Jump to content

Άτλας για αρχάριους - Αξίζει;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιον άτλαντα του ουρανού, αλλά οι Sky Atlas, Uranometria κλπ φαντάζομαι θα είναι πολύ προχωρημένοι αλλά και ακριβοί για έναν αρχάριο σαν και μένα...

 

Ψάχνοντας βρήκα αυτό

 

http://www.shopatsky.com/index.asp?PageAction=VIEWPROD&ProdID=1159

 

Το έχει κανείς; Ξέρετε αν αξίζει;

 

Έχω παραγγείλει και το Stars and Planets του Pasachoff, απ'οτι έχω ακούσει είναι πολύ καλό και έχει και χάρτες. Λέτε να είναι πάνω κάτω το ίδιο από άποψη χαρτών;

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Sky Atlas 2000 σίγουρα πάντως δεν είναι και τόσο ακριβός στην απλή του έκδοση:

 

(πχ http://www.amazon.co.uk/gp/product/0933346891/ )

 

Φυσικά, το τι χάρτη χρειάζεσαι εξαρτάται από το τι όργανο σκοπεύεις να χρησιμοποιείς. Από ό,τι θυμάμαι δεν έχεις τηλεσκόπιο ακόμα, ψάχνεις χάρτη για να σε βοηθήσει στην παρατήρηση με κιάλια;

 

Εμένα στην αρχή με είχε βοηθήσει πολύ ο Bright Star Atlas

( http://www.willbell.com/atlas/atlas1.htm )

και τον θεωρώ πολύ χρήσιμο και βολικό για κάποιον που αρχίζει να ψάχνει τον ουρανό με κιάλια.

 

Το stars and planets δεν μπορεί να σε καλύψει, χρειάζεσαι και έναν χάρτη ξεχωριστό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως στο Amazon δε λέει τίποτα λεπτομέρειες για το Sky Atlas!! Μόνο τιμή!

 

Για το Bright Star Atlas το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι λέει ότι έχει μέχρι mag 6.5, ενώ αυτός του S&T μέχρι 7.5 ... Αλλά ίσως του Tirion να είναι πιο προσεγμένος από του S&T... Ασε που είναι και φθηνότερος!

 

Τελοσπάντων! Θα το σκεφτώ!

 

Θα τα πούμε αυριο! ;)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά στο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas. Το έχουν όλα τα amazon, βγήκε τώρα τελευταία, είναι με σπιράλ έχει πολύ πρακτικό ευρετήριο και σχήμα, εξαιρετική ποιότητα και ακρίβεια και πολλά αντικείμενα. Φτάνει μέχρι το 12-13 mag σε DSO, αναφέρονται διπλοί και μεταβλητοί ενώ με χ υπάρχουν σημειωμένα ιδιαίτερα σημεία, όπως γιαπαράδειγμα το κέντρο του γαλαξία μας και αντικείμενα όπως το κουιντέτο του Stephan. Νομίζω ότι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος. Εγώ τουλάχιστον στην πλειονότητα των νυχτερινών μου "επιχειρήσεων" τώρα τελευταία, έχω εγκαταλείψει τόσο τον Νόρτον όσο και τον Sky Atlas που όπως και να το κάνεις είναι πιο δύσχρηστοι λόγω όγκου/μεγέθους.

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά για αυτό ρωτάω στο αρχικό post.... :? :-k

 

Οι σελίδες του είναι χάρτινες ή πλαστικοποιημένες; Επίσης στο shopatsky.com αναφέρει ότι σε δυο σημεία έχει παραλείψεις, τις οποίες σελίδες στις δίνει σε pdf για να συμπληρώσεις ό,τι λείπει. Δες εδώ:

 

http://skyandtelescope.com/observing/skychart/article_1715_1.asp

 

Ακόμα αναφέρει ότι έχει αστέρια μέχρι 7.5 mag.

 

Πάντως χαίρομαι που ακούω ότι σε βολεύει. Νομίζω θα καταλήξω μεταξύ αυτού και του Bright Star Atlas.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη, εγω χρησιμοποιω αυτους

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/

(κανε κλικ στο Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas )

Ειναι pdf αρχεια εντελως δωρεαν, ειναι περισσοτερο ακριβεις απο τον SkyAtlas 2000, σε Α4 φυλλα. Κατεβασε τους και εκτυπωνε οσα φυλλα θες καθε φορα.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωφέλιμος για έναν αρχάριο μπορεί να αποδειχθεί κι ο «The Cambridge star atlas» του Will Tirion, διότι έχει αστέρες μεγέθους μέχρι 6.5, τους περισσότερους από τους οποίους μπορεί κάποιος να δει δια γυμνού οφθαλμού, από τοποθεσία με σκοτεινό ουρανό. Έτσι, μπορεί να μάθει σχετικά ευκολότερα τον ουρανό, συγκρίνοντας αυτό που βλέπει με τους αστέρες του χάρτη, σε αντίθεση με τους αναλυτικότερους χάρτες, που μπορεί να μπερδεύουν το μάτι (υποκειμενικό).

 

Σε κάθε περίπτωση, θα συνιστούσα σε κάθε αρχάριο, να σημειώσει πάνω στον χάρτη τα σχέδια των αστερισμών με στυλό ή μαρκαδόρο και χάρακα, για να μπορεί να ανατρέχει σε αυτούς ευκολότερα.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Παιδιά, τελικά πήρα τον Sky & Telescope Pocket Sky Atlas. Μου φαίνεται αρκετα καλός και λεπτομερής (όχι βέβαια για μεγάλα τηλεσκόπια) και τα λάθη που λέει ότι έχει σε δυο σελίδες δε μπορώ να τα βρώ με τίποτα...

 

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμαστεί κάτω από τον ουρανό! \:D/ :cheesy:

 

Ελπίζω στις 22....

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασα και γω τον χάρτη του Taki, αλλά νομίζω πως έχει λίγα αστέρια (μέχρι mag 6.5) που δυσκολεύει την εύρεση αντικειμένων...

 

Πάντως έχει φτιάξει άλλον ένα άτλαντα, μέχρι mag 8.5! Αυτός θα αξίζει!! Δείτε εδώ:

 

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/

 

εκεί που λέει "Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas"

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν καλό να γίνει εκτύπωση σε "βαρύ" χαρτί ή πλαστικοποίηση... Στο βουνό η υγρασία μπορεί να κάνει θαύματα! :roll:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H πλαστικοποιηση κοστιζει.Πιο ανεξοδο ειναι να μπουν οι σελιδες σε ζελατινες.Εγω επειδη βαζω τη σελιδα πανω στον σωληνα διπλα απ το προσοφθαλμιο με τις ζελατινες εχω σωθει.Ειναι μαλακες κ αγκαλιαζουν το σωληνα.οι πλαστικοποιημενες σελιδες δεν ξερω αν εχουν αυτη την ιδιοτητα γιατι ειναι σκληρες
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης