Jump to content

Βαση DOB και προβληματα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προχθες παρελαβα το DOB 8' SKYWATHER το εστησα σε χρονο DT και ξεκινησα την παρατηρηση(απο Δια φυσικα).Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος με παρομοιο τηλεσκοπιο ποσο πρεπει να σφιξω την κεντρικη βιδα για την αζιμουθιακη κινηση διοτι την εσφιξα αρκετα στην αρχη και η κινηση μου φανηκε καπως δυσκολη(ετσι πρεπει να ειναι?).Μετα την χαλαρωσα κυλουσε πιο γλυκα αλλα και μου παρουσιασε τζογο :(
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το ίδιο τηλεσκόπιο και πράγματι η βάση είναι λίγο πρόβλημα.

 

Η βίδα πρέπει να είναι τόσο σφιχτή όσο για να χρειάζεται λίγη δύναμη να κινηθει, η κίνηση να γίνεται ομαλά (να μην "σκοντάφτει"), και να σταματάει όταν σταματάς να ασκείς δύναμη.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα στην δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις, μιας και ο τζόγος δεν πρέπει να γίνεται τόσο αισθητός λόγω του βάρους του τηλεσκοπίου.

 

Μην περιμένεις την τελειότητα. Πρέπει να πειραματιστείς λίγο, αλλά θα τα καταφέρεις.

 

Δοκίμασε και μία πατέντα : Αντικατέστησε το μικρό λευκό δαχτυλιδάκι από τεφλόν από το οποίο περνά μέσα η βίδα, με δύο CD (δεν κάνω πλάκα ). :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X Δεν νομιζω τα CD να εχουν μικροτερο συντελεστη τριβης απο το τεφλον... Παρολα αυτα ισως αντικαταστησω το πλαστικο σωληνακι που διαπερνα τα δυο κομματια της βασης με μεταλλικο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δακτυλιδάκι του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου είναι από ανακυκλωμένο τεφλόν, του οποίου ο συντελεστής τριβής δεν είναι ιδιαίτερα καλός γι'αυτη τη δουλεία.

 

Από αυτού του είδους το τεφλόν τα CD είναι λίγο καλύτερα και επιπλέον, λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας, το βάρος του τηλεσκοπίου κατανέμεται καλύτερα, κάτι που επιδρά και στην τριβή και στην ευστάθεια.

 

Φυσικά, το καλύτερο είναι το παρθένο τεφλόν που μπορείς να αγοράσεις σε καταστήματα και να αντικαταστήσεις όλα τα υπάρχοντα τεφλόν της βάσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να πω ρε παιδια εμενα δεν μου παρουσιαστηκε κανενα απολυτως προβλημα στην αζιμουθιακη κινηση του dobson μου! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον θα του βαλω ρολεμαν στο κεντρο και θα αφησω τα πλα'ι'να τεφλον τωρα του ετοιμαζω τραπεζακι θα ακολουθησουν φωτο προσεχως :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα πάντως μου έσπασε τα νέυρα η dob... :lol: :lol: την σπρώχνεις λίγο παραπάνω και ....πάει το m13 απο το πεδίο.. :mrgreen:

 

Για δες εδω! Παντα η JMI ειχε τη λυση... το θυμαμαι απο πολυ παλια :P

 

eqp_n2.jpg

 

The Nightrider II Equatorial Platform allows a Dobsonian (up to a 16" aperture) to track the stars.

 

Telescope Size: Up to 16" Aperture

Tracking Time: 60 minutes

Weight Limit: 180 lbs

Latitude Range: ±20–52.5° (usable to 55°)

Table Size: 24" x 24" x 24" Triangle

Table Height: 5½"

Table Weight: 34 lbs

Hand Control: Dual axis (R.A. and Dec.), forward and reverse slewing, declination adjustment, adjustable tracking speed (resets at power off), built-in chart-illuminator LED

Power Requirements: 9-12v DC 100mA, 8 size C batteries

Battery Life: 35-40 Hours (with Alkaline batteries)

Shipping Box Size: 25-1/2" x 24" x 10" ?

Shipping Weight: 39 ?

 

 

 

 

 

eqp_n1.jpg

 

Τhe Nightrider I Equatorial Platform allows a Dobsonian (up to a 13" aperture) to track the stars.

 

 

Telescope Size: Up to 13" Aperture

Tracking Time: 50 minutes

Weight Limit: 90 lbs

Latitude Range: ±0–55°

Table Size: 24" x 24" x 24" Triangle

Table Height: 7"

Table Weight: 25 lbs

Hand Control: Single axis (R.A.), forward and reverse slewing, adjustable tracking speed (resets at power off), built-in chart-illuminator LED

Power Requirements: 9-12v DC 100mA, 8 size D batteries

Battery Life: 80-100 Hours (with Alkaline batteries)

Shipping Box Size: 25-1/2" x 24" x 10"

Shipping Weight: 30 lbs ?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραπονακια παραπονακια..

 

Αχ η JMI σκεφτηκε και αυτο. Μονο που ειναι ακομα υπο μελετη η βαση αυτη. Θα μπορει να αντεξει τηλεσκοπιο μεχρι 25" !!!!! :mrgreen:

 

Ιδου και μια προχειρη φωτο του πως περιπου θα φαινεται

 

eqp_n3.jpg

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον θα του βαλω ρολεμαν στο κεντρο και θα αφησω τα πλα'ι'να τεφλον τωρα του ετοιμαζω τραπεζακι θα ακολουθησουν φωτο προσεχως :)

 

Εγω παντως αυτο ακριβως εκανα κ η κινηση ειναι μια χαρα! Βεβαια, δεν ξερω αν θα λειτουργησει το μεταλλικο, εγω εβαλα πλαστικο μεγαλης επιφανειας (ακτινωτο). Που το βρηκα?? Κατω απο περιστρεφομενη βαση τραπεζιου τηλεορασης!! Ε, δεν πειραζει εαν η.. τηλεοραση κινηται λιγο πιο.. σφιχτα!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης