Jump to content

Ερώτηση σχετικά μέ την μάζα του φωτός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία απορία! Συγκεκριμένα την είχε κάποιος φίλος μου. Μου την είπε και τώρα την έχω και εγώ. Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου δώσει μια εξήγηση κατανοητή. Το φώς τρέχει με την ταχύτητα του φωτός.. Έχει όμως μάζα καθότι e=mxc^2 και επίσης έχει και ορμή αφού εξασκεί πίεση σε επιφάνειες που πεφτει. Αφού έχει μάζα δέν θα έπρεπε εφόσον τρέχει με την ταχύτητα του φωτός η μάζα του να γίνεται άπειρη?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μάζα ηρεμίας του φωτός (ενός φωτονίου δηλαδή) είναι 0. Άρα και η σχετικιστική μάζα του είναι 0. Η ορμή του φωτός είναι ίση με h/λ (όπου h η σταθερά του Placnk), αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το φως έχει μάζα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλή εύλογη η απορία σου φίλε nikfoe και η πιο δύσκολη να πάρει απάντηση από την επίσημα αποδεκτή θεωρία, γιατί ακριβώς είναι απλή και σύμφωνη με την κοινή λογική.

Δες τώρα μια άλλη άποψη που ίσως την βρεις ικανοποιητική. Δύο τινά συμβαίνουν (ή και τα δυό μαζί).

1) Όταν το φώς "ηρεμεί κινούμενον εν εαυτώ" (έχει μόνο περιστροφική κίνηση) παύει να είναι φωτόνιο γιατί γίνεται μέρος ενός σύνθετου σωματιδίου. Άρα σοφιστικά «φωτόνιο γιόκ».

2) Όντως κινούμενο ή μη, γίνεται άπειρον αλλά μόνο κατά το σχήμα όπως αν βάλεις δύο «ο» σε επαφή.

Όπως έλεγε κάποιος παλιός «απείρισι εοίκασι πει(υ)ρόμενοι», δηλ. φαίνονται σε σχήμα απείρου καθώς «πύρ όμενοι» (όντας πύρ).

Φιλικά Μάκης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μάζα ηρεμίας του φωτός (ενός φωτονίου δηλαδή) είναι 0. Άρα και η σχετικιστική μάζα του είναι 0. Η ορμή του φωτός είναι ίση με h/λ (όπου h η σταθερά του Placnk), αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το φως έχει μάζα.
Πώς ξέρουμε οτι η μάζα ηρεμίας του φωτονίου είναι 0? Το έχουμε δεί ποτέ σε ηρεμία?

 

Φιλε nikfoe με προλαβες!Ειχα και εγω αυτη την απορια και σκοπευα να τη ρωτησω!!!! :cheesy:

Χεχε.. Ήμουν πολύ γρήγορος το ξέρω..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς ξέρουμε οτι η μάζα ηρεμίας του φωτονίου είναι 0? Το έχουμε δεί ποτέ σε ηρεμία?

 

Κανένα σωματίδιο με μάζα δεν θα μπορούσε να έχει την ταχύτητα του φωτός.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης