μονοπάτια του ουρανού όχι μόνο σε σένα αλλά σε όλους μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιώργο αλλά και θα τον ρωτήσω

Τώρα που γίναμε δύο διαπιστωμένοι από Αργολίδα τι λές είναι ώρα για σύλλογο??????

 

Εσύ πρόεδρος και εγώ αντιπρόεδρος!!!!!. \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αποπερνεις τον κοσμο ετσι. Ξερεις οτι καποιοι μπορει να τρομαξουν??

Ο καθενας βαζει δικους του στοχους οι οποιοι μπορει να ειναι διαφορετικοι απο τους δικους σου. Επισης ο καθενας πετυχενει το στοχο του με το δικο του τροπο και εχει διαφορετικη καμπυλη εκμαθισης.

 

Μα να τρομαξουν θελω! :cheesy: Πριν απογοητευθουν θετωντας ακαιρους στοχους!

Και ποιον στοχο πετυχαινεις αν θελεις να μαθεις αστροφωτογραφια ρωτωντας κατι που η απαντηση του ειναι ολοκληρη βιβλιογραφια σε ενα φορουμ; Ειδικα χωρις να εχεις ακομα τηλεσκοπιο ουτε σχεση με τηλεσκοπια καν;

Σαν να λεω πως θελω να μου πειτε πως θα γινω πρωταθλητης στην μοτοσυκλεττα χωρις να ξερω καν ισσοροπια! ](*,)

Ενα σπιτι το χτιζουμε ξεκινωντας απο τα θεμελια οχι απο την σκεπη! Δεν θα εχουμε που να την στηριξουμε!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αποπερνεις τον κοσμο ετσι. Ξερεις οτι καποιοι μπορει να τρομαξουν??

Ο καθενας βαζει δικους του στοχους οι οποιοι μπορει να ειναι διαφορετικοι απο τους δικους σου. Επισης ο καθενας πετυχενει το στοχο του με το δικο του τροπο και εχει διαφορετικη καμπυλη εκμαθισης.

 

Μα να τρομαξουν θελω! :cheesy: Πριν απογοητευθουν θετωντας ακαιρους στοχους!

Και ποιον στοχο πετυχαινεις αν θελεις να μαθεις αστροφωτογραφια ρωτωντας κατι που η απαντηση του ειναι ολοκληρη βιβλιογραφια σε ενα φορουμ; Ειδικα χωρις να εχεις ακομα τηλεσκοπιο ουτε σχεση με τηλεσκοπια καν;

Σαν να λεω πως θελω να μου πειτε πως θα γινω πρωταθλητης στην μοτοσυκλεττα χωρις να ξερω καν ισσοροπια! ](*,)

Ενα σπιτι το χτιζουμε ξεκινωντας απο τα θεμελια οχι απο την σκεπη! Δεν θα εχουμε που να την στηριξουμε!

 

Και ειδικα οταν η ενασχοληση εχει να κανει με εξοπλισμο πολλωωωων εκατονταδων -ή κ χιλιαδων- Ευρω, ειναι ΧΡΕΟΣ μας να προλαβουμε μια (θεωρηθεισα καλη) αγορα που πολυ πιθανο να καταληξει στις μικρες αγγελιες.. ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη δεν γνωριζουμε τον αλλο και το πως θα αντιδρασει στις προτροπες μας (ειδικα εαν εχει την δυνατοτητα να.. χρεωθει!).

 

Ειπαμε: Ξεκιναμε απο τις βασεις...

 

:) :)

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω διαφωνω με αυτο τον τροπο προσεγγισης.

Στην αστρονομια ευτηχως δεν νομιζω οτι ισχυει απολυτα αυτο με τις βασεις και τα σπιτια. Πολλα πραγματα μπορεις και μαλλον επιβαλεται να τα κανεις ταυτοχρονα. Δηλαδη μαθαινοντας για την αστροφωτογραφια μπορεις να μαθεις και τους αστερισμους ταυτοχρονα και χωρις κοπο.

Απλα ειμαι αντιθετος με τη ιδεα οτι πρεπει ντε και καλα να ακολουθησουμε την φιλοσοφια : γουβα - θεμελια - σπιτι. Για μενα στην αστρονομια ο καθενας μπορει να ακολουθησει τον δικο του τροπο εκμαθησης που του ταιριαζει.

Προφανως τις βασεις τις παιρνεις διαβαζοντας την θεωρια απο καποιο βιβλιο και απο εκει και περα πειραματιζεσαι και εννοειται οτι ρωτας.

Τωρα αν εκανε το λαθος να ρωτησει κατι ασαφες δεν πρεπει να του παρουμε το κεφαλι!!!

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

inest ,

αμα εχεις γειτονα καποιον σαν τον Κυριο Αγιομαμιτη

(δανειζομαι τ ονομα για αποφυγη παρεξηγησεων)

δεν χρειαζεται ουτε διαβασμα στην αρχη !.

Παιρνεις παραμασχαλα τη φωτογραφικη σου μηχανη κι ενα μπλοκ σημειωσεων,

χτυπας το κουδουνι και μολις ανοιξει την πορτα φορας το πιο γλυκο σου χαμογελο

και του λες : "Γεια σας ηρθα να πιουμε καφεδακι !!! " :mrgreen: :cheesy: :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντως που ασχολουμε λιγοτερο απο μηνα εκανα την πρωτη προσπαθεια αστροφωτογραφησης ειδα απο μονος μου τις δυσκολιες και εβαλα ανω τελεια!!!!!! Καλο ειναι να ξερουμε τι θα συναντησουμε για να μην απογοητευτουμε! Ακομα κ αν οι φωτογραφιες μου ειναι αποδεκτες θα ελεγα, διαπιστωσα πως η εμπειρια κ η γνωση σε οδηγουν σε ομορφα αποτελεσματα κ σου δινουν κινητρο να συνεχισεις!!Καθε μερα μαθαινω κ με τις χρησιμες συμβουλες τις παρεας εδω αισιοδοξω.....!!!!!!!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λέμε αστροφωτογράφηση πρέπει να εξηγήσουμε και τι είδους θέλουμε να κάνουμε :!: Μπορεί το συγκεκριμένο άτομο να ενδιαφέρεται για φωτογράφηση της Σελήνης και ίσως λίγης αξιοπρεπής πλανητικής και οχι Βαθύ Ουρανό (που σαφώς είναι πολύ δύσκολο εγχείρημα) για να του κόψουμε τα φτερά κατευθείαν =;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όταν ξεκίνησα ήμουν εντελώς μόνος δεν ήξερα ούτε το αστροβοξ ούτε κανεναν άλλο. Τώρα χαίρομαι που σε γνώρισα. Λοιπόν γιατί όχι και σύλλογο και το όνειρο μου ενα νομαρχιακό τηλεσκοπιο στο όρος φαρμακά 30 λεπτά από το σπίτι μας τι λές? Αρκεί να πλησιάσουμε τους κατάλληλους εγω δουλεύω συστηματικά προς αυτη την κατεύθυνση .....

τώρα όσο για τα ιεραρχικά θα ακολουθηθούν οι νόμιμες δημοκρατικές διαδικασίες μπορεί ο λαός να ζητήσει εσένα πρόεδρο lol

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε εξωγήινε, πρώτον βρίσκω πολυ εύστοχο το nick name σου. Αν άπιαστο όνειρο για σένα είναι η αστροφωτογράφια, έστω και για ένα άτομο χωρις ιδέα για το αντικείμενο, αλλά με την επιθυμία να ασχοληθεί, μπορώ να φανταστώ με λύπη μέχρι που φτάνουν τα ονειρά και οι στόχοι σου. Ευτηχώς τα δικά μου όνειρα φτάνουν στο άπιαστο και μέχρι στιγμής τα έχω καταφέρει πολύ καλά με ότι έχω βάλει στο μυαλουδάκι μου. Με το ίδιο πείσμα λοιπόν θα διαβάσω θα ασχοληθώ και θα τα πάω περιφήμα. Εξάλλου ζήτησα μια γνώμη για εξοπλισμό που έτσι και αλλιώς, θα πάρω και πολύ σύντομα μάλιστα. Και αν χρειαστεί θα πάρω και εναν αστροφυσικό για ιδιαίτερα μαθήματα.

Δεύτερο, στο μυαλό μου θέλω να πιστεύω ότι άτομα που κοιτάζουν τον ουρανό και αναρωτιούνται, μπορούν να περάσουν και να εμβαθύνουν, πέρα από την επιφανεία των πραγμάτων. Όταν λοιπόν έθεσα αυτήν την ερώτηση στο συγκεκριμένο forum, απευθυνόμουν σε άτομα που δεν θέτουν όρια στις επιθυμίες τους.

Ευχαριστώ πάντως για τον κόπο που έκανες να μου απαντήσεις. Αν και το να τρομάξεις άτομο σαν εμένα είναι όντως άπιαστο όνειρο!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητη LUNA πρωτον το nickname μου ειναι giorgosgr οχι εξωγηινος..... οπως το δικο σου ειναι LUNA και οχι Νεος #-o

Οσο για τα ονειρα περι αστροφωτογραφιας που ελευθερη εισαι να τα κανεις, βλεπω με χαρα πως αποφασισες να διαβασεις θεωρω λοιπον πως η απαντηση μου επιασε τοπο.Ευτυχως παντως για σενα μπορω να σου πω, γιατι οπως φαινεται δεν το γνωριζεις, πως δεν χρειαζονται γνωσεις αστροφυσικης για να αστροφωτογραφησεις οποτε μαλλον θα γλυτωσεις τα χρηματα σου απο τα ιδιαιτερα που σκοπευες να κανεις. Ξοδεψε τα σε κανα τηλεσκοπιο και κανα βιβλιο και τον οποιο πολυτιμο χρονο σου αφιερωσε τον στο να ... εμβαθυνεις στην παρατηρηση και εκμαθηση του ουρανου αντι να ρωτας σε ενα φορουμ πραγματα στα οποια η απαντηση ειναι ολοκληρη βιβλιογραφια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη Γιώργη για το λάθος που έκανα με το nickname σου. Αλλά βλέπεις είμαι ξανθιά =D> και εσύ χωρίς αίσθηση χιούμορ [-X , δυστηχώς όμως δεν υπάρχει βιβλιογραφία που θα μπορούσα να σου συστήσω, γιατί βλέπεις η αίσθηση του χιούμορ είναι έμφυτη.

Τα παραπάνω σαν μια μικρή παρένθεση.Κοίτα λοιπόν Γιώργο πως βλέπω εγώ τα πράγματα.Αν λοιπόν εγώ ήμουν "επιστήμονας" ή θεωρούσα ότι ήμουν, στην αστρονομία και ερχόταν ένας αδαής να με ρωτήσει, δεν θα τον χλευαζα για το θράσσος του, αλλά θα χαιρόμουν για το θάρρος του. Και Εγώ ο γνώστης αφού θα είχα διαβάσει την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας( Α για να μην μου απαντήσεις γνωρίζω ότι η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας καταστράφηκε επι Ιουλίου Καίσαρα το 48π.χ , αλλά αυτό λέγεται ειρωνία) , θα μπορούσα να απαντήσω συνοπτικά και εμπεριστατωμένα.Τις γνώσεις άλλωστε μπορεί να τις κατακτήσει ο οποισδήποτε που θα έχει την επιθυμία να το κάνει. Και βέβαια με κάθε έλλειψη αρνητισμού, θα τον ενημέρωνα. Εγώ λοιπόν θα ρωτάω ότι επιθυμώ να ρωτήσω και αν κάποιος σε αυτό το forum έχει την διαθεσή να μου απαντήσει ας μου απαντήσει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης