Jump to content

Συνάντηση Κορινθίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνοντας αφορμή από την παρουσία μελών στο site, 12.7.2006 00.30 lt,

(diminio, nemea) και όχι μόνο, αφού από ότι έχω δει υπάρχουν αρκετοί φίλοι από την κορινθία αλλά και άλλοι φίλοι που έχουν κάποια σχέση πχ εξοχικά θα ήθελα να ρίξω την ιδέα, εν όψη καλοκαιρινών αδειών, για την δυνατότητα πραγματοποίησης κάποιας συνάντησης για παρατήρηση σε κάποιο μέρος της Κορινθίας, πιστεύω πως κάτι μπορεί να βρεθεί και βέβαια της γνωριμίας μεταξύ μας.

Φυσικά το ότι το αναφέρω σαν Συνάντηση Κορινθίων δεν σημαίνει πως αποκλείονται φίλοι οι οποίοι δεν έχουν σχέση με την Κόρινθο.

Για επικοινωνία

diminio2@yahoo.gr

Φιλικά

Κώστας

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ Ξυλόκαστρο

Όμως δεν έχω τηλεσκόπιο.

Κάποιες μέρες του Αυγούστου θα είμαι κάτω.

Αν κανονίσετε κάτι...

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά χαρά,

έχω εξοχικό στην περιοχή (Αρχ.Κόρινθος) και το καλοκαίρι βρίσκομαι

κάθε Σαββατοκύριακο εκεί, έχει εκδηλώσει δε κι άλλος φίλος ενδιαφέρον.

Όποιος φίλος επιθυμεί, ας στείλει προσωπικό μήνυμα, e-mail ή ας πάρει

στο 6974845411.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάμε για κανονική παρατήρηση με τα όλα της, δηλαδή αν ξέρετε μέρος με τρομερό ουρανό (έχω ακούσει για Ακροκόρινθο) τότε ίσως έρθω και εγώ απο Αθήνα...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάμε για κανονική παρατήρηση με τα όλα της, δηλαδή αν ξέρετε μέρος με τρομερό ουρανό (έχω ακούσει για Ακροκόρινθο) τότε ίσως έρθω και εγώ απο Αθήνα...

 

Ισως πρέπει να επαναλάβω αυτό που είχα πεί σε άλλο thread:

Στην Κορινθία έχουμε δύο επιλογές ως προς το τι θέλουμε να παρατηρήσουμε (και τι να χάσουμε), λόγω φωτορύπανσης - Νότο και Βορρά.

Ο Ακροκόρινθος είναι πολύ καλός στο Νότο και (ίσως) στη Δύση.

Τους καλοκαιρινούς μήνες υπάρχει "κίνδυνος" να βρίσκονται μερικά τροχόσπιτα τουριστών, στο μοναδικό κατάλληλο σημείο για να στήσουμε τηλεσκόπια. Ο χώρος βέβαια είναι σχετικά μεγάλος, αλλά λογικά οι τουρίστες θα χρειάζονται ησυχία τις προχωρημένες ώρες.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Άπιαστη" φωτορύπανση στη Νεμέα.

 

Πριν λίγο (19:30', 12/07/2006) είχαμε διακοπή ρεύματος. Παρακαλούσα να κρατήσει μέχρι το βράδυ.....

 

....αλλά ήρθε.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

KOTS, δώσε μας τα φώτα σου!

Ο φίλος KOTS μου είχε μιλήσει για μια καταπληκτική τοποθεσία στην περιοχή Ακροκορινθου....

 

Που είναι αυτό ρε KOTS?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Είμαι σίγουρος πως η σύναξη Κορινθίων και όχι μόνον θα γίνει.

Τώρα αν θα είναι στην Ακροκόρινθο ή σε άλλο μέρος και αυτό είναι σίγουρο.

Πιστεύω πως καλό θα ήταν να τεθούν κάποιες προτάσεις για τον τόπο συνάντησης και ας αποφασίσουν από κοινού οι φίλοι που θα ήθελαν να συμμετάσχουν.

Θα προτείνω σαν αρχή το γνωστό Κρυονέρι στην τοποθεσία του Αστεροσκοπείου με κριτήριο ότι η φωτορύπανση στην ευρύτερη περιοχή είναι η ίδια και με την προυπόθεση βέβαια να μας δοθεί η άδεια να στήσουμε εκεί.

Τώρα όσον αφορά τους φίλους που θα ήθελαν να συμμετάσχουν και δεν έχουν τηλεσκόπια νομίζω πως δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως θα είναι χαρά μας να τους φιλοξενήσουμε.

Φιλικά

Κώστας

6977609219

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το αστεροσκοπείο του Κρυονερίου θα πρότεινα.

Βέβαια απαραίτητη προϋπόθεση είναι αυτό που λες.

Να δοθεί κάποια άδεια.

Ας είμαστε αισιόδοξοι.

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται άδεια για να στήσει κανείς το τηλεσκόπιό του εκεί; Δεν υπάρχουν σημεία κοντά στο αστεροσκοπείο που να μην χρειάζεται τέτοια άδεια;

Το πρώτο 15ήμερο του Αυγούστου ενδέχεται να είμαι κοντά στην Κόρινθο οπότε σκέφτομαι σοβαρά για εξορμήσεις στο Κρυονέρι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελατε παιδες!!!

 

Πολυ χαιρομαι που το ακουω! Υπεροχη ιδεα και θα ερθω κι εγω εννοειται μονο να μη πεφτει Σαββατο που δουλευω..

 

Ακροκορινθος ειναι πριν τη πυλη του καστρου που εχει ενα οροπεδιο μικρο σχετικα που χωραει γυρω στα 10 τηλεσκοπια φανταζομαι. Αστεροσκοπειο Κρυονεριου μπορω να το κανονισω μεσω ενος φιλου που δουλευει πανω και εχω θαρρος να του το προτεινω. Αφηστε κινητα σε πμ οποιος ενδιαφερεται να τα αποθηκευσω να συννενοηθουμε γιατι αυριο μεσημερι φευγω για κατω παλι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol:

Νομίζω πλέον πως η Σύναξη είναι δεδομένη.

Εκείνο που απομένει πλέον είναι η επιβεβαίωση της τοποθεσίας.

Εάν τελικά είναι το Κρυονέρι και επειδή είναι ελεγχόμενη περιοχή, νομίζω πως πρέπον είναι να ζητηθεί η άδεια, βέβαια εάν υπάρχει περίπτωση μέσω του φίλου του KOTS, να παρθει ακόμη καλλίτερα και τέλος βέβαια να κανονιστεί η ημερομηνία της συνάντησης.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων από τις 25/7 και για όλο τον Αύγουστο θα είμαι στο Διμηνιό Κορινθίας, το κινητό μου υπάρχει στην συζήτηση όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου.

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγορινα θα παρω αδεια και θα ρωτησω μεσα στο πσκ. Θα εχετε απαντηση μεσω του φιλου diminio τον οποιον και θα ενημερωσω αφου ανταλαξαμε τηλεφωνα καθως εγω θα ειμαι συνεχως εκτος αθηνων..

 

Ειθε να κανουμε εξορμηση.. ευλογισον! [-o< [-o<

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το εχω ξεχασει απλα δεν εχω επικοινωνησει ακομα με το φιλο. Μαλλον προς Τεταρτη θα γνωριζω σιγουρα και θα ποσταρω οτι κανονισα.. ελπιζω ολα να πανε οπως τα εχω φανταστει [-o<

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους φίλους θα ήθελαν να συμμετάσχουν θα ήθελα να θέσω υπ'όψιν,σχετικά με την ημερομηνία.

Για τον μήνα Αύγουστο,

1ο τέταρτο 2/8

Πανσέληνος 9/8

Τελευταίο τέταρτο 15/8

Νέα Σελήνη 23/8.

Καλά θα ήταν να τεθούν προτάσεις όσον αφορά το θέμα της ημερομηνίας.

Επίσης νομίζω ότι καλό θα ήταν να υπάρχει μια λίστα συμμετοχών, για την περίπτωση που θα χρειαζόταν να ζητηθεί κάπως πιο επίσημα η άδεια, επικοινωνία με τον υπεύθυνο του αστεροσκοπείου,

Υπάρχει επίσης η καθιερωμένη βραδυά για το κοινό που γίνεται κάθε Αύγουστο, πιστεύω σε δυό-τρεις ημέρες να ξέρω πότε θα είναι.

Και βέβαια η απάντηση από τον φίλο τον KOTS σχετικά με την άδεια.

Φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:roll: :roll: :roll:

Σαν να μου φαίνεται πως η Σύναξη Κορινθίων πάει να ατονήσει ή κάνω λάθος?

KC το τηλ σου το έχω αυτές τις ημέρες θα επικοινωνήσουμε.

Καλώς εχόντων των πραγμάτων 3-4/8 θα είμαι στο Ανω Διμηνιό και όπως εχουμε επικοινωνήσει και με τον KOTS ελπίζω η συνάντηση τελικά να γίνει.

Πάντως περιμένω ακόμη προτάσεις για ημερομηνίες και όχι μόνο

Φιλικά Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> =D> =D> =D>

Τελικά, Θεού θέλοντος, η ποθητή ημέρα νομίζω πως έφτασε.

Από αύριο βραδάκι θα βρίσκομαι στο Ανω Διμινιό Κορινθίας.

Φίλε KOTS επειδή έχασα το τηλ σου, εάν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Φίλε KC, εάν βρείς αναπάντητη κλίση στο κινητό σου είναι δική μου.

Για όσους φίλους θα θελήσουν να επικοινωνήσουν και επειδή δεν θα έχω πρόσβαση πλέον στο διαδύκτιο,

τηλ 6977609219

Φιλικά

Κώστας

Καλό Καλοκαίρι και

Καθαρούς ουρανούς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

=D> =D> =D> =D>

Στις 18/8 πραγματοποιήθηκε η συνάντηση στον Ακροκόρινθο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους (από αριστερά προς τα δεξιά)

Κώστα Πολυζώη με το 8'' της Meade, τον Γίωργο τον Παπαγιάννη με το 8'' Skywatcher, τον Πάρη τον Ρούσσο τον Χρήστο τον Μαρινό με το 5''της intes-micro, τον Ραφαήλ τον Σαγώνια.

Το άλλο το τηλεσκόπιο είναι ένα SCT 11'' Celestron επάνω στην EQ6 Skyscan Pro, το δικό μου.

Εντυπώσεις.

Αν και ο καιρός δεν ήταν και τόσο καλός (αρκετή ζέστη και αέρας) νομίζω πως ένας παράγοντας που έφτιαξε την διάθεση για την παραμονή μας μέχρι την 05.00 ήταν τα πολύ καλά σουβλάκια που φτιάχνουν στην Αρχαία Κόρινθο (τα συνιστώ ανεπιφύλακτα).

Επίσης ενώ κάθε βράδυ η φωταγώγηση έσβηνε περίπου στις 12.45 εκείνο το βράδυ στις 11.30 υπήρχε μόνο η φωτορύπανση της περιοχής.

Τα αντικείμενα που τράβηξαν περισσότερο την προσοχή μας (λόγω έλλειψης φωτορύπανσης) ήταν αυτά του Νότου και λιγότερο προς Δυτικά διότι η μεν Ανατολή κρυβόταν από τον βράχο του Ακροκορίνθου ενώ ο Βοριάς ήταν με αρκετή φωτορύπανση, αυτό και το μεγάλο μειονέκτημα της περιοχής.

Και κάτι προσωπικό. Αυτή η συνάντηση ήταν ουσιαστικά το πρώτο φως για το SCT 11'' μου.

Κώστα σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Πιστεύω την επόμενη φορά , με καλύτερη ίσως οργάνωση να υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα.

Φιλικά

Κώστας Λουκόπουλος

 

080.jpg.0387310b6902b84737968ad9129b319f.jpg

Ακροκόρινθος 18/8/2006

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης