Jump to content

Δια γυμνου οφθαλμου....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολο το φορουμ…

Την εβδομάδα που μας περασε βρισκόμουν στην Λευκάδα για ολιγοήμερες διακοπές και κάθε βράδυ έβριζα τον εαυτό μου για το οτι στην βιασύνη μου να φτιάξω την βαλίτσα ξέχασα να πάρω τα κιάλια μου…

Εμένα σε έξω από ένα χωριό πάνω στο βουνό , Καλαμιτσι για όσους ξέρουν , όπου η φωτορυπανση ήταν σχεδόν μηδαμινή αφου το μεγαλύτερο μερος ανατολικα,δυτικα και νότια ήταν το απέραντο του ιόνιου πελάγους ( περίεργο γιατι δεν μπορούσα να διακρίνω κατι πάνω απο την επιφάνεια του πελάγους εως σχεδον μια παλαμη σε υψος , αφού ηταν όλα θεοσκότεινα σε εκεινο το σημειο , ίσως να έφταιγε η υγρασία ) μονο βόρεια υπήρχαν λίγα Φώτα απο τον Άγιο Νικήτα .

Αν και δεν ειχα απο το μπαλκόνι μου θεα σε ολο τον βραδινό ουρανό μπορούσα να δω απο τον αστερισμό της Ανδρομέδας στα βόρεια-ανατολικα εως και τον Σκορπιό στα νοτια και μεχρι και λιγάκι απο Τον Κυκνο στο κέντρο του ουρανού….

Έμεινα αρκετή ωρα να χαζεύω την καθαρότητα του ουρανού , και βάζω στοίχημα πως μπόρεσα να διακρίνω ορισμένα νεφελώματα πάνω απο τον Αντάρη και ισως ορισμένα σμήνη ( χωρίς να ξέρω ποια ή και τι ) πάνω και δεξιά του Αρκτουρου στον Βοώτη .

Είναι ορισμένες φορές που καταριέσαι την στιγμή που ξέχασες τον εξοπλισμό και τον χάρτη σου σπίτι , αλλά και χωρις αυτα τελικά ενας καθαρός ουρανός ειναι υπεροχος και με γυμνό οφθαλμό…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε tomhel, παντα στο αυτοκινητο μου υπαρχει ενα ζευγαρι κιαλια, ενας τριποδας μικρος, to etx 70 (οχι το κατακαλοκαιρο), και οι χαρτες του Nightwatch, για τετοιες περιπτωσεις. Ειναι το πιο απαραιτητο αξεσουαρ μετα την ρεζερβα και το φαρμακειο.

Εφαρμοσε το :wink:

 

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε tomhel, παντα στο αυτοκινητο μου υπαρχει ενα ζευγαρι κιαλια, ενας τριποδας μικρος, to etx 70 (οχι το κατακαλοκαιρο), και οι χαρτες του Nightwatch, για τετοιες περιπτωσεις. Ειναι το πιο απαραιτητο αξεσουαρ μετα την ρεζερβα και το φαρμακειο.

Εφαρμοσε το :wink:

 

Κωστας

 

Ηδη φιλε Κωστα , τα παραπανω 'εργαλεια' ( εκτος του etx70 ) εχουν τοποθετηθει στο πορτ-παγκαζ του ιμπιζα..... :mrgreen: :mrgreen:

Το δις εξ-αμαρτην ΟΥΚ..... \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:wink: :wink: :wink:

 

Οταν βρεθηκα σε παρομοια κατασταση με εσενα και συνειδητοποιησα οτι θα εχω σκοτεινο ουρανο το βραδυ, αγορασα κιαλια 20€ απο μαυρο. Ειδα ο,τι ειδα και τωρα τα εχει ο ανιψιος μου. 8) 8) 8) 8)

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρεπιπτόντως δια γυμνού οφθαλμού σε καλό νυχτερινό ουρανό

πόσο αμυδρά άστρα βλέπετε?

Νομίζω φαινόμενα μεγέθη όπως +5.0 - +5.5 (όπως το ε-Λυρας στο τριγωνάκι που είναι κι ο Βέγας )

σε ξάστερο ουρανό είναι αρκετά καλό ποσοστό.

www.myspace.com/astrovoxgr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γύρισα και γω απο τις διακοπές μου, σε καθαρό ουρανό...Ένα θα σας πω, Μ8 Νεφέλωμα της Λιμνοθάλασσας (Lagoon Nebula) με ΓΥΜΝΟ μάτι!
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλος θεωρειται ο ουρανος που φαινονται ανετα με γυμνο ματι αστρα 6+ μεγεθους. Παραδειγμα απο τον Παρνωνα ο R Βορειου Στεφανου χρονια τωρα στο μεγιστο του στο 6.1-6.2 ειναι ευκολα ορατος.

Το 5 και 5.5 δεν αποτελει τιποτα σπουδαιο. 5 εχω δει στο ζενιθ απο το μπαλκονι μου στο κεντρο της Καλαματας σε καποιες καλες βραδιες.

Με οριακο μεγεθος κατω (εννοω λαμπροτερο) απο 5 ο ουρανος ειναι ουσιαστικα αχρηστος για οποιαδηποτε σοβαρη deep sky παρατηρηση.

Το Μ8 ειναι ευκολο και δεν αποτελει κριτηριο πραγματικα σκοτεινου ουρανου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ρε Γιωργο το ξερω, αλλα ασε με να πορωθω λιγο, πρωτη φορα πηγα σε σκοτεινο ουρανο μετα απο την "αστροστροφη" (ωπα! καινουρια λεξη) στη ζωη μου! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης