Jump to content

Χασαμε το Hubble ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> τελικά συμφωνούμε!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το φορουμ ειναι αρκετα φιλελευθερο ωστε να μπορει κανεις να κρινει (υποκειμενικα)και να αξιολογει τους υπολοιπους χρηστες.Η παρουσια και το ηθος καθενος απο εμας,κρινεται αμμεσα και φυσικα διακριτικα.Ετσι ειναι λογικο να υπαρχουν σημεια τριβης,αλλα παραλογο να υπαρχουν εμπαθειες.Επισης θεωρω ακομψη και περιττη την αναφορα(θετικη ή αρνητικη) σε τριτα προσωπα.Ορισμενοι (και υπαρχουν αρκετοι-ευτυχως) μεντορες στο αστροβοξ,δεν χρειαζονται υποστηριξη,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μονοπωλουν την αυθεντια.Με "ευθειες βολες" και υπονοουμενα,το μονο που καταφερνουμε ειναι η δημιουργια γκρινιας.

Στο κατω-κατω η δημιουργικοτητα καθενος κρινεται απο το εργο και την παρουσια του,αλλα η προσωπικοτητα και το ηθος του,κρινεται μεσα απο αυτες τις γραμμες,μια που ειναι η αμμεση οδος επικοινωνιας μεταξυ μας.

Ας προσεχουμε λοιπον τι λαδια πεταμε,και σε τι φωτιες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακαλώ να μη συνεχίσουμε εκτός θέματος (οι προσωπικές διαφωνίες να γίνουν με πμ καλύτερα).

 

Δε γίνεται να λογομαχούμε δημόσια για πράγματα που πρέπει να συζητούνται με πμ. Ηλία και Vegan, το ποιος είναι εμπαθής ή όχι (και αν) ας το αφήσουμε στην αντίληψη των επισκεπτών και ας μην προκαταβάλουμε κανέναν. Ας βγάζει ο καθένας τα δικά του συμπεράσματα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOSTAKIS με πρόλαβες! Τα έθεσες πολύ εύστοχα!

 

Παρακαλώ συνεχίζουμε για το Hubble (αν και είχα μια αίσθηση ότι η συζήτηση έφτασε σε ένα σημείο σύγκλισης των απόψεων).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bασικά, και συγνώμη για την παρέμβαση (παρεμβάσεις),

Νομίζω ότι τελικά όλοι συμφωνούν από την πρώτη σελίδα ότι άλλο το public outreach και άλλο η έρευνα.

 

Και για να πώ και τη γνώμη μου , είναι κρίμα να στενοχωριώμαστε για το ότι το Hubble θα σταματήσει πλέον να μας δίνει ωραίες φωτογραφίες...

Το πόσο πίσω θα πάει η έρευνα και η κατανόησή μας για το σύμπαν πρέπει να μας στενοχωρεί...

 

αυτά,

καλή συνέχεια

 

Γ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για το Ηubble, είμαι σίγουρος ότι αν δεν υπήρχαν οι κομψές φωτογραφίες όχι μόνο του Hubble αλλά και των υπόλοιπων μεγάλων τηλεσκοπίων, σχεδόν κανείς από τους σημερινούς φοιτητές αστρονομίας-αστροφυσικής δεν θα επέλεγε αυτόν τον κλάδο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους.

Οι πανέμορφες και μαγικές εικόνες του Hubble όπως πολύ σωστά είπε ο Σέργιος λειτούργησαν σε πολύ μεγάλο βαθμό ως έναυσμα για την ενασχόληση με την αστρονομία -είτε σε ερασιτεχνικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο- σε χιλιάδες άτομα στον κόσμο.

Η επιστημονική του προσφορά είναι δεδομένη (δεν είναι τυχαίο που το κρατάνε εδώ και 14 χρόνια σε χρήση), όπως δεδομένη είναι και η προσφορά των μαγευτικών εικόνων του μακρινού διαστήματος στο ευρύ κοινό..

Ίσως για πολλούς οι εικόνες που έβγαλε και η γνώση που πρόσφερε στην απεικόνιση ουράνιων σωμάτων και φαινομένων, να ξεπερνά τον πρωταρχικό του στόχο, δηλαδή την καθαρά επιστημονική έρευνα...

Η ουσία είναι πως ΑΝ τελικά το ρίξουν, η απώλεια θα είναι μεγάλη από όποια πλευρά και αν το βλέπεις...

Προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνει μουσιακό έκθεμα, και σε καμία περίπτωση να μη σταματήσει τη λειτουργία του πριν "σηκωθεί" ο αντικαταστάτης του...

Και όσο για τα έξοδα συντήρησής του, αν σταματήσει τον ](*,) ](*,) πόλεμο ](*,) ](*,) στο Ιράκ, τριάντα καινούργια θα μπορεί να φτιάξει....

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πιστεύω πως θα έπρεπε να γίνει μουσιακό έκθεμα, και σε καμία περίπτωση να μη σταματήσει τη λειτουργία του πριν "σηκωθεί" ο αντικαταστάτης του...

Και όσο για τα έξοδα συντήρησής του, αν σταματήσει τον ](*,) ](*,) πόλεμο ](*,) ](*,) στο Ιράκ, τριάντα καινούργια θα μπορεί να φτιάξει....

 

Συμφωνώ απολύτως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Huble πάντως, εμένα, που δεν είμαι και τόσο σχετικός ή επαγγελματίας όπως εσείς, με εντυπωσίασε εξ αρχής τόσο που κάθε φορά που ένας αρχάριος σαν εμένα ήθελε να ασχοληθεί με το διάστημα ένα βιβλίο με φωτογραφίες του ήταν κλασικό δώρο. Τα τελευταία τέσσερα βιβλία τα δώρισα σε ισάριθμα παιδάκια φίλων, συγγενών ( με ηλικία περίπου γύρω στα 10-12). Τα δύο σίγουρα θα ασχοληθούν με των κλάδο και τα άλλα δύο έμειναν τουλάχιστον εντυπωσιασμένα (έπρεπε να βλέπατε πως κοίταζαν τις φωτογραφίες). Αυτό είναι και ένα από τα πολλά επιτεύγματα του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου. Να ομορφαίνει απλοϊκά τις γνώσεις μας για το σύμπαν.

 

Φιλικά Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...είμαι σίγουρος ότι αν δεν υπήρχαν οι κομψές φωτογραφίες όχι μόνο του Hubble αλλά και των υπόλοιπων μεγάλων τηλεσκοπίων, σχεδόν κανείς από τους σημερινούς φοιτητές αστρονομίας-αστροφυσικής δεν θα επέλεγε αυτόν τον κλάδο.

 

Εδώ νομίζω ότι θα διαφωνήσω... Τουλάχιστον στον ευρύτερο κύκλο μου, και με όσους ακολουθούν τον κλάδο και έχω συζητήσει κανένας δεν επηρεάστηκε από μια φωτογραφία. Σίγουρα όμως υπάρχουν και κάποιοι που θα επηρεαστούν, και μακάρι να γίνει στο κάτω-κάτω, γιατί υπάρχει μια έλλειψη ατόμων...

 

Αν και συχνά αναρωτιέμαι μήπως τελικά οι τόσες φωτογραφίες λειτουργούν και λίγο μπούμεραγκ, με την έννοια ότι έχω ζήσει πολλές φορές την αντίδραση "Τί? Αυτό το πράγμα? Καλά πού είναι τα χρώματα? Αααα, τζάμπα ήρθαμε"...

 

Και όσο κι αν εξηγήσεις, μυαλό δε βάζουν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι παντως κριμα που ανθρωποι που ασχολουνται με την αστρονομια δεν μπορουν να ξεφυγουν απο εγωισμους,μικροτητες,αντιπαραθεσεις χαμηλου επιπεδου και ελλειψη σεβασμου σε ανθρωπους που εχουν προσφερει πολλα στην ελληνικη ερασιτεχνικη αστρονομια. :?

Η ενασχολιση μας με το πολυ μεγαλο πρεπει να μας βοηθησει στον αυτοπροσδιορισμο μας ως ανθρωποι σε αυτον τον κοσμο και να μας διδαξει σεμνοτητα.

Εαν καποιος επισκεπτης της σελιδας,οχι σχετικος με τον χωρο μας,διαβασε τις τελευταιες αχαρακτηρηστες αντιπαραθεσεις,το συμπερασμα του θα ειναι οτι οι αστρονομια ειναι μια ενασχολιση για ψωνια που θελουν να δειξουν οτι κατι κανουν η κατι ξερουν.

Τα παραπανω μπορει να ακουγονται σκληρα,αλλα επειδη πιστευω οτι η αστρονομια μπορει να εμπνευσει μια σταση ζωης ανωτερη απο αυτη του σημερινου μεσου ανθρωπου,θεωρω οτι πρεπει να δειχνουμε ενα πιο σοβαρο προσωπο στην κοινωνια μας.

Για το Hubble,ειναι ενα πραγματικο σοκ.Αυτο το τηλεσκοπειο αλλαξε τον τροπο με τον οποιο βλεπαμε το συμπαν.Βοηθησε να προοδευσει η αστρονομια,ιδιως σε θεματα οπως το deep sky.Οι φωτογραφιες του ακομα εμπνεουν πολλους απο εμας.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ιστορία

http://hubblesite.org/newscenter/newsdesk/archive/releases/2006/25/image/a

 

 

και για ποιο πολλά πάνω στο θέμα εδω

http://hubblesite.org/newscenter/newsdesk/archive/releases/2006/25/full/

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και φυσικά φίλοι μου το site του Hubble

 

http://hubblesite.org/

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Να είναι καλά όλοι οι επιστήμονες που δούλεψαν πάνω σε αυτό το πρόγραμμα,

και μας χάρισαν εικόνες που μας έκαναν να δούμε ένα κομμάτι του σύμπαντος με άλλο μάτι!!!!!

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί είναι πιο πιθανό;

Να εντοπίσω εξωηλιακό πλανήτη με το 8ιντσο LX90 που έχω ή μια συζήτηση για το Hubble να καταλήξει σε τσακωμό;

 

Μάλλον πάω να στήσω το LX90... :-s

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα 2 χρόνια που είμαι ενεργό μέλος της ΥΠΕΡΟΧΗΣ αυτής ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ,

έχω <<εκτεθεί>> και βρεθεί εκτός ορίων 1 και μόνη φορά ,

αλλά ήταν θέμα χρόνου να επιλυθεί όπως και έγινε .

 

Όταν όμως το θέμα δεν είναι εύκολο , πάμε να το λύσουμε μέσα από τον ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ του ASTROVOX.... τεράστιο λάθος ,

ο γραπτός λόγος σπάνια αποτυπώνει το συναίσθημα, τη χροιά, την ένταση του προφορικού λόγου .

 

Αν αφήσουμε να χαθεί αυτή η κοινότητα ,

θα μείνουμε με μία σωλήνα τηλεσκοπίου στην αγκαλιά μας , γιατί ;; ..γιατί δεν θα έχουμε με ποιόν να μοιραστούμε τη χαρά μας ,τις εμπειρίες μας και τελικά την τρέλα μας .

 

Οι αποστάσεις που μας χωρίζουν είναι μεγάλες , ο ελεύθερος χρόνος μας περιορισμένος ,

τι μας μένει;;;;; αυτός εδώ ο χώρος που μας έχει προσφερθεί ,

 

γι’αυτό ας βάλουμε μόνοι μας τους κανόνες και τα όρια .

 

 

 

Φιλικά προς όλους !!!!!!

 

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πρότεινα να διαγραφεί ολόκληρο αυτό το thread και να διημουργηθεί ενα άλλο στην θέση του με το θέμα του Hubble, μεταφέροντας τα posts που είναι εντός θέματος καθώς έχει ξεφύγει ήδη και θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα αυτή η κατάσταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυπάμαι δεν ήθελα να την κλειδώσω αλλά δε γίνεται αλλιώς. Παρακαλώ όλα τα υπόλοιπα με προσωπικά μηνύματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το thread αφαιρέθηκαν οι αντιπαραθέσεις και οι προσωπικές επιθέσεις και έμειναν, κατά κύριο λόγο, όσα σχετίζονται με το hubble.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης