Jump to content

Συζήτηση για εξοπλισμό & προγράμματα υπολογιστή (kstars)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα, είμαι νιος στον χώρο και ελπίζω να παραμείνω (φυσικος)

 

έχω κάποια πράγματα για συζήτηση.

 

Ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή (όχι αύριο-μεθαύριο) να πάρω εξοπλισμό. πχ ένα τηλεσκόπιο που

να πληρεί τις εξής προυποθέσεις:

 

** εύχρηστο για αρχάριο και ποιοτικό, να βοηθάει στην κατανόηση όχι

να βαζεις χαρτακια στο τρίποδο και να σφίγγεις βίδες χωρίς αποτέλεσμα.

** να έχει μεταπώληση.

** να δείχνει ενδιαφέροντα πράγματα, δηλαδή να μπορώ να δω έναν γαλαξία.

** να είναι συμβατό με προγράμματα υπολογιστή (πχ έναντι του χειριστιρίου #497 (ή κάπως) που δίνει

η Meade για τις σειρες LX200 και ETX90.

** να δεχεται αυτα τα CCD 2 usb που τραβας φωτο με τον υπολογιστη(?), δεν θελω να διαθεσω

χρηματα για ακριβη φωτογραφικη μηχανη.

 

Με ένα γρήγορο search που έκανα στο forum είδα ότι το kstars δεν το

έχει αναφέρει κανεις σαν πρόγραμμα παρα μόνο όταν συζητήθηκε ο εξεληνισμός του.

Το προγραμμα kstars εκτος απο εκπαιδευτικο λεει οτι συνδεεται με τηλεσκοπια για τον χειρισμο (?) τους.

Στο τελος του μυνηματος μερικες φωτογραφιες απο το kstars και μερικες δυνατοτητες του.

 

Ερωτησεις:

-Αξιζει λοιπον η αγορα ενος τηλεσκοπιου 3,5" για entry οπως το ΕΤΧ90 της Meade?

-Εχουν καλη μεταπωληση τα Meade?

-Θα μπορω να δω τιποτα αξιολογο η θα βλεπω απλως καλυτερα απο κυαλα 12χ50?

-θα μπορω να παιρνω φωτογραφιες? (ερωτηση εξαρτωμενη απο την προηγουμενη, γιατι αν

δεν βλεπεις τιποτα, τι να φωτογραφησεις)

 

Με το kstars ενδιαφερομαι για όταν δεν θα είμαι στο χωριό, για να μπορώ να έχω πλήρη χειρισμό απο μακρυά)

 

Ευχαριστω!

Πετρος

 

PS. Ποια άλλα προγράμματα έχουν τέτοιες δυνατότητες;

PS. έχει κανεις κανα συμβατό τηλεσκόπιο να δοκιμάσουμε το kstars? κλασικά κερνάω πίτσες κλπ :oops: :-&

 

snapshot2.jpg.c4a075e5f3036a151aa3cad10679fb51.jpg

Attitude vs. Time (Sun & NGC 5128)

 

snapshot3.thumb.jpg.5cea05f19bf5702ce64088417306e13f.jpg

Device Manager

 

snapshot4.jpg.e19037f00c6b8cb15b569f76f865d4db.jpg

What's up tonight

 

snapshot5.jpg.8930523b68fd58c47b54d25cdb839be4.jpg

FLI CCD

 

snapshot6.jpg.02a52309c04fd38d2dac4137b06158e7.jpg

ETX 90 Support

 

snapshot7.jpg.8c3eb85b036cc43bbc6af3555092a196.jpg

Calculator

 

snapshot1.jpg.0b26afeba0237f0b50c9114c899deace.jpg

Συμβατα τηλεσκόπια

 

snapshot.jpg.db73de5508d6f2227d51507b168d288d.jpg

kstars

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε ενα πραγματικο τηλεσκοπιο και οχι ETX το ETX ειναι για οσους νομιζουν πως τα τηλεσκοπια ειναι αλλο ενα gadget!

Ψαξε και λιγο στο φορουμ για το τι να παρεις και για το τι να μην παρεις...

κοντολογις να μην παρεις κατοπτρικο κατω των 6" και διοπτρικο κατω των 4".

Τα περι τηλεχειρισμου του etx-90 που θα ειναι στο χωριο κι εσυ μακρια μεσω προγραμματος υποθετω πως τα αναφερεις ως ανεκδοτο!

 

ΥΓ τι πετας 100 screenshots;;;; Μπορεις να δωσεις απλα ενα link

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

cool giorgosgr.

Μην τον αποπαίρνεις τον άνθρωπο. Κάτι τέτοια μου είχαν κάνει και εμένα όταν πρωτοξεκίνησα πριν κάνα χρόνο και κόντεψα να αποθαρυνθώ.

Ένα βασικό πράγμα πρέπει να σκεφτείς για τον εξοπλισμό σου: πόσο συχνά θα μπορείς να τον χρισημοποιείς. Δεν αξίζει να έχεις ένα σωρό gadgets ή ένα τεράστιο τηλεσκόπιο, αν πρόκειται να το χρισημοποιείς μία φορά το χρόνο, επειδή πχ θα σε κουράζει η διαδικασία στησίματος. Πάρε κάτι που θα το βάλεις σε δουλειά.

Τα ηλεκτρονικά είναι καλά για γρήγορη εύρεση, αλλά δεν μαθαίνεις πολλά. Είμαι υπέρ τους αλλά αφού εξοικειωθείς με τον ουρανό (έστω και με ένα ζευγάρι κυάλια), για να τα έχεις σαν βοηθό "επιτάχυνσης" της διαδικασίας. Το "μερακλίδικο" είναι καλύτερο από το "γρήγορο"...αλλά πού και πού θέλουμε και ένα στα γρήγορα... :cheesy:

Τώρα στη διάμετρο, καλύτερα κάτι μεγαλύτερο. Εγώ έχω ένα SkyWatcher 130EQ2. Μέτριο το ξέρω, αλλά με ικανοποιεί. Όντως όμως, αν είχα πάρει ένα 6'' Dob θα ήταν καλύτερα, χωρίς όμως να μετανιώνω.

 

Ρίξε οπωσδήποτε και μια ματιά στο βιβλίο Nightwatch του Dickinson. Βοηθάει πολύ, χωρίς να αποθαρύνει σαν μερικούς, μερικούς ...

 

Καλή τύχη, και εδώ είμαστε

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήξερα πολλά σόρρυ, αυτό που ήθελα είναι να έχει μοτέρ

 

τέσπα δεν είχα προσέξει πόσα έχουν γραφτεί εδω μέσα, και ακόμα τα διαβάζω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα!

Δε πειράζει που μιλάει έτσι ο Γιώργος!! Και μένα στην αρχή μου φαινόταν όπως σε σένα siouxwwss μετά όμως κατάλαβα... Εδώ ανοίγουν τα ίδια θέματα αρκετά συχνά ( κυρίως με τίτλο "είμαι νέος στο χώρο, τι να πάρω" ή "πως σας φαίνεται αυτό το τηλεσκόπιο/αυτά τα κιάλια?" ) με αποτέλεσμα κάθε λίγο και λιγάκι να απαντούν παλιά μέλη στην ουσία στην ίδια ερώτηση....... :D

Δες το από την άλλη πλευρά: όπως κάποιος δικός σου σου φωνάζει να μη κάνεις κάτι κακό, έτσι μπορεί να "σου φωνάξουν" κάποιοι εδώ για τον ίδιο ακριβώς λόγο!!! :wink: :wink:

Φίλε takeda, στα έγραψα και στο.... "μικρό" προσωπικό μήνυμα που σου έστειλα.... Πάρε το βιβλίο του Dickinson και θα λύσεις πολλές από τις απορίες σου. Έλα και σε μια παρατήρηση να δεις από κοντά τηλεσκόπια και εξοπλισμό, και μπορείς να γραφτείς σε μια αστρονομική ένωση ώστε να μπεις για τα καλά στο χώρο! Δε χρειάζεται να είσαι εξειδικευμένος, γράφεσαι και σιγά σιγά μαθαίνεις!!

Στο είπα και το ξαναλέω, μη πάρεις μωρό τηλεσκόπιο!! Θα απογοητευτείς με αυτά που θα δεις (...η μάλλον με αυτά που δε θα μπορείς να δεις..... [-X [-X )

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα γρήγορο search που έκανα στο forum είδα ότι το kstars δεν το έχει αναφέρει κανεις σαν πρόγραμμα παρα μόνο όταν συζητήθηκε ο εξεληνισμός του.Το προγραμμα kstars εκτος απο εκπαιδευτικο λεει οτι συνδεεται με τηλεσκοπια για τον χειρισμο (?) τους.

 

Μην βιαστείς για τηλεσκόπιο, διαβασε όσα περισσότερα threads βρεις εδώ μέσα πριν πάρεις την απόφαση σου. Και για αρχή: κυάλια, Nightwatch, astrovox....

 

Το kstars το χρησιμοποιώ εγώ, όχι για χειρισμό του τηλεσκοπίου (dobs έχω), αλλά κυρίως λόγω λειτουργικού συστήματος και γιατί σου δείνει την δυνατότητα να μετρήσεις αποστάσεις σε μοίρες μεταξύ αντικειμένων, οπότε βοηθάει στο astro-hopping. (Το ξέρω ότι είμαι αιρετικός και θα έπρεπε να χρησιμοποιώ χάρτες, αλλά τα πάω καλυτερα με τους υπολογιστές....) Αν και να πω την μαύρη αλήθεια όσο μαθαίνω, τόσο λιγότερο το χρησιμοποιώ. Πάντως ρίξε και μια ματιά στο stellarium, για αρχάριο (και ιδίως με κυάλια όπως θα πρέπει να κάνεις για αρχή) είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης