Jump to content

που ειναι το de revolutionibus του κοπερνικου, οεο;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για οσους δε το γνωριζουν το derevolutionibus ειναι το εργο του κοπερνικου που δημοσιευτηκε το 1543 στο οποιο διατυπωσε για πρωτη φορα στην ιστορια της επιστημης οτι η γη περιστρεφεται γυρω απο τον ηλιο και οχι ο ηλιος γυρω απο το υποτιθεμενο κεντρο του συμπαντος,τη γη,οπως πιστευοταν επι 1000 και πλεον χρονια. αντιτυπο του εργου αυτου υπαρχει και στο αστεροσκοπειο αθηνων.

 

δυστυχως ομως , παρα τα πολλα τηλεφωνηματα που εχω κανει,δε καταφερα να μαθω που βρισκεται. μου ειπαν μονο οτι οντως βρισκεται στη βιβλιοθηκη του αστεροσκοπειου,αλλα δεν υπαρχει φυλακας να την ανοιξει :shock: :shock: :shock:

 

επειδη λοιπον ειναι κριμα αυτο που συμβαινει με αυτο το αριστουργημα,μηπως γνωριζεται περισσοτερα για την τυχη αυτου του αντιτυπoυ;;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αντωνη αυτο που συμβαινει με το τοσο πολυτιμο αυτο βιβλιο ειναι κατι πολυ περιεργο.αλλοι θα παρακαλουσαν να ειχαν τετοιο αντιτυπο σε αιθουσα καποιου μουσειου και εμεις το εχουμε και σαπισει στη βιβλιοθηκη ενος τοσο ιστορικου ιδρυματος χωρις να ξερουμε αν μπορουμε και πως να εχουμε προσβαση σε αυτο.

 

αν ειμαι λαθος,παρακαλω διορθωστε με

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης