Jump to content

Βελτίωση κατακόρυφης κίνησης σε DOBS TS-GSO 8'' ;


roryt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ είμαι υπερ-ευχαριστημένος από την κίνηση του ντοπς μου στην οριζόντια, στην κατακόρυφη έχει πρόβλημα : δεν είναι τελέιως ομαλή ή κίνηση, χρειάζεται κάποια πίεση για να πάει εκεί που το θέλω. Δείχνει να μην είναι σωστά ζυγισμένο και αν το αφήσω δεν μένει στην θέση του γέρνει προς την μεριά του κύριου κατόπτρου. Πρέπει να το πάω λίγο ποιό κάτω από εκεί που το θέλω, για να επανέρθει στο περίπου στον στόχο του (αα, και τα ελατήρια τρίζουν αρκετά).

 

Φαντάζομαι ότι αυτό δεν είναι η συνήθης συμπεριφορά , σωστά ; Καμιά ιδέα για βελτίωση ;

 

ΤΙΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγώ προχθές τόλμησα να λύσω τε΄λείως τους 2 άξονες της ισημερινής στήριξης του τηλεσκοπίου μου και διαπίστωσα ότι το γράσσο που υπήρχε ήταν κολλώδες και το δακτυλίδι από τεφλόν που υπήρχε και στους 2 άξονες ήταν πολύ φθαρμένο και σε ένα σημείο δεν ακουμπούσε καν τις επιφάνειες τριβής.

 

σημειωτέον ότι το τηλεσκόπιο το αγόρασα πριν 2 περίπου μήνες.καθάρισα λοιπόν το γράσσο, και έβαλα έναν φίλο μου μηχανουργό να μου φτιάξει δακτυλίδια τεφλόν ίδιων διαστάσεων,με ύλικο πολύ καλύτερης ποιότητας.

 

μήπως λοιπόν έχεις και εσύ το ίδιο πρόβλημα;φαντάζομαι ότι η δική σου στήριξη θα λύνεται πιο εύκολα. αξίζει να δοκιμάσεις.. :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μ ειχα και εγω ενα 10ιντσο ντομπ τησ gso και ειχα το ιδιο προβλημα .κοιταξεσ να δεισ μηπωσ εχουν φαγωθει οι βολτεσ απο τισ βιδεσ στα κυκλικα πετασματα που ειναι βιδωμενα στο σωληνα και πιανουν πανω στην βαση? :-k :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν δοκιμάζεις και με κανένα μαγνητάκι.....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
κοιταξεσ να δεισ μηπωσ εχουν φαγωθει οι βολτεσ απο τισ βιδεσ στα κυκλικα πετασματα που ειναι βιδωμενα στο σωληνα και πιανουν πανω στην βαση? :-k :-k

Ναι, αυτό ήτανε από τα πρώτα πράγματα που κοίταξα - είναι ok.

Δεν δοκιμάζεις και με κανένα μαγνητάκι.....

το ΣΚ λέω να δοκιμάσω κατά σειρά: ένα TELRAD (που ούτως ή άλλως θα έβαζα) και αν και πάλι δεν ζυγίζει σωστά, μαγνητάκια η κάτι ανάλογο για αντίβαρο.

 

Επειδή όμως υποπτεύομαι ότι θα χρειαστεί να αντικαταστήσω και τα teflon (teflon δεν είναι εκείνα τα δύο άσπρα που "κάθεται" πάνω ο σωλήνας ; ) που βρίσκω καλό υλικό ;

 

Να τα αντικαταστήσω με κομμάτια ίδιου μήκους με αυτό που είναι τώρα πάνω, ή αξίζει το κόπο να βάλω μεγαλύτερα ?

 

Θεωρώ ότι γράσσο κλπ στο συγκεκριμένο dobs (στην κατακόρυφη πάντα) δεν πηγαίνει, σωστά ;

 

ΤΙΑ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
φιλε μ ειχα και εγω ενα 10ιντσο ντομπ τησ gso και ειχα το ιδιο προβλημα .κοιταξεσ να δεισ μηπωσ εχουν φαγωθει οι βολτεσ απο τισ βιδεσ στα κυκλικα πετασματα που ειναι βιδωμενα στο σωληνα και πιανουν πανω στην βαση? :-k :-k

 

Και όμως , είχες δίκιο δεν το είχα κοιτάξει καλά: αυτά παθαίνεις όταν κοιτάς το τηλεσκόπιο μόνο βράδυ ](*,) . Οι βόλτες δεν είχαν φαγωθεί αλλά οι βίδες είχαν λασκάρει, με αποτέλεσμα να μην στηρίζεται καλά και να μην ζυγίζει. Εβγαλα την αράχνη για να φτάσω τα παξιμάδια, τα έσφιξα, και η διαφορά είναι τεράστια. Και από ότι φένεται το πρόβλημα υπήρχε από την αρχή γιατί ποτέ δεν είχε τέτοια σταθερότητα στην κατακόρυφη - και ομαλή είναι η κίνηση και μένει εκεί που το θέλω. Εχω μια απορία για το collimation αλλά θα ανοίξω άλλο thread.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μου είχε λασκάρει η μία από αυτές τις δύο βίδες στο dob μου από την χρήση. Κουνιόταν ελαφρώς το πλαστικό τμήμα που εφάπτεται στον σωλήνα κι ακουμπάει στα Teflon της βάσης. Κι εγώ άνοιξα τον σωλήνα από την πλευρά του πρωτεύοντος καθρέφτη για να βιδώσω τη βίδα αυτή. Απέφυγα να επέμβω από την πλευρά του δευτερεύοντος, για να μην έχω ενδεχόμενες απευθυγραμμίσεις. Τα Teflon της βάσης τώρα, ξεβιδώνονται πιο συχνά και γιαυτό τα ελέγχω πριν από κάθε ολονύκτια παρατήρηση.

 

Enjoy your dob!

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης