Jump to content

τηλεσκόπιο για μελλοντικές σπουδές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος τελειώνω την τρίτη Λυκείου και θέλω να περάσω στο φυσικό (συγκεκριμένα θέλω να ακολουθήσω τον τομέα της αστροφυσικής).Θέλω λοιπών να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο το οποίο θα μπορεί να καλύπτει τις μελλοντικές απαιτήσεις μου…

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 5000 ευρώ… Το CELESTRON CPC 11' νομίζω ότι είναι καλή αγορά αλλά θέλω την γνώμη σας… Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο;

Take me to the magic of the moment

On a glory night

Where the children of tomorrow dream away

In the wind of change

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητό Κοτόπουλο,

 

Αν επιλέξεις την Αστροφυσική ώς κατεύθυνση, δε θα σου χρειαστεί τηλεσκόπιο.

 

Αν επιλέξεις να ασχοληθείς με την Παρατηρησιακή Αστρονομία, τότε η απάντηση είναι πως είναι νωρίς ακόμα!!!

O εξοπλισμός που χρησιμοποιώ εγώ για να "καλύψω τις απαιτήσεις μου" κοστίζει συνολικά 40.000+ και φυσικά δεν είναι δικός μου!!!!

 

 

Με τα λεφτά που διαθέτεις καλύτερα προτίμησε κάτι σε 8-10 ίντσες σχεδίασης SC και με καλή βάση (πχ VixenGPD+Skysensor 2000)

 

φιλικά,

Γιάννης

 

ps Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kοτοπουλο,

Ο Vegan καλα τα λεει. Αν θες παρατηρησιακη αστρονομια τοτε ναι μεν θα χρεισιμοποιησεις εξοπλισμο του πανεπιστημιου (που δεν ειναι και ο καλυτερος δυνατος!! (τωρα παει να γινει κατι με μια καινουργια καμερα)!)

αλλα χρειαζεται να εχεις και δικο σου ωστε να μπορεσεις να μαθεις απο "πρωτο" χερι τι παιζεται.

Εγω σου προτεινω με τα λεφτα που διαθετεις να παρεις οσο καλυτερη στηριξη μπορεις και οσο καλυτερα οπτικα μπορεις. Ο συνδιασμος που λεει ο Vegan ειναι απο του καλυτερους της αγορας για τα λεφτα του. Επισης απο τηλεσκοπιο δεν θα σου προτεινα να παρεις μεγαλυτερο απο 10' θα πεδευευτεις παρα πολυ στις μεταφορες και στην ουσια δεν κερδιζεις πολλα αν χρησιμοποιεις CCD.

Εγω παντως ειμαι φαν μεγαλος της Vixen οποτε προτεινω καποιο 8' απο τα κατοδιοπτρικα της που ειναι πολυ καλυτερα απο τα αντιστοιχα της Meade και Celestron.

 

Με το καλο να περασεις στο φυσικο .....

 

ps. ρε Vegan κοψε κατι με τα 40000+ ευρω καλυτερα να λες 20000(-) ευρω :cheesy:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

ps. ρε Vegan κοψε κατι με τα 40000+ ευρω καλυτερα να λες 20000(-) ευρω :cheesy:

 

 

....έβαλα μέσα .....και τα καινούρια :cheesy:

 

καλα!!! τοτε 40000 (-) 8)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε chicken,

 

Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με την παρατηρησιακή Αστρονομία, αλλά από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς στις δημοσιεύσεις, θα σου έλεγα να ΜΗ διαθέσεις απευθείας ένα τόσο μεγάλο ποσόν για να αγοράσεις εξοπλισμό. Δεν ξέρω αν έχεις παρατηρήσει καθόλου με κυάλια και γενικότερα αν έχεις ασχοληθεί με το... άθλημα, αλλά καλύτερα θα ήταν να ξεκινήσεις με κάτι φθηνό. Στη συνέχεια θα είσαι σε θέση να ξέρεις εάν σου αρέσει η παρατήρηση και τι εξοπλισμός σε καλύπτει.

Ακόμη, όπως είπε και ο φίλος Vegan προηγουμένως, ως αστροφυσικός στο μόνο που θα σου χρησιμεύσει πιθανότατα το τηλεσκόπιο είναι για hobby.

 

Φιλικά,

Θεόδωρος

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και νιώθω κάπως άβολα να προσφωνώ κάποιον λέγοντάς τον Κοτόπουλο, τί να κάνουμε....

 

Λοιπόν, φίλε, καταρχάς καλή σου επιτυχία στις εξετάσεις! Και καλή εισαγωγή στο Φυσικό.

 

Από εκεί και πέρα, ας τα πάρουμε με τη σειρά. Μη δώσεις ένα τέτοιο ποσό, σε καμία περίπτωση! Και εξηγούμε. Σε όποιο Φυσικό και αν περάσεις, υπάρχουν σίγουρα εγκαταστάσεις και μέσα για να κάνεις τη δουλειά σου! Είναι ό,τι πρέπει για αρχή. Όχι ότι δεν πρέπει να πάρεις ένα τηλεσκόπιο. Να πάρεις, φυσικά και να πάρεις. Αλλά και με 800 ευρώ, πάλι μια χαρά θα είσαι!

 

Επίσης να σου κάνω μια ερώτηση. Λες "να καλύπτει τις μελλοντικές απαιτήσεις" σου. Ξέρεις ποιές είναι αυτές? Έχεις σκεφτεί καθόλου με τί θέλεις να ασχοληθείς? (πέρα από το γενικό, "θέλω να πάω στον τομέα")

 

Στέλιος

 

ΥΓ inest.... σου έχει περάσει από το μυαλό ότι υπάρχουν και άλλα Τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε παιδια γιατι ετσι??? Αν ο ανθρωπος θελει και το αισθάνεται να παρει τηλεσκοπιο με αυτα τα χρήματα....... τοτε επιβάλεται!!

 

Virial πολυ καλα ξέρεις οτι οι εγκαταστασεις που εχει το πανεπιστιμιο (οποιδηποτε) πολλες φορες δεν ειναι αρκετες (δυστηχως).

Τουλαχιστον προσωπικα αν δεν επερνα τηλεσκοπιο δεν θα ειχα κανει και δεν θα ειχα μαθει ουτε τα μισα απο οσα ξερω σημερα!!! Παντως σιγουρα 800 ευρω ειναι πολυ λιγα αν θελει να κανει σοβαρη δουλεια.

Ασε που είναι λιγο κουφο για καποιον φοιτητη που ασχοληται με την παρατηρησιακη αστρονομια να μην εχει τηλεσκοπιο και να μην ξερει τις δυσκολιες της παρατηρησης ο ιδιος. Μονο οταν περασει και απο αυτο το σταδιο γινεται ολοκληρωμένος αστρονομος και θα ξερει να εξηγει τα διάφορα σφαλματα που θα εχουν τα δεδομενα του και οφειλονται σε θεματα εξοπλισμου.

 

Κοτοπουλο (αληθεια πες κανα ονομα γιατι με τα κοτοπουλα....) εγω προτεινω να παρεις τηλεσκοπιο και να ξεχασεις το βημα με τα κιαλα, εφ'οσον θελεις να προχωρησεις και να εμβαθυνεις μεσα απο μια πανεπηστιμιακη σχολη στον τομεα της παρατηρισιακης αστρονομιας.

Αληθεια τελικα με τι θελεις να ασχοληθεις ακριβως??

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι, συμφωνω με τον Virial:

Νομιζω οτι καλο θα ηταν το μικρο κοτοπουλο πριν δοσει τοσα λεφτα για τηλεσκοπιο να ξερει με τι ακριβως θελει να ασχοληθει: Με την αστροφυσικη, με την παρατηρησιακη, με την ουρανια μηχανικη ; :-k

 

Το τηλεσκοπιο, και ειδικα ενα τοσο ακριβο, πιθανοτατα δεν θα του ειναι καθολου μα καθολου απαραιτητο για τις σπουδες του: Μπορω να σου αναφερω ενα σορο τυχαια (και λιγοτερο τυχαια :-note ) παραδειγματα ανθρωπων που παιρνουν διδακτορικα στον τομεα Αστρονομιας, Αστροφυσικης και Μηχανικης χωρις να εχουν στην κατοχη τους ουτε καν ενα ζευγαρι κιαλια!

 

Φυσικα, αν ουτως ή αλλως θελεις ενα καλο τηλεσκοπιο, αν ουτως η αλλως θελεις να κοιτας τα αστερια, αν μπορει να διαθεσεις τα λεφτα, προφανως και να το παρεις κοτοπουλο μου, καλοριζικο, καλους ουρανους, κι εγω θα ζηλευω! :cheesy:

...we didn t come to Anarres for safety, but for freedom.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο στόχος μου δεν είναι να ασχοληθώ μονό με την παρατηρησιακή αστρονομία ή μονό με την αστροφυσική αλλά γενικότερα με το σύμπαν… Με τελικό σκοπό το να μπορέσω να εργαστώ σε κάποιο αστεροσκοπείο… Έχω ένα τηλεσκόπιο 5in (το sky-watcher 130-EQ) αλλά δεν κάνει σωστή δουλειά και μου έχει βγάλει την ψυχή…

 

ps Στη τύχη το έβαλα το chicken και τώρα δεν ξέρω πως αλλάζει ](*,) …Ξέρει κανένας να μου πει;

Take me to the magic of the moment

On a glory night

Where the children of tomorrow dream away

In the wind of change

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παιδευεσαι... Δεν αλλαζει.... :(

 

Μπορεις αν θελεις να φτιαξεις καινουριο λογαριασμο (αν και μεταξυ μας το βρισκω πολυ .... τρεντυ το νικ σου... για αστρονομικο φορουμ! :mrgreen: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

… Έχω ένα τηλεσκόπιο 5in (το sky-watcher 130-EQ) αλλά δεν κάνει σωστή δουλειά και μου έχει βγάλει την ψυχή…...

Μπορείς να προμηθευτείς μια αξιοπρεπή ισημερινή στήριξη, ίσως κι ένα καλύτερο finder και το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι πολύ καλό.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο στόχος μου δεν είναι να ασχοληθώ μονό με την παρατηρησιακή αστρονομία ή μονό με την αστροφυσική αλλά γενικότερα με το σύμπαν… Με τελικό σκοπό το να μπορέσω να εργαστώ σε κάποιο αστεροσκοπείο…

 

Άλλος ένας λόγος να ΜΗΝ προβείς σε μια βιαστική αγορά, ειδικά της τάξης μεγέθους που αναφέρεις (το 5χίλιαρο ΔΕΝ το δίνεις έτσι απλά....) Πέρασε με το καλό στο Φυσικό, δες πως έχουν όντως τα πράγματα, και συγκεκριμένα πως έχουν τα πράγματα με την έρευνα, και μετά αποφασίζεις! Θα γνωρίσεις και ανθρώπους που θα σου τα πουν από πρώτο χέρι, θα δεις πώς δουλεύουν και επίσης τί απαιτήσεις έχει αυτή η δουλειά που κάνουν...

 

Μέχρι τότε, αυτό που θα σου έλεγα είναι να ασχολείσαι! Αναβάθμισε το υπάρχον τηλεσκόπιό σου και μάθε τον ουρανό. Και έπειτα διάβασμα, διάβασμα κα πάλι διάβασμα! Όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φίλε μου σου προτείνω να πάρεις ό,τι καλύτερο με τα λεφτά αυτά. Φτάνει όμως να μη το μετανιώσεις. Κάνε μία πολύ καλή έρευνας αγοράς και όταν αποφασίσεις τα ξαναλέμε!

 

Πάντα Φιλικά Salvation :cheesy:

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ρε συ inest τι ειπε παλι ο στομας σου ??

πρεπει ολοι οι φοιτητες που ασχολουντε με την παρατηρησιακη να εχουν τηλεσκοπιο ??? για να ξερουν τις δυσκολιες ?? δηλαδη αν χαλασει το κρυονερι θα ανεβεις πανω με το κλειδι και θα το αρχισεις ???

 

:shock: Καλα ρε m51 μηπως με κάνεις πλάκα? τουλαχιστον απο εσενα δεν περιμενα τοσο επιφανειακη αντιμετωπιση.

Οταν λεω δυσκολιες τις παρατηρησης προφανως και δεν εννοω τα μηχανολογικα. Για αστρονομους μιλάω και οχι για μηχανικους!!! ](*,)

Ομως οταν εχεις παρατηρησιακη εμπειρια ξερεις πολυ καλα οτι αναλύεις τα δεδομένα σου μετα με πολυ μεγαλυτερη αποδοτικοτητα!! Ασε που και για το βιογραφικο σου ειναι κατι πολυ καλο. Εσυ τουλαχιστον αυτο το ξερεις καλυτερα απο ολους.

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά ,μήπως το παρατραβάμε λίγο?

Το παιδί βρίσκεται σε μια δύσκολη περίοδο /εξετάσεις και δε χρειάζεται να το συγχέουμε και μείς με τις μεταξύ μας αντιμαχίες!

 

Φίλε κοτοπουλά Γαλιλαίε,διάβασε να τα πάς καλά και μετά έχεις όλο το καλοκαίρι για να αποφασίσεις τί θα κάνεις με τα λεφτά σου.

 

Θυμίσου ότι μέχρι τώρα είσαι σε μια μπουκάλα και θέλεις να βγείς έξω. Για να βγείς όμως απ'την μπουκάλα πρώτα πρέπει να περάσεις από το στόμιο :D

 

Ο κόσμος της Αστρονομίας είναι μαγευτικός και άν το θές πολύ και το αγαπάς τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά :cheesy:

 

Καλή επιτυχία και καλή τύχη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμίσου ότι μέχρι τώρα είσαι σε μια μπουκάλα και θέλεις να βγείς έξω. Για να βγείς όμως απ'την μπουκάλα πρώτα πρέπει να περάσεις από το στόμιο

Vegan πάλι εγραψες!!!!!!!!!!!!

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Γαλιλαϊκό κοτόπουλο καλή επιτυχία και από μένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κόσμος της Αστρονομίας είναι μαγευτικός και άν το θές πολύ και το αγαπάς τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά !

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Γιάννη, ζωγράφισες πάλι !!! chores032.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλος ένας λόγος να ΜΗΝ προβείς σε μια βιαστική αγορά, ειδικά της τάξης μεγέθους που αναφέρεις (το 5χίλιαρο ΔΕΝ το δίνεις έτσι απλά....) Πέρασε με το καλό στο Φυσικό, δες πως έχουν όντως τα πράγματα, και συγκεκριμένα πως έχουν τα πράγματα με την έρευνα, και μετά αποφασίζεις! Θα γνωρίσεις και ανθρώπους που θα σου τα πουν από πρώτο χέρι, θα δεις πώς δουλεύουν και επίσης τί απαιτήσεις έχει αυτή η δουλειά που κάνουν...

 

Μέχρι τότε, αυτό που θα σου έλεγα είναι να ασχολείσαι! Αναβάθμισε το υπάρχον τηλεσκόπιό σου και μάθε τον ουρανό. Και έπειτα διάβασμα, διάβασμα κα πάλι διάβασμα! Όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό.

 

Πραγματικά χαίρομαι πολύ για αυτήν σου την απάντηση στον μελοντικό συνάδελφο!

 

Είναι αλήθεια φίλε μου ότι πρώτα πρέπει να δεις την κατάσταση που θα επικρατεί στο Φυσικό τμήμα που θα περάσεις και μετά να ασχοληθείς με την αγορά τηλεσκοπίου. Τώρα αν είναι τόσο μεγάλη η επιθυμία σου, να αγοράσεις ένα, υπάρχουν πάρα πολύ καλά και σχετικά φθηνά τηλεσκόπια στην αγορά για να πάρεις μία γεύση! Πάντως μην προβείς σε μία αγορά εξοπλισμού που δεν θα μπορέσεις να την αξιοποιήσεις άμεσα! Άλλωστε ποιος ξέρει; Μπορεί να ασχοληθείς εν τέλει με κάποιο άλλο τομέα της Φυσικής που να μην απαιτεί τόσο ακριβό εξοπλισμό.

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θυμίσου ότι μέχρι τώρα είσαι σε μια μπουκάλα και θέλεις να βγείς έξω. Για να βγείς όμως απ'την μπουκάλα πρώτα πρέπει να περάσεις από το στόμιο

Vegan πάλι εγραψες!!!!!!!!!!!!

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Γαλιλαϊκό κοτόπουλο καλή επιτυχία και από μένα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

bottle.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Vegan =D> =D> =D> =D>

 

Φίλε inest πολύ με άρεσε το: "μήπως με κάνεις πλάκα?"

 

Φίλε Γαλιλαίε, 5000 Ευρώ??Πολλά είναι ρε συ...και ακόμα δεν ξέρεις τι θα χρειαστείς...γνώμη μου να βολευτείς προσωρινά με το 130 και μετά βλέπεις....

 

 

και όσο για το μεγάλο το τηλεσκόπιο,εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα 14ιντσο καταδιοπτρικό....(Το όνειρο μου.)..μεγάλη διάμετρος ΚΑΙ φορητότητα(χωράει σε πορτ παγκαζ)...περι τα 2000 ευρά... :wink: Πάντως είναι νωρίς ακόμα...

Τα λέμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θεση σου Κοτογαλλιλαιε δε θα εδινα πανω απο 1000 Ε.Με τοσα χρηματα μπορεις να παρεις ενα αξιοπρεπεστατο τηλεσκοπιο κι υστερα αφου αποφασισεις τι θες να κανεις πιο πολυ (παρατηρηση ,φωτογραφιση ή και τα Δια και για πιο αντικειμενο) και βλεπεις.

 

Συμφωνω οτι τωρα θα πρεπει να διαβασεις και μετα θα το δεις το ολο θεμα ψυχραιμα.

 

MARINO γω πιστευω οτι ο ερευνητης του κοτοτηλεσκοπιου ειναι μια χαρα.Κι εγω τον ιδιο εχω και δε δυσκολευτηκα καθολου να χρησιμοποιησω αλλον με μεγεθυνση μια φορα που χρειαστηκε .Ενταξει η καλυτερη του δυνατη ευθυγραμμιση δεν ειναι και τοσο ακριβης αλλα μαθαινεις το τηλεσκοπιο σου και δεν θa εχεις προβλημα.

(Vegan, θα απαντησω για το αλλο το θεμα μετα απο μια εβδομαδα λογω πολιτιστικης στη Χιο 8) )

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης