Jump to content

Νέος στην παρατήρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την αστρονομία ασχολούμε από πολύ μικρός όταν διάβαζα κάποια εκλαϊκευμένα βιβλία που υπήρχαν στο σπίτι. Αποφάσησα τώρα να ασχοληθώ με την παρατήτηση. Παράγκειλα ήδη το NightWatch και τώρα θέλω να μου προτείνετε ένα τηλεσκόπιο για αρχή. Μπορώ να διαθέσω μέχρι €300-€400. Μένω σε χωριό οπότε από θέμα "ανοιχτού" ουρανού και φωτορύπανσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε εισαι τυχερος :D Καλωσηρθες :D :D

 

Δε μου αρεσει να γινομαι κλασσικος αλλα πιστευω πρωτα αξιζει να μαθεις με γυμνο ματι τον εναστρο ουρανο.Ισως να δυσκολευτεις λιγο επειδη βλεπεις πολλα αστερια και ισως να δυσκολευτεις λιγακι στην αρχη να τα ξεχωριζεις.Τ βιβλιο που παρηγγειλες θα σε βοηθησει αρκετα και σε αυτο .

Με λιγη υπομονη θα τον μαθεις τον ουρανο.

 

Γνωμη μου ειναι να αποταμιευσεις κι αλλα χρηματα για να παρεις κατι καλο που θα σε αφηνει ευχαριστημενο και θα κανει καλη δουλεια.Θα σου εγραφα γυρω στα 1000 Ε ωστε να εχεις μια αρκετα καλη στηριξη με μοτερ.

Αν ανυπομονεις παρε κιαλια κι ενα στιβαρο τριποδο.Μπορεις να δεις παρα πολλα ομορφα (αφου ειναι ουρανια :D ) αντικειμενα και να εκτιμησεις και το ευρυ οπτικο πεδιο που τα τηλεσκοπια δε προσφερουν

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτα που μου αρεσαν ειναι τα SKYMASTER15X70 της Celestron κοστιζουν 150Ε και χρειαζονται τριποδο.Το 15 ειναι η διαμετρος της καθε διοπτρας στα κιαλια και 79 η μεγεθυνση που προσφερουν.

Για αρχη ειναι υπεαρκετα. Κιαλα 10Χ50 κανουν παρα πολυ καλη δουλεια.

Μπορεις να βρεις σχετικα ευκολα καλα κιαλια σε φωτογραφεια τα οποια εχουν αρκετο εξοπλισμο κι εστιαζονται λιγοτερο στην εμφανιση φωτογραφιων.Το κοστος τους ειναι μικρο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν δεν σε ενδιαφερει η αστροφωτογραφηση (πολυεξοδο σπορ) τοτε αυτα τα χρηματα φτανουν για ενα καλο 8" dob.Εννοειτε πως ενα ζευγαρι κιαλια ειναι (οχι παντα) απαραιτητα για να μαθεις τον ουρανο πριν αγορασεις τηλεσκοπιο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προς το παρόν δε με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφιση. Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο;

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.astronomy.gr SKYWATCHER DOB 8' To ειχε 300 ευρο αλλα τωρα δεν το βλεπω στις προσφορες.Μαλλον θα τελειωσε

 

http://www.aktistar.com/

θα τα βρεις στο κατω μερος της σελιδας

TS-GSO 8" 360 ευρω.

TS-GSO 10" 528 ευρω(εχει κ εκδωση με 495 αλλα δεν ξερω τις διαφορες τους.Μ ενα τηλεφωνο θα μαθεις)

 

 

 

Πουλαει κ ο Flasy ενα SKYWATCHER 10" νομιζω 330 ευρω.ΠΟλυ καλη προσφορα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες την δική μου γνώμη, δεν αξίζει καθόλου αυτή η προσφορά.Όπως σου είπε ο filiatra, μπορείς να βρείς ενα πολύ καλο DOB, αυτό της TS-GSO με διάμετρο 10" σε τιμή 528 ευρώ απο την A K T I S.Γιατί δεν το κοιτάζεις :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε xmavidis, ενα σημαντικο πλεονεκτημα που εχει η dob βαση σε σχεση με την ισημερινη (και που δεν αναφερθηκε μεχρι τωρα) είναι το εξης:

 

Ειδικα για ενα νεο παρατηρητη (οπως εσυ) που εχει διαβασει πολλα για τον ουρανο, υπαρχει η επιθυμια να δει live οσο γινεται περισσοτερα αντικειμενα στο χρονο που διαθετει για παρατηρηση.

Ενα τηλ/πιο με ισημερινη βαση θα σε κουρασει, καταρχην, στο στησιμο (πολικη ευθυγραμμιση κλπ) και στη συνεχεια θα σου φανει δυσκολη η χρηση του για την ευρεση των αντικειμενων, λογω του οτι δεν εισαι συνηθησμενος στην ισημερινη κινηση. Ειναι δυσκολο να "μετακινεισαι" με το τηλ/πιο απο το ενα αντικειμενο στο επομενο, οπως το κανεις σε ενα χαρτη.

 

Αποτελεσμα;

Μεσα σε δεδομενο χρονο παρατηρησης θα ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ελαχιστα αντικειμενα και πιθανοτατα να απογοητευτεις και το τηλ/πιο να το φαει η σκονη.

 

Με ενα dobsonian (στην ιδια τιμη) η διαμετρος θα ειναι κατα 2" μεγαλυτερη (αρα περισσοτερα και πιο εντυπωσιακα αντικειμενα), η κινηση υψο-αζιμουθιακα θα σου ειναι πανευκολη και με ενα quick finder (Rigel or Telrad) και ενα καλο χαρτη, μεσα σε μια νυχτα θα ανακαλυπτεις περισσοτερα αντικειμενα.

 

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε xmavidis, ενα σημαντικο πλεονεκτημα που εχει η dob βαση σε σχεση με την ισημερινη (και που δεν αναφερθηκε μεχρι τωρα) είναι το εξης:

 

Ειδικα για ενα νεο παρατηρητη (οπως εσυ) που εχει διαβασει πολλα για τον ουρανο, υπαρχει η επιθυμια να δει live οσο γινεται περισσοτερα αντικειμενα στο χρονο που διαθετει για παρατηρηση.

Ενα τηλ/πιο με ισημερινη βαση θα σε κουρασει, καταρχην, στο στησιμο (πολικη ευθυγραμμιση κλπ) και στη συνεχεια θα σου φανει δυσκολη η χρηση του για την ευρεση των αντικειμενων, λογω του οτι δεν εισαι συνηθησμενος στην ισημερινη κινηση. Ειναι δυσκολο να "μετακινεισαι" με το τηλ/πιο απο το ενα αντικειμενο στο επομενο, οπως το κανεις σε ενα χαρτη.

 

Κωστα συμφωνω και επαυξανω! =D>

 

Κατ' εμε, ειναι ισως το μοναδικο πλεονεκτημα των dob εναντι στα ισημερινα...

:mrgreen:

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κωστας σε λιγες γραμμες ειπε την ουσια του πραγματος :D .Παρε Dob και δεν θα το μετανοιωσεις,κατα προτιμηση 8΄(διοτι αν καποτε ασχοληθης με την ατροφωτογραφια θα σου κοστισει σημαντικα φθηνοτερα μια ισημερινη στηριξη σε σχεση με ενα 10΄)

Εγω προ ημερων παρελαβα το SKYWATCHER 8' ,ειναι καλο, αντοιστιχης τιμης και ποιοτητας (κατα τα λεγομενα των φιλων του forum ειναι και το GSO)

 

Καλες παρατηρησεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,είμαι και γω στην φάση αναζήτησης τηλεσκοπίου και ύστερα απο μια 3μηνη ερευνα, ο καθένας μου λεει ,το δικό του.

Το DOb όπως τα λεει ο φίλος CarlSagan ακούγεται καλά.

και αν θυμάμαι καλά είναι αυτό που μου είχε προτείνει και ο κύριος που έχει την Ακτίς, καθοτι τους επισκέφτηκα, και πρεπει να είναι αυτά τα με τον μεγάλο σωλήνα?

 

Θα σας παρακαλούσα να μου δώσετε κάποια κατα την γνώμη σας καλά τηλεσκόπια μέχρι 600€ και να πήγαινα να τα έβλεπα στην Ακτις.

 

Σας ευχαριστώ

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

magasgiorgos, το "μυστικο" ειναι να μην φας ολα σου τα λεφτα πανω στο τηλεσκοπιο.. δηλαδη απο τα 600ε να αφησεις τα 150-200 τουλαχιστο για προσοφθαλμια και φακο barlow.. κοιταξε ενα 8" η 10" dob με τουλαχιστον 2 προσοφθαλμιους καλης ποιοτητας (εκτος των δικων του) και ενα barlow ποιοτητας π.χ. Celestron Ultima η Orion Shorty plus (3 element)...

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε magasgiorgos, με 600€ ειναι ευκαιρια να παρεις το 10" GSO απο την Ακτις. Μη συμβιβαστεις με 8". Οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα, και το σημαντικο είναι οτι χωρανε και τα δυο το ιδιο σε ενα μικρο αυτοκινητο.

 

Φιλικα

Κωστας

 

ΥΓ. Με το Γιωργο Μαγκα τον μεγα κλαρινοπαιχτη καμια σχεση;

:D :D :D :-({|= :-({|= :-({|=

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

magasgiorgos, το "μυστικο" ειναι να μην φας ολα σου τα λεφτα πανω στο τηλεσκοπιο.. δηλαδη απο τα 600ε να αφησεις τα 150-200 τουλαχιστο για προσοφθαλμια και φακο barlow.. κοιταξε ενα 8" η 10" dob με τουλαχιστον 2 προσοφθαλμιους καλης ποιοτητας (εκτος των δικων του) και ενα barlow ποιοτητας π.χ. Celestron Ultima η Orion Shorty plus (3 element)...

 

Συμφωνω αλλα δεν φτανουν τα 150 με 200 ευρω.

Κ ειδικα αν ειναι κοντο το τηλεσκοπιο θα χρειαστει ενα nagler.

 

Γι αυτο φιλε magasgiorgos Παρε αυτο που σου προτεινει ο CarlSagan κ σιγα σιγα θα δεις τι προσοφθαλμια θα παρεις.

ΟΙ ιντσες ειναι ιντσες κ δεν αντικαθηστουνται με τιποτε

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτ' αρχήν ευχαριστώ και ελπίζω με το δώρο της άδειας συν κάποια άλλα έσοδα να μπορεσω μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομαδας να το αγορασω και να μπω και γω στον θαυμαστο κόσμο.

Θέλω να ρωτησω κάποια πραγματα.

Εγώ είμαι απο το Κιλκίς και θα ήθελα να ξερω αν καποιος απο εσας είναι απο τη θεσσαλονίκη ή καπου κοντά ώστε να έρθω σε επαφή με καποιον έμπειρο.

επίσης η μόνη μου σχ'εση με τον Πολύμαγκα Γιώργο έινάι ότι τον θαυμάζω απεριόριστα και τον ακούω συχνά.

το προσωνύμιο αυτό το έχω σχεδόν 5 χρόνια και το χρησιμοποιώ επειδή είναι πολυ ευκολο να το θυμαται κάποιος αλλα και επειδή είμαι και μάγκας.

:roll:

ευχομαι να βρεθω με καποιους απο σας και να μαθω περισσοτερα.

χθες τελειώσα και το πρώτο μου βιβλιο " κόμη της Βερενίκης" και τώρα μάλλον θα ακολουθήσει το Nightwatcher όπως έχετε προτείνει στο παλικάρι που άνοιξε τη συ΄ζήτηση.

ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΟΧΗ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης