Jump to content

(Νομίζω πως) Ξέρω τι έκανες αυτό το καλοκαίρι (?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Μετά από 4 χρόνια, που ασχολούμαι με την αστρονομία έχω αρχίσει να καταλήγω σε ορισμένα βασικά, πρακτικά συμπεράσματα.

 

Προκειμένου να τεκμηριώσω καλύτερα κάποιες απόψεις μου, θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής: Θα μπορούσατε να μου γνωστοποιήσετε το πόσες φορές βγήκατε έξω για παρατήρηση αυτό το καλοκαίρι (ή ακόμα καλύτερα αυτό το έτος) - έστω και με κιάλια;

 

Μήπως τελικά, για πολλούς και διάφορους λόγους, είμαστε ερασιτέχνες αστρονόμοι των "πολυκατοικιών";

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως τελικά, για πολλούς και διάφορους λόγους, είμαστε ερασιτέχνες αστρονόμοι των "πολυκατοικιών";

 

Προσωπικά εγω είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος της μάστιγας της φωτορύπανσης! ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο ήμουν διακοπές στην εξοχή (10 ημέρες) έβγαινα, έστω και για λίγο, κάθε μέρα. Οσο ήμουν στην πόλη το καλοκαίρι μπορώ να πω ότι έβγαινα 2 φορές την εβδομάδα.

 

Το χειμώνα εξαρτάται από τον καιρό. Δεν είναι σπάνιο να μην κάνω καμιά παρατήρηση για αρκετές εβδομάδες διότι όταν έχω όρεξη δεν έχει καλό καιρό και αντιστρόφως.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ειλικρίνια θα δηλώσω ότι όσο ζούσα μόνιμα Ελλάδα, ήμουν ερασιτέχνης της "ταράτσας", με 2 φορές την εβδομάδα παρατήρηση στην ταράτσα.

 

Αν στα καλοκαίρια βάλεις μαζί τις διακοπές -φέτος ας πούμε είχα κιάλια μαζί- μετράμε χαλαρά πάνω από 10 εξορμήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω επειδη ειμαι σχετικα νεος στο αθλημα (18 μηνες)αυτο το καλοκαιρι εβγαινα σιγουρα 5 φορες την εβδομαδα με το τηλεσκοπιο!μενω και 15 km απο την πολη οποτε εχω πολυ καλο ουρανο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς, όσο είμαι στην Αθήνα τα πράγματα είναι δύσκολα... Κοιτάω με τα κύαλια έστω και λίγο σχεδόν κάθε μέρα, αλλά το αποτέλεσμα το ξέρετε.

 

Σε διακοπές, τα κιάλια πάντα μαζί εννοείται, και όσο επιτρέπει το "πρόγραμμα διακοπών" (ανάλογα τις διακοπές) ρίχνω 5-6 ματιές, αλλά κυρίως σε στόχους γνωστούς και εύκολους...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το καλοκαίρι περίπου 20 φορές με το τηλεσκόπιο (οι 8~9 ομαδικές) αλλά και αρκετές σύντομες μόνο με κιάλια 7Χ50. Τείνω πλέον να βγάζω το τηλεσκόπιο (που περνά το καλοκαίρι στο εξοχικό) μόνο όταν η έλλειψη υγρασίας στην ατμόσφαιρα αυξάνει τη διαφάνεια και ελαττώνει ταυτόχρονα τη φωτορύπανση. Τότε στις 10" δεν υπάρχει περιορισμός αντικειμένων και η νύχτα αξιοποιείται πολύ καλύτερα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα τουλαχιστον 2 φορες τη βδομαδα απο Ιουνιο μεχρι και ολο τον Αυγουστο.

 

Απο ολες τις παρατηρησεις οι μισες ηταν με φιλους και οι υπολοιπες απο το εξοχικο μου!

 

Ισα ισα που κανω πολυ συχνα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι απο μεσα Ιουλιου μεχρι και τελη Αυγουστου εβγαζα το τηλεσκοπιο μου σχεδον καθε μερα εκτος απο 3-4 μερες συνολικα που ειχε συννεφια.Ημουνα βλεπετε στο εξοχικο μου και ο ουρανος ηταν πολυ καλος.

Τωρα που γυρισα Θεσ/νικη θα δειξει αλλα πιστευω οτι 2 φορες την εβδομαδα θα καταφερνω να το ανεβαζω πανω στην ταρατσα εστω και για λιγο! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok, για να δω εάν έχω καταλάβει καλά... Εξαιρούμε από το μήνα τις μισές περίπου μέρες, που έχει φεγγάρι (και μιλάω για τις "λογικές" νυχτερινές ώρες και όχι για τις 3.00 το πρωί - διότι όπως όλοι ξέρουμε το καλοκαίρι βραδιάζει αργά και οι διαθέσιμες ώρες για αστροπαρατήρηση είναι λίγες).

 

Μετά μένουν οι μισές μέρες του μήνα. Από αυτές εξαιρούμε τις μέρες με κακές καιρικές συνθήκες (αυτό το καλοκαίρι παρατήρησα πως ήταν αρκετές και σε αυτές συμπεριλαμβάνω και τις μέρες του Ιουλίου, που φυσούσε).

 

Ας πούμε τώρα πως μας έχουν μείνει περίπου 10 μέρες για αξιοπρεπή αστροπαρατήρηση. Από αυτές τις δέκα μέρες εξαιρούμε τις μέρες, που οικογενειακές, κοινωνικές και επαγγελματικές υποχρεώσεις δε μας επιτρέπουν να βγούμε έξω - συν τις μέρες, που παίζει το σενάριο "είμαι κουρασμένος, έχω τα νεύρα μου".

 

Σύμφωνα με κάποιους γρήγορους υπολογισμούς - ειδικά στοχαστικά μοντέλα αστροπαρατήρησης με υβριδικούς αλγόριθμους βελτιστοποίησης - ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ - μας μένουν 2-3 μέρες το μήνα, ΜΑΧ.

 

Κάτι δε μου βγαίνει εδώ ... μήπως έχω κάνει κάτι λάθος;

 

Φιλικά, chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλήσουμε για "σοβαρή" παρατήρηση με αυστηρή τήρηση των προϋποθέσεων που λες δηλαδή χωρίς φεγγάρι, με καλό καιρό, με όρεξη, χωρίς κούραση και χωρίς υποχρεώσεις τότε μάλλον έχεις πετύχει την τάξη μεγέθους.

 

Απλά στην πράξη οι νύχτες παρατήρησης είναι πιο πολλές διότι και θα παρατηρήσεις όταν έχει φεγγάρι, και καμιά φορά θα σου έρθει η όρεξη αργά το βράδυ αφού έχεις γυρίσει από τις "υποχρεώσεις" και καμιά φορά θα βγάλεις έξω το τηλεσκόπιο αν φυσάει.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συν τις μέρες, που παίζει το σενάριο "είμαι κουρασμένος, έχω τα νεύρα μου".

 

Δεν εισαι σωστος. Ειδικα οταν ειχω νευρα και ειμαι λιγο κουρασμενος ψυχολογικα βγαζω το τηλεσκοπιο να ηρεμισω :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Κάτι που άργησα να καταλάβω είναι πως δε χρειάζεται μια παρατήρηση να πληρεί όλα τα κριτήρια γιατί ο αριθμός τους σε ετήσια βάση μπορεί να μη ξεπεράσει ούτε τις 10!!

Στην ουσία αν έχεις κυάλια ή ένα τηλεσκόπιο από 3 ίντσες και πάνω μπορείς να χαζεύεις Ερμή, Αφροδίτη, Αρή, Δία, Κρόνο και φυσικά τη Σελήνη κάθε βράδυ, αρκεί να είναι ορατοί και από το μπαλκόνι ή την ταράτσα, μέσα στις πόλεις! Ναι, και φωτορύπανση θα υπάρχει, ίσως και κακό seeing όμως σίγουρα μια ανατριχίλα θα σε πιάσει... :o

Η δύσκολη παρατήρηση είναι στα deep sky, μιας και απαιτεί αρκετά σκοτεινό ουρανό, καλό seeing και όταν υπάρχουν αυτά, χρειαζόμαστε ακόμα και φίλτρα για την καλύτερη απεικόνισή τους........

Για μετρήστε ποσες φορές βγήκατε με κυάλια να κοιτάξετε τη Σελήνη και τους πλανήτες... Πρόπερσυ με τον Άρη να είναι τόσο κοντά μας πόσο βγαίνατε να τον παρατηρήσετε??? Φέτος το χειμώνα ποιός θα αρκεστεί να δει τον Κρόνο μόνο 5 φορές??? Ο Δίας το χειμώνα που πέρασε δεν έλεγε και πολλά να τον παρατηρήσει κανείς, ε?? [-( [-( [-( [-X [-X [-X

Τώρα μετρήστε πόσες φορές στήσατε τηλεσκόπιο ή κυάλια στον Πάρνωνα, στα εξοχικά, στις διακοπές, σε τριήμερες εξορμήσεις και θα δείτε πως στην ουσία όλοι κοιτάμε τον ουρανό πάνω από 60 βράδια το χρόνο... \:D/ \:D/

ΥΓ: Μη ξεχνάμε και πόσες φορές παρατηρούμε και τον ήλιο, έτσι??...... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τον!! :mrgreen:

Ναι, αρκετές!! Και για την ιστορία, έχω κάνει και 99 δημοσιεύσεις λιγότερες από σένα που γράφτηκες 8 μήνες πιο μετά..... :!: :!: :!:

Δε σε παίρνει...... [-X [-X :mrgreen: :mrgreen:

ΥΓ: κανόνισε καφέ...!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ απ' ότι έχω παρατηρήσει βγάζω το τηλεσκόπιο 1-2 φορές το μήνα. Το βαρετό είναι να ανεβάζεις όλο τον εξοπλισμό 2 ορόφους σκάλες και μετά όταν βαρεθείς πρέπει να τον ξανακουβαλήσεις κάτω. Συνολικά για να τον ανεβάζω πρέπει να ανέβω φουλ φωρτομένος 5 φορές. Αναλυτικά:

φόρτωση 1) LX90 ,2) τρίποδας, 3) πακέτο με (wedge, προσοφθάλμια, φίλτρα, κάμερες, καλώδια, αντάπτορες κλπ.), 4)τραπεζάκι και καρέκλα, 5)ασπίδα υγρασίας, λαπτοπ.

Και μετά άντε ξανακατέβαστα!

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ιφικράτη γι'αυτό ακούς μερικές φορές πως πολλοί έχουν παραπάνω από 1 τηλεσκόπια.... :wink:

Αν είχες ένα MEADE ETX 125 για παράδειγμα δε θα ανέβαινες πολύ πιο συχνά??? Και το θηρίο θα το είχες πιο πολύ για εξορμήσεις σε βουνό!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχες ένα MEADE ETX 125 για παράδειγμα δε θα ανέβαινες πολύ πιο συχνά??? Και το θηρίο θα το είχες πιο πολύ για εξορμήσεις σε βουνό!

 

Απο τη μια σωστό, απο την άλλη, να χεις 8 ίντσες και να χρησιμοποιείς 3 δε μου πάει.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτώντας το log της ομάδας το οποίο μπορείτε να το δείτε και εσείς αν κάνετε κλικ στο blogspot (link στην υπογραφή) βγήκαμε από τις 18/7 μέχρι σήμερα 6 φορές από τις οποίες οι δύο ήταν ανοιχτές για το κοινό, οπότε σοβαρές μόνο 4

 

Όντως το να βρεις ποιοτικό χρόνο και καλές συνθήκες είναι δύσκολο αλλά με λίγη υπομονή όλο και κάτι κάνουμε.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. Από ο,τι φαίνεται, εγώ είμαι που πρέπει να βάλω νερό στο κρασί μου και να αποφασίσω να βγαίνω ακόμα και εάν οι συνθήκες δεν είναι καλές.

 

Τα τελευταία δύο χρόνια ζω στην επαρχία αλλά δυστυχώς οι γύρω από τον τόπο διαμονής μου οικισμοί, έχουν καταφέρει να έχουν αρκετή φωτορύπανση. Επιπλέον έχω και το άγχος να μη με δούν, διότι άντε να εξηγήσεις τι κάνεις ...

 

Επίσης, παρά το ότι αποφεύγω την παρατήρηση κοντά σε παραθαλάσσιες τοποθεσίες, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση για κάποιο περίεργο λόγο οι περισσότερες παραλίες έχουν γεμίσει προβολείς. Αποτέλεσμα: αναζήτηση μακρινών σκοτεινών τοποθεσιών, που προσπαθώ γενικά να αποφεύγω.

 

Συνολικό αποτέλεσμα: λίγες παρατηρήσεις.

 

Αλλά από ο,τι έχω καταλάβει, όλοι έχουμε τα ίδια προβλήματα. Απλά πίστευα πως φεύγοντας από την Αθήνα η κατάσταση θα άλλαζε.

 

chder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιπλέον έχω και το άγχος να μη με δούν, διότι άντε να εξηγήσεις τι κάνεις ...

 

Τι εννοείς μ'αυτο :?: Το χόμπυ μας δεν είναι ντροπή :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ σωστο αυτο που λεει και στο κατω κατω εχω συναντησει πολλους απο αυτους που λες οι οποιοι σε θεωρουν ή τρελο ή ονειροπαρμενο καθως "εκεινοι" ειναι σοβαροι ανθρωποι κι οχι γελοιοι σαν εμας! :evil:

 

Πολυ απλα ανεβαζεις υφος 40 καρδιναλιων αφου το μυαλο τους δε τους βοηθα να καταλαβουν αυτα με τα οποια αχολεισαι εσυ. Και φυσικα δεν εχουν και την οικονιμκη δυνατοτητα να αποκτησουν αυτα που εχεις αποκτησει εσυ. :P

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ανοιχτή στις 23 Αυγούστου που κάναμε μας έκανε έφοδο η ΕΙΔΑΣΥΔΕ, μας έλουσαν με προβολείς δεν μας είπαν τίποτα και έφυγαν. Ένα ζευγάρι φίλων που ερχόταν εκείνη την ώρα μας είπαν ότι τους σταμάτησαν πιο κάτω και τους ρώτησαν που πάνε. Όταν τα παιδιά τους είπαν ότι πήγαιναν για αστροπαρατήρηση τα "όργανα" απάντησαν, καλά πάτε είναι πολλοί τρελοί μαζεμένοι εκεί και κοιτούν ψηλά. Μα δεν είναι τρελοί αποκριθήκαν οι φίλοι μας, επιστήμονες είναι και παρατηρούν τα άστρα. Ο αστυνομικός που τους μιλούσε απλά σήκωσε τους όλους τους και απάντησε "είναι πολλοί, πηγαίνετε!"

 

Μένω σε χωριό από το 93, στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός, αλλά έμαθα να είμαι ο εαυτός μου και να μην ασχολούμαι με το τι σκέφτονται οι άλλοι για μένα. Έτσι κι αλλιώς όσο και να προσέχεις πάντα θα μιλάνε. Απλά απόλαυσε το!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης