Jump to content

Συμβουλή για αγορά dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Ειμαι ετοιμος για την αγορα του πρωτου μου τηλεσκοπιου μου και εχω αποφασισει να παρω ενα dobsonian 10" η 12". θα ηθελα τη γνωμη σας στα κατωθι μοντελα καθως και πια ειναι τα + και τα - τους.

 

celestron starhopper

orion optics new dob

ts-gso Dob 300

meade lightbridge

 

επεισης ειδα και σε ενα site to orion xt intelliscope και μου φανηκε πολυ καλο που εχει και Object Locator. Γνωρίζετε καποιον αντιπροσωπο για το σιγκεκριμενο τηλεσκοπιο στη Ελλάδα?

 

Σαν αρχαριος που ειμαι οσες περισσοτερες γνωμες παρω τοσο πιο ευκολη θα ειναι η επιλογη μου

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου και σε παλαιοτερα posts εχει ειπωθει και θα επαναλαβω και εδω για τα Orion Optics, ειναι μια κλαση πανω σε οπτικα και σε ποιοτητα στηριξης.

Δεν θα το μετανιωσεις ποτε.

Αν δυσκολευσαι με τα χρηματα περιμενε μεχρι να τα μαζεψεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον θα σου απαντησω,

κρατωντας στο αριστερο μου χερι τη σταφιδοπιτα της μαμας(τελεια γευση μετα απο τετοια μερα!!)

 

Εχω το StarHopper 10''

γενικα ειχα καποια προβληματα στη αρχη κατασκευαστικα,αλλα ξεπεραστηκαν και ειμαι πολυ ενταξει τωρα.

 

Απο οπτικα μια χαρα ειναι σε σχεση απο οσα μου εχουν πει ανθρωποι που εχουν παρατηρησει και εχουν καποια εμεπιρια στο θεμα.

 

Το ts-gso Dob 300 δεν εχω εμπειρια δεν εκφερω αποψη.

 

Τα orion ενταξει καταλαβαινουμε οτι δε παιζονται τα τηλεσκοπια αυτα,

η στηριξη τους,για dob μιλωντας παντα,

ενταξει τι να πω??

Απαιχτη!!!

 

Εγω που ειχα τη τυχη να κουνησω ελαχιστα το orion του Στεφανου αμεσως σκεφτηκα:

χμμμ,πρεπει να βρω λεφτα... :-note

Αλλη φαση,αλλη παρατηρηση.

 

Κοιτα το Lightbridge το σκεφτομαουν σαν αγορα και εγω,ενα 8'' για ποιο χαλαρες καταστασεις,

απλα σκεψου το θεμα collimation παντα πριν απο καθε παρατηρηση!!

 

Μου ακουγεται εφιαλτης προσωπικα που δε τη πολυ συμπαθω τη διαδικασια αυτη,

μπραβο σε αυτους που εχουν truss tube( πχ rama)

 

Το θεμα των ιντσων ειναι αλλο θεμα ολοκληρο οπου αν κανεις λιγο ζαπινγκ εδω μεσα θα βρεις τι σου ταιριαζει.

 

Πιστευω να βοηθησα,

αν κατι δε σας φαινεται καλο απο αυτα που ειπα,να το πειτε,

εξαλλου υπαρχει και η σταφιδοπιτα...

 

Ωχ αμαν,τελειωσε,

παω για αλλη και για νεα posts... 8)

 

Nikoς

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοσώρισες Takman :!: Καταρχήν δεν μας ανέφερες τίποτα για το οικονομικό θέμα που πιθανότατα είναι και το σημαντικότερο.Το "οτι αγοράζεις παίρνεις" δυστυχώς ισχύει τις περισσότερες φορές τουλάχιστον στο χόμπυ μας.Απο την στιγμή όμως που σκέφτεσαι σοβαρά την αγορά πολλών ιντσών ,υποθέτω δεν είναι μεγάλο πρόβλημα για σένα.Προσωπικά μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο για δύο πράγματα.Το πρώτο είναι η Orion Optics της οποίας η ποιότητα των οπτικών είναι οτι καλύτερο μπορείς να βρείς αλλά με το αζημείωτο φυσικά και το δεύτερο όσον αφορά την TS-GSO.Τυχάνει να είμαι ευτυχής κάτοχος ενός 8ιντσου GSO και μπορώ να πω με σιγουριά οτι έχουν πολύ καλά οπτικά και κατασκευαστική αξιοπιστία.Αυτό που μου αρέσει κυρίως σε αυτά είναι οτι παρά την ποιότητα τους είναι αρκετά προσιτά (είδη το μοντέλο που ανέφερες κοστίζει 735Ε) με αποτέλεσμα να μπορεί ο καθένας να προμηθευτεί αξιοπρεπή διάμετρο χωρίς μεγάλη δαπάνη χρημάτων.Το σίγουρο πάντως είναι οτι έχεις ένα πλήθος καλών επιλογών που με λίγο ψάξιμο και βοήθεια απο τους έμπειρους αυτού του site ,θα καταλλήξεις κάπου συγκεκριμένα. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να βοηθήσω κι εγώ λίγο, από όσο ξέρω το meade lightbridge κατασκευάζεται από την GSO στην Taiwan, όπως και το Celestron starhopper και τα dob της Orion (Αμερικής). Τα οπτικα όλων είναι εξαιρετικά. Εκεί που πάσχουν από ότι έχω ακούσει είναι στη βάση. Αν πάρεις το lightbridge προτίμησε την έκδοση pro, ενώ η telescope service φέρνει 2 εκδόσεις του ίδιου σωλήνα της GSO που διαφέρουν στη βάση και στον εστιαστή. Προτίμησε την ακριβότερη.

Οι σωλήνες της Orion (Βρετανίας) είναι άλλη κλάση ποιότητας αλλά και τιμής. Το κατά πόσον αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα είναι συζητήσιμο, αλλά για την ποιότητα κατασκευής τους δεν χωραει συζήτηση.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ενα GSO 8" και είμαι πανευτυχής! Επειδή έχω την εντύπωση πως πληρώνουμε και εδώ φίρμες (Orion κλπ) θα σου πρότεινα να πάρεις GSO, και με τα extra λεφτά που θα δινες για ενα Orion ασπούμε, να πάρεις έναν αποχρωματικό barlow, προσοφθάλμια φίλτρα κλπ...

 

Και για να ξέρεις και τα κακά των dobsonian βέβαια, θα πρέπει να ξέρεις οτι ΞΕΧΝΑΣ την αστροφωτογράφηση και σύστημα Go-To, και να θυμάσαι οτι είναι λίγο Bazooka!

 

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει ένα Smidth-Cassegrain (βραχύκανο σε ισημερινή στήριξη) αντάξιας ποιότητας, αλλα......

 

Δεν σε αποτρέπω απο το Dobsonian, απλα σου λέω και τα - του...Εγώ τα δέχτηκα τα κακά του και το πήρα και είμαι μια χαρά(η μεσούλα μου δεν είναι :-({|= )

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

efxaristo poli gia tis ameses kai xrisimes apadiseis sas.

achilea to skeftome mipos peso apo 12incho se 10 incho gia na mi tromazei kai o gitonas otan bgeno sto balkoni,xaxa.

sovara tora...iparxei megali diafora stin paratirisi metaksi 10 inchou kai 12 inchou;; se apodosi diladi paratirisis kai efkolias metaforas pio ehei ipsilotero vathmo;;.otan leo metafora ennoo esto kai apo to ipogeio ston kipo.

sorry gia ta greeklish alla grafo apo doulia kai exo provlima me keyboard

 

argotera ama theliso den boro na valo kana mixanismo tipoy intelliscope gia aftomati evresi;;;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε δυο ιντζες δεν υπαρχει και πολυ διαφορα..τουλαχιστον τιποτα που δεν φτιαχνεται με καλυτερο ουρανο..οποταν αν σε τρομαζει (που θα επρεπε) το μεγεθος ενος 12ιντζου προτιμησε το 10ιντζο και τα λεφτα που θα μεινουν χρησιμοποιησε τα για προσοφθαλμια και barlow.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου προτεινα πριν αγορασεις να δεις απο κοντα αυτα τα τηλεσκοπια. Ειδικα στις 12 ιντσες οι διαστασεις ειναι αρκετα μεγαλες δεδομενου οτι πρεπει, οχι απλα να μεταφερεται αλλα να μεταφερεται με ασφαλεια (για το ιδιο). Τον χωρο και τις δυνατοτητες μεταφορας τα γνωριζεις εσυ. Δες απο κοντα και κρινε.. Δεν θα το μετανοιωσεις..

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το μεγαλυτερο απο αυτα τα τηλεσκοπια που εχεις επιλεξει..Αν σε φτανουν τα χρηματα για orion optics τοτε θα εχεις κανει κ την καλυτερη επιλογη.

Τη διαφορα των οπτικων ενα εμπειρο ματι θα την καταλαβει στην παρατηρηση των πλανητων.

Εκει που πιστευω οτι υπερτερει πολυ η orion optics ειναι στην στηριξη.

Μεχρι τωρα κανενα απο τα κινεζικα τηλεσκοπια δε με εχει ικανοποιησει 100%.Καποια ειναι λιγο σκληρα καποια ειναι λιγο αποτομα στην κινηση τους.

Για να μην παρεξηγηθω orion optics δεν εχω δοκιμασει ακομη.Λεω οτι εχω ακουσει.Κι αυτα που εχω ακουσει ειναι πολυ κολακευτικα.

Σε λιγες μερες θα ειναι εδω το δικο μου orion κ θα εχω κ προσωπικη γνωμη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

efxaristo poli gia tis ameses kai xrisimes apadiseis sas.

achilea to skeftome mipos peso apo 12incho se 10 incho gia na mi tromazei kai o gitonas otan bgeno sto balkoni,xaxa.

sovara tora...iparxei megali diafora stin paratirisi metaksi 10 inchou kai 12 inchou;; se apodosi diladi paratirisis kai efkolias metaforas pio ehei ipsilotero vathmo;;.otan leo metafora ennoo esto kai apo to ipogeio ston kipo.

sorry gia ta greeklish alla grafo apo doulia kai exo provlima me keyboard

 

argotera ama theliso den boro na valo kana mixanismo tipoy intelliscope gia aftomati evresi;;;;

 

Sorry τωρα το ειδα.

 

Εχουμε κ λεμε.

10" f/4,8 εινα περιπου 1,2 μετρα κ ζυγιζει 8 κιλα

10" f/6,3 εινα περιπου 1,5 μετρα κ ζυγιζει 9 κιλα

 

12" f/4 εινα περιπου 1,2 μετρα κ ζυγιζει 11 κιλα

12" f/5,3 εινα περιπου 1,5 μετρα κ ζυγιζει 13 κιλα

 

Μιλαω για τους σωληνες της orion optics.

 

Οπως βλεπεις οι διαφορες 10 με 12 ινστες ειναι μικρες.

 

Ενα SKYWATCHER 10" ενος γνωστου μου ζυγιζει 15 κιλα.

Στο μηκος λοιπον δε θα βρεις διαφορες.Στο βαρος ομως η διαφορα εινα τεραστια.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Takman, καλώς ήλθες στην παρέα μας! Καλό μήνα σε όλους!

 

Τakman, καλό θα ήταν να δεις τα τηλεσκόπια προτού τα αγοράσεις, για το βάρος, αλλά κυρίως για τον όγκο που διαθέτουν. Αν λ.χ. δεις την κούτα του σωλήνα του 12ιντσου, μπορεί και να τρομάξεις!

 

Το 10ιντσο Starhopper που έχω χωράει οριακά στο πίσω κάθισμα του σεντάν αυτοκινήτου μου, ενώ η βάση του, δεν χωράει στον χώρο αποσκευών και γιαυτό, την τοποθετώ στο κάθισμα του συνοδηγού. Αυτά, αν σε ενδιαφέρει να μεταφέρεις το τηλεσκόπιο με το αυτοκίνητο προς κάποιο χώρο παρατήρησης.

 

Αν η παρατήρηση θα γίνεται αποκλειστικά από το μπαλκόνι ή την αυλή του σπιτιού σου και η μεταφορά του τηλεσκοπίου θα είναι θέμα λίγων μέτρων, αγόρασε τις περισσότερες ίντσες που μπορείς. Αυτό όμως προϋποθέτει ότι από το σπίτι σου βλέπεις σκοτεινό ουρανό, γιατί διαφορετικά, δεν επωφελείσαι από τις επιπλέον ίντσες. Τα τηλεσκόπια αυτά (10”, 12” και πάνω) έχουν γίνει για σκοτεινούς ουρανούς. Για μέσα στην πόλη, κι ένα 8ιντσο θα κάνει την δουλειά του. Αυτά τα γράφω για την περίπτωση που μένεις σε φωτορυπασμένο χώρο και αγοράσεις κανένα «τέρας». Αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να πάς σε σκοτεινή τοποθεσία, τότε, ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα μεταφοράς.

 

Για Meade Lightbridge και Orion SkyQuest IntelliScope, ο Νομικός στον Πειραιά.

Για Celestron Starhopper, Orion Optics και TS-GSO, η Ακτίς στην Θεσσαλονίκη.

Τους βρίσκεις εδώ: http://www.astrovox.gr/buyingtelescopes.html

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε takman γεια σου.

 

Έχω ένα GSO 10" f/5 dob και μπορώ να σου πω μερικά πράγματα μόνο για αυτό.

 

Ξεκινώντας ανάποδα και συγκεκριμένα από το βάρος του πρέπει να σου πω ότι είναι αρκετό. Μάλιστα λόγω των ελατηρίων που διαθέτει (για τη dob βάση του) το μεταφέρω ολόκληρο (μαζί με τη βάση). Είναι πιο βαρετό να βάζεις και να βγάζεις τα ελατήρια κάθε φορά.

 

Λάβε υπ' όψιν σου ότι παρατηρώ απο τον κήπο του σπιτιού μου, εκτός πόλης μακριά από φωτορύπανση και έτσι δεν περνά καν η σκέψη για μεταφορά μακριά απο τη βάση μου.

Ακόμα και η μεταφορά (μ' αυτό τον τρόπο) για περίπου 15 μέτρα με τρία σκαλιά γίνεται σχετικά επίπονα.

Στο κουτί της συσκευασίας μόνο του σωλήνα αναφέρει βάρος ΝΕΤ 22Κgr.

 

Ο όγκος του, εντυπωσιακός μεν για φίλους και γνωστούς, αλλά ενοχλητικός για τη σύζυγο. (Τι μου την έφερες αυτή την γκουμούτσα!!!!!)

 

Για το πρωτεύον του πρέπει να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν το πήρα, το έβαλα δίπλα σε ένα 8" καταδιοπτρικό γνωστής εταιρίας, ενός φίλου που ασχολείται χρόνια πριν από εμένα με το hobby και τα πήγε θαυμάσια. Μάλιστα ο φίλος άρχισε να το σκέφτεται λίγο γιατί τον εντυπωσίασε η σχέση απόδοσης-κόστους. Ήταν και λίγο πιο φωτεινό λόγω ιντσών και καταλαβαίνεις.

Εγώ πάλι ζήλεψα τον μικρό όγκο του καταδιοπτρικού αλλά ....

 

Το προσοφθάλμιο που το συνοδεύει, ένα 32mm GSO δεν λέει και πολλά, μιας και περιμετρικά ο αστιγματισμός του είναι περισσότερος από τον δικό μου. Αλλά ούτος ή άλλως δεν θα μείνεις σ΄ αυτό, οπότε μικρό το κακό.

 

Για την ευθυγράμμισή του ούτε να το σκέφτεσαι είναι πανεύκολη. Αν έχει γίνει η βασική, μικροαποκλίσεις διορθώνονται σε δύο λεπτά.

 

 

Αυτά τα ολίγα.

Σου εύχομαι καλή επιλογή και καλή συνέχεια.

:wink: Απλός παρατηρητής...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Takman,

 

Προ διετίας απέκτησα το Orion Skyquest 8" Intelliscope.

 

Κυρίως το χρησιμοποιώ από την Γλυφάδα αλλά το έχω δοκιμάσει και στον Πάρνωνα.

 

Η κατασκευή του είναι καλή και συμπαγής.

 

Τα οπτικά του πολύ ικανοποιητικά. Ηλθε σχεδόν τέλεια collimated.

Από την Γλυφάδα με φωτορύπανση και υγρασία εύκολα διέσπασε το double-double της Λύρας στα 4 συστατικά του, με ένα 9mm Vixen Lanthanum & 2Χ Ultima Barlow, όπως επίσης και το Μ57 φαίνεται καθαρά ως smoke ring. Επίσης και το χώρισμα Cassini υπό τις ίδιες συνθήκες ήταν ευκολότατο. Δύσκολα διακρίνει όμως το Μ4 χαμηλά στον ορίζοντα.

Σε σκοτεινό ουρανό η απόδοσή του είναι πολύ καλή.

 

Βρίσκω το intelliscope ιδιαιτέρως χρήσιμο υπό τις συνθήκες αθηναϊκής φωτορυπάνσεως όπου το starhopping είναι δύσκολο. Βοηθά επίσης στην διατήρηση του ενδιαφέροντος ενός αρχαρίου με μικρή εμπειρία στο starhopping. Κάτω από σκοτεινό ουρανό έχει την ίδια χρησιμότητα με τα setting circles ενός equatorial or fork mount. Θα πρέπει να χρησιμοποιείται όμως με μέτρο διαφορετικά αστρονομία δεν μαθαίνεις. Το χρησιμοποιώ πλεόν σπάνια.

Προυποθέτει πολυ καλή συναρμολόγηση και ευθυγράμμιση.

 

Μόνα μειονεκτήματα η δυνατότης μεταφοράς και η τιμή.

Είναι 20 κιλά συναρμολογημένο και λόγω των digital setting circles δεν το αποσυναρμολογώ κατά την μεταφορά. Χρειάζεται προσοχή, γυμνασμένους κοιλιακούς και μέση για να ανέβει μονοκόμματο δύο ορόφους!!

Τιμή διπλασία από την τιμή καταλόγου στις ΗΠΑ, αρκετά ανταγωνιστική όμως για την ελληνική αγορά (ca 1,050 euros). Αντιπρόσωπος είναι ο κος Νομικός στον Πειραιά.

 

Εάν ο object locator δεν είναι κρίσιμος για την επιλογή σου θα πρότεινα ένα LightBridge DLX 8" (ca 600 euros) από τον ίδιο προμηθευτή. Εχοντας ως αρχή ότι το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό πού χρησιμοποιείται περισσότερο, ο συνδυασμός μεγάλου ανοίγματος και φορητότητος του LightBridge το γέρνει στις πρώτες θέσεις επιλογής.

 

Φιλικώτατα,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως με 8" Dobsonian, ΞΕΧΝΑΩ την λέξη "σκάλες"...Δεν γίνεται! Καλά που έχω ασανσέρ!

 

Σου λέω οτι με 12" ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειάζονται 2 άτομα για την μεταφορά, ίσως και με 10"!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Takman,

 

Προ διετίας απέκτησα το Orion Skyquest 8" Intelliscope.

 

τιμή διπλασία από την τιμή καταλόγου στις ΗΠΑ, αρκετά ανταγωνιστική όμως για την ελληνική αγορά (ca 1,050 euros).

 

Φιλε angelos νομιζω οτι η τιμή του ειναι σκανδαλο.Με 300 κ 370 ευρω αγοραζει κανεις 8" dob αλλης εταιριας εφαμιλης με την orion USA.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Φίλε Takman,

 

Προ διετίας απέκτησα το Orion Skyquest 8" Intelliscope.

 

τιμή διπλασία από την τιμή καταλόγου στις ΗΠΑ, αρκετά ανταγωνιστική όμως για την ελληνική αγορά (ca 1,050 euros).

 

Φιλε angelos νομιζω οτι η τιμή του ειναι σκανδαλο.Με 300 κ 370 ευρω αγοραζει κανεις 8" dob αλλης εταιριας εφαμιλης με την orion USA.

 

filiatra έχεις απόλυτο δίκιο δεν συμφέρει το ΟRION USA. Και εγώ την είχα πατήσει πριν μάθω για το Οrion UK.Ευτυχώς που δεν το αγόρασα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης