Jump to content

Τηλεσκόπιο κατοπτρικό 150mm + κινητήρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To f ή αλλιως το ποσο "γρηγορο" ειναι ενα τηλεσκοπιο δινεται απο το πηλικο της διαιρεσης του F με τη διαμετρο του πρωτευοντος. Πολυ σωστα λοιπον φιλε smitil ειπες οτι στη προκειμενη περιπτωση εαν τα στοιχεια που εδινε ηταν σωστα τοτε το f σου θα ηταν f/9.3. :wink:

 

Λοιπόν, f=F/d, όπου f=εστιακός λόγος, F=εστιακή απόσταση και d=διάμετρος πρωτεύοντος, σωστά?

 

Περαιτέρω, εστιακή απόσταση=μήκος που διανύει το φως μέσα στο τηλεσκόπιο μέχρι να φτάσει στο μάτι? και διάμετρος πρωτεύοντος = διάμετρος κυρίως φακού στον πάτο του τηλεσκοπίου?

 

Αν ισχύουν όλα αυτά, δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει "γρήγορο" τηλεσκόπιο. Που φαίνεται αυτή η ταχύτητα? Και γιατί ένα γρήγορο είναι καλύτερο από ένα αργό? Και αν ισχύει η πρώτη εξίσωση, γιατί γράφεται f/6 και όχι f=6?

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη τα μπερδευεις. Ξεχωρισε καποια πραγματα μεσα στο μυαλο σου.

 

1ον. Μιλαμε για κατοπτρικο τηλεσκοπιο αρα χρησιμοποιουμε κατοπτρα δηλαδη καθρεφτες ειδικα φτιαγμενους απο λιωμενα πυρεξ κατεργασμενα ετσι ωστε να απορροφουν οσο το δυνατον λιγοτερο ποσοστο της συνολικης φωτεινοτητας του αντικειμενου που παρατηρουμε.

 

2ον. Οταν λεμε F δηλαδη εστιακη αποσταση του τηλεσκοπιου μας εννοουμε την αποσταση αυτη που διανυει το φως απο τη στιγμη που χτυπαει στο πρωτευον (τη στιγμη δηλαδη της ανακλασης) μεχρι την εστια.

Απλα σκεψου οτι το κατοπτρο σου δεν ειναι ενας καθρεφτης ισιος σαν τους κοινους αλλα κοιλος. Που σημαινει οτι σε οποιοδηποτε σημειο του αν πεσει το φως στο τελος ανακλωμενο καταληγει παντα σε ενα σημειο. Την εστια. Η εστια ειναι το σημειο εκεινο στο οποιο συναντωνται ολες οι απειρες αριθμητικα αντανακλασεις του αντικειμενου. Σκεψου οτι το φως απο τη στιγμη αντανακλασης του στο πρωτευον σχηματιζει ενα κωνο. Η κορυφη του κωνου ειναι η εστια. Γι αυτο κι εσυ κουνοντας το focuser εστιαζεις ετσι ωστε το κατω ακρο του προσοφθαλμιου σου να πεσει πανω σ αυτο το σημειο. Την εστια.

 

Γι αυτο σου λεω οτι χοντρικα ειναι φτιαγμενοι ετσι οι σωληνες ωστε μετρωντας τους να βγαινει πανω κατω η εστιακη αποσταση του σωληνα.

 

3ον.Δεν υπαρχει ταχυτητα. Η λεξη "γρηγορο" ειναι απλα μια απλουστευμενη εννοια.

 

4ον. Αλλο το F κι αλλο το f. Mη τα μπερδευεις. Προκειται για διαφορετικα μεγεθη

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καθως επισης και αυτο το 1400 mm εστιακη αποσταση το οποιο βγαζει ματι πια.

 

Αν καποιος που πραγματικα ξερει απο τηλεσκοπια μπει και δει την αγγελια σου με τα στοιχεια που παραδιδεις σε σχεση με τη φωτο που στελνεις θα σε διαφωτισει περι τινος προκειται

 

 

Φιλε μου KOTS και λοιποι φιλοι του astrovox.

 

Υπαρχει ενα σχεδιο κατοπτρικων το οποιο εχει built-in "barlow" αναμεσα στον εστιαστη και στον δευτερευων καθρεπτη ετσι ωστε να αυξανεται η εστιακη αποσταση χωρις να αυξανεται το μηκος του σωληνα. Αν μπορει να μας το επιβεβαιωσει ο φιλος μας πολυ καλως!

 

Η ταση 6V δεν μου φαινεται παραξενη καθοτι η στηριξη δεν φαινεται να εχει και ιδιαιτερες απαιτησεις. Ποιος ξερει τι φαεινες ιδεες ειχαν οι κινεζοι που την φτιαξανε? (αυτο δεν ειναι ειρωνεια, σχδον ολες οι στηριξεις και τηλεσκοπια φτιαχνονται στην Κινα)

 

Εμενα μου κανει ανετα για 150mm καθοτι εχω αυτη την στιγμη ενα 114mm και ενα 200mm μπροστα μου και μπορω να πω με μεγαλο ποσοστο βεβαιοτητας οτι ναι, ειναι 150mm!

 

Η εγγυηση 30 χρονων ειναι για να το πω ευγενικα "γελοια" αλλα αυτο δεν ειναι θεμα του φιλου μας αλλα του πωλητη. Απο την στιγμη που του εδωσε γραπτη εγγυηση 30 ετων μαλλον καλο ειναι παρα κακο. Εδω αγοραζουμε εξοπλισμο 10πλασιας αξιας με μεγιστη εγγυηση 2-3 ετων και δεν παραπονεθηκαμε.

 

Για την τιμη που το δινει ο φιλος μας, ναι ειναι ευκαιρια. Οπως ξερουμε ολα τα μελη του astrovox και κατ'επεκταση ολοι οσοι ασχολουμαστε με το αθλημα, κανενα τηλεσκοπιο δεν αξιζει να καθεται αχρησιμοποιητο.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπα! απολογουμαι παιδια δεν ειδα τις απαντησεις στη δευτερη σελιδα! :oops:

Προφανως με προλαβατε! :D

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από αυτήν την ανάλυση. Και πιστεύω ότι για αυτό φταίει η εξήγηση και όχι το μυαλό μου. Ποιός είναι ο ορισμός του f? Υπάρχει κάποια σχετική εξίσωση? Ή μήπως είναι κάτι εμπειρικό? Δεν πιστεύω, γιατί η αστρονομία είναι επιστήμη και όχι μπακαλίκι... Και από που βγήκε ο όρος "γρήγορο", προφανώς στην ιστορία της επιστήμης χρησιμοποιούνται κάποιο όροι οι οποίοι αρχικά σήμαιναν κάτι, έστω και από λανθασμένη άποψη των πρωτοπόρων.

Επίσης, θα αρκούσε να πει κανείς ότι το κάτοπτρο είναι παραβολοειδές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν κατάλαβα τίποτα από αυτήν την ανάλυση. Και πιστεύω ότι για αυτό φταίει η εξήγηση και όχι το μυαλό μου. Ποιός είναι ο ορισμός του f? Υπάρχει κάποια σχετική εξίσωση? Ή μήπως είναι κάτι εμπειρικό? Δεν πιστεύω, γιατί η αστρονομία είναι επιστήμη και όχι μπακαλίκι... Και από που βγήκε ο όρος "γρήγορο", προφανώς στην ιστορία της επιστήμης χρησιμοποιούνται κάποιο όροι οι οποίοι αρχικά σήμαιναν κάτι, έστω και από λανθασμένη άποψη των πρωτοπόρων.

Επίσης, θα αρκούσε να πει κανείς ότι το κάτοπτρο είναι παραβολοειδές.

 

f = focal ratio

 

Σχεση διαμετρου πρωτευοντος κατοπτρου (D) και εστιακης αποστασης τηλεσκοπιου (F). Το βρισκουμε με την διαιρεση F/D. π.χ. 1400mm/150mm = 9.3 (εκφραζεται ως f/9.3)

 

Ο ορος "γρηγορο" εαν δεν κανω λαθος αναφερεται στην φωτοσυλλεκτικοτητα και κυριως στην αστροφωτογραφηση. Ενα τηλεσκοπιο χαμηλου f χρειαζεται σημαντικα λιγοτερο χρονο για να καταγραψει στο φιλμ η στο ccd παρα ενα αργο τηλεσκοπιο με υψηλο f. Επομενως ενα τηλεσκοπιο χαμηλου f θα παραγει φωτεινοτερες εικονες απο οτι ενα αργο.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι αν εχει και διαφραγμα μεσα ζητω που καηκες απο φωτοσυλεκτικοτητα. Ουτε αστροφωτογραφηση

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε smitil κοίτα και εδώ αν και ίσως έχουν ειπωθεί στα προηγούμενα ποστ: http://www.astronomia.gr/wiki/index.php?title=%CE%95%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%9B%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CF%82

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης