Jump to content

EPROM για MEADE LX200 classic 10"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι ξέρω πάντως εφόσον είναι eprom, τα eprom δεν επαναγράφονται, μόνο τα eeprom μπορούν να ξαναπρογραμματιστούν. Εκτός αν έχετε καθαρό eprom και γραφτεί μια φορά.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου καλε μια χαρα τα dob, αλλα απο τη στιγμη που δεν εχουν αστροστατη, χεστα να πανε!!!

 

Δε γινεται παρατηρηση χωρις αστροστατη. Μεγαλη εξυπηρετηση.

 

Τωρα για GO TO δε θα πω πολλα. Ωραιο ειναι, γλυτωνεις χρονο αλλα χανεις το ρομαντισμο που πιστευω ειναι απο τα πιο σημαντικα avantage αυτου του χομπυ! :cheesy:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε γινεται παρατηρηση χωρις αστροστατη. Μεγαλη εξυπηρετηση.

 

Διαφωνώ :!: Μόλις εξοικιωθείς με την κίνηση του οπτικού σωλήνα χειροκίνητα, δεν έχεις κανένα πρόβλημα ακόμα και αν χρησιμοποιείς μεγένθυνση πάνω απο 300Χ.Προσωπικά εμένα δεν με χαλάει καθόλου να κάθομαι και να τον κουνάω σταδιακά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παρακαλώ πολύ!!!! βοήθεια καλοί μου συνάνθρωποι....

Ειχα πρόβλημα με ενα MEADE LX200 classic 10' που έπαψε να λειτουργεί στο μέσον μια παρατήρησης......

Αγόρασα το service kit από την εδώ αντιπροσωπεία 350Euro........περίμενα 4 μήνες και....... τελικά δεν λειτουργεί ακόμη τίποτε!!!!! Να σημειωθεί ότι στο service kit περιλαμβάνονται μητρική πλακέτα, δυο motor drives........

Δηλαδή τα άλλαξα όλα εκτός από τις μνήμες EPROM πάνω στη μητρική με το BIOS και τους καταλόγους που βρίσκονται σε βάσεις για να αλλάζουν εύκολα..... και χαρακτηρίζουν την έκδοση (version) του τηλεσκοπίου....εγώ είχα version 3.34.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ λοιπόν ΠΟΛΥ όποιον διαθέτει κάποια παλιά version από αναβάθμιση ή μου επιτρέπει στον χώρο του πολύ εύκολα να κάνω ένα αντίγραφο για δική μου χρήση αλλά και ενα για δική του μελλοντική χρήση να απαντήσει σε αυτή την παράκληση για βοήθεια....PLEASE ](*,) ](*,)

 

kalhmera file mou, mou einai adynato na se vohthisw sto provlhma soy alla endiaferomai gia ena set mhtrikhs plaketas kai 2 drive motors RA kai DEC an kanoyn gia to LX-200 8" classic pou exw eyxaristw!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eτσι ειναι δυστυχως η ευτυχως. Ο αστροστατης ειναι μεγαλο συν σε ενα τηλεσκοπιο. Μπορεις να κανεις και αστροφωτογραφηση. Τι να λεμε τωρα. Θεωρω οτι ειναι αναγκαιος σε μια ισιμερινη στηριξη που ειναι αρκετα δυσκολη για καποιον που δεν εχει συνηθισει και ξεκινα τωρα.

 

Στα dobsonians ομως κανενα προβλημα δε βρισκω. Αν η κινηση ειναι απαλη και σταθερη τοτε δεν υπαρχει προβλημα ιδιαιτερο να το κουνας καθε λιγο

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ!!

 

ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΥΡΙΖΕΙ :!: =D> =D>

 

Δείτε τι έγινε....... =D>

Εστειλα ενα mail στο Doc G αν ξέρετε....είναι ο τύπος του MAPUG....

καθηγητής παν. στην Αμερική και τώρα στη σύνταξη....με τρέλλλλα στα τηλεσκόπια.....MEADE..

Τον παρακάλεσα λοιπόν για μια κόπια μνήμες........και τις βρήκα στο mail μου μόλις ξύπνησα...το πρωί....ΕΕΕΕΕ!!! :D :D ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! :!: :!:

Εγραψα λοιπόν τις μνήμες στον προγραμματιστή μου και.......ΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!! :-({|= \:D/ :cheesy: :cheesy:

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

και πάλι ευχαριστώ πολύ.... ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ,

αλλά κύρια τον KOSTAKIS, τους κυρίους της ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ που μου βρήκαν τηλεσκόπιο να αντιγράψω μνήμες.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!: :!:

 

Α!!! κερασάκι στην τούρτα, οι μνήμες που μου έστειλε ο ανθρωπος είναι η καινούργια version 4.34 :!: :!: :!:

 

\:D/ \:D/ \:D/ :-({|= :-({|= O:) [-o< :cheesy:

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε μπραβο γιατι ειχα αρχισει να εχω αμφιβολιες για το αν θα τα καταφερεις

 

Χαιρομαι που ειχε αισιο τελος! :)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη,δεν ειναι αναγκη να εκφραζεις τον ενθουσιασμο σου.Ολοι καταλαβαινουμε οτι αισθανεσαι σαν να σου χαρισαν ενα καινουργιο τηλεσκοπιο! =D> =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ!!

 

ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΥΡΙΖΕΙ :!: =D> =D>

 

Δείτε τι έγινε....... =D>

Εστειλα ενα mail στο Doc G αν ξέρετε....είναι ο τύπος του MAPUG....

καθηγητής παν. στην Αμερική και τώρα στη σύνταξη....με τρέλλλλα στα τηλεσκόπια.....MEADE..

Τον παρακάλεσα λοιπόν για μια κόπια μνήμες........και τις βρήκα στο mail μου μόλις ξύπνησα...το πρωί....ΕΕΕΕΕ!!! :D :D ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! :!: :!:

Εγραψα λοιπόν τις μνήμες στον προγραμματιστή μου και.......ΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!! :-({|= \:D/ :cheesy: :cheesy:

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ...... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

και πάλι ευχαριστώ πολύ.... ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ,

αλλά κύρια τον KOSTAKIS, τους κυρίους της ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ που μου βρήκαν τηλεσκόπιο να αντιγράψω μνήμες.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :!: :!:

 

Α!!! κερασάκι στην τούρτα, οι μνήμες που μου έστειλε ο ανθρωπος είναι η καινούργια version 4.34 :!: :!: :!:

 

\:D/ \:D/ \:D/ :-({|= :-({|= O:) [-o< :cheesy:

Δημήτρης

 

Αντε τυχερε! :D Συγχαρητηρια! =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης