Jump to content

Αγορα τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το αποφάσισα.

Θα αγορασω αυτο to dobsonian πλανηταρίου που ειναι σε προσφορα.

Παρέγγειλα και το βιβλιο Nightwatch και ίσως θα το σκεφτω να πάρω και κυάλα οπως προτείνατε.

Ανυπομωνω να αρχισω να παρακαλουθώ τον ουρανό.

Ελπίζω να εχω το τηλεσκόπιο στα χέρια μου σε 1,5 μήνα

To Mars and to the Stars...

mdc-astronaut-167x61.jpg

http://marsdrive.com

The Drive to Mars

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο! =D> Νομιζω οτι εκανες μια πολυ σωστη κινηση.

Σου ευχομαι καλες παρατηρησεις με το καινουργιο σου τηλεσκοπιο (οταν το παραλαβεις)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ.

Ευχομαι να πάνε ολα καλά και να αρχίσω να εξερευνώ τον ουρανό (απο το τηλεσκόπιο φυσικα)

To Mars and to the Stars...

mdc-astronaut-167x61.jpg

http://marsdrive.com

The Drive to Mars

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το αποφάσισα.

Θα αγορασω αυτο to dobsonian πλανηταρίου που ειναι σε προσφορα.

Παρέγγειλα και το βιβλιο Nightwatch και ίσως θα το σκεφτω να πάρω και κυάλα οπως προτείνατε.

Ανυπομωνω να αρχισω να παρακαλουθώ τον ουρανό.

Ελπίζω να εχω το τηλεσκόπιο στα χέρια μου σε 1,5 μήνα

 

 

Αν έπαιρνες το GSO όπως σου είπα θα το είχες μεθαύριο και θα ήταν και λίγο πιο ελαφρύ...Τεσπα δική σου η απόφαση! :)

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αχιλλεα δεν μπορεις να εισαι τοσο αντιθετος σε ενα αποδεδειγμενα καλυτερο τηλεσκοπιο απο αυτο που προτινεις. Επιχειρημα δεν ειναι τα 2-3 κιλα ελαφρυτερο του GSO, αλλα ενα tension control control οπως σωστα ειπε παραπανω ο φιλος Γιωργος. Και για την ποιοτητα? Ειναι παρεμφερει αν οχι καλυτερο το Σκαιγουοτσερ, αν και κινεζικο η Σιντα εχει αποδειξει οτι ξερει να φτιαχνει τηλεσκοπια.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια τα τηλεσκοπια ειναι της ιδιας ποιοτητας.Μονη τους ουσιαστικη διαφορα ειναι ο ρευνητης,9Χ50 για το SKYWATCHER, 6Χ30 για το GSO κ η τιμη.300 το SKYWATCHER 360 το GSO.

O Praetorian διαθετει 300 ευρω.Θελει δε θελει θα περιμενει 1,5 μηνα εκτος κ ειναι ανυπομονος.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας σημαντικός παράγοντας επιλογής τηλεσκοπίου είναι ο διαθέσιμος χρόνος, που έχει, ο υποψήφιος αγοραστής. Πέραν του χρόνου μεταφοράς και συναρμολόγησης του τηλεσκοπίου (ευθυγράμμιση κλπ.) σημαντικός παράγοντας είναι και ο χρόνος, που απαιτείται για να βρεθεί κάποιος στην κατάλληλη τοποθεσία παρατήρησης. Εάν ένα σκοτεινό "ορεινό" (μη παραθαλάσσιο) σημείο είναι σχετικά κοντά στον τόπο διαμονής σου, τότε θα σύστηνα ένα dobsonian (αν και συμφωνώ με τον προβληματισμό σχετικά με το χώρο αποθήκευσης ενός τέτοιου τηλασκοπίου - Έχεις μεγάλο σπίτι?).

 

Διαφορετικά, θα σύστηνα, ειδικά για αρχή, ένα μικρό διοπτρικό ή ένα νευτώνιο, το πολύ μέχρι 6''.

 

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο ήταν ένα φτηνό Newtonian SkyWatcher 6'' με ισημερινή στήριξη το οποίο και χρησιμοποίησα ελάχιστα. Αντιθέτως, χρησιμοποιώ πολύ συχνά τα επόμενα, μικρότερης διαμέτρου, τηλεσκόπια, που αγόρασα, λόγω της ευκολίας τους στη μεταφορά και στη χρήση. Εάν με ρωτήσει κανείς ποιόν εξοπλισμό χρησιμοποιώ περισσότερο θα έλεγα τα Ultima της Vixen (10x50) τα οποία και θεωρώ εξαιρετικά.

 

Ακόμα και με το μικρότερο εξοπλισμό (π.χ. κιάλια) υπάρχουν πολλά πράγματα να δει κανείς, εξασφαλίζοντες πολλές ώρες απόλαυσης.

 

Εάν δεν είστε εισοδηματίες ή αργόσχολοι, προσπαθείστε να πάρετε τον πιο χρηστικό για την περίπτωσή σας εξοπλισμό.

 

Σχετικά με τα φτηνά (αλλά "καλά") τηλεσκόπια, θα πρότεινα, ο,τι αγοράζετε να μην αποτελεί συμβιβασμό. Κατά την άποψή μου, καλύτερα ένα τηλεσκόπιο μικρής μικρότερης διαμέτρου αλλά καλών οπτικών, παρά ένα τηλεσκόπιο μεγαλύτερης διαμέτρου, κακών ή μέτριων οπτικών, το οποίο θα αντικατασταθεί σύντομα.

 

Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι ο υποψήφιος αρχάριος αγοραστής έχει πάρει ζεστά το ζήτημα της αστροπαρατήρησης και δεν είναι ένα περιστασιακό χόμπυ.

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως τα είπες όλα σε μία πρόταση: το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό, που χρησιμοποιούμε περισσότερο.

 

Επειδή περίπου όλοι έχουμε το βιβλίο του Dickinson, οι υποψήφιοι αγοραστές Dobsonian να ρίξουν μία ματιά σε ο,τι αναφέρει σχετικά με την ποιότητα των οπτικών άνω των 6'' αλλά και το φαινόμενο του seeing στις μεγάλες διαμέτρους.

 

Σύμφωνα με την άποψή του, τα καλύτερα Dobsonian είναι αυτά των 6'', από εκεί και πέρα αρχίζουν τα προβλήματα, ειδικά στις περιπτώσεις, που το κόστος είναι χαμηλό (γεγονός, που αποτελεί και ένα από τα κυριότερα πλεονεκτήματα των Dobsonian).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κρίνω συνδυαστικά, κι από την φωτογραφία του dobsonian, που έχει επισυνάψει δίπλα στο κείμενο ο κατά τα άλλα πολύ πεπειραμένος κος Dickinson, μάλλον αυτή η άποψη χρήζει αναθεώρησης κατά την επόμενη επανέκδοση του βιβλίου, έτσι ώστε να συμπεριλάβει μεγαλύτερες διαμέτρους τηλεσκοπίων μαζικής παραγωγής, που κυκλοφορούν σήμερα…

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτάξτε να δείτε...

 

Εγώ έχω δουλέψει ένα τηλεσκόπιο Skywatcher των 100 ευρώ (όχι δικό μου φυσικά), εννοείται μέσα όλα προσοφθάλμια, barlow, αντιστρεπτές κλπ....Κλασσικό τηλεσκόπιο με "πλήρες" πακέτο των 100 ευρώ που δεν βλέπεις τίποτα, δεν εστιάζει κλπ

 

ΔΕΝ λέω οτι σημαίνει πως και τα ακριβότερα της μοντέλα θα είναι τα ίδια χάλια, αλλα μια εταιρία που κάνει την κίνηση του να βγάλει ενα τηλεσκόπιο-απατεωνιά ΔΕΝ με κερδίζει, εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην εταιρία, και προπαντώς ΔΕΝ θέλω να την στηρίξω οικονομικά αγοράζοντας τα προιόντα της για να κοροιδέψει κι'αλλον κοσμάκη!

 

Μη μου πείτε πως η Celestron ή η Orion βγάζει τηλεσκόπια με 100 ευρώ που είναι σίγουρο πως δεν λειτουργούν σωστά! [-X

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι μεγάλες εταιρίες (οπτικών) είναι μεγάλες εταιρίες... Δηλαδή θέλουν να πουλήσουν! Προσωπικά δε μου λέει τίποτα το γεγονός ότι οι εταιρίες προμοτάρουν τα dobson 8 και 10''. Μου λέει όμως κάτι η λέξη "κοίλη"...

 

Σχετικά με το Diskinson, προτείνω στον PapGeo να στείλει μία επιστολή στο συγγραφέα με τις απόψεις του, ούτως ώστε να γίνουν οι απαιτούμενες διορθώσεις στη νέα έκδοση του βιβλίου.

 

Μπορεί ένα 10'' των 300 ευρώ να έχει στοιχειωδώς αξιοπρεπή οπτικά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχην οι εταιρειες προμοταρουν τα ακριβα τους μοντελα και οχι τα dobsonian. Γιατι και ακριβοτερα ειναι τα ρομποτικα και θα χρειαστουν συντηρηση επισκευες κλπ που ΔΕΝ μπορει να τις κανει μονος του ο αγοραστης.

Δευτερον 10" με 300 δεν υπαρχει 8" με 300 υπαρχει και σου γνωστοποιω πως τα μαζικης παραγωγης νευτωνια εχουν πλεον αξιοπρεπεστατα οπτικα!

Τοσο αξιοπρεπη μαλιστα που προσωπικα μιας και με ενδιαφερει το deep sky

δεν θα εδινα την διαφορα για αγορα ακριβου κατοπτρου της ιδιας κατηγοριας, ισως ουτε αν με ενδιεφεραν οι πλανητες να την εδινα!

Καλυτερα να αναρωτηθει κανεις τι οπτικα εχουν τα μαζικης παραγωγης SC οταν μονο ενα σετ οπτικων 8" SC υψηλης ποιοτητος ισως να κοστιζει και 5-6.000$ (το αντιστοιχο για ενα 8" παραβολικο κατοπτρο ειναι 600-700$).

Επισης πρεπει να χει κανεις υποψιν πως ενα τελειο SC το οποιο εχει και μεγαλη κεντρικη παρεμποδση ισοδυναμει με τηλεσκοπιο χωρις παρεμποδιση που τα οπτικα του εχουν ακριβεια λειανσης λ/4.....

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον Γιωργο οντος τα οπτικα στα νευτωνια αρχειζουν να ειναι αξιοπρεπεστατα ενα 8" dob το εχω στο προγραμμα και γρηγορη παρατηρηση και σε βαση για φωτο 2 σε 1 με 300euro

:D [DARK DARK SKY BY DARK NEBULA

http://www.spartastronomy.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνωντας για τηλεσκοπιο διαπιστωσα οτι τα GSO ειναι πολυ πιο φθηνα σε σχεση με αλλες μαρκες του εμποριου.Αυτο οφειλεται στη χωρα και εταιρια κατασκευης του(ταιβαν) ή στην οχι και τοσο καλη ποιοτητα των οπτικων τους ?

Και τελικα η βαση που χρησιμοποιουν ειναι πρακτικη τελικα?Μπορει να τοποθετηθει σχετικα ευκολα σε ανωμαλο εδαφος ?

Οποιος εχει καποιο αντιστοιχο τελεσκοπιο ή εχει αποψη επι του θεματος παρακαλω να μου απαντησει .

 

Φιλικα Μιχαλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχαλη, εχω ενα dob SKYWATCHER 8". Τα οπτικα του είναι παρομοιας ποιοτητας με του αντιστοιχου GSO. Λιγο πανω ή λιγο κατω, αναλογα με το κοματι, δεν παιζει ρολο. Πιστευω πως αισθητη διαφορα στην ποιοτητα των οπτικων μπορει να διακρινει ενα μονο πολυ εμπειρο ματι, και οχι ενας αρχαριος ή σχετικα εμπειρος παρατηρητης.

Αυτο που θελουμε ειναι να ανακαλυψουμε οποια ομορφια κρυβεται περα απο τα ματια μας. Το GSO ειναι, πιστευω, το πλεον καταλληλο τηλεσκοπιο (dobsonian βλεπεις :D ) για να ξεκινησεις γρηγορα και οικονομικα. Αν θες την γνωμη μου, μη περιμενεις, αγόρασε το.

Η αγορα εχει ωριμασει στα καλα-απλα-οικονομικα μοντελα. Παλαιοτερα για το ιδιο τηλεσκοπιο θελαμε 600-800€, τωρα 300-400€.

Περιμενα αρκετο καιρο (με συνεχεις αναβολες) για να παρω ενα μεγαλο τηλεσκοπιο. Τωρα που το εχω και το χαιρομαι δεν με απασχολει η ποιοτητα των οπτικων του, ξερω οτι ειναι σχετικα καλη (οπως και του GSO) και καλυπτει τις αναγκες μου.

 

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ηδη πειστει και εχω ηδη κλεισει απο το απογευμα το SKYWATCHER 8" στα

299, παραλαβη αρχες Αυγουστου.Μεχρι τοτε δουλεια με τα κυαλια και μελετη

το NIGHTWATCHER.Θα ειναι καλος μηνας ο Αυγουστος \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

MIHALISP,

 

Ταϊβάν και Κίνα έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο από την πίτα στην ερασιτεχνική αστρονομία σήμερα και όχι άδικα, διότι κατασκευάζουν αποδεκτά όργανα με χαμηλό κόστος. Τα dobsonian που συζητάμε δεν θα σε προβληματίσουν με την απόδοσή τους. Οι βάσεις τους είναι κι αυτές σε αποδεκτά για την χρήση που προορίζονται επίπεδα και όλες έχουν από κάτω τους 3 τάκους για να εφαρμόζουν σε κάθε έδαφος.

 

Το δικό μου είναι ένα 10” της Celestron, κατασκευασμένο από την GSO και κάνει μια χαρά την δουλειά του.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς να το δεχθείς! To Nightwatch, είναι πολύ καλό για ξεκίνημα, αλλά ως προς τους χάρτες του, εξαντλείται γρήγορα, αν χρησιμοποιείς κάποιο τηλεσκόπιο. Αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να αγοράσεις έναν αναλυτικότερο χάρτη του ουρανού, με περισσότερα αντικείμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς να το δεχθείς! To Nightwatch, είναι πολύ καλό για ξεκίνημα, αλλά ως προς τους χάρτες του, εξαντλείται γρήγορα, αν χρησιμοποιείς κάποιο τηλεσκόπιο. Αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να αγοράσεις έναν αναλυτικότερο χάρτη του ουρανού, με περισσότερα αντικείμενα.

 

Θα γινει και αυτο καποια στιγμη...Οταν λες οτι εξαντλειται γρηγορα σε ποσο καιρο εννοεις? :roll:

Προτινεις καποιον αλλο χαρτη για αργοτερα?

 

Φιλικα Μιχαλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη,

 

Το πόσο γρήγορα εξαντλείται είναι κάτι υποκειμενικό κι εξαρτάται από το πόσο πολύ παρατηρείς. Αυτό συμβαίνει γιατί οι χάρτες αυτοί έχουν, όπως και το βιβλίο, εισαγωγικό χαρακτήρα, περιλαμβάνοντας μόνο τα βασικά ουράνια θεάματα.

 

Για περισσότερα, κυκλοφορούν διάφοροι χάρτες. Από τα πιο αξιόπιστα ονόματα είναι αυτό του χαρτογράφου Will Tirion. Μια οικονομική λύση είναι ένας από τους χάρτες του, ο «The Cambridge Star Atlas», που σου δείχνει άστρα μέχρι mag. 6.5 και περίπου 900 αντικείμενα (πέραν των άστρων). Μια ακόμα πιο αναλυτική – αλλά και πιο ακριβή- παρουσίαση αποτελεί ο «Sky Atlas 2000.0» του ιδίου με άστρα μέχρι mag. 8.5 και περίπου 2.700 αντικείμενα.

 

Πέραν από τους έντυπους χάρτες, υπάρχουν και οι ηλεκτρονικοί, απ΄όπου μπορείς να βλέπεις και να τυπώνεις το κάθε κομμάτι του ουρανού που σε ενδιαφέρει. Έχει και το astrovox, έναν πολύ καλό (και δωρεάν): http://www.astrovox.gr/skycharts/

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης