Jump to content

Προσοφθάλμιο zoom 7-21mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήρα ένα τηλέφωνο στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης για να ρωτήσω διάφορα πράγματα για μελλοντικά αξεσουάρ που θα χρειαστώ. Η κοπέλα με την οποία μιλούσα, μου πρότεινε την αγορά ενός προσοφθάλμιου zoom 7-21mm της SkyWatcher, το οποίο όπως μου τόνισε είναι ποιοτικά ανώτερο από τα προσοφθάλμια που υπάρχουν στο βασικό εξοπλισμό του τηλεσκοπίου μου.

 

Σας παρακαλώ οποιαδήποτε κριτική και συμβουλή για το προσοφθάλμιο zoom είναι ευπρόσδεκτη.

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο τηλεσκόπιο έχεις ?

 

Γενικά τα Zoom της SkyWatcher δεν είναι καλή ποιότητα.

 

καλής ποιότητας zoom που έχω χρησιμοποιήσει είναι από την Televue.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ δεν έχω καλή άποψη γενικά για όλα τα Zoom. Καλύτερα να έχει κανείς 3 άλλα καλά προσοφθάλμια και σίγουρα να ξέρεις ότι ένα καλό να έχεις θα καταλάβεις την διαφορά. Σε καλή τιμή και πολύ καλή ποιότητα είναι τα Hyperion. Ερώτηση σε τι τιμή είναι?

 

Τελική πάντα επιλογή είναι δική σου.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δει μέσα από zoom προσοφθάλμιο, αλλά όλοι λένε ότι είναι πολύ κατώτερα από 2-3 κανονικά προσοφθάλμια. Αν το συνδυάσεις με το ότι για να είναι ανεκτό πρέπει να είναι ακριβό, θα έλεγα ότι δεν συμφέρει και τόσο το zoom προσοφθάλμιο. Θα μου πεις γιατί τότε αγόρασα zoom κιάλια; Γιατί είναι κάτι μικρό που θα έχω πάντα μαζί μου όταν πηγαίνω ταξίδια ή βόλτες (αντίθετα από το τηλεσκόπιο) και γιατί τα Vixen Ultima Zoom τα δοκίμασα και είναι εξαιρετικά.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το SkyWatcher 130 EQ2, το οποίο στη συσκευασία του περιλαμβάνει προσοφθάλμια 10mm και 25mm και ένα Barlow 2x. Οι μεγεθύνσεις που έχω είναι 36x,90x που με χρήση του Barlow πάνε σε 72x και 180x αντίστοιχα.

Η τιμή του zoom προσοφθάλμιου είναι 91 ευρώ και σκέφτηκα ότι εκτός από την ευκολία της χρήσης ενός "όλα σε ένα" προσοφθάλμιου, θα επωφεληθώ και από την καλλίτερη ποιότητά του σε σχέση με τα προσοφθάλμια της συσκευασίας του SkyWatcher 130.

Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλυτερα να αποφυγεις τις φθηνες "ολα-σε-ενα" λυσεις. Αυτο που περιγραφεις θα γινοταν με ενα zoom της Televue ας πουμε, αλλα η τιμη του ειναι οση σχεδον του τηλεσκοπιου σου, αρα.. δεν το συζηταμε! Μην συμβιβαζεσαι με φθηνοτερες και ποιοτικα κατωτερες λυσεις. Καλυτερα, κατα τη γνωμη μου, να παρεις 3 σχετικα καλους προσοφθαλμιους (μικρης-μεσαιας-μεγαλης μεγεθυνσης) και εισαι ΟΚ. Με εναν καλο barlow εχεις 6!

:wink:

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν επρεπε να σου πει οτι ειναι καλυτερος απ αυτα που εχεις.Οτι ειναι λιγοτερο χειροτερος επρεπε να πει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα να επενδύσω αρχικά σε έναν καλλίτερης ποιότητας Barlow και σιγά-σιγά σε καλλίτερης ποιότητας προσοφθάλμια.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη αποφαση! Παρε εναν αποχρωματικο (π.χ. Celestron Ultima, Orion Shorty κ.ά.) και σιγα σιγα φτιαχνεις μια πολυ καλη συλλογη ποιοτικων προσοφθαλμιων!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήρα τον Barlow Celestron Ultima από το Πλανητάριο και η ποιότητα της παρατήρησης αναβαθμίστηκε κατακόρυφα σε σύγκριση με την πρότερη κατάσταση. Επειδή όμως δεν άντεξα στον πειρασμό παρήγγειλα σήμερα και τρία προσοφθάλμια Baader Hyperion. Τέλος οφείλω να πω δημόσια, χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση σε κάποιο κατάστημα, ότι η εξυπηρέτηση του Πλανητάριου Θεσσαλονίκης είναι υποδειγματική.
Skywatcher DOB 8", TS WFT 110, ΕQ-EM10, Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Hyperion 3.5mm - 5mm - 8mm - 13mm - 17mm - 21mm, AllTelescopes 22X100 Binoculars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Θεσσαλονικη γενικως εχει παραδοση στην εξυπηρετηση.Το να αναφερεις τις καλες και κακες εντυπωσεις απο μια εταιρια,ειναι πολυτιμα "βοηθηματα" για τους μελλοντικους αγοραστες.Ολοι πρεπει να αξιολογουμε οχι μονο το υλικο,αλλα και τον προμηθευτη.Παρα πολυ καλη η τελικη σου επιλογη και αγορα.Με γεια!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης