Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου SKYWATCHER 114 EQ COMPACT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχήν χαιρετώ όλους τους φίλους στο forum. πριν απο 20 περίπου μέρες απόκτησα επιτέλους τοπρώτο μου τηλεσκόπιο, το 114 compact της skywatcher.η αλήθεια είναι οτι δεν το εψαξα και πολύ. απλά μετά απο ενα με δυο χρόνια παρατήρησης με κυαλλια αποφάσισα να ξεκινήσω με κάτι μικρό και ευκολομεταφερόμενο. Ετσι αφου το εστησα στην ασπροβάλτα θεσ/νικης οπου υπάρχει ενα εξοχικό μετά απο δυο τρία βράδυα αρχικής απογοήτευσης καταφερα επιτέλους να εντοπίσω και να δώ τον γαλαξία της ανδρομέδας , το Μ13 και το wild duck cluster M11. στην αρχή απογοητεύτηκα (περιμενα να δώ όπως και στις φωτογραφίες !!). αλλα τελικά αποζημιώθηκα εστω και ετσι αμυδρά όπως φαινόντουσαν.

θα ήθελα να ρωτησω εάν κάποιος αλλος φίλος εχει το ίδιο όργανο με μένα να μου πεί εάν αξιζει τον κόπο να επενδύσω σε μια πιο στιβαρή στίριξη (αν ναι τι προτείνετε?) και αν γενικά το μικρό αυτό όργανο είναι καλό για εναν αρχάριο σαν και μένα. Υπ'όψιν οτι εχω αγοράσει και ενα προσοφθάλμιο της BAADER Hyperion 5mm για πλανητικές παρατηρήσεις.

 

κώστας

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έλεγα ότι μια φτηνή και καλή αναβάθμιση θα ήταν ένα red-dot finder (αν δεν έχεις ήδη ένα). Θα σε βοηθήσει πολύ σε σχέση με το μέτριο οπτικό finder σου.

 

Η στήριξη του τηλεσκοπίου αυτού όντως δεν είναι πολύ καλή όμως από την άλλη ούτε το κάτοπτρό σου είναι τόσο μεγάλο ώστε να αξίζει πολλά λεφτά για να πάρεις μια γερή στήριξη. Θα έλεγα να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς με τις όποιες μικρο-αναβαθμίσεις που ούτως ή άλλως θα κρατήσεις και μετά (red-dot finder, προσοφθάλμιο) και φυσικά να επενδύσεις σε σταθερές αξίες όπως βιβλία, χάρτες κτλ και να πάρεις στο μέλλον, όταν είσαι έτοιμος, ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, κατά προτίμηση από 8 ίντσες και πάνω. Πλέον, τα φθηνά dobsonian σε 8 ίντσες τα βρίσκεις με τιμές της τάξης των 300 ευρώ κάτι που καθιστά αμφίβολη, γενικά, τη χρησιμότητα των μικρών τηλεσκοπίων με μέτριες ισημερινές βάσεις (ειδικά αν δεν έχουν μοτέρ-αστροστάτη) αν και τα πάντα καταλήγουν να είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε καλησπερα . ειμαι κι εγω κατοχος skywatcher114 το οποιο απεκτησα πριν απο περιπου 1 χρονο. ομολογω οτι δεν ειναι και οτι πιο υπερπολυτες μπορει να αγορασει κανεις αλλα ειναι ενα πα;ρα πολυ καλο οργανο για μια σοβαρη αστρονοικη παρατηρηση.

το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι η ευκολη μεταφορα του , πραγμα πολυ σχετικο , αφου ηδη τα 12 κιλα του ειναι αρκετα για μεταφορα , πραγμα που εστω και με ενα 130 θα γινοταν ακομη πιο δυσκολο εως και ανυποφορο.

λοιπον με το 114αρι μου ανεβηκα στο ελατοχωρι πιεριας και παρατηρησα το milky way . μου κοπηκαν τα ποδια απο το δεος και το υπεροχο αυτο θεαμα και πραγματικα ευχαριστω το μικρο μου 114 για την θεαματικη αυτη εικονα που μπου προσεφερε. πριν λοιπον αποφασισεις να πας σε κατι παραπανω, βεβαιωσου οτι εχεις αξιοποιησει πληρως ολες του τος δυνατοτητες που ομολογω οτι ειναι πολλες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sarrisc, καλώς ήλθες στo forum!

 

Το τηλεσκόπιο που αγόρασες είναι χρήσιμο για εισαγωγή στην παρατηρησιακή αστρονομία. Θα σου αποκαλύψει πολλά όμορφα αντικείμενα. Για τα αμυδρότερα όμως θα χρειαστείς στο μέλλον τηλεσκόπιο με περισσότερες ίντσες (8+). Το τωρινό δεν σηκώνει μεγάλες αναβαθμίσεις, ούτε και χρειάζεται. Αφού μάθεις να ταξιδεύεις τον εαυτό σου με τηλεσκόπιο μέσα στα άστρα και δεις τα φωτεινότερα ουράνια σώματα, πήγαινε για ένα μεγαλύτερο. Κι αυτό το «μικρό και ταπεινό» δεν θα το πετάξεις. Θα το παίρνεις μαζί σου στις εκδρομές, όταν δεν θα μπορείς να κουβαλάς το «μεγάλο».

 

Φιλικά

 

PapGeo

-------------------------------

Y.Γ.: Μην απογοητεύεσαι. Κάθε αρχή και δύσκολη. Θα αποζημιωθείς πολλαπλάσια στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sarrisc, καλωσόρισες και από εμένα.

Επειδή ξεκίνησα και εγώ με αυτές τις ίντσες, οφείλω να σου αναφέρω ότι είναι ένα αξιόλογο τηλεσκόπιο για τον αρχάριο αφού θα εξαντλήσεις τις δυνατότητες του και θα λειτουργήσει σαν αλφαβητάρι του ουρανού. Με αυτό θα μάθεις τα γράμματα, τις λέξεις και τις προτάσεις όμως θα τις μάθεις με ένα μεγαλύτερο όργανο. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο να επενδύσεις πάνω σε αυτό. Τα χρήματα που θα έδινες κράτησε τα και επένδυσε σε ένα τηλεσκόπιο 8-10 ιντσών, ή σε <παρελκόμενα> χάρτες, βιβλία κτλ.

 

Φιλικά, Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια να αγορασεις αλλη στηριξη .Την ιδια εχω κι εγω .Και αν βαλεις μοτερ θα εχεις προβλημα με αυτο και το αντιβαρο .Θα κοπανανε μεταξυ τους επομενως σε καποιες περιοχες του ουρανου δε θα μπορεις να φωτογραφιζεις με μια webcam η οποια ειναι παναλαφρη .Αν και το ψιλοδουλευω αυτο το ζητημα (αντιβαρο -μοτερ ) καλυτερα να παρεις την EQ3-2 .Υπολογιζε = 150 Ε για τα μοτερ της .Οποτε καλυτερα να παρεις την HEQ5 να σου μεινει και για μεγαλυτερο σωληνα .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ηδη δουλεύω πάνω στο project στήριξη και αντίβαρα γιατι με το Hyperion επειδή είναι αρκετά βαρύς είχα πρόβλημα. ετσι σε πρωτη φάση παρείγγειλα σε ενα μηχανουργείο ενος φίλου ενα αντίβαρο ακριβώς το μισό απο αυτό που εχει το όργανο και επιπλέον ξεκίνησα τη διαδικασία για αλλάγή των ποδιών του τρίποδα με νέα ξύλινα (ιδιοκατασκευή σε ξυλουργειο παλι ενος φίλου) . Παντως αυτό που έχω να πώ είναι οτι με την αγορά του Hyperion 5mm αν και νέος στο hobby είδα μεγάλη διαφορά (σε σχέση με τα προσοφθάλμια που συνοδεύουν το όργανο). Οι εικόνες του δία με τους τέσσερις δορυφόρους του (με πλάγια διόπτευση είδα και τις ζώνες) ήταν εκπληκτικές. Θα επανέλθω με φωτογρφίες απο το modification μολις τελειώσω με τις μετατροπές.

 

Σας ευχαριστώ

 

Κώστας Σαρρής

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη 3 κιλα αντιβαρο με το μισο ογκο ? Αυτο ειναι ευκολο να φτιαχτει αν παω κι εγω και καποιο μηχανουργειο ?
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε καλησπερα . ειμαι κι εγω κατοχος skywatcher114 το οποιο απεκτησα πριν απο περιπου 1 χρονο. ομολογω οτι δεν ειναι και οτι πιο υπερπολυτες μπορει να αγορασει κανεις αλλα ειναι ενα πα;ρα πολυ καλο οργανο για μια σοβαρη αστρονοικη παρατηρηση.

 

Λαθος. Διοτι με τα 114mm δε μπορεις να δεις αξιολογα πραγματα. Ακομη και τα σμηνη δεν σπανε και τα βλεπεις σα συννεφακια. Αρα αποκλειουμε αυτο που λες. Ειναι ενα καλο εισαγωγικο οργανο στο χομπυ αυτο.

 

 

το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι η ευκολη μεταφορα του , πραγμα πολυ σχετικο , αφου ηδη τα 12 κιλα του ειναι αρκετα για μεταφορα

 

 

Αχ βρε παιδια, αυτα να μη λεγατε.. 12 κιλα? Εμενα το δικο μου ειναι 50 κιλα και το μεταφερω οχι απλα με ευκολια αλλα και με ευχαριστηση!

 

 

με ενα 130 θα γινοταν ακομη πιο δυσκολο εως και ανυποφορο.

 

 

Εαν εχεις προβληματα με μεση και εισαι πανω απο 60 χρονων το καταλαβαινω αυτο αλλα σε καθε αλλη περιπτωση το θεωρω θεμα τεμπελιας. Μη το παρεις οτι στη λεω, απλα εκφραζω την αποψη μου.

 

 

Το τηλεσκοπιο που πηρες ειναι μια χαρα για αρχη. Κι εγω με ενα τετοιο ξεκινησα. Παντα ξεκιναμε με κατι μικρο ωστε να δουμε τι σημαινει τηλεσκοπιο. Επενδυσε στις σταθερες αξιες. Χαρτες, προσοφθαλμιους κλπ.

:)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε καλωσηρθες!

Το τηλεσκοπιο σου ειναι καλο για αρχη αλλα στη συνεχεια θα χρειαστεις κατι μεγαλυτερο (8'' και πανω)!Μην περιμενεις με τιποτα να δεις τις λεπτομερειες που βλεπεις στις φωτογραφιες.Αυτες φαινονται με τηλεσκοπια μεγαλης διαμετρου (15'' και πανω)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεπτομέρειες όπως αυτές στις φωτογραφίες συγνώμη που θα το πω, αλλά δε φαίνονται με 15 ούτε κατά διάνοια στα deep sky... Θες τρελές ίντσες για κάτι τέτοιο που συνεπάγεται τρελή κατάθεση χρημάτων.....! :cry: :cry:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα.. σκοτεινο ουρανο να εχεις και οι 40" ειναι αρκετες για να δεις αυτα που βλεπεις στις φωογραφιες.

 

Εχει μια διαφορα. Κι αυτη ειναι η εξης. Η φωτο ειναι ενα χαρτι με αποτυπομενη την εικονα των αστεριων απανω. Συνεπως δεν εχει ζωη.

 

Αυτο που βλεπεις αποκτα ζωη με το που ακουμπησεις το ματι σου εκει πανω. Οποτε ειτε το δεις ετσι ειτε αλλιως, ειναι σχεδον το ιδιο.

 

Αλλα χρωματα επουδενει με τοσο μικρα οργανα... [-X Στις 40" ομως θα δεις και λιγα χρωματακια

 

ntt40.jpg

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

καλησπέρα σε όλους,

τελικά αφού το σκέφτηκα και το έψαξα - θεωρώ - αρκετά πήρα την απόφαση ( η ζωή είναι μικρή) και "πέταξα" την EQ1 η οποία με τον hyperion επάνω κουνούσε σαν ελατήριο και δεν ζύγιζε με τίποτε... ετσι πήρα αυτήν η οποία είναι - απο το λίγο που την χρησιμοποίησα- απλά .... καμία σχέση.... μόνον ο καιρός μας τα χάλασε...

 

φιλικά

κώστας

 

Υ/Γ τωρα αρχίζω να κοιτάζω και για ΟΤΑ αν και δεν βιάζομαι

PA090003_1.JPG.b0973946712c6ce5b6a448d2c8e7aac1.JPG

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

VIXEN GP βλέπω...

Πολύ καλή κ στιβαρή. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πλέων... Βάλε κ piggy back μια φωτογραφική κ ξεκίνα!!!

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία πράγματα, αλλα εγώ στην φωτό παρατηρώ και κάτι άλλο,

δυο υπεροχα ηχεια, στημενο rack με λαμπάτους ενισχυτές και άλλα πράγματα πίσω απο το τηλεσκόποιο.... ωχ συγγγνώμη είμαι στο astrovox ;-) αυτα αλλού...

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ,

αλήθεια με μια web cam πάνω σε αυτό το όργανο θα κάνω δουλειά ή όπως λές παναγιώτη piggy back και παράλληλη καλύτερα?

 

κώστας

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε pentraks αυτό είναι το μεγάλο μου πάθος εδω και πολλά χρόνια τώρα .. τα λαμπάτα και τα ηχεία είναι ιδιοκατασκευές ( αν θες επικοινώνησε μαζί μου private για να τα πούμε)

 

κώστας

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

sarrisc με μια webcam θα βγάλεις μόνο πλανήτες, σελήνη, ήλιο (τα γνωστά, με φίλτρο). Αλλά λόγο μικρής σχετικά διαμέτρου οι πλανήτες δεν θα σου βγουν όπως περιμένεις (δοκίμασέ το αν θες, δεν βλάπτει), αλλά σελήνη κ ήλιος θα είναι αρκετά καλοί λόγο του μεγέθου τους. Δεν θα έχεις όμως τη λεπτομέρεια που θα έδινε ένα μεγαλήτερο όργανο.

 

Για piggy back αν έχεις μηχανή με ένδειξη κλείστρου Β (ψηφιακή ή αναλογική) μη φοβάσε. Βάλ'την στο σωλήνα ή στην κύρια εστία κ άρχισε να τραβάς βαθύ ουρανό.

 

Καλή επιτυχία.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια η καινουργια στηριξη!

Φαινεται πολυ ωραια κα στιβαρη!

 

Καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου για φωτογραφηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές (παρεπιπτόντως να εύχεστε να φτιαξει και ο καιρός όπως λέει και το τραγούδι "ποτε θα κα- ποτε θα κανει ξαστερια" μπας και δούμε τιποτε....)

 

 

sarrisc με μια webcam θα βγάλεις μόνο πλανήτες, σελήνη, ήλιο (τα γνωστά, με φίλτρο). Αλλά λόγο μικρής σχετικά διαμέτρου οι πλανήτες δεν θα σου βγουν όπως περιμένεις (δοκίμασέ το αν θες, δεν βλάπτει), αλλά σελήνη κ ήλιος θα είναι αρκετά καλοί λόγο του μεγέθου τους. Δεν θα έχεις όμως τη λεπτομέρεια που θα έδινε ένα μεγαλήτερο όργανο.

 

Για piggy back αν έχεις μηχανή με ένδειξη κλείστρου Β (ψηφιακή ή αναλογική) μη φοβάσε. Βάλ'την στο σωλήνα ή στην κύρια εστία κ άρχισε να τραβάς βαθύ ουρανό.

 

Παναγιώτη λέω να αρχίσω afocal (θα παρω εναν αντάπτορα) γιατι απο φωτογρ μηχανη δεν εχω τιποτε σπουδαιο (μια olympus mini digital υπάρχει) οποτε βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες - πολυ κατατοπιστικές για εναν αρχάριο σαν εμένα.

 

φιλικά

 

Κώστας

meet me at my DIY web page : http://sarris.info
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε με γεια η στηριξη!

Ξεκινα αφοβα afocal και μαλιστα θα σου προτεινα ενα ανταπτορα ψηφιακης οπως τον Baader Microstage 6030.

Διατιθεται κατω απο πολλα ονοματα απο τα γνωστα καταστηματα

στην Ελλαδα. Ειναι οτι καλυτερο για εισαγωγη στην βασικη αστροφωτογραφιση.

 

Δυστυχως ο τυπος του τηλεσκοπιου σου δεν ενθαρρυνει την φωτογραφηση πλανητων (μικρη διαμετρος) αλλα ειμαι βεβαιος πως με σωστη ευθυγραμμιση και με λιγο πεισμα ολα γινονται!

 

+ Εχω και εγω ενα 114 compact αλλης εταιριας το οποιο λατρευω για το wide field που δινει. Ειναι απολαυση να σαρωνεις τον γαλαξια με ενα τετοιο τηλεσκοπιο!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης