Jump to content

Τμήμα αστροφυσικής στην Ελλάδα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να ασχοληθείς μέσω του πολυτεχνείου με στην αστροφυσική αλλά είναι πολύ μακρύτερος ο δρόμος (πρέπει να δώσεις κατατακτήριες στο φυσικό κτλ.)... ](*,) ](*,) ](*,)

Αποτέλεσμα: Αν θες αστροφυσική πήγαινε στο φυσικό :wink:

Το τμήμα αστροφυσικής ουσιαστικά είναι ένα πακέτο μαθημάτων που σε βοηθούν να εξοικειωθείς με το αντικείμενο έτσι ώστε να είσαι έτοιμος για το μεταπτυχιακό σου...

Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν αναγράφεται στο πτυχίο της σχολής το τμήμα που επέλεξες (το πτυχίο από το φυσικό είναι ενιαίο. Δεν γράφει π.χ. φυσικός-αστροφυσικός)... :-({|=

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπαρχει τμημα αστροφυσικης γενικα!

Αυτό είναι αλήθεια.

 

Μονο το τμημα φυσικης που μπορεις να παρεις σαν μαθημα επιλογης την αστρονομια! :wink: :wink:

Μαθήματα αστρονομίας, αστροφυσικής και κοσμολογίας μπορείς να πάρεις στα τμήματα φυσικής βέβαια (και τα 5 τμήματα της χώρας έχουν τομείς αστρονομίας, οι οποίοι έχουν τα αντίστοιχα μαθήματα επιλογής στο πρόγραμμα σπουδών), αλλά όχι μόνο.

 

Κάποια μαθήματα αστρονομίας υπάρχουν και στα τμήματα μαθηματικών, όπως και μάθημα "Εισαγωγή στην Αστροφυσική", αλλά γενικά δεν εδείκνυται πια να γίνεις αστρονόμος από το Μαθηματικό (Αστροφυσικός θα έλεγα ότι είναι σχεδόν αδύνατο). Ακόμα μπορείς να πάρεις κάποια σχετικά μαθήματα και στην σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Πολυτεχνείου.

 

Μπορείς να ασχοληθείς μέσω του πολυτεχνείου με στην αστροφυσική αλλά είναι πολύ μακρύτερος ο δρόμος (πρέπει να δώσεις κατατακτήριες στο φυσικό κτλ.)..

Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται για ποια σχολή μιλάμε. Αν είσαι στην στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΣΕΜΦΕ) έχεις πολύ δυνατό υπόβαθρο σε μαθηματικά και φυσική (δεν κάνεις βέβαια τόσο καθαρή φυσική όση στο Φυσικό) και μπορείς μετά να κάνεις μεταπτυχιακά αστροφυσικής αρκετά άνετα πιστεύω. Βέβαια εγώ δεν διάλεξα αυτόν τον δρόμο γιατί δεν με κάλυπτε όσο ήθελα και πήγα στο Φυσικό.

 

Το τμήμα αστροφυσικής ουσιαστικά είναι ένα πακέτο μαθημάτων που σε βοηθούν να εξοικειωθείς με το αντικείμενο έτσι ώστε να είσαι έτοιμος για το μεταπτυχιακό σου...Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν αναγράφεται στο πτυχίο της σχολής το τμήμα που επέλεξες (το πτυχίο από το φυσικό είναι ενιαίο. Δεν γράφει π.χ. φυσικός-αστροφυσικός

Πού σωστά. Το ελάχιστο με μεταπτυχιακό μπορείς να θεωρείσαι αστροφυσικός αφού στην πραγματικότητα τότε κάνεις την ειδίκευσή σου. Τα μαθήματα της σχολής σου δίνουν τις βασικές γνώσεις για να προχωρήσεις μετά-αν θες.

 

Αποτέλεσμα: Αν θες αστροφυσική πήγαινε στο φυσικό

Αυτό είναι και κατά την δική μου άποψη ο καλύτερος και πιο ομαλός δρόμος. Η αστροφυσική είναι κλάδος της φυσικής και χρειάζεσαι και πάρα πολλές γνώσεις από υπόλοιπους σημαντικούς της κλάδους. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του αφού όμως πρώτα ψάξει καλά. Φίλε μου gohan σου εύχομαι καλή συνέχεια στο σχολείο σου και να πάρεις την καλύτερη απόφαση για εσένα όταν φτάσει εκείνη η ώρα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τμήμα αστροφυσικής ουσιαστικά είναι ένα πακέτο μαθημάτων που σε βοηθούν να εξοικειωθείς με το αντικείμενο έτσι ώστε να είσαι έτοιμος για το μεταπτυχιακό σου...
}

 

Όχι δεν είναι καθόλου πακέτο μαθηματικών!

Όλα τα μαθήματα έχουν σχέση με αστρονομία, αστροφυσική κοσμολογία και μηχανική

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη απο την Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΣΕΜΦΕ) εχω τις περισσοτερες ελπιδες για μεταπτυχιακα αστροφυσικης στο εξωτερικο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοεις φανταζομαι τις περισσοτερες ελπιδες απο τα αλλα τμηματα του Πολυτεχνειου ? Στο τμημα που αναφερεσαι ,συζητουσα με ενα παιδι που σπουδαζει εκει , και μου ελεγε οτι σε καποιο ετος διαλεγεις τομεα .Μαθηματικα ή Φυσικη.Γνωμη μου αν πας σε αυτο το τμημα(σου εθχομαι να πετυχεις εκει που επιθυμεις θα το μαθεις συντομα ) να μη βιαστεις να διαλεξεις τομεα.Τα μαθηματικα σου ανοιγουν το δρομο για πιο θεωρητικα θεματα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι αλλο υπαρχει κανενα online πανεπιστημιο κατι για ερευνα,μαθηση και εργασια οπου θα μπορω τωρα στην ηλικια μου να παρω μερος και να ειναι free?

[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοεις φανταζομαι τις περισσοτερες ελπιδες απο τα αλλα τμηματα του Πολυτεχνειου ? Στο τμημα που αναφερεσαι ,συζητουσα με ενα παιδι που σπουδαζει εκει , και μου ελεγε οτι σε καποιο ετος διαλεγεις τομεα .Μαθηματικα ή Φυσικη.Γνωμη μου αν πας σε αυτο το τμημα(σου εθχομαι να πετυχεις εκει που επιθυμεις θα το μαθεις συντομα ) να μη βιαστεις να διαλεξεις τομεα.Τα μαθηματικα σου ανοιγουν το δρομο για πιο θεωρητικα θεματα .

Προφανώς αναφέρεσαι στο τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών Αθήνας(μετά το δεύτερο έτος διαλέγεις ανάμεσα στα εφαρμοσμένα μαθηματικά και την εφαρμοσμένη φυσική). Για το συγκεκριμένο τμήμα έχω ακούσει τα χειρότερα. Μόνο το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών Κρήτης αξίζει αλλά απ' όσο ξέρω ασχολείται μόνο με τα μαθηματικά και εννοείται καθόλου με την αστροφυσική...

 

Παράθεση:

Το τμήμα αστροφυσικής ουσιαστικά είναι ένα πακέτο μαθημάτων που σε βοηθούν να εξοικειωθείς με το αντικείμενο έτσι ώστε να είσαι έτοιμος για το μεταπτυχιακό σου...

}

 

Όχι δεν είναι καθόλου πακέτο μαθηματικών!

Όλα τα μαθήματα έχουν σχέση με αστρονομία, αστροφυσική κοσμολογία και μηχανική

 

Φίλε Vegan μαθημάτων είπα, όχι μαθηματικών... :wink:

 

Και κατι αλλο υπαρχει κανενα online πανεπιστημιο κατι για ερευνα,μαθηση και εργασια οπου θα μπορω τωρα στην ηλικια μου να παρω μερος και να ειναι free?

 

Ηλικία σου; Free; Τι εννοείς; :?:

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοω κατι απο το σπιτι και τελειως για χομπι διοτι ειμαι 15χρονων. και εαν γινεται και απο το εξωτερικο κατι σαν εργασιες, ερευνες και τετοια και χωρις να πληρωσω αυτο εννοω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο :-k

Θα ήταν ωραίο πάντως... \:D/

«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις ομως να ψαξεις μηπως και με βοηθησεις και να μου πεις γιατι εχω φαει χοντρο κολλημα. [-o< [-o< [-o< [-o<

Γιατι βιαζεσαι?? Αγαλι αγαλι γινεται η αγουριδα ...μελι!!

Στην ηλικια σου εγω θα εψαχνα για καμια γκομ..... τηλεσκοπιο και οχι για πανεπιστημια :-note

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μάθω τίποτα θα σε ειδοποιήσω. Μέχρι τότε άκου τη συμβουλή του inest για τα γκομ..... τηλεσκόπια. Α! πιστεύω να ξέρεις ότι αυτό που ζητάς δεν είναι μια απλή απασχόληση.
«Το βιβλίο της φύσης είναι γραμμένο στη γλώσσα των μαθηματικών»
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα με παρεξηγησατε τελειως.Δεν θα αφειερωσω και τη ζωη μου εκει απλα θα το εχω σαν απασχοληση και βεβαια εχω και αλλα πραγματα να κανω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη απο την Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΣΕΜΦΕ) εχω τις περισσοτερες ελπιδες για μεταπτυχιακα αστροφυσικης στο εξωτερικο?

 

Δεν έχεις περισσότερες ελπίδες σε σχέση με ένα τμήμα φυσικής, αλλά κατά πολύ περισσότερες από τα άλλα τμήματα πολυτεχνείου.

 

Και κατι αλλο υπαρχει κανενα online πανεπιστημιο κατι για ερευνα,μαθηση και εργασια οπου θα μπορω τωρα στην ηλικια μου να παρω μερος και να ειναι free?

 

Φίλε gohan μπράβο σου που κάνεις τέτοιες σκέψεις. Φαίνεται να αγαπάς αυτόν τον κλάδο της επιστήμης αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο..Είσαι μόνο 15 χρονών!! Δεν έχεις διδαχθεί καν πολλή σημαντική σχολική ύλη μαθηματικών και φυσικής. Την έρευνα την κάνουν άτομα με μάστερ και διδακτορικά. Έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου,πίστεψέ με! Μια συμβουλή: Μην βιάζεσαι για αυτά τα πράγματα, μελέτα όσο περισσότερο μπορείς, κάνε τα σχέδια και τα όνειρά σου, μάθε για το πως λειτουργούν τα πράγματα ώστε όταν φτάσεις να είσαι σίγουρος για το τι θες να το ακολουθήσεις!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστο μαλλον θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα σταματησω για τωρα αυτην απασχοληση ετσι κι αλλιως βρηκα κατι καλο στο setiathome.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών Κρήτης αξίζει αλλά απ' όσο ξέρω ασχολείται μόνο με τα μαθηματικά και εννοείται καθόλου με την αστροφυσική...

 

 

Το εχω γραψει και σε αλλο thread Αυτο τοι τμημα ειναι ενα απο τα 52 , αν θυμαμαι καλα , των οποιων το πτυχιο δεν αναγνωριζεται πουθενα γιατι κανουν λιγο απο ολα.Οσα Μαθηματικα ,Οικονομικα και οση Φυσικη , Χημεια κ.λ.π. χρειαζονται .Επομενως ουτε με τα μαθηματικα ασχολειται , παντως οχι μονο μαθηματικα αλλα μονο αυτα που τους χρειαζονται .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης