Jump to content

Ελληνική Ορολογία Απλανών Αστέρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και ομολογώ πως όποιος ασχολείται με την αστρονομία μπορεί να βρει εδώ αρκετά ενδιαφέροντα θέματα. Για μένα που δεν κατέχω πολλά επί των αστρονομικών θεμάτων, μου φαινεται μια αρκετά προσεγμένη δουλειά. Συγχωρέστε μου λοιπόν την άγνοια.

 

Αποφάσισα να στείλω το πρώτο μου ποστ με αφορμή μια έρευνα που έκανα για την ελληνική ορολογία κάποιων απλανών αστέρων. Έψαξα πολύ για να βρω αυτό που ζητούσα και ευτυχώς το Astrovox είναι το μοναδικό σάιτ στο οποίο βρήκα έστω και κάποιες πληροφορίες. Μπόρεσα να βρω την ορολογία για τους αστέρες Regulus και Spica.

Αυτό που δεν βρήκα, και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας (είτε Σελήνη είτε Ήλιο...δεν κολλάμε σε αυτά :lol: ) είναι η ελληνική ορολογία για τους απλανείς αστέρες Mirsam και Kaus Australis (το Australis βρήκα ότι μεταφράζεται ως νότιος πόλος, ποιανού όμως αστέρα όχι).

 

Αυτά για αρχή.

Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε!

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Kaus Australis είναι το ε του Τοξότη, δεν ξέρω αν έχει κάποιο άλλο όνομα... Kaus σημαίνει τόξο και Australis νότιο(ς), και όχι νότιος πόλος...

 

Το Mirsam δε το βρήκα πουθενά, μήπως λέγεται κάπως αλλιώς;

 

Επι τη ευκαιρία, μια και είσαι νέα, καλωσήλθες! :mrgreen:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς, καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

 

Επί του θέματος...

 

Ο Kaus Australis είναι το ε του Τοξότη...

 

θα μπορούσαμε δηλαδή να το ερμηνεύσουμε ή να το ονομάσουμε ελληνικά ως το "νότιο τόξο του αστερισμού του Τοξότη";;; Το "νότιος πόλος" δικό μου λάθος, δεν το ερμήνευσα σωστά. Το εννοώ ως το νοτιότερο σημείο.

 

Το Mirsam δε το βρήκα πουθενά, μήπως λέγεται κάπως αλλιώς;

 

Η αλήθεια, και μένα μου φάνηκε παράξενο που δεν μπορω να βρω τίποτα σχετικό με αυτό. Ίσως να το χω δει λάθος γραμμένο. Θα ξαναψάξω και αν έχω γράψει λάθος, θα επανέλθω, αφού πρωτα κάνω μια αναζήτηση στο φόρουμ. Όπως και να' χει θα απαντήσω.

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν όνομα αυτό που προτείνεις δε στέκει και πολύ... Σαν περιγραφή θα μπορούσε κάποιος να πει πως είναι "η νοτιότερη άκρη στο τόξο του Τοξότη". Το όνομά του όμως παραμένει ε Τοξότη, αν δε βρεθεί κάτι άλλο!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα βλακεία πριν, το ε Τοξότη δεν είναι στο νότιο ημισφαίριο. (Δε τα πάω πολύ καλά με τα ονόματα των αστεριών, περά από τα 1-2 πιο φωτεινά κάθε αστερισμού). Το αστέρι αυτό είναι στο κάτω μέρος του στόμιου της "τσαγιέρας"... (όχι και πολύ επιστημονική περιγραφή).

 

sagittarius.gif

 

Το τελευταίο άστρο κάτω κάτω στο σχήμα.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά με αυτό το δεδομένο δεν αναιρειται το όνομα Έψιλον του Τοξότη. Σωστά;

Τώρα είτε λέμε κάτω είτε λέμε νότιο, ίδιο νόημα μου βγάζει.

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες NaShiRa και απο εμενα.

Αν καταλαβα καλα μιλατε για τον αστερα Mizram στον Μεγαλο Κυωνα (και οχι "Μεγαλο Σκυλο" οπως το βλεπω), ειναι αραβικό ονομα και σημαινει "κραχτης", όπου στην ουσία αναγγελει το Σειριο. Μαλλον δεν υπαρχει ελληνικη ονομασια για αυτον τον αστερα.

 

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ηρθες NaShiRa και απο εμενα.

Αν καταλαβα καλα μιλατε για τον αστερα Mizram στον Μεγαλο Κυωνα (και οχι "Μεγαλο Σκυλο" οπως το βλεπω), ειναι αραβικό ονομα και σημαινει "κραχτης", όπου στην ουσία αναγγελει το Σειριο. Μαλλον δεν υπαρχει ελληνικη ονομασια για αυτον τον αστερα.

 

Φιλικα

Κωστας

 

Καλως σας βρήκα για ακόμη μια φορά!

 

Μάλλον Mizram θα λέγεται τελικά αυτός ο αστέρας ...εσείς ξέρετε πολλά παραπάνω απ' ότι εγώ.

Με καλύπτετε με την απάντησή σας και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον να ψάξετε για τον αστέρα αυτό.

Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλη NaShiRa, εδω ειναι καποια πολυ καλα βιβλια που μπορεις να διαβασεις πολυ ευκολα και θα σε βοηθησουν σε πολλα ερωτηματα σου:

 

:arrow: "Nightwatch" του Terence Dicinson.(*)

:arrow: "Διαστημικο Τηλεσκοπιο HUBBLE ο καθρεπτης του συμπαντος" του Robin Kerrod, απο τις εκδοσεις Σαββαλας

:arrow: "Η Κομη της Βερενικης" του Γιωργου Γραμματικακη

 

(*): Συγκεκριμενα τις πληροφοριες για τον Mizram τις βρηκα στο Nightwatch (σελ38-39) οπου υπαρχει καταλογος οναματων αστεριων και αστερισμων στα αραβικα και ελληνικα, καθως και ερμηνειες των ονοματων τους. :wink:

 

Φιλικα

Κωστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στον Μεγαλο Κυωνα (και οχι "Μεγαλο Σκυλο" οπως το βλεπω)

 

Κώστα συνήθως δεν κάνω τέτοιες διορθώσεις αλλά μιας και το θέτεις ως διόρθωση ο ίδιος να πω ότι η αιτατική είναι "κύνα" και όχι "κύωνα", δηλαδή δεν πάει κατά το "κίων". Συγγνώμη, ε; :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ Κώστα για τις παραπομπές σου. Θα κάνω μια έρευνα στα βιβλιοπωλεία.
Ένα παιδί κοιτάει τ'' άστρα... :roll:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στον Μεγαλο Κυωνα (και οχι "Μεγαλο Σκυλο" οπως το βλεπω)

 

Κώστα συνήθως δεν κάνω τέτοιες διορθώσεις αλλά μιας και το θέτεις ως διόρθωση ο ίδιος να πω ότι η αιτατική είναι "κύνα" και όχι "κύωνα", δηλαδή δεν πάει κατά το "κίων". Συγγνώμη, ε; :cheesy:

 

Πω πω ρομπα...!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

 

8) :-note

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης