Jump to content

Αστροβραδιά deep-sky για το κοινό της Λάρισας-Σάββατο 19 Αυγ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την επιτυχημένη εκδήλωση για τη Σελήνη, γεννήθηκε η ιδέα να γνωρίσουμε στο κοινό τις άλλες, πιό «δύσκολες» ομορφιές του ουρανού. Έτσι λοιπόν με τη συμμετοχή του Αστεροσκοπείου Λάρισας και τη βοήθεια του Περιβαλλοντικού Μορφωτικού Συλλόγου Σκήτης και του Δήμου Μελιβοίας, οργανώνεται το βράδυ του Σαββάτου 19 Αυγούστου ώρα 20:30, αστροβραδιά για την παρατήρηση αντικειμένων βαθέως ουρανού, στη Σκήτη Λάρισας. Το εγχείρημα είναι δύκολο καθώς το κοινό μπορεί να γνωρίζει αυτά τα σώματα από τις εντυπωσιακές εικόνες της τηλεόρασης και των εντύπων, αλλά όχι τις εικόνες μέσα από τηλεσκόπιο. Καλούμε όποιον θέλει να παρακολουθήσει την εκδήλωση να έρθει στο γήπεδο της Σκήτης όπου ο όμορφος, ανοιχτός ορίζοντας σε υψομ. 350m και η μικρή φωτορύπανση θα ευνοήσουν την παρατήρηση των αμυδρών αντικειμένων.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά οι αρχικές ανησυχίες μας αποδείχτηκαν αδικαιολόγητες. Στην εκδήλωση ήρθαν περισσότερα από 150 άτομα αναζητώντας με ενθουσιασμό (και πολλές-πολλές απορίες) να δουν στο νυχτερινό ουρανό αντικείμενα που γνώριζαν μόνο από εικόνες των βιβλίων και περιοδικών ή κάποιες τηλεοπτικές εκπομπές. Λίγοι έμειναν ασυγκίνητοι μπροστά στη ζωντανή εικόνα αντικειμένων όπως το σφαιρωτό (φτερωτό όπως το έλεγαν πολλοί :lol: ) σμήνος του Ηρακλή, το νεφέλωμα του Δαχτυλιδιού, ο γαλαξίας της Ανδρομέδας, το διπλό σμήνος του Περσέα κ.α. Εντύπωση μας έκανε ότι ήρθε κόσμος όχι μόνο από τη Λάρισα αλλά και από τη Μαγνησία και την Πιερία. Συναντήσαμε επίσης φοιτητές θετικών επιστημών αλλά και άτομα που έχουν ήδη ένα μικρό τηλεσκόπιο και αναζητούν να το αξιοποιήσουν καλύτερα ή να μπουν πιό βαθιά στο γοητευτικό κόσμο της αστρονομικής παρατήρησης. Αν κρατάμε κάτι πολύτιμο απ΄αυτή τη βραδιά, είναι ο ενθουσιασμός που είδαμε να γεννιέται σε αρκετούς παρατηρητές, κυρίως νέους, μπροστά στον προσοφθάλμιο φακό, και τα ειλικρινή «ευχαριστούμε» του κόσμου πριν την αναχώρησή τους σε αρκετά προχωρημένη ώρα. Εμείς σας ευχαριστούμε...

 

Δεν μπορούμε να μην ευχαριστήσουμε και το Νίκο Τρεμούλη που βρέθηκε πάλι στην περιοχή μας για παραθεριστικούς λόγους και συνεπήρε το κοινό με το χιούμορ και το ...χειμαρώδη λόγο του. Αυτονόητες βέβαια οι ευχαριστίες στον Περιβαλλοντικό Μορφωτικό Σύλλογο Σκήτης και στο Αστεροσκοπείο Λάρισας για τη σημαντική βοήθειά τους.

 

Α-ΠΟΛΑΡΙΣ

ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα Λάρισας

 

Η ιδέα για τα βαφτίσια της ομάδας μας με το όνομα του κύριου μέλους του Πολικού Αστέρα ανήκει στον Γιώργο Μπιρσιάνη (gbirsianis). Μας αρέσει πολύ και λέμε να το κρατήσουμε!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους σας παιδιά και πιστεύω ότι το χαμόγελο και η χαρά των ανθρώπων με το τέλος της παρατήρησης να σας γέμισε και εσάς.

 

Ξέρω πόσο δύσκολο είναι να έχεις τόσα άτομα που να περιμένουν από 5-10 άτομα να τους εξηγήσουν.

Ελπίζω γρήγορα η Λάρισα να κάνει και Σύλλογο μιας και από ότι ξέρω έχετε και 2 αστεροσκοπεία.

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από εμενα Στέφανε, Γιώργο, Νίκο και σε όλους συμμετείχαν και βοήθησαν για αυτή τη βραδια!

 

Με μεγάλη χαρά διακρίνω ότι υπάρχει δυναμική στην Λάρισα, αξιόλογοι ερασιτέχνες αστρονόμοι, αλλα και άνθρωποι οι οποιοι με σεμνότητα και αγάπη για την Αστρονομία μπορούν να στελεχώσουν ένα σύλλογο! Αξίζει να κάνετε το βήμα!

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α-ΠΟΛΑΡΙΣ

ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα Λάρισας

 

Στέφανε και λοιποί φίλοι της λαρισινής παρέας, συγχαρητήρια για τις προσπάθειες και τις εκδηλώσεις σας που φέρνουν τον κόσμο κοντά στην αστρονομία. Είναι αξιοθαύμαστες! Θα συμφωνήσω με τον Κώστα ότι αξίζει να κάνετε το μεγάλο βήμα όταν νιώσετε έτοιμοι. Φαίνεται ότι η Λάρισα διψάει για αστρονομία! Χαίρομαι για την παρέα σας και ακόμα περισσότερο που το astrovox βοήθησε να γνωριστούν άτομα από την ίδια γεωγραφική τοποθεσία και να ξεκινήσουν μία κοινή προσπάθεια, όπως έγινε και άλλες φορές στο παρελθόν με την δημιουργία ομάδων και συλλόγων.

 

Καλή συνέχεια στο μέλλον!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.

 

Η ανταπόκριση του κόσμου στις εκδηλώσεις που συμμετείχαμε το τελευταίο διάστημα μας γέμισε χαρά και ικανοποίηση.

 

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι μέσα από αυτές τις βραδιές, αλλά και χάρη στην αγάπη πολλών Λαρισαίων για την αστρονομία και την αστροπαρατήρηση θα γίνει ένα ακόμη βήμα προς την καλύτερη οργάνωση της ομάδας μας.

 

Ευχαριστούμε ξανά και σας ευχόμαστε καλές παρατηρήσεις.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιάννης Χουϊνάβας, εκπρόσωπος του αστεροσκοπείου Λάρισας και μέλος της ΑστροΠαρατηρησιακής Ομάδας ΛΑΡΙΣας αποκαλύπτει στον κόσμο τα μυστικά του έναστρου ουρανού!

P1010367sm.jpg.43791a409014679b007eef44068e9cd7.jpg

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολουθούν δύο ακόμη χαρακτηριστικές φωτογραφίες από τη βραδιά.

 

P1010371sm.jpg.3507232fd8ec8cdcb5bfdfc504bf7cf3.jpg

Με το βλέμμα στραμμένο στον ουρανό.

 

P1010369sm.jpg.590036d38cecece702def210abfce916.jpg

Οι μικροί αστρόφιλοι περιεργάζονται διάφορα όργανα υπό το βλέμμα του ΑΜΠΟΥΛΑΦΙΑ.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, θα σου βάλω – για λογαριασμό του ενδιαφερόμενου – πιπέρι στο στόμα (ή καλύτερα, κόλλα στο πληκτρολόγιο)! :lol: Τέτοια δεν λέγονται ούτε για αστείο!

 

Παιδιά, με ιδιαίτερη χαρά διαβάζω τις δραστηριότητές σας, και με ακόμα μεγαλύτερη χαρά αντίκρισα τον ΑΜΠΟΥΛΑΦΙΑ (?) ετοιμοπόλεμο!

 

Πάντα τέτοια!

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, με ιδιαίτερη χαρά διαβάζω τις δραστηριότητές σας, και με ακόμα μεγαλύτερη χαρά αντίκρισα τον ΑΜΠΟΥΛΑΦΙΑ (?) ετοιμοπόλεμο!

 

Σε απάντηση του (?) δίπλα στο ΑΜΠΟΥΛΑΦΙΑ σας ενημερώνω ότι όπως καταλάβατε πρόκειται για το τηλεσκόπιο του Στέφανου.

Για την ιστορία αναφέρω ότι το όνομα αυτό παραπέμπει στον Πέρση αστρονόμο Αμπού Αλ Ουαφά, ο οποίος γεννήθηκε το 940 μ.Χ. στο Burjan της Περσίας και πέθανε στη Βαγδάτη το 998 μ.Χ.

Εκτός από αστρονόμος ήταν και ένας από τους μεγαλύτερους μουσουλμάνους μαθηματικούς, ο οποίος συνέβαλε σημαντικά στην ανάπτυξη της τριγωνομετρίας. Εργάστηκε σε ένα αστεροσκοπείο στη Βαγδάτη, όπου κατασκεύασε το πρώτο τεταρτοκύκλιο τοίχου για την παρατήρηση των άστρων.

Μελέτησε τις κινήσεις της Σελήνης χρησιμοποιώντας τις τριγωνομετρικές συναρτήσεις “εφαπτομένη” και “συνεφαπτομένη”.

 

Το όνομα αυτό (Αμπουλάφια) είναι εμπνευσμένο από το βιβλίο του Ουμπέρτο Έκο “Το εκκρεμές του Φουκώ”. Εκεί χρησιμοποιείται ως όνομα του ηλεκτρονικού υπολογιστή του ενός εκ των δύο βασικών ηρώων…

 

Φιλικά Γιώργος

O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και για άλλη μιά φορά ο νονός της βάφτισης ήταν ο Γιώργος (gbirsianis). Εγώ ομολογώ ότι είχα άλλο στο μυαλό μου, αλλά τώρα πιά ακούει σ΄αυτό το όνομα και δεν θέλω να του δημιουργήσω πρόβλημα ταυτότητας. :lol: :lol:

 

Βαγγέλη, θα σου βάλω – για λογαριασμό του ενδιαφερόμενου – πιπέρι στο στόμα (ή καλύτερα, κόλλα στο πληκτρολόγιο)! :lol: Τέτοια δεν λέγονται ούτε για αστείο!

 

Γιώργο (papgeo), μην ανησυχείς, η (παρ΄ολίγον) καταστρφική ριπή ανέμου στον Πάρνωνα δεν άφησε απτά τραύματα στο τηλεσκόπιο (ή ψυχολογικά σε μένα :lol: )! Ευτυχώς τα οπτικά και οι βάσεις τους ήταν εντελώς ανέπαφα! Με προσεκτική σφυρηλάτηση από μέσα με λαστιχένιο σφυρί και πάνω σε επίπεδη επιφάνεια, ο οπτικός σωλήνας ξανάγινε εμ... σωλήνας. Ούτε εγώ δεν μπορώ να βρώ τα σημεία όπου είχε παραμορφωθεί. Όμως εκείνος ο κρότος της πτώσης ...:-s :-s ...Για όσους δεν ήταν εκεί, το εμπρόσθιο στεφάνι είχε γίνει σαν 'Ομικρον Arrial Narrow!

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ομολογώ ότι είχα άλλο στο μυαλό μου, αλλά τώρα πιά ακούει σ΄αυτό το όνομα και δεν θέλω να του δημιουργήσω πρόβλημα ταυτότητας. :lol: :lol:

 

Στέφανε πες μας τι είχες στο μυαλό σου, γιατί πιθανόν στο μέλλον να μας χρειαστεί. Ίσως να έχουμε και άλλα βαφτίσια.

 

Και μια συμπλήρωση έστω και λίγο καθυστερημένα: Το συνθετικό "ΑΣΤΡΟ" στο όνομα της ΑστροΠαρατηρησιακής Ομάδας ΛΑΡΙΣας ανήκει στο Στέφανο. Συνεπώς η έμπνευση του ονόματος πρέπει να θεωρείται συλλογική.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ήμουν δίπλα και δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι!!! :cheesy:

 

Βαγγέλη, κι εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι, ήμουν κι εγώ εκεί, αλλά από το άλλο μέρος του χώρου παρατήρησης και το άκουσα κι εγώ! Αργότερα έμαθα. Τέλος πάντων, τέλος καλό – όλα καλά.

 

Καλά, αυτοί οι πέρσες – άραβες επέτυχαν απίστευτα πράγματα σε σχέση με την εποχή που έζησαν. Και είναι κρίμα, τόσο για εκείνους, όσο και για εμάς (σε σχέση με τους αρχαίους προγόνους μας), να βρισκόμαστε σήμερα, συνήθως, στην ουρά των παγκόσμιων εξελίξεων.

 

Είμαι σίγουρος πάντως, ότι, αν ψάξουμε, θα βρούμε πλήθος εξωτικών και ηχηρών ονομάτων για πιθανά μελλοντικά βαφτίσια… Μου ανάψατε φωτιές για το 10ιντσο μου! :D

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Είμαι σίγουρος πάντως, ότι, αν ψάξουμε, θα βρούμε πλήθος εξωτικών και ηχηρών ονομάτων για πιθανά μελλοντικά βαφτίσια… Μου ανάψατε φωτιές για το 10ιντσο μου! :D

 

Γιώργος

 

Nabuco!! 8-[

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης